Unreal Tournament III

akce > 1st person akce
19.11.2007 PC
11.12.2007 PS3
30.06.2008 X360
Unreal Tournament 3 je další hrou ze série Unreal Tournament zaměřenou převážně na multiplayer. Singleplayer je zde zastoupen formou map pro více hráčů propojených ingame animacemi.

Ve skutečnosti je UT3 již čtvrtou hrou série a osmou hrou ze světa Unrealu, ale výrobci se rozhodli upustit od označování her rokem vydání a odvodili jméno hry od enginu, na kterém běží (Unreal 3 engine).

UT3 obsahuje množství vozidel a zbraní, převážně převzatých z předchozích dílů, kde každá má dva módy střelby. Veškerou tuto techniku můžete využít v necelých čtyřech desítkách map, které jsou rozdělené dle jednotlivých módů. Mezi těmi nechybí takové stálice, jako jsou Deathmatch, Team Deathmatch a Capture the Flag, ale i Duel (souboj jeden na jednoho), Warfare (obdoba Onslaught z UT2004) a Vehicle Capture the Flag (CTF s využitím vozidel).

Série pokračuje hrou Unreal Tournament.

Otázka: Kdysi jsem koupil krabicovku a neprozřetelně a chytře si CD klíč zadal i do Steamu - Otázka zní, půjde se hrou hrát online při…

Unreal Tournament 2004 je jedinou hrou, ktorú si aj napriek absencii klasickej kampane stále spúšťam, jednotlivé herné módy a aj v celku dobrá AI protivníkov a spolubojovník je na dobrej úrovni takže o zábavu je postarané aj keď nikto zo známych nemá chuť hrať. Po rokoch som sa rozhodol skúsiť aj ďalší diel a to UT3, ktorý beží na novom Unreal 3 Engine a ponúka niekoľko zmien v starom zaužívanom UT. Splnil UT3 moje očakávania ? (čítajte ďalej)

Po pôvodnom hernom princípe, kde ste bojovali v turnaji a snažili sa dostať na vrchol rebríčka najlepších a získať tak pohár s hromadou peňazí, tentokrát došlo k zmene, UT3 už nie je o turnaji, ale o vedení vojny pomocou oživovačov v arénach. Kampaň vás takto zavedie do vojny, ktorá je pre váš tím skôr o pomste ako snahe ukončiť vojnu. Napriek všetkému si kampaň zaslúži kúsok uznania, medzi jednotlivými hernými kapitolami si môžete pozrieť ingame scény, ktoré vás trochu informuje o priebehu dejstva. Záver je predvídateľný, ale napriek tomu ma potešil a vôbec mi nevadí, že si to Malcolm odniesol v závere turnajov v UT2003 aj v UT2004 vopred pred jeho zradou, aj keď ľutujem, že som nedostal možnosť odstreliť ho na záver aj teraz, možno to bude v UT2015.

UT3 je prvou hrou, ktorej kampaň som hral v kooperatívnom režime a je to výrazná zmena, keďže AI spolubojovníkov je niekedy na zaplakanie, sú schopní brániť konkrétny úsek a zvyšok je im úplne jedno alebo všetci vbehnú do jedného tanku a ostanú v ňom v základni... Ale zase hra má aj svetlé stránky, keď AI funguje 100% a sú schopní mať aj o niekoľko bodov na záver viac ako vy (ale fakt toto sa stáva len veľmi zriedkavo). V priebehu kampane získavate jednorázové karty s bonusom, ktoré mi ale česť nejako nedovolila použiť :D No niekedy je kampaň dosť neférová a vtedy máte sto chutí tú kartu po 3 opakovaní aj použiť. V UT2014 boli strany vždy vyrovnané 2na2, 4na4 ..., ale tu to neplatí pár krát sa stane že bojujete aj 4 proti 7 a to už trochu aj výzva. Taktiež coop dovoľuje hrať duely 2 proti 1, je to trochu zvláštne, ale takto je aspoň záverečný súboj trochu jednoduchší. Záverečný boss nezaprie korene UT, aj keď si vyberiete nižšiu obtiažnosť a nepriatelia len padajú na zem pod vašou paľbou tak v závere sa opäť zapotíte. Na začiatku kampane ma trochu zaskočil výber zo 4 obtiažností, keďže pôvodne ste si vyberali z 8 a to platí aj tu pri voľnej hre.

V hre som sa nestretol s výberom postavy (možno to tam je), takže vo voľnej hre sa vám postava vyberie náhodne a počas kampane je to tiež vopred určené. Nevadí to až tak, ale skrátka v UT2004 som bol zvyknutý na stále toho istého týpka.

