Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Swigridova kletba

 • PC 50
Swigridova kletba není zdaleka tak příšerná, jak legendy praví. Jen má tu smůlu, že tak nějak soutěžila ve špatné lize. V porovnání s profesionální produkcí tehdejší doby je to samozřejmě ukrutná bída, ale v kategorii polo-amatérských her jde o docela solidní výkon.

Grafika neurazí, dvě tři obrazovky bych se dokonce nebál označit za pěkné, hudba není příliš vtíravá, komicky otřesný dabing si sepsout zaslouží, ale koneckonců hře dodává osobitosti. Pixelhunting nepotěší, na druhou stranu hádanky jsou docela logické, na vyloženou hovadinu a z ní vyplývající zákysové místo jsem nenarazil. Za největší slabinu hry pokládám nerozvinutý příběh / stručné dialogy. Celková textová nedostatečnost je podle mě způsobená rozhodnutím hru nadabovat - pokud ano, pak šlo o rozhodnutí mimořádně nešťastné. Krátká herní doba (cca 3 hodiny) je vlastně požehnáním, každá další hodina by slabiny hry jen zdůrazňovala.

Verdikt: Nejde o dobrou hru, ale nejde ani o vyloženě špatnou hru. Viňme ne vývojáře, ale distributora, že za ní chtěl přemrštěný peníz. Kdybych dnes dostal něco podobného naservírováno ve formě freeware AGS adventury, hodnotím kladně.


Pro: Logické hádanky, krátká herní doba ze hry dělá sympatickou odpočinkovou jednohubku.

Proti: Pixelhunting, špatně podaný příběh a velestručné dialogy.

+25

Chex Quest

 • PC 50
Herně velmi nenáročná FPS akce téměř dokonale zbavená brutality. Hra je cílená na hráče od 6 do 9 let a tomu odpovídá nejen audiovizuální stránka, ale též design úrovní prostý jakékoliv výzvy či nápaditosti. K tomu skutečně infantilní příběh, krátká herní doba a navzájem si velmi podobné a špatně rozlišitelné zbraně. Těch 30 minut potřebných k dohrání se ale nudit nebudete. Pro děti fajn.

Pro: FPS akce bez násilí, vhodné pro malé děti

Proti: dtto

+17

Legie

 • PC 75
Legii jsem kupoval spíše z recese, poté, co se za cca 2 eura objevila na Steamu, nicméně hra mě nakonec velmi mile překvapila! Ač to na první pohled vypadá jako krokovací dungeon, nenechte se mýlit, ve skutečnosti jde o naprosto klasickou adventuru , doplněnou o souboje.

Příběh se odehrává ve středověkém městě, ve kterém řádí mor, a jeho blízkém okolí, které jest zahaleno v dešti a mlze. Vaše dobrodružství začíná kouzelně neepicky, v roli hospodského pacholka bude vaším prvním úkolem roznáška piva a stěr zvratků. Postupně se samozřejmě přimotáte k věcem poněkud zásadnějším.

Autorům se perfektně podařilo vystihnout pochmurnou atmosféru místa (a času). Dialogy a doprovodné texty jsou čtivé, neotřelé a, přejdeme-li jistou stručnost, znamenité. Příběh je načrtnutý jen lehce, na druhou stranu na konci vyloženě překvapil. Herní doba se pohybuje v řádu hodin, s protizákysovým návodem v ruce máte za 2 hodiny hotovo. Hádanky jsou v zásadě logické, případné záseky vyplývají spíše z přehlédnutí předmětů.

Trochu zamrzí technická stránka - čert vem technickou zastaralost a jednoduchý engine, ale hra běží jen a pouze v rozlišení 1024x768 a v okně. Maximalizovat se nedá. Což je potíž. Na druhou stranu má skutečně minimální hardwarové nároky a na disku spolyká jen pár megabajtů. Dalšími mínusy jsou výše uvedené souboje, které prostě nejsou ničím zajímavé a vzhledem k absenci příslušných RPG prvků (zkušenosti, vlastnosti postavy) také zbytečné, a přítomnost několika slepých uliček, ze kterých se hra nedá dohrát.

