Alarm für Cobra 11: Highway Nights

akce > arkáda
19.11.2009 X360
26.11.2009 PC
Synetic
V pořadí již čtvrtá hra od německých Synetic založená na populárním seriálu Kobra 11 (předchozí hry byly Alarm für Cobra 11: Nitro, Alarm für Cobra 11: Crash Time a Alarm für Cobra 11: Burning Wheels) a jak už jsme u série zvyklí, hra opět vyšla pod mnoha názvy. Koncept hry je stejný jako u předchozích dílů a hra se vlastně každým rokem stále vylepšuje (celá série také používá stejný a neustále vylepšovaný engine). Tentokrát autoři zapracovali na lepší fyzice a modelu poškození. Tvůrci si pro nás připravili přes 70 misí, které se odehrávají na ploše třiceti dvou kilometrů čtverečních. Dále zde naleznete 40 různých vozidel, od policejních až po různé nákladní vozy. Mise jsou prakticky stejné, jako v předchozích dílech, budete zatýkat nebezpečné zločince, zachraňovat město před zničením a užijete si i honičky s různými zločinci.

Příběh se točí kolem teroristů, kteří chtějí zavraždit důležitého politika. Ben Jäger a Semir Gerkhan mají pouze osm dní a jejich úkolem je atentátu zabránit za každou cenu. Další novinkou v sérii jsou achievementy. Hra vyšla i na konzoli Xbox 360.

Tenkrát jsem hrál ten první díl a tak nějak jsem si říkal, že takový béčko přece lidi nemůže bavit a následně jsem to zase smazal. Uběhlo několik let a Kobra 11 si k mně v herním světě opět našla místo. Seriál jsem od mládí měl moc rád a tak jsem mu šanci dal. A jaké bylo pro mě překvapení, že hra mě bavila a bavila mě dokonce tak, jak bych to od ní v žádném případě nečekal.

Highway Nights je sice béčko. Co si budeme povídat. Ve hře se neobjeví ani jeden panáček, což nám tvůrci, ale dokázali vysvětlit. V nápovědách totiž uvedli, že ve hře nechodí žádný člověk, protože pak by lidi nedělali nic jinýho, než že by přejížděli lidi a museli by přidat eRko. Dobře. Vzal jsem to a zaměřil jsem se především na závody nebo respektive, simulátor policejního auta. A ten vůbec špatnej nebyl.

Další překvápko bylo v podobě dabingu, který nadabovali ti samí lidé, jako seriál. Řada narážek na seriál, ale i na tvůrce hry mě bavili a příběh taky nebyl úplně jalovej. Sympatické bylo, že auto disponovalo řadou zajímavých vlastností. Stačilo zapnout houkačku a lovil jsem jednoho piráta za druhým, nastrkával bomby pod auto, zastavoval náklaďáky nebo skákal z ramp. Všechno mě to bavilo a to především proto, že hra má velice pěknou grafiku a super ničitelné prostředí, které sice není bůhví jak realistická, ale mě bavilo.

Zde vyhrála zábava. Realitu jsem v této hře ani nečekal. Zábava mě ale dostatečně dokázala na několik hodin řádně uspokojit. Dokonce natolik, že jsem to ani já sám nečekal. Tudíž musím říct, že když by byly další díly v podobném, ne-li lepším duchu, budu se o tuto sérii klidně v budoucnu zajímat. Proč by ne. Závody aut nemusí být nutně o licencích, efektech a perfektním soundtracku. Stačí málo, tedy zábava, a mám vystaráno i já

Pro: Model destrukce, velké živé město, český dabing, fakt, že tvůrci si ze sebe dokáží udělat legraci. skoky

Proti: Hudba, žádní lidé, žádné důraznější efekty

Jako malej jsem Semira s Andrem/Tomem/Janem/… strašně žral. Dnes již tomuto seriálu moc neholduji, ale přesto občas na nějakej díl mrknu a jelikož jsem se k placce s touto hrou dostal spíše náhodou, neodolal jsem, a Highway Nights nainstaloval.

Zpočátku jsem byl nadšenej, přede mnou se otevřelo vcelku velké město. Potěšil mě český dabing původních herců a snahu tvůrců do hry nacpat nějaký ten příběh. Zklamání se dostavilo, protože se od minula téměř nic nezměnilo. Krom rapidního vylepšení grafiky je i tato Kobra pouhá závodní hra. Docela mi chyběly staré dobré velké bouračky či epické honičky ze seriálu. Ne, vše je veskrze hodně jednoduché, cutscény jsou pouze jakoby záběry na auto a odrecitovaný text. Nic víc, je to holt budget a Kobry 11 se krom názvu, vozidel a postav dotýká jen tak jakoby mimochodem. Je to škoda, protože tento mnohými odsuzovaný německý seriál by byl dle mého názoru hodně zajímavou volbou pro akční hru.

