Chex Quest 3

září 2008

freeware

Chex Quest 3 je závěrečný díl série Chex Quest. Původně byl plánován jako přímý následovník předchozích her Chex Quest a Chex Quest 2 a dokonce byl avizován v reklamách, ovšem vzhledem k ukončení promoakce cereálií značky Chex, v jejíž rámci byly hry vydávány, byl vývoj zrušen.

Po deseti letech na základě četných žádostí hráčů bývalí členové studia Digital Café - designér Charles Jacobi, programátor Scott Holman a hudebník Andrew Benson - zpracovali třetí díl série. Při vývoji byly využity materiály z původně plánovaného zrušeného projektu. Hra běží na vylepšeném enginu ZDoom a kromě pěti nových úrovní zahrnuje i kompletní předchozí díly série Chex Quest.

Flemoidi zahájili finální útok a vyslali stovky meteorů, které ničí Chexovu domovskou planetu. Cereální hrdina Chex se slizkým nepřátelům staví na odpor a vyráží definitivně zlikvidovat mateřskou loď Flemoidů. Přidány byly četné nové grafické prvky a nepřátelé. Úrovně jsou rozlehlejší a jejich architektura propracovanější, stejně tak je výše nastavena i obtížnost. Hratelnost se nese v duchu předchozích dílů - rychlá akce ve stylu Doomu, ovšem bez násilí a s humornými a parodickými prvky.

Projekt je distribuován zdarma jako freeware. Hra byla příznivě přijata a byla oceněna cenou Cacowards za rok 2008.

Zejména pro ty, co rádi pojídají snídaňové cereálie, mám pro vás komentář popisující hru, která je sice poměrně neznámá, ale v historii herního průmyslu zaujímá své důležité místo. Ačkoliv podobné produkty konzumuji poměrně zřídka a v pracovní dny snídám výhradně kombo turecká káva + cigareta, s chutí jsem si dnes užil příjemné dopoledne s bojovníkem Chexem - ochráncem Intergalaktické federace cereálií. Podařilo se mi tak úspěšně splnit 5. misi Crashovy Herní výzvy 2016.

Chex Quest 3, freeware hra vytvořená Charlesem Jacobim ze studia Digital Café, zahrnuje všechny díly série Chex Quest v podobě tří epizod. Část první se zapsala do herní historie jako vůbec první videohra, jejíž CD-ROM bylo přikládáno jako dárek do krabic stejnojmenné značky cereálií firmy Ralston. Chex Quest 2 byl ke stažení zdarma na webových stránkách v průběhu reklamní akce. A díl třetí? Poté, co firma Ralston kampaň ukončila, již nebyl realizován. Až po letech na podkladě žádostí věrných fanoušků autoři původních her pro nás připravili dárek v podobě třetí epizody, která vyšla jako komplet s prvními dvěma částmi.

Ačkoliv bychom čekali, že autoři vytvoří pro dětské publikum střílečku či hopsačku, Chex Quest hry si vzaly idTech 1 engine z brutální hry Doom a dětem předkládají 3D akci. Jestli vám kombinace dětské hry a Doomu k sobě příliš neladí, vězte, že se designérům podařilo vytvořit zábavnou akční hru bez krve, která však neurazí ani dospělé hráče.

Hrdina Chex, oděn v brnění ve tvaru sušenky Chex, zachraňuje svůj cereální svět před invazí mimozemských vetřelců, flemoidů. Nejprve musí dobýt těžební planetu Bazoik, poté zachránit své rodné město a ve finální epizodě se vydá definitivně zlikvidovat Flemoidy. Zlikvidovat je ovšem pojem relativní, jelikož nikoho ve hře nezabíjíte, Chexova zbraň zorcher ve svých četných modifikacích nepřátele pouze posílá zpět do jejich dimenze, takže po zásahu se rozplynou a zmizí.

Design levelů klade důraz na realitu a lokace věrně zobrazují své předlohy. Ať již prostory kosmických základen, tak městské oblasti i přírodní scenérie jsou plné detailů a výborně propracované. Grafika je barevná a veselá, stejně tak jako zelené modely slizkých flemoidů. Designéři se na nich opravdu vyřádili, a tak bojujeme třeba proti červům, jiní flemoidi s chobůtky zase připomínají vyznavače Lovecraftova Cthulhu. V epizodách se postupně objevují nové potvůrky s unikátními vlastnostmi a útoky, takže se akce nestává stereotypní a neustále hráč čelí novým výzvám.

Modifikace zorcheru jsou funkčně analogické zbraním z Doomu, ale jejich vizuální provedení je unikátní a ladí se stylem hry. Flemoidy tak můžete likvidovat třeba lžičkou nebo motorovou vidličkou. Náplň hry je v podstatě identická jako v Doomu. Chybí jen temná atmosféra a krev. Likvidujete protivníky a v chodbách hledáte klíče, abyste našli východ z úrovně.

Co se týče obtížnosti, tak první dvě epizody jsou poměrně snadné, jak jednoduchými boji, tak i level designem, ve kterém prakticky nemůžete zabloudit, pokud použijete mapu. Jestliže se vám podaří najít vidličkovou “motorovku”, tak je vymalováno, protože většinu nepřátel s ní hladce udoláte a prokrájíte se s ní až do konce epizody. To třetí epizoda je podstatně obtížnější. Je tvořena pro hráče, kteří již vyrostli z dětských let. Přibývají noví a tužší protivníci a i skladba map je po stránce designu náročnější. Hlavní problém pro mě spočíval v nedostatku munice. Flemoidi totiž po odeslání do jejich mateřské dimenze nezanechávají náboje, a tak jsme odkázáni na to, co se povaluje v úrovních. Takže melee combat jsem používal velmi často.

Ačkoliv Chex Quest 3 obsahuje 15 levelů, zejména díky svému dětskému zaměření je krátkodobou záležitostí. I přes poněkud náročnější poslední epizodu. V každém případě poslouží pro zábavnou relaxaci a jestliže vám nevadí brumlání a kvákání nebohých flemoidů, tak se pobavíte solidním level designem a pestrými lokacemi, bez frustrace z obtížných soubojů.

Hra běží pod ZDoom enginem, takže spuštění by nemělo činit žádný problém, ani pod moderními operačními systémy. Je zdarma, tak vám nic nebrání ve vyzkoušení. Chexovo cereální dobrodružství určitě stojí za ochutnání.