Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Warhammer 40,000: Rogue Trader

07.12.2023
84
13 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Po dvou kladně přijetých RPG Pathfinder: Kingmaker a Pathfinder: Wrath of the Righteous se studio Owlcat Games vydalo do světa Warhammeru a konkrétněji do zasazení 40 000. Hra by měla využívat přímo pravidel table top hry Rogue Trader. Hráč si zde vytvoří vlastní hlavní postavu a spolu s mnoha společníky - jako třeba důstojník, inkvizitor, vesmírný mariňák nebo třeba tajemný psyker, bude rozhodovat o podobě světa kolem sebe. Může si dokonce v jistých případech přivlastňovat celé planety.

Na hráče čeká cestování vesmírem ve vlastní lodi. Dále bohatý systém bojových i diplomatických schopností, větvené dialogy a rozhodování s následky a také systém morálky a řešení vztahů se společníky s možností různých romancí. Tahový soubojový systém na první pohled připomíná například XCOM: Enemy Unknown, je zde totiž také přítomen systém krytí, které poskytuje různé bonusy. Avšak nyní je systém obohacen o RPG prvky a je jen na hráči, jak synergetickou partu si vytvoří.

Hra by měla být podobně jako oba Pathfindeři bohatá a počítá se tak minimálně se 100h herní dobou.


Poslední diskuzní příspěvek

@Gordon (24.06.2025 23:10): Take. Chtel jsem si dat druhy pruchod jakmile vyjde druhe DLCcko ocekavaje, ze bude finalni a ono ne. :D Takze pockam take na finalni verzi a dam to znovu. Jsem zvedavy jestli to bude komplet pred vydanim pokracovani nebo zda pokracovani vyjde driv vzhledem k tomu, ze uz ho oznamili.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Kde Wrath of Righteous mi splnil túžbu, ako mala vyzerať Baldur’s Gate 3, tam Rogue Trader splnil ambíciu, o ktorej len snívalo Tyranny. A to ponúknuť komplexný a sofistikovaný playthrough za arcizápornú postavu v službách kozmického diktátora. Suverénne najlepší, aký som v cRPG zažil: kde vaša postava nie je „cha! vdova! upražím jej hlavu blasterom a okradnem jej mŕtvolu“ psychopatom, ale kde človek fakt môže byť reálne architekt kozmických genocíd s paletou rozhodnutí, z ktorých mňa ako hráča mrazilo. Kde to zlo má svoju vnútornú logiku, a práve preto nie je karikatúrou, práve preto dokáže pôsobiť reálne desivo.

Warhammer 40 000 ako prepíčená (v najlepšom možnom zmysle) vízia najkrutejšej možnej budúcnosti, kde je vesmír locknutý v boji medzi lovecraftianskými kozmickými horormi a turbofašizmom 3000, kde všetky mimozemské rasy sú najhorším možným tieňom archetypov, z ktorých vychádzajú (jako nečakajte od Aeldari pohostinnosť a láskavosť jak od elfov Tolkienových), je samozrejme snáď najvďačnejším možným settingom pre tento typ hry. A Owlcat sa toho univerza chopil brilantne.

Kde doteraz som mal o tomto svete len matnú predstavu (z veľkej časti mediovanú mačistickými fašoidnými fanartmi, ktorým uniká, že má ísť o to najkrutejšíe možné univerzum, nie niečo, k čomu sa má vzhliadať), tak Rogue Trader zo mňa spravil fanúšika W40k. Čo dokáže jedno inteligentné dielo, ktoré svoje univerzum chápe a ktoré demonštruje, že je oveľa viac a oveľa hlbšie a chytrejšie, než plátnom pre kompenzačné fantázie.