Sečteno a podtrženo - rozhodně ne perfektní, ale na dekádu starou indie záležitost více než dobré!

Pro: Výborná atmosféra, dobře napsané texty. // Dungeons...

Proti: Souboje, technická stránka. // ... & no Dragons!

+19

Torchlight

 • PC 40
Akční hack'n'slash RPG, v podstatě první Diablo oblečené do hávu World of Warcraft a po technické stránce dotažené k dokonalosti. Což ale neznamená, že jde o bůhvíjak dobrou hru. Torchlight má přesně dva originální nápady: praktického zvířecího společníka, který může sám odnést nasbírané předměty k prodeji, a možnost rybaření, díky kterému je rybožerné zvíře platné v boji (ryby jsou totiž kouzelné).

Zbytek je vykrádačka nejhlubšího zrna. Od grafiku přes hudbu až po herní náplň. Příběh je v zásadě neexistující, generátor náhodných úrovní odvádí nenápaditou rutinu, obtížnost je špatně nastavená (i na very hard jsou 2/3 hry žertovně snadné) a co je nejhorší - vlastně nemáte důvod hru hrát. Protože jediné, co existenci tohoto specifického žánru ospravedlňuje, tedy multiplayer, ve hře chybí.

Jako celek to sice funguje a fanoušek diablovek si v Torchlightu zábavu určitě najde (a přičte 30% k mému hodnocení) , ale mě osobně hra svou prázdnotou tak nějak rozčílila ;) Možná za to může i onen pověstný finální souboj, který byl asi nejhorší herní čtvrthodinou v mém životě :/

Pro: Nízké hardwarové nároky, technicky vybroušené.

Proti: Absence multiplayeru, neoriginalita.

+13 +14 −1

The Lord of the Rings: War in the North

 • PC 60
Dokonale přímočará rubačka, Golden Axe ve 3D s lehkou inspirací z Diabla. Sbírání náhodně generované výbavy a rozdělování bodů do skillů je docela zábavné, horší je to s rozvláčnými dialogy a vesměs zbytečnými questy. Soubojovému systému jsem do konce hry nepřišel na chuť, ale zajímavé lokace a zasazení do mého oblíbeného universa mě u monitoru nakonec udržely. První dvě kapitoly z celkových osmi jsou asi nejnudnější z celé hry, naštěstí se přibližně od kapitoly třetí cosi změní a hra se zuby nehty vyškrábe lehce nad průměr. Hra počítá s opakovaným dohráním a dalším levelováním družiny, ale motivace pro uvedené je nulová. Co-op multiplayer funguje, a to je asi to nejzajímavější, co o něm po hodině testování můžu říct.

Pro: Pro fanoušky Pána Prstenů je určitě zajímavé rozšířit si obzory o dosud neviděné události a lokace.

Proti: Slabší technická stránka, nepraktické ovládání - hra byla zjevně tvořena primárně pro konzole.

+13

Portal

 • PC 90
Sice krátká, leč brilantní jednohubka s geniálním nápadem. Až mě mrzí, že mi tak dlouho dlela ve Steam knihovně nedohrána :) Obtížnost je tak akorát - dost vysoká na to, abyste měli radost z vyřešení hlavolamek, a zároveň relativně nízká, abyste nepropadali zbytečné frustraci. Poslední čtvrtina hry je možná trochu slabší, nicméně epický finiš to zachraňuje. Pecka!

Pro: The cake is a lie! :)

Proti: The cake is a lie! :(

+24 +25 −1

Ziggurat

 • PC 70
Sympatická rogue-like FPS akce vzdáleně připomínající Heretica a Hexena. Náhodně generované úrovně, levelování postavy v průběhu hraní, permadeath, odemykání nových herních postav a předmětů atd. Gumový systém obtížnosti, kdy na easy je dohrání relativně snadné, ovšem už na normal řádně přituhne. Úspěšné dohrání není jen o náhodě, ale také o schopnostech vás coby hráče. V akci kolem stovky v českých jasná koupě.
+15

Fallout: New Vegas

 • PC 95
Vše už bylo řečeno, tak jen stručná trocha do mlýna - jednoznačně nejlepší "post-klasický" Fallout a možná, s odstupem a nezaujatě, možná i nejlepší Fallout vůbec.