Pokud teda přistoupím na to, že jde o závodní hru, je to ve výsledku docela příjemné poježděníčko v hodně fešném prostředí. Vozidel je slušné množství, ale nejvíce času stejně strávíte v Semirově BMW. Docela mi vadilo velké množství klasických závodů, které do tématiky hry moc neseděly a ani mě moc nebavily, protože tvůrci recyklovali 3-4 trati stále dokola. Naopak honičky, sledovačky a přestřelky byly skvělé, ale v celé hře jich bylo až moc málo.

Prostředí města je moc pěkné, neobvyklé a mě jakožto čechovi hodně blízké, protože přeci jen německo není od nás zas daleko.

Zmiňovaný český dabing je vesměs slušný, ale trochu mě rušila zvláštní výslovnost Semirova jména (v seriálu je to „simír“ a ne „semir“). Je to zvláštní, protože by tohle měl snad už Bohdan Tůma (dabér) vědět. O debilitě fórků raději pomlčím, protože vlastně skvěle vystihují ty seriálové. Avšak narážka na Semirovy parťáky v závěru hry mě dostala :)

Verdikt: Velice slušná závodní závodní hra. Značku Kobry 11 to využívá spíše k prodejnosti, protože nebýt těch několika společných prvků, nemusela by se tato hra vůbec k tomuto stejnojmennému seriálu vázat.

Pro: zábavné honičky, prostředí a grafika, modely vozidel; houkačky, blinkry a další serepetičky; zábavný český dabing

Proti: v pozdější fázi stereotypní, není to ani moc Kobra 11, okružní závody jsou nuda, mnohá zjednodušení co se animací týče

Jsem určitý druh fanouška Kobry 11. Seriál mám rád, mám na něj dobré vzpomínky a i v dnešní době mi nedělá problém zasednout k televizi na nějaký reprízovaný díl. S těmi novými to jde sice od desíti k pěti, ale i na ty se rád podívám, ovšem ne pravidelně.

Kobra 11 už nějaký rok neválcuje jen sledovanost na televizních stanicích, ale už několik let vychází "skoro pravdidelně" její herní podoba. Která dostává každým dílem lepší a lepší fazónu, i když je to stále o tom samém, ale jako oddechovka Kobra 11 poslouží vždy dobře.

Nejnovější dobrodružství komisařů Gerkhana a Jägera přináší mnohem větší důraz na nějakou zápletku, ale ve srovnání se spoustou jiných her, je tento "příběh" spíše k smíchu. Zkrátka a dobře teroristé vyhrožují a hráč tomu musí zabránit. Plníte tak povětšinou stejné mise, někam dojet, přes předem vytyčené checkpointy, tam se pustí video a někoho honíte, nebo hledáte. Párkrát se také stane, že se ocitnete na nějakém okružním závodě, které mě ale maximálně nebavily, jelikož nejsou ničím zajímavé a najíždění do zatáček je jako z Need for Speed: Shift. Můžete si i zastřílet z vozidla, zařídíte si monster truck, OT, nebo nějaké pořádné žihadlo.

Celkově vzato jsem byl ze začátku unešen, než se dostavil stereotyp, opakování misí a zkrátka všechno na jedno brdo. Potěší snad trošku délka hry, která je někde u děsíti hodin, ale pokud Vás rha nijak nevtáhne na začátku, je její délka spíše proti. Potěšila mě česká lokalizace, která alespoň trošku utěšila, ale jinak pokud máte něco lepšího na hraní, určitě dejte přednost tomu. Kobra 11 je spíše pro fanoušky, nebo pro nenáročné hráče.

Pro: česká lokalizace, grafické zpracování, délka hra, hraní si na ty hodné z dálníce :-)

Proti: délka hry, okružní závody, opakování misí, stereotyp, nezáživnost,

Dočkali jsme se snad konečně povedené Kobry 11 ? Když se řekne hra Kobra 11, tak už většině hráčů nabíhá husí kůže, jelikož většina předchozích titulů byli naprosté propadáky. Jak je na tom nový přírůstek s českým dabingem ?