Ako hra Rogue Trader – už teraz tradične od Owlcatu – ďalším paragonom klasických robustných cRPG, s bohato rozvetveným naratívom, kde roleplay je mienený doslovne, a vynikajúcim writingom – jedna postava v treťom akte (harlekýn-solitér Nocturne of Oblivion, samozrejme) sa stala inštantne jak mojou najobľúbenejšom postavou celého W40k univerza, tak jednou z najlepšie napísaných postáv vo videohrách vôbec - a vysoko kvalitných a fascinujúcich companionov, ktorých výber brilantne využíva záber a možnosti settingu. Má komplikovaný (v dobrom, aj keď zo začiatku sa z toho točí hlava) a zábavný bojový systém, aj rozširujúce mechaniky do šírky – kde vo WotR to bolo budovanie pevnosti a Heroes-like vedenie kruciáty, tu je to kolonizácia planét, objavovanie galaxie a vesmírne bitky. Yup, a má najkomplexnejší epilóg, čo som v cRPGs kedy videl, kde sa dostane k slovu každá drobná línia, každý partikulárny osud postáv a planét.

Ako najväčšiu minelu nakoniec považujem dve silne nešťastné designové rozhodnuta, kde človek môže veľmi ľahko prehliadnuť veci, ktoré sú zásadné a bez ktorých je človek výrazne ochudobnený – tak tu dám preventívne rady. V treťom akte, keď budete v miestnosti, kde je hrozne moc klietok, fakt ju prehliadnite celú, aby ste neminuli jednu postavu, a v piatom akte na úplne prvej planéte tiež prehliadnite úplne všetko predtým, než budete interagovať s centrálnym počítačom, a voľte možnosti od hora dole, inak sa vám neodomkne možnosť, ktorá dáva background k celému naratívnemu záveru. (Yup, a pri Abelardovom queste musíte passnúť všetky checky a mať so sebou Pasqala, aby sa vám odomkol optimálny záver questu. Nedáva to ani v jednom prípade vôbec žiaden zmysel, sú to bugy, ale žiaľ to tak funguje.)

Každopádne Rogue Traderom Owlcat si pre mňa upevnil povesť Black Islu 21. storočia, korunných tvorcov súďobých izometrických cRPG, ktoré sa stanú klasikami. Je fakt dar mať štúdio, kde writers sú nerdstvom, ktoré majú zjavne načítané lory a settingy, v ktorých robia hry, rozumejú im do hĺbky a majú ich radi – a prial by som si od nich RPG pomaly v každom mojom milovanom settingu. Už sa neviem dočkať Dark Heresy, aj keď zas si ho zahrám asi až rok po vydaní, až to prestane byť taký bugfest.
+21
  • PC 90
Studio Owlcat games přináší svou další RPG hru. Nejedná se o žádné fantasy jako u předchozích dvou her, ale a tentokrát zavítáme do temného světa Warhammer 40k. Jako fanouškovi tohoto universa a her od samotného studia mi bylo okamžitě jasné, že to bude hra, kterou si prostě musím zahrát. Moje očekávání tedy nebyla zrovna malá.
Svět Warhammeru je VELMI obsáhlý. Prakticky každá frakce má dlouhou historii mapující jejich minulost, významné bitvy, nebo třeba důležité postavy, které se nějak podílely na utváření světa. Do toho přidejte ještě tunu loru a desítky knih. Je toho opravdu hodně, navíc Warhammer není něco tak známého, jako třeba takové Star Wars. Jistě, hra vás celou dobu zásobuje informacemi a vysvětluje vám věci, které jinak běžný obyvatel tohoto světa zná, ALE. Pokud si opravdu toužíte tuto hru užít a nechcete strávit desítky hodin pročítání knih nebo internetových stránek, který vás dost možná od hraní odradí, doporučuji najít si nějaké video, popisující základy a fungování světa. Vážně vám to pomůže se lépe ponořit do celkové atmosféry a fungování věcí kolem vás.

No a o co, že tu tedy vlastně jde? Ocitáte se v kůži nového Rogue tradera. Osoby, zmocněné samotným císařem k prozkoumávání a dobývání vzdálených koutů kosmu a to prakticky s neomezenou mocí. To vše ve jménu lidstva a zlatého trůnu. Je to tedy taková sci-fi obdoba conquistadora? No, ne tak docela. Pod svým velením budete mít loď čítající tisíce lidí, nebo budete rozhodovat nad osudy několika planet a společně s tím životy jejich obyvatel. Většinu času ale strávíte cestováním po různých planetách, obnovováním svého impéria, souboji s kultisty a mimozemskými rasami. Jste tedy něco víc, než jen obyčejný průzkumník, i když to bude asi vaše hlavní náplň. To a také boje.  

