Street Rod

simulátor > závodní simulátor *
1989 PCC64
1990 Amiga
Logical Design Works
Street Rod je závodní simulátor s americkými auty z 60. let, ve kterém se závodí o peníze nebo o soupeřův vůz. Soupeři se před vámi projíždějí ve svých nadupaných autech před restaurací Bob's Drive-In a vy si vybíráte, se kterým z nich budete závodit. Za vyhrané peníze lze v garáži nakupovat lepší díly, měnit pneumatiky, tunit motor a vůz si barevně a samolepkami vyzdobit. Hra skončí vítězstvím nad Kingem, který řídí Corvette r. v. 1963.

Napsal jsem ke Street-Rodu kratickej prispevek: https://www.high-voltage.cz/2019/krabice-street-rod/

V dnešní době by tento kousek uspěl možná jako nějaká free gameska na nějakém portálu, tak moc se za těch více než 20 let změnilo, ale věřím tomu, že v době svého vydání to musel být nářez. Ke mě se Street Rod dostal někde v druhé polovině 90. let, kdy o nějakém NFS: Underground ještě neměl nikdo ani ponětí a možnost tunit si virtuálně auto nebyla skoro žádná a já jsem s hraním začínal.

Princip hry byl celkem jednoduchý, ale přesto docela zábavný, nákup auta, úpravy a závodění. Závody byly trochu jednotvárné a ten poslední pro mě znamenal docela peklo, protože mi to tenkrát ještě moc nešlo, ale vše vyvažoval ten krásný pocit, když hráč získal nové auto na úpravy :)

Pro: Tuning a prostě vše kolem aut

Proti: Závodění, poslední závod

Duchovní předchůdce NFSU :) Celé je to takové primitivně jednoduché z dnešního pohledu, ale možnost nakupovat auta a následně je tunit měla něco do sebe, už proto že šlo o modely z let tuším někde mezi 1910-1980 a celé to upravovaní i nakupování bylo zpracované moc hezky, určitě líp než v NFSU. Už jen to hledání v inzerátech a následné smlouvání ceny byla docela zábava a když vám nové auto za zvuku burácení motoru (ehm, to byl snad ještě PC speaker ne? :)) přijelo do garáže... no prostě člověk si ke svým vozům vytvořil vztah. Dobré to bylo. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, závody pro mě byly jen taková nezbytná formalita a možná i nejslabší část hry :)

Pro: auta, tuning, nákupy, auta, relativně vzato i zvuky a hudba, auta :)

Proti: závody, je to z roku 89 :)

Dokonalý příklad staré hry, jejíž kvality téměř dokonale pohřbil čas a jediné, co může nyní hráči nabídnou, je nostalgie. Část s modifikováním auta je pořád relativně zábavná, i když primitivní, nicméně závody samotné jsou velmi blízko nehratelnému peklu. Jízdní model nedosahuje ani dobového standardu v podobě her typu Test Drive 2 či Grand Prix Circuit. Ale co naplat, stejně si to sem tam zapnu, pošteluju některý z klasických bouráků a vyklepnu dva tři hejsky v "pink slips" :) Sice 80%, ale z čiré nostalgie.

Mimochodem, hra mi vždy přišla jako ideální kandidát na remake. Škoda, že se toho nikdy nikdo nechopil.

Pro: modifikování aut

Proti: jízdní model

Hra pro všechny milovníky aut, kteří si rádi závodní auta vylepšují. Tato možnost dělá Street Rod tak jedinečnou hru, protože něco podobného se pokud já vím vyskyto až v Need for Speed Undergroundech o hodně let později. Dále co by stálo vyzdvihout je, že hra není nějak složitá. Je poměrně jednoduchá. Máte garáž kam si můžete koupit auto a pak ho libovolně upravovat a tunovat. Závody jezdíte o peníze nebo o auto prohraného. Závodní trasy jsou takřka stejné, což je dost škoda a ubírá to kvalitu hře. Ale jinak je to zajímavá závodní hra, která může nadchnout nejenom automobilové fanoušky.

Pro: Vylepšování aut

Proti: Závodní trasy jsou pořád stejné.