Armikrog

Armikrog.

adventura > 2D adventura
30.09.2015 PC
23.08.2016 PS4XOneWiiU
Hra se točí okolo vesmírného průzkumníka pojmenovaného Tommynaut a jeho věrného slepého a mluvícího psa jménem Beak-Beak. Tato dvojice ztroskotá na podivné planetě, kde nakonec skončí zavřená v záhadné pevnosti zvané Armikrog. Na hráči poté bude tyto dva hrdiny dostat z planety zpět do vesmíru. Během tohoto dobrodružství se dočkáme spousty zábavných řešení různorodých logických hádanek.

Armikrog je duchovním nástupcem oblíbené humorné plastelínové adventury The Neverhood z roku 1996. Tvůrci, z nichž většina se podílela i na původní hře, použili při tvorbě hry opět plastelínové modely ve spojení se stop-motion animací. Hudbu ke hře znovu vytvořil Terry Scott Taylor.

Vědíc, že se release nepovedl a hra je zabugovaná až na půdu, posunul jsem začátek hraní o pár týdnů, i když je The Neverhood moje velmi oblíbená hra a Armikrogu jsem se nemohl dočkat. Nainstaloval jsem už opatchovanou verzi, ve které má být většina bugů opravena.

Což o to, co se týče plastelínové animace, ta je opět na špičkové úrovni a díky (říkejme tomu) post-processingu a samozřejmě modernějším technologiím to vypadá lépe jak Neverhood. Naštěstí tu už není občasný first-person pohyb, což kvituji s povděkem. Navíc tu máme side-kicka, jenž přináší nové možnosti jak nadesignovat puzzle. Ale... (a tímto výčet pozitiv v podstatě končí :/)

...nějaké sofistikované puzzle, kde byste museli zkombinovat schopnosti obou postav tu nečekejte. V podstatě to probíhá tak, že Beak-Beaka pošlete sednout si na nějakou plošinku, čímž někde něco otevřete, případně se ujmete přímo létajícího psa a doletíte někam, kam Tommynaut nemůže. Obě postavy mluví, což mi nesedí. Měl jsem radši němého Klaymena. V Neverhoodu jsem měl nejradši různá vtipná intermezza se žraním jablek a celkově humor, kdy jsem se tlemil na každém rohu. Tady nic takového není. Žádné close-upy na mimiku hlavní postavy. Cutscén strašně málo.

Bohužel zůstaly i občas frustrující puzzle (třeba na úplně poslední hádanku jsem se podíval na youtube, protože jsem ty symboly nechtěl složitě dohledávat). Hra je krátká, zabere nějakých 4-5 hodin, což je asi polovina Neverhoodu. V některých videích (např. intro) je u audia šílené echo, že skoro není rozumět, co se zpívá. Nechápu, jak to takhle někdo mohl pos*at. Hudba je ok, ale čekal jsem víc. Bohužel ve hře skoro nehraje, což by měl opravit patch 1.04, po kterém bude hudba hrát neustále. Ve hře jsem i tak narazil na bugy, které mi naštěstí nezabránili v dohrání hry (ale moc při přímém ovládání Beak-Beaka nelezte do menu :P).

Pokud bychom dali pryč plastelínovou animaci, dostali bychom v podstatě ničím nezajímavou průměrnou adventuru, navíc poměrně krátkou a stále ještě lehce zabugovanou. Tohle se bohužel nepovedlo. Závěr dává tušit, že se počítá s dalším dílem, uvidíme jestli někdy vyjde...
Hrá má plno chýb. Niektoré, ako napríklad chýbajúci text v menu sa podarili odstrániť počas jedného dňa a ďalšie pretrvávajú. Možno sa to v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch opraví a hra bude úplne bezproblémová. To ma už ale nezaujíma. Hra obsahuje kurzor z Windowsu! Veď ešte aj staručký Neverhood mal vlastný animovaný kurzor! Klikal som po celej obrazovke ako blázon, postavy boli často úplne zmrznuté, nereagovali alebo robili veci čo som nechcel. Niekedy som musel kliknúť na to isté miesto aj 10 krát, kým sa postava konečne rozhýbala alebo išla presne tam, kam som chcel. Často vypadáva aj zvuk a hudba je síce dobrá, no často sa opakuje.

Pochválil by som grafickú stránku hry. Ktorá je originálna, no aj napriek tomu mi prišli niektoré obrazovky totálne bez nápadu, prázdne a povedal by som, že 20 rokov starý Neverhood bol na tom lepšie. Viem, že s tým bolo určite veľa práce, ale jednoducho hodnotím výsledný produkt a nie snahu. Niektoré však vypadajú pekne a dobre sa pozerá aj na plastelínové animačky. Hádanky ma bavili, ale pri niektorých boli problémy už so spomenutými nereagujúcimi postavami.

Humor je slabý a až na jeden vtipný prd ma nechával úplne chladným. Príbehom je to nezaujímavé a aj keď je príbeh riadne ukončený, všetkým ostatným hra pôsobí ako nejaká nedokončená early access verzia.

Som sklamaný a viac sa už k tomu nevrátim. V žánri adventúr sú oveľa lepšie kúsky.

Pro: Niektoré pekné obrazovky, hudba, animačky, hádanky

Proti: windows kurzor, nereagujúce postavy, klikajúci maratón po celej obrazovke, vypadáva zvuk, príbehom slabé, niektoré obrazovky bez nápadu, krátke

Tvůrcům Armikrogu se podařilo slušně vystihnout atmosféru Neverhoodu. Hned po zapnutí hry se hráč ocitá prostředí zpracovaném povědomým způsobem a řeší podobné logické hádanky. Za to chválím.

Za svým předchůdcem však Armikrog dosti pokulhává. Nejhorším z řady nedostatků je nedotaženost hry. Co obrazovka, to přehršel bugů. Postavy se zasekávaly nebo nereagovaly na kliknutí, objevovaly se grafické artefakty, podivně se vypínal soundtrack, občas se pustila nepatřičná animace z již splněné části hry, objevovaly se objekty, které neměly atd. Naštěstí jsem nenatrefila na žádný bug, co by znemožňoval postup ve hře, ale otravné byly i tak. Vydání mohli ještě o měsíc dva odložit a vychytat chyby. Druhá věc byl nedostatek humoru. Zasmála jsem se jen při pohledu z okénka hned na začátku hry a pak snad ještě párkrát u hlášek ducha, který rozdával hinty. A do třetice všeho špatného mě zklamala herní doba. Očekávala jsem alespoň 3x delší gameplay, ne nějaké 4 hodinky, které se s Neverhoodem nemůžou měřit.

Nezbývá tedy než doufat v to, že na otevřený konec navážou v budoucnu Pencil Test Studios povedenějším dílem.

Pro: oživení Neverhoodovského světa, grafická stránka, soundtrack

Proti: tuna bugů (snad bude opraveno patchem), malá délka, nízká obtížnost, málo humoru