Souboje jsou zde řešeny tahově. Žádná forma pauzy nebo přepínání režimu, pouze tahový systém, doplnění o možnost krytu. Z počátku jsou vaše postavy slabé (tak jak to už obvykle bývá) a nezmůžete se než na klasické přesunout a zaútočit. Případně ještě zvládnete použít nějakou tu nebojovou schopnost. Ale jak budete sílit, začne se boj stávat daleko zábavnější. Někdy jde o útok navíc, jindy o buff, který udělá ze salvy z bolteru smrtící déšť.
V mé družině excelovala například sestra Argenta. Ta nejen že dokázala zaútočit více než dvakrát za kolo, ale se svým vybavením byla schopná postarat se o většinu protivníků, kteří se odvážili postavit se mi do cesty. Ve spojení s takovou Yrliet jsem pak dostal dvojici, která v případě lehčích střetů nepustila ostatní postavy ani ke slovu.
Jediný problém který jsem s boji měl, byly občas až nesmyslné velké životy některých bossů (hrál jsem na normální obtížnost). Ne, že by byly těžké, ale ukrajování jejich životů bylo trochu zdlouhavé. A nedej bože, totiž Císaři, aby jste si nechali některou ze silných postav na lodi.
Když už je řeč o lodi, tak souboje vás tu čekají i jiné, než ty pěší. K dispozici máte totiž svojí osobní loď a ta rozhodně není jen na okrasu. Během cest vás budou obtěžovat piráti, nebo mimozemské rasy, lačnící po vašem nákladu nebo prostě jen po krvi.

Stejně jako u Pathfinderu vás i zde čeká obsáhlý systém tříd a schopností. Byť trochu jinak pojatý.
Hlavním viditelným rozdílem je počet tříd. Těch je pouze deset. Čtyři základní a šest pokročilých (je tu teoreticky ještě jedenáctá, ale tam se jedná hlavně o zlepšení stávajících dovedností). Nezní to jako moc, obzvláště když takové Wrath of the Righteous jich mělo daleko víc. Tvorba postavy v sobě schovává ale další možnosti, které vám tenhle nedostatek pomohou vyřešit.
Vezměte si takový původ nebo váš domovský svět. Obvykle jde o detail, který vám dá nějaký bonus ke statistikám a kromě roleplaye pak k ničemu není. Tady toho ale dostanete víc. Třeba takový šlechtic. Jeho speciální schopností je vytvořit z jedné postavy svého "sluhu" a té postavě propůjčuje bonus k jejím statistikám. Nebo třeba komisař, který svým spolubojovníkům dává navíc tahy a tím i možnost způsobit víc škod, nebo se naopak přeskupit. V závislosti na zvolené třídě si pak můžete vytvořit třeba velitele s důrazem na podporu, nebo velitele, který vede samotný útok.
Kapitolou samou o sobě je pak původ psykera (zdejší obdoba čaroděje). Nejen, že vás to neomezuje ve volbě třídy, ale dává vám to další možnosti. Bojovník s “magickými“ útoky? Bojovník, který si dává buffy? Velitel který kromě podpory odstřeluje nepřátele blesky? Stačí popustit uzdu své fantazii a můžete tvořit.  

Za zmínku stojí určitě i spolubojovníci, kteří se podle mě řadí k těm zajímavějším. Už to není dvacátý trpaslík se sekerou, elfí lučištník, nebo temný čaroděj, které v běžných RPG potkáte prakticky na každém kroku a liší se jen v drobnostech. Vezměte si takového Ulfara. Ulfar, je vesmírný mariňák. Geneticky modifikovaný člověk, který je silnější než obyčejný člověk a rozhodně mnohem mohutnější. Zabírá proto hned čtyři políčka a ne jedno. Nejlépe by se dal přirovnat k MEC Trooperovi z XCOMu, který je sám o sobě takový chodící tank. Nebo takový Pasqal, který je knězem adepta mechanika, což je … no řekněte, už jste někdy viděli chodící švýcarský nůž, ze kterého čouhají mechanické chapadla a rád si povídá s vaší mikrovlnkou? A jsou tu i další. Dokonce i mezi lidskými, kteří mohou působit celkem nudně, se najde pár zajímavých. 