Trojku beru jen jako takové nepříliš povedené tech demo, na kterém mohli vývojáři z Obsidianu stavět.

Pro: Svět, příběh, questy, dialogy, hudba... a Whisky Rose!

Proti: Engine je stabilní "asi jako italský taxikář, který musí jet za farářem ve škodovce".

+10 +14 −4

Street Rod

 • PC 80
Dokonalý příklad staré hry, jejíž kvality téměř dokonale pohřbil čas a jediné, co může nyní hráči nabídnou, je nostalgie. Část s modifikováním auta je pořád relativně zábavná, i když primitivní, nicméně závody samotné jsou velmi blízko nehratelnému peklu. Jízdní model nedosahuje ani dobového standardu v podobě her typu Test Drive 2 či Grand Prix Circuit. Ale co naplat, stejně si to sem tam zapnu, pošteluju některý z klasických bouráků a vyklepnu dva tři hejsky v "pink slips" :) Sice 80%, ale z čiré nostalgie.

Mimochodem, hra mi vždy přišla jako ideální kandidát na remake. Škoda, že se toho nikdy nikdo nechopil.

Pro: modifikování aut

Proti: jízdní model

+9

Worms Armageddon

 • PC 90
Důkaz, že "párty hra" nerovná se "nablblé hopsání a kroucení se u Wii / Move / Kinectu". Sežeňte si první Playstation a CD Wormsů, připojte k TV (hra podporuje i širokoúhlý mód), sezvěte kamarády (lahváče sebou) a o zábavu máte na dlouhé hodiny postaráno. A pozor, Worms jsou girlfriend friendly, stačí drahé polovičky jen trochu pošťouchnout a zaháčkují se téměř okamžitě.

Varování: z dílčích vítězství se neradujte příliš nahlas, sympatie mezi protihráči se přelévají rychlostí blesku. Budete-li své úspěchy dávat na odiv příliš, spiknou se všichni proti vám! (Většinou pod velením již zmíněné drahé polovičky, která náhle zapomene, že hry vlastně moc nemusí, a útoky započne zdatně koordinovat!)
+34

SimCity

 • PC 80
Objektivně neslabší díl série, s minimem pokročilých postupů a náročnějších herních elementů. Jak pochopíte pár základních principů, můžete hrát v podstatě navěky a bez rizika pádu do červených čísel. ALE - právě díky jednoduchosti jde o vynikající relaxační kousek, ideální na rozhrání o líném nedělním dopoledni. Dvě hodinky si budete ladit městečko a pak, s pocitem dobře vykonané práce, se pustíte do něčeho náročnějšího. Třeba do SimCity 2000 :)
+6 +7 −1

The Legend of Kyrandia

 • PC 85
Má to chyby, má. Smrt, kterou v adventurách nesnáším, zamotané v bludiště v prostřední části hry, kdy se smrt stává do konce nutností, slepé konce... ale co naplat, šlo o první adventuru, kterou jsem dohrál, navíc s báječným pohádkovým příběhem, okouzlující grafikou a hudbou, vtipnými momenty a se sexy alchymistkou Zanthií, hrdinkou druhého dílu, ve vedlejší roli! :) Pokud hru plánujete hrát dnes, sáhněte po dabované verzi a po enginu ScummVM.
+23

Red Baron

 • PC 85
Epická létající záležitost.. Simulátor dost na to, aby se letadla chovala uvěřitelně a arkáda dost na to, aby se z ovládání nestal boj s nedostatkem prstů / končetin. Mód kariéry jse bezchybný. Okamžitou uchopitelností ční jednička vysoko nad svým pokračováním, či jinými pokusy typu Flying Corps.
+24