Alarm für Cobra 11: Nitro

Kobra 11: Nitro

24.11.2006

Arkáda založená na velmi populárním seriálu stejného názvu. Ve hře se ujmete role jednoho z detektivů dálniční policie Toma Kranicha nebo Semira Gerkhana, postupně plníte dané úkoly a dohlížíte na dodržování pořádku na dálnici, ve městě i na venkově. Úkoly na sebe nijak příběhově nenavazují, jen procházíte jakousi "kariérou" a postupně se zvedá šarže a otevírají nové bonusy. Hra u nás vyšla v české lokalizaci včetně dabingu, kterého se ujali stejní herci, jejichž hlasy zaznívají i ze seriálu.

Co se týče úkolů, ty dají se rozdělit na několik druhů a to dohoň a zastav protivníka, ujeď protivníkovi, dojeď na několik předem určených míst v časovém limitu. Celkem hra obsahuje na 25 úkolů ve 3 různých scénářích a 23 detailně vypracovaných typů automobilů. Multiplayer je určen max. pro 4 hráče v rozdělené obrazovce.

Hře předcházela Alarm für Cobra 11: Volume 3 a celkově se jedná o pátou hru v pořadí, vytvořenou na motivy seriálu.

"Dobrý večer Vážení a Milí posluchači, posloucháte stanici DH s vaším oblíbeným moderátorem Caelosem! Pořad Co nového ve světě her právě začíná!"

(zazní trapná znělka)

"Dnes zde máme dva významné hosty a sice Semira a Toma z německé dálniční policie. Že nevíte o koho jde?! Vy neznáte veleznámou jednotku Kobra 11? Tak se běžte bodnout! Takže, ahoj Semire, ahoj Tome, řekněte prosím našim posluchačům proč tady vůbec jste."
Tom:"Tě péro!"
Semir:"Ahoj Caelosi, jsme tady abychom posluchačům představili novou hru, která je jak jinak než o nás."
Tom: "Jo, je skvělá! Kupte si i hrnek Kobra 11, stojí jen tři euro!"
"Takže chlapi, co byste nám řekli o hře Kobra 11: Nitro?"
(Semir se podívá na Toma)
Semir: "Nuže, já bych se toho ujal. Kobra 11: Nitro je hra, ve které budete hrát za mě a tady Toma"
Tom: "Jó, hustý!"
Semir: "Dík Tome. Jo, jsme hustý, protože jsme Kobra 11. Ale zpět ke hře. Můžete v ní jezdit ve spoustě nabušených kár, počínaje civilním BMW a konče kamiónem. Je to fakt super, myslím si že toto tady ještě nikdy nebylo a hráči budou nadmíru spokojeni."
"Hm, to zní dobře. A jak je to s náplní hry, co mise?"
Tom: "Mise jsou nářez!"
Semir: "Přesně tak, mise jsou nářez. Hráči si ve hře vyzkouší naši práci, čili budou jezdit a jezdit..."
Tom: "...po cestě."
"Hm, tak to je pěkné a jak je na tom hra technicky, co grafika, ozvučení a ovladatelnost?"
Tom: "Technicky je to nářez, prostě hustá hra!"
Semir: "Ano, to určitě. Jen bych doplnil, že grafika je ve hře přelomová, ve hře hráči naleznou dlouhé pruhy dálnic, přecejen jsme dálniční policie, ale i živá města plná chodců. Chodci se opravdu povedli, jsou realističtí, no prostě jako živí. Stejně tak je na tom reálná hratelnost. Co se týče hudby, tak u hry je naprosto odvazová hudba, která vám vypumpuje do těla notnou dávku adrenalinu. Dabing jsme si namluvili sami a naše skvělé hlášky se vůbec neopakují."
Tom: "Jo! Je to jízda, nářez, prostě hustý!"
Semir: "Tome?"
Tom: "No?"
Semir: "Zavři už klapačku!"
"Wow wow wow, děkuji vám pánové za rozhovor a myslím že posluchačům, stejně jako mě, nezbývá nic jiného než si Kobra 11: Nitro zahrát!"