Svět je bezvadný. Správně temný, jak se dá od Warhammeru čekat. Všude spousta lebek, ohromných soch přehršle svící nebo oslavování císaře. Jednou navštívíte džungli, jindy se budete procházet městem s monumentálními stavbami, nebo se ocitnete na palubě opuštěné lodi. To poslední bylo poprvé obzvláště dobré a mělo to tu správnou strašidelnou atmosféru. k tomu si ještě přidejte parádní soundtrack, který atmosféru ještě umocňuje.

Největší problém, který hra během mého hraní měla, byl její technický stav. Jak už to tak u Owlcat games bývá, vyšla hra s řadou bugů. Plně hratelná od začátku do konce ale pořád to byly bugy, které byly občas trochu znát.
Stejně tak jsem byl trochu zklamaný z druhé poloviny hry. Prolog a první dvě kapitoly byly fajn a nemám co jim vytknout. Třetí vás dostane do podobné situace, jako ve čtvrté kapitoly Wrath of the righteous.
Ale s tím rozdílem, že zde nemáte možnost přehazovat si své postavy a musíte celou kapitolu odehrát s družinou, kterou jste si na začátku vybrali. A to v tu chvíli ani nevíte.
A zbytek, tam už podle mě hra trochu ztrácela dech a nebyla tak zábavná jako samotný začátek.
Hru v každém případě, i přes její nedostatky, vřele doporučuji. Mezi RPG se jedná o něco netradiční zasazení, které se jen tak nevidí.

Pro: Hudba, souboje, svět

Proti: Bugy, pozdější fáze hry

+20
  • PC 85
Rogue Trader má všetko čo tradícia načatá v dávnych 90-tych rokoch káže, aby dobré RPG malo mať. Nie je revolučná v smere postupu hrou – ten je absolútne to najtradičnejšie čo si dokážete predstaviť. Ostatne na to ani nemala rozpočet. Čo však má je strhujúci svet, veľmi dobré zasadenie vlastného príbehu do jeho štruktúr, tam kde je to možné naozaj vydarený dabing a perfektné ťahové súboje.  

Hra môže byť tak jednoduchá ako byť môže a tak ťažká ako si budete priať. Nastavení je mnoho a na svoje si príde každý. Bohatý RPG systém sa môže zdať na prvý pohľad komplikovaný, rozhodne to nie je piata edícia DnD. Rýchlosť akou vaše postavy postupujú na ďalšie úrovne potom môže byť otravná alebo odmeňujúca. Záleží od toho ako radi a často čítate každú vlastnosť, ktorú si môžete pre postavy vybrať.  

Rozhodnutí je mnoho, ale riešení jednotlivých problémov je pomenej. Hráč v tejto hre menej spolupracuje s prostredím, viac sa ocitá v dialógoch a problémy sa riešia súbojmi. Samozrejme, čo je neskrývané plus, sú súboje, ktorým sa dá vyhnúť ak nájdete správne slová alebo správne predmety.  

Ďalším pozitívom sú sprievodné postavy, dobre napísané, každá z nich nejakým spôsobom sprevádzajú hráčovu postavu a doplňujú jeho charakter. Nezatieňujú hráčsku postavu a nechávajú vyniknúť jej rozhodnutia v príbehu.

Owlcat Games sa podarilo verne zachytiť svet Warhammeru 40.000 so všetkou jeho temnotou a neutešeným svetom. Každý dobrý skutok je po zásluhe potrestaný. Chcete byť mierny voči xenos, nuž môžete, ale nečudujte sa ak vaši spolu-občania nebudú týmto rozhodnutím nadšení a zachránených eldarov poctivo zmasakrujú.  

Technicky to nie je úplne dokonalá hra. Keďže som ju však hral v pomalých dávkach, nenarazil som na väčšie problémy. Aspoň nie s mojimi rozhodnutiami a cestou, ktorou sa vydala moja postava. Owlcat hru poctivo opravuje a upravuje. Áno, jeden by povedal, že už tak mala vyzerať po vydaní, ale... starajú sa a to im slúži ku cti.