Čo sa týka zbraní tak veľké zmeny sa tu nekonali, stretávate sa tu opäť so všetkými vašimi známymi zbraňami od tlakového dela až po sniperku (tentokrát je len jedna). Minigun získal sekundárny režim streľby, Reedemer dokáže vystreliť riadenú strelu, pribudli bomby na zneškodnenie betónových bariér a nový je tak akurát raketomet Avril a prístroj na vytvorenie spomaľovacej zóny. Tvorcovia sa tentokrát viac sústredili na súboje s využitím vozidiel takže po tejto stránke pribudlo niekoľko nových kúskov. Štandardný teleportér ostal nezmenený, ale na väčších mapách máte možnosť využiť vznášadlo pre rýchlejší presun aj keď pri zásahu ste omnoho viac zraniteľní.

Priaznivcov UT (najmä UT2004) najviac muselo zarmútiť zredukovanie jednotlivých herných módov, nehľadajte tu Assault, Double Domination ani Bombing Run, tie nadobro zmizli. Hra je zameraná najmä na mód Warfare (čo je premenovaný mód Onslaught). Taktiež si Epic myslel, že hráči sú úplne tupí a preto pridal mód Duel, čo je deathmatch 1vs.1, akoby sa to nedalo nastaviť aj v klasickom deathmatchi... alebo sa im nezdalo, že majú ten zoznam herných módov taký krátky...
Takto si teda môžete zahrať Deathmatch, Capture the Flag, Warfare, CTF s vozidlami, Duel a 2 módy ktoré pribudli s mapovým DLC Titan Pack.

Čo mi ostáva dodať na záver, UT3 bol skôr ukážkou nového enginu ako plnohodnotné pokračovanie Unreal Tournamentu. Pokus o nejakú kampaň potešil taktiež jednotlivé nové vozidlá, ale inak hra a jej ponuka herných módov sklamala na plnej čiare, takže nám ostáva čakať na UT2015 a zatiaľ sa vrátiť späť k UT2004.

Pro: grafika, rýchla hrateľnosť a zachované mechanizmy pôvodného UT, snaha o kampaň

Proti: zredukované herné módy, opakovanie máp počas kampane

Unreal Tournament 3 jakožto prozatím poslední pokračování úspěšné série důstojně navazuje na předchozí díly. A ačkoliv nepřináší mnoho nových vylepšení, každý hráč a fanda akčních her si v něm zalíbení dozajista najde, neboť řemeslně se jedná o špičkový titul. Mluvím především o technickém zpracování, tedy o ovládání a grafice. S klidným svědomím můžu prohlásit, že se jedná o perfektní hru a že neexistuje důvod, proč si Unreal Tournament s označením tři nepořídit.
První díl je dnes už legendou, po trochu slabším UT2003 přišel jeho bráška, UT2004, což byla prakticky UT2003 vybroušená k dokonalosti. Poté však přišel původně UT2007, přejmenovaný jednoduše na UT III. Bohužel, více než nadšení ve mně převládalo zklamání, prakticky stejná hra jako UT2004, jen s vylepšeným grafickým enginem a snad novými zbraněmi a mapami. Bohužel, stejná zábava jako při hraní UT2004 se u mě nedostavila, a hlavně díky povedeným modíkům, jako např. Haunted, jsem to vůbec nainstaloval. Samotnou hru jsem hrál jen chvíli, tudíž nemohu hodnotit.

Pro: Podpora pro modíky, hlavně Haunted

Proti: Málo inovací, zábava pokulhává,

Další z pokračování velmi úspěšné Unreal série. Úžasné zpracování a hromady zbraní a vozidel jsou jenom okrajem toho obludného tříčarového UT systému, který se mi hnusí. Dostavila se i naprostá nechuť k hraní, jakýsi odpor a pořád dokola se opakující akce. Na druhou stranu je zde i část původního soundtracku, čímž si u mě hra celkem polepšila.
Mnohem si to však zhoršila tím, že ve hře není skoro žádná původní volba z původního Unrealu jako například Assault v podobě úžasného vlaku, lodi atd. Neodsuzujte mne hned a podivejte se na to z mé perspektivy.

Pro: Grafika, Multiplayer, Zpracování, Ovládání, Původní Soundtrack, Množství zbraní a vozidel

Proti: Bez Assaultu, Odfláknutost (nemyslím grafiku), Příběh, Až skoro nepůvodní

Ačkoliv byla trojka přijata hůře, než se očekávalo, mě se líbila moc a její hratelnost důstojně navazuje na UT 2004. Většina map je nadesignovaná opravdu skvěle, grafika je parádní, soundtrack rovněž. Hře bych snad jen vytknul vyloženě stupidní příběh a absenci mnou milovaného módu Assault.

Pro: Grafika, hratelnost, soundtrack.

Proti: Stupidní příběh, chybí mód Assault.