(dělá že vypíná mikrofony)

"Chlapi a teď na rovinu, vážně je ta hra tak dobrá?"
Semir: "Po pravdě? Je to blbost."
Tom: "Jo, vůbec to není hustý. Ale tak prodat to musíme, ne?"
Semir: "Ha ha ha, to jo!"

Za nějaký čas si Caelos hru zahrál. Teda, Semir s Tomem jsou ale parchanti! Auta se chovají vcelku dobře. Sice vůbec ne reálně, ale řídí se fajn, v hustém provozu není problém nebourat. To je ale vše, protože ostatní "civilové" jezdí jako ňoumové, navíc se od vás při kolizi odráží, jako kdyby byli z papundeklu. Nicméně, pokud potkáte kamión, který veze něco jako rampu, podaří se vám na ni trefit, tak provedete naprosto zbytečný skok, který vás akorát zpomalí:) Graficky hra není špatná, ale modely civilních aut na cestě jsou fakt hnusné, vypadají jako miniboxy z Ábécéčka, které jsem si lepil jako malé Caelosátko. Další kapitolou sama o sobě jsou chodci. Teda něco tak debilního už jsem dlouho neviděl. Oni se nehýbou! Oni jsou placatí! Oni jsou rozmazaní a kostrbatí! Oni vypadají, jako kdyby vytáhli diváky z tribun ve Fifě 2000! To se prostě musí vidět, já jsem se u toho smíchy potrhal.

Hudba vůbec není dobrá a ani trochu se nehodí ke hře na policajty. Dabing? Cože? Stále dokola se opakující hlášky (jestli ještě někdy uslyším Bylo to opravdu nutné?, tak se něco stane!) a celé je to trapné. Vrcholem audio blaha je mise Pankáči pitomí. On ten dabér to říká tónem, který vypadá jako by říkal tohle: Pankáči pitomí, celé nám to tady rozbili, bůhů, jsou bakaní! Navíc nevím kteří pitomí pankáči (!) jezdí v luxusních audinách, to je vážně k posrání.

Vrcholem hratelnosti je mise, kde jedete v autě, ve kterém je bomba a vy ho musíte zhodit do jezera. No tak si jedu, pohodička, vjedu na nějaké molo a teď se objeví: Vyskoč! Stiskni tlačítko Akce! No jo, ale které to je? To už vám nikdo neřekne a v nastavení jsem to taky nenašel. Ani nechtějte vědět, jak jsem to přejel:)

Hra je velmi krátká (20, nebo 25 misí), ale aby se vám odemkla všechna auta a tratě, tak musíte každou misi jet 4x, pokaždé na jinou obtížnost, přičemž nejvyšší obtížnost je Nitro, kde má konečně vaše auto, v názvu slibované, nitro. To je úplně na pytel, protože každé auto má danou rychlost a přes tu nejde, takže držet nitro celou dobu nelze. Děkuji, ale hrát 100x takřka stejnou misi se mi fakt nechce.

Malé plus za to, že si můžu s tirákem zajezdit v plném provozu na dálnici.

A ještě malá poznámka. Hra se mi vždy po třech, čtyřech, možná pěti závodech sekla. A to tak, že jsem musel naprudko podržet vypínací čudl PC a vypnout ho, protože žádné obligátní klávesové zkratky nepomáhají. Nicméně, možná je to mým compem, o čemž ale dost pochybuju.

Pro: Chodci! Celkem se to dobře ovládá. Možnost jezdit (a závodit) s kamiónem, autobusem a osobákem s obytným přívěsem.

Proti: Chodci! Příšerně nudné, stereotypní, odporný, nanervy lezoucí dabing. Papundeklové auta. Ten seriál je fakt blbý.

Kobru 11 jsem v době její největší popularity sledoval celkem pravidelně, a tak když se ke mně nedávno dostala jedna z her, jenž vychází právě z tohoto německého seriálu, nemohl jsem si ji nezahrát.