V roku 2023 som hral ešte jednu CRPG, ktorá na svojom chrbte niesla bremeno tretej v sérií. Napriek tomu, že táto druhá hra priniesla množstvo zaujímavých prvkov, Rogue Trader je pre mňa osobne tou lepšou z tejto dvojice. Zábavnejšou, pútavejšou napriek tomu, že nemá také produkčné kvality ako tá druhá hra.

Pro: Svet, dialógy, postavy, ťahové súboje na zemi i vo vesmíre, hudba, bohatý RPG systém, je to WH40k

Proti: Menej interakcie s prostredím, vesmírne súboje nevyužili svoj plný potenciál,

+16
  • PC 85
Kombinace slov RPG a Owlcat Games jsou zárukou dobře strávených 100+ hodin. Dokonce takovou zárukou, že jsem šla do, pro mě do neatraktivního a v podstatě neznámého, settingu Warhammeru 40.000 a to ještě za plnou cenu. Vyplatilo se to, Owlcat nezklamali.
Jedná se o velmi hutnou hru s obsáhlým lorem, složitými komplexními pravidly soubojů zapříčiněné hlavně obrovskou škálou vlastností a dovedností postav. Díky tomu jsou v pozdějších fázích hry souboje neskutečně zábavné a odměňující, když zvolené buildy charakterů fungují jako mašiny na zabíjení (Heinrix van Calox ftw!) a daří se kombinovat různé podmínky jednotlivých akcí, itemů a skillů do řetězce, kdy ani nestíháte číst výši uděleného poškození nepřátelům. Je to určitě jedna z nejsložitějších her, ne-li ta úplně nejsložitější, kterou jsem, kdy hrála.

Jenom vybírání dovedností při postupu na novou úroveň trvá z počátku klidně i pět minut pro jednu postavu. V aktivní družině jich je šest, další 4 potom čekají na lodi. Úrovní je ve hře 55, takže jsem z celkových 103 hodin reálně mohla strávit kolem 30 hodin (někdy to šlo i rychleji) postupem na vyšší úroveň. Jestli tato statistika o něčem vypovídá, tak rozhodně o monumentálnosti hry anebo taky o tom, že se neumím rychle rozhodovat.

Rogue Trader je udělaná podle klasického Owlcat rukopisu – dlouhatánský hlavní příběh plný různých zvratů, který ale ke konci ztrácí dech, třetí kapitola, která jako by z oka vypadla čtvrté kapitole z Pathfinderu WotR (ugh, už ne prosím), spousta vedlejších questů, ve kterých se nedá moc dobře vyznat, protože deník nefunguje úplně spolehlivě a na mapě se vedlejší questy neukazují, deset úžasných companionů, kteří tvoří epickou retinue a hned bych s nimi zašla na skleničku Amasecu, zábavné, tentokrát tahové souboje střídané nezábavným prozkoumáváním vesmíru a scanováním planet alá Mass Effect, doplněné o neuvěřitelně otravné souboje vesmírných lodí (zlatý management království). To vše zabalené v zabugovaném a depresivním Warhammerovském kabátku.

Je to takový mix Shadowrunu – špinavá budoucnost plná augmentu, mutací, tahových soubojů a hromady textu a létání ve vesmíru jako ve zmíněném Mass Effectu. Někomu to sedne jako prdel na hrnec, někdo jiný by to zase ihned refundoval. Já se většinu času císařsky bavila, nicméně mi předchozí Pathfinder přišel o chlup lepší, hlavně z hlediska znovuhratelnosti.

Tento komentář bych ráda věnovala Charllizemu, se kterým jsme se společně na tuhle hru těšili. Bohužel už se jí nedočkal, ale myslím, že by se ti, kámo, líbila.

Pro: neokoukaný setting WH 40K, společníci, příběh, zábavné souboje, hromady skillů

Proti: bugy, nudné vesmírné souboje, absence ukazatele questů a zbytečné pendlování vesmírem, sodoma gomora třetí kapitola

+16