Hned pro začátek, konečně jsme se dočkali smysluplného příběhu se smysluplnou pointou, zábavnými dialogy a sem tam i napínavým zvratem ! Příběh je mnohem uvěřitelnější a více se přiblížil seriálové předloze. Opět se vžíváte do rolí Semira Gerkhana a Bena Jagera, kteří mají za úkol infiltrovat teroristické bombové útoky, které jsou spáchávány na členy každoroční tiskové konference. ,,To musí být nuda...,, říkáte si ? Tak to jste na omylu. Pravda, zápletka není bůh ví jak originální, ale postupem času se začne víc a víc zaplétat a zaplétat, a najednou si řeknete : ,,Jak že to všechno začalo ?,, . Budete totiž zaneprázdněni plnit stále nové a nové případy, přes které se budete dostávat stále dále do děje, a poté dokonce i začnete zapomínat na samotnou první klíčovou situaci. Ale jako správný detektiv přeci musíte případu přijít na kloub !

Jak jsem zmiňoval, jde o arkádové závodění, ale vývojáři se snažily jednotlivé závodní okruhy, které se při vašem hraním stanou důležitou součástí příběhu, přiblížit realitě. To ale neznamená, že se z arkády v tomto momentu stane reálný simulátor, v tomto režimu hra nabídne jen realisticky vypadající trať pro lepší pocit. Ve hře ale většinu času stejně trávíte ve městě, popřípadě na dálnici. Město je velké, živé a pěkně vypadá. Dovoluji si i říct, že vývojáři pointu velkého města ani moc nevyužily. Ve hře ale naštěstí funguje dá se říct režim Open World, takže pokud zrovna nechcete plnit případy a chcete se jen tak projíždět po městě, i takovou možnost máte na výběr.

Ve hře je také velký výběr vozů, přes klasické policejní vozy, přes sportovní a osobní vozy, až ke kamionů, autobusům, bagrům a dokonce i Monstertruckům ! Hra také sází na pokusy o vtip, a tak jsem jednou narazil na vedlejší misi, která byla vážně za trest ! Virtuální šéfová se na mě totiž jednou tak rozzlobila za způsobené škody na majetku, že jsem musel jezdit z jakýmsi malým prdítkem připomínající nový stroj technických služeb a získávat fotografie, které snímají jednotlivé ulice. Stejně tak vtip nechybí ani v dialozích a nemálo kdy jsem se zasmál !

Ve hře také existuje jak už je u herní série Kobra 11 zvykem, nemálo oblíbený Split Screen, neboli rozdělenou obrazovku pro dva hráče, kteří si mohou porovnat síly u jednoho počítače. Stejně tak ani neexistuje jak je zvykem Multiplayer. Ve hře existují opět primitivní a stereotypní, ale i tak zábavně provedené módy případů. Jednou někoho celý případ pronásledujete, aby jste získali nějakou stopu, po druhé musíte doprovázet eskortu, aby jste získali nějakou stopu, po třetí zase musíte někoho dostat násilím ze silnice, aby jste mohli získat nějakou stopu, počtvrté musíte hledat místa, kde se má stát zločin, a hádejte proč... aby jste získali nějakou stopu !

Co mě ale asi nejvíce zklamalo je to, co zatím u každé Kobry chybělo, a to umělá inteligence. Pokud nejsou vozidla vyloženě nascriptované, trpí spíše umělou demencí, auta si jezdí po silnici jak chtějí, bourají do čeho chtějí. Pokud máte, jak už jsem i zmiňoval někoho pronásledovat, s klidným svědomím do něj můžete nabourat, nebo i zapnout sirény, a nikdo si vás ani nepovšimne.

Grafické zpracování je průměrné, HW nároky jsou ale vyšší než bych čekal. Co ale opravdu nehezky vypadá je nečítání objektů v dálce. Ve hře totiž neexistuje nějaká mlhová clona, a tak vše, co se v dálce načítá, vidíte na vlastní oči, což působí dosti trapně.
Ozvučení hry byla na průměrné úrovni, ale když už jde o závodní hru, mohli si dát vývojáři záležet na ozvučení jednotlivých vozů. Co je ale naprosto otřesné je Soundtrack, který se do hry absolutně nehodí a spíše svým neustálím opakováním znervózňuje. Já osobně jsem to nevydržel a ihned po druhém případu jsem hudbu ztlumil..

Hra získala už zmíněný český dabing, ten je průměrný a rozhodně vzhledem ke hře dostačující. Ale rozhodně mohl být mnohem lepší a na dabingu se mohli podílet samotní herci, kteří dabují seriál.

I přes všechny neduhy se k nám dostala nadprůměrná závodní hra s povedenou zápletkou a zábavnými úkoly, a rozhodně jde o jeden z nejlepších herních dílů ze série Kobry 11 ! A kdo je fanouškem seriálu, bude se hrou nad míru spokojen !

Pro: Povedený příběh, zábavné dialogy, jízdní model, otevřený svět, grafické zpracování, spousta vozidel, SplitScreen, český dabing

Proti: HW nároky, Soundtrack, umělá inteligence, dohlednost