Po shlédnutí intra v podobě staré známé znělky se naskytla otázka, kterou ze čtyř obtížností zvolit. Tu jsem si však vzápětí sám zodpověděl. Po vyzkoušení normální obtížnosti jsem totiž vždy volil obtížnost Nitro, protože se mi naskytla možnost využít oxid dusný, ale hlavně došlo ke ztížení podmínek pro splnění jednotlivých misí, což přineslo větší výzvu.

I tak se ale herní doba jen lehce přehoupla přes čtyři hodiny, což společně s nepříliš povedeným dabingem a neustále se opakujícími misemi sráží hru do podprůměru, ze kterého ji nevyhrabe ani vcelku povedená hudba.

Pro: je to Kobra 11, hudba

Proti: krátká herní doba, opakující se mise, dabing

Kobra 11 je trochu netradičná hra. V kariére ide hlavne o chytanie zločincov, záchranu civilistov a podobne. Misie sa bohužiaľ až príliš často opakujú. Po pár hodinách začne byť hra stereotypná. Veľkým negatívom hry je nulový príbeh a spracovanie mesta ("papierový" chodci na uliciach). Našťastie je lacná a s CZ dabingom. Hra má so seriálom spoločné len pramálo. Odporúčam nenáročným hráčom.

Pro: cena, CZ dabing, misie (až kým sa nezačnú opakovať), multiplayer

Proti: spracovanie mesta, žiadny príbeh, AI, úlohy sa často opakujú

Asi se ptáte, proč dávám, tak vysoké hodnocení této hře. Řekněme si na rovinu, že mám tento německý televizní seriál rád.

Hru jsem si koupil v tehdejší ABC edici, za pár korun. Bohužel můj tehdejší počítač hru nezvládl rozjet, tak jsem ji zkusil nainstalovat u tety, která přece jenom měla o trochu výkonnější počítač. Taky to nešlo spustit hned, ale poladil jsem nějaké věci v nastavení a voila, hra se spustila.

Těšil jsem se jako malý Jarda, a bylo to opravdu super. Není to nějak náročná hra. Jedná se spíše o arkádu, a pořád dokolečka děláte skoro to samé. Honička, závody, na čas, honička, závody, atd. Některé mise však byly zpestřením např. Řízení autobusu s bombou, kdy jste museli udržovat rychlost nad 40 km/h.

Jak už jsem naznačil, nejezdili jste pouze ve vozech Semira a Toma, ale vyzkoušeli jste všemožné vozy od závodních po nákladní. Sice se vozy ovládaly hodně podobně, ale tím se aspoň člověk neznechucoval, protože ovládání bylo jednoduché.

Podíváte se na dálnice, kde na cestě budete potkávat různé překážky ve stylu oprav a nehod. Dále navštívíte nějaké vesnice, a město. Mise ve městě, byly asi ze všech nejhorší, protože to byla jízda na několik míst v časovém limitu, a to opravdu moc zábavné není.

Pro: Hra podle oblíbeného seriálu, některé mise, jednoduchost

Proti: Repetetivnost misí

Za mě dobrá vzpomínka na dětství.
Už od základky jsem měl seriál Kobra 11 v čele se Semirem Gerkhanem velmi rád. Bavilo mě koukat na ty šílené nehody a honičky, které jsou pilířem tohoto seriálu.
Proto jsem neváhal si letos tuhle akcí nabitou hru opět rozehrát, a stejně jako kdysi jsem se dobře bavil.
Navíc skvělý dabing Bohdana Tůmy a pěkně zpracované město, dálnice a venkov tomu na pěkném zážitku přidává.
Hráno na nejlehčí obtížnost, ale hodil jsem si challenge nenabourat v misích žádné civilní auto. Tím se obtížnost zvýšila a některé mise byly trochu o nervy, např. když musíte zastavit auto jedoucí po dálnici v protisměru nebo když máte autobus s bombou dovézt z dálnice k molu a utopit v řece kde vybouchne, tam je navíc problém s policejními doprovodnými vozy.
Hra má samozřejmě i dost nedostatků např. ovládání vozidel na šipkách při couvání, přesto je to zábava, hlavně pro fanoušky seriálu.

Pro: vozidla, prostředí, dabing, hudba, mise

Proti: chaotická doprava, civilisté jako kulisy