Chex Quest

1996

freeware (dříve placená hra)

Chex Quest je totální konverzí na bázi hry Doom (v Ultimate Doom verzi). Stala se unikátní svým ve své době ojedinělým způsobem distribuce, kdy jako první hra na světě byla na CD přikládána k balením cereálií značky Chex (Rice, Wheat a Corn Chex od firmy Ralston Foods). Uvedení hry bylo doprovázeno reklamními spoty v TV a v tisku a byla spuštěna i samostatná stránka (chexquest.com) s recepty, tipy ke hře či podrobnostmi o postavách.

Hráč se vtěluje do postavy Válečníka Chexe, jenž se pod záštitou Intergalaktické federace cereálií infiltruje na planetu Bazoik. Tato těžební planeta je využívána jako jeden z hlavních zdrojů potravin. Odněkud z jiné dimenze však planetu napadli zelení slizcí vetřelci, zvaní Flemoidi, kteří si ji zvolili jako cíl pro své nekalé rejdy, a zajali nevinné místní obyvatele. Chex, oděn do brnění ve tvaru Chex cereálií a vyzbrojen speciální zbraní zorcher, vyráží zpacifikovat flemoidy a zachránit vězněné rukojmí.

Ačkoliv je odvozený od Doomu, Chex Quest je cílený na děti od 6-9 let. Neobsahuje tedy žádné krvavé či násilné scény. Flemoidi nejsou zabíjeni, ale pomocí zorcheru teleportováni zpět do své dimenze. Navíc jsou zahrnuty určité stravovací edukační prvky, kdy armor ve hře reprezentují cereálie Chex a zdraví se získává sbíráním vody, zeleniny a ovoce.

Hra zahrnuje celkem 5 levelů. Z místa přistání pronikáme skladišti, laboratoří, arboretem až do hlubokých jeskyní Bazoiku, kde porazíme hlavního bosse - Flembránu - a osvobodíme uvězněné zajatce. Herní principy jsou identické jako u Doomu, celkově jednodušší a odpovídají cílené věkové kategorii hráčů. Hra má humorný nádech a v mnohém paroduje původní doomovské prvky.

@jvempire (31.05.2020 15:23): hlavně ten pohyb, nechápu proč nejde zapnout natrvalo běh. Nemožnost konfigurace ovládání, to mě vadilo taky. Je zdůrazňován mulťák, ale jde zřejmě jenom split screen, ale ten se mi nepodařilo spustit. Asi to chce připojit druhý ovladač.
Je to zadarmo, takže nečekám zázrak. Ale originál je prostě lepší.

Chex Quest jsem již kdysi dohrál v rámci kompilace/pokračování Chex Quest 3, ale při příležitosti vydání HD remaku jsem si dal opáčko. Příběh a celá stylizace hry je mířena na děti. Ano jde o totální konverzi pro Doom, ale na základě stříleček často vznikají jejich mírumilovné varianty. Například Wolfenstein 3D a Super 3D Noah's Ark. Hra byla zdarma přiložena u krabice cereálií kolem kterých se točí celá hra. Obsahem je pouze pět levelů, ale veškerá grafika, zbraně i nepřátelé jsou nové. Není ale problém poznat o jakou zbraň šlo původně. Obtížnost je nižší než u Dooma, ale zábavné je to kupodivu také. Level design není špatný i když je zjednodušen pro dětské publikum. Většina úrovní je navržena celkem realisticky - skladiště, laboratoř. Také secrety není takový problém najít. Zbraně jsou naopak dost špatně rozpoznatelné a jejich účinnost lze odhadnout pouze podle čísla nebo předlohy. Za nejlepší zbraně považuji rozhodně lžičku a vidličku. Každopádně zdarma jde o zajímavou hříčku, pro mladší publikum asi celkem fajn. Ale i dětem bude vadit krátkost hry. Pokud někdo hledá opravdu kvalitní nenásilnou konverzi Dooma tak doporučuji spíše Adventures of Square.

Vzhledem k výše uvedenému je s podivem, že se Chex Quest těší slušné popularity u komunity. Existuje řada neoficiální pokračování a předělávek. Proto pravděpodobně napadlo vlastníky značky projekt oživit a předělat hru do Unreal 4 enginu. Změny jsou více než jen grafické. Levely jsou sice silně inspirovány, ale jsou rozsáhlejší a propracovanější. Do vesmírných lodí lze nyní vstoupit, ve skladišti jsou pohyblivé dopravní plošiny... Přispívá to k uvěřitelnosti prostředí pro současné publikum. Část secretů byla také změněna, ale obsahují především textové terminály místo předmětů. Přibyla možnost odblokovat nové postavy pomocí kódů z reálných výrobků Chex, ale vlastně k tomu není moc důvod. Hra je za všechny stejná. Pohyb postavy je pomalejší a zvláštně gumový, ale díky nenáročnosti bojů to nijak nepřekáží. Různé postavy mají smysl v multiplayeru, ale ten jsem nezkoušel ani zde ani v originále. Ovšem oceňuji přítomnost splitscreenu. Grafika není, navzdory enginu, žádný zázrak. Pro děti které neskousnou grafiku původní hry to není špatné, jinak hrajte opravdu jen pokud jste fanoušky Chex Questu. Já navzdory všemu trochu zvrhle doufám v HD remake dvojky. Pro představu originál i remake jsem dohrál pod tři hodiny.
Herně velmi nenáročná FPS akce téměř dokonale zbavená brutality. Hra je cílená na hráče od 6 do 9 let a tomu odpovídá nejen audiovizuální stránka, ale též design úrovní prostý jakékoliv výzvy či nápaditosti. K tomu skutečně infantilní příběh, krátká herní doba a navzájem si velmi podobné a špatně rozlišitelné zbraně. Těch 30 minut potřebných k dohrání se ale nudit nebudete. Pro děti fajn.

Pro: FPS akce bez násilí, vhodné pro malé děti

Proti: dtto