Unreal Tournament III

19.11.2007
11.12.2007
30.06.2008
10.06.2019

Unreal Tournament 3 je další hrou ze série Unreal Tournament zaměřenou převážně na multiplayer. Singleplayer je zde zastoupen formou map pro více hráčů propojených ingame animacemi.

Ve skutečnosti je UT3 již čtvrtou hrou série a osmou hrou ze světa Unrealu, ale výrobci se rozhodli upustit od označování her rokem vydání a odvodili jméno hry od enginu, na kterém běží (Unreal 3 engine).

UT3 obsahuje množství vozidel a zbraní, převážně převzatých z předchozích dílů, kde každá má dva módy střelby. Veškerou tuto techniku můžete využít v necelých čtyřech desítkách map, které jsou rozdělené dle jednotlivých módů. Mezi těmi nechybí takové stálice, jako jsou Deathmatch, Team Deathmatch a Capture the Flag, ale i Duel (souboj jeden na jednoho), Warfare (obdoba Onslaught z UT2004) a Vehicle Capture the Flag (CTF s využitím vozidel).

Série pokračuje hrou Unreal Tournament.

Unreal Tournament 2004 je jedinou hrou, ktorú si aj napriek absencii klasickej kampane stále spúšťam, jednotlivé herné módy a aj v celku dobrá AI protivníkov a spolubojovník je na dobrej úrovni takže o zábavu je postarané aj keď nikto zo známych nemá chuť hrať. Po rokoch som sa rozhodol skúsiť aj ďalší diel a to UT3, ktorý beží na novom Unreal 3 Engine a ponúka niekoľko zmien v starom zaužívanom UT. Splnil UT3 moje očakávania ? (čítajte ďalej)

Po pôvodnom hernom princípe, kde ste bojovali v turnaji a snažili sa dostať na vrchol rebríčka najlepších a získať tak pohár s hromadou peňazí, tentokrát došlo k zmene, UT3 už nie je o turnaji, ale o vedení vojny pomocou oživovačov v arénach. Kampaň vás takto zavedie do vojny, ktorá je pre váš tím skôr o pomste ako snahe ukončiť vojnu. Napriek všetkému si kampaň zaslúži kúsok uznania, medzi jednotlivými hernými kapitolami si môžete pozrieť ingame scény, ktoré vás trochu informuje o priebehu dejstva. Záver je predvídateľný, ale napriek tomu ma potešil a vôbec mi nevadí, že si to Malcolm odniesol v závere turnajov v UT2003 aj v UT2004 vopred pred jeho zradou, aj keď ľutujem, že som nedostal možnosť odstreliť ho na záver aj teraz, možno to bude v UT2015.

UT3 je prvou hrou, ktorej kampaň som hral v kooperatívnom režime a je to výrazná zmena, keďže AI spolubojovníkov je niekedy na zaplakanie, sú schopní brániť konkrétny úsek a zvyšok je im úplne jedno alebo všetci vbehnú do jedného tanku a ostanú v ňom v základni... Ale zase hra má aj svetlé stránky, keď AI funguje 100% a sú schopní mať aj o niekoľko bodov na záver viac ako vy (ale fakt toto sa stáva len veľmi zriedkavo). V priebehu kampane získavate jednorázové karty s bonusom, ktoré mi ale česť nejako nedovolila použiť :D No niekedy je kampaň dosť neférová a vtedy máte sto chutí tú kartu po 3 opakovaní aj použiť. V UT2014 boli strany vždy vyrovnané 2na2, 4na4 ..., ale tu to neplatí pár krát sa stane že bojujete aj 4 proti 7 a to už trochu aj výzva. Taktiež coop dovoľuje hrať duely 2 proti 1, je to trochu zvláštne, ale takto je aspoň záverečný súboj trochu jednoduchší. Záverečný boss nezaprie korene UT, aj keď si vyberiete nižšiu obtiažnosť a nepriatelia len padajú na zem pod vašou paľbou tak v závere sa opäť zapotíte. Na začiatku kampane ma trochu zaskočil výber zo 4 obtiažností, keďže pôvodne ste si vyberali z 8 a to platí aj tu pri voľnej hre.

V hre som sa nestretol s výberom postavy (možno to tam je), takže vo voľnej hre sa vám postava vyberie náhodne a počas kampane je to tiež vopred určené. Nevadí to až tak, ale skrátka v UT2004 som bol zvyknutý na stále toho istého týpka.

Čo sa týka zbraní tak veľké zmeny sa tu nekonali, stretávate sa tu opäť so všetkými vašimi známymi zbraňami od tlakového dela až po sniperku (tentokrát je len jedna). Minigun získal sekundárny režim streľby, Reedemer dokáže vystreliť riadenú strelu, pribudli bomby na zneškodnenie betónových bariér a nový je tak akurát raketomet Avril a prístroj na vytvorenie spomaľovacej zóny. Tvorcovia sa tentokrát viac sústredili na súboje s využitím vozidiel takže po tejto stránke pribudlo niekoľko nových kúskov. Štandardný teleportér ostal nezmenený, ale na väčších mapách máte možnosť využiť vznášadlo pre rýchlejší presun aj keď pri zásahu ste omnoho viac zraniteľní.

Priaznivcov UT (najmä UT2004) najviac muselo zarmútiť zredukovanie jednotlivých herných módov, nehľadajte tu Assault, Double Domination ani Bombing Run, tie nadobro zmizli. Hra je zameraná najmä na mód Warfare (čo je premenovaný mód Onslaught). Taktiež si Epic myslel, že hráči sú úplne tupí a preto pridal mód Duel, čo je deathmatch 1vs.1, akoby sa to nedalo nastaviť aj v klasickom deathmatchi... alebo sa im nezdalo, že majú ten zoznam herných módov taký krátky...
Takto si teda môžete zahrať Deathmatch, Capture the Flag, Warfare, CTF s vozidlami, Duel a 2 módy ktoré pribudli s mapovým DLC Titan Pack.

Čo mi ostáva dodať na záver, UT3 bol skôr ukážkou nového enginu ako plnohodnotné pokračovanie Unreal Tournamentu. Pokus o nejakú kampaň potešil taktiež jednotlivé nové vozidlá, ale inak hra a jej ponuka herných módov sklamala na plnej čiare, takže nám ostáva čakať na UT2015 a zatiaľ sa vrátiť späť k UT2004.

Pro: grafika, rýchla hrateľnosť a zachované mechanizmy pôvodného UT, snaha o kampaň

Proti: zredukované herné módy, opakovanie máp počas kampane

Unreal Tournament 3 jakožto prozatím poslední pokračování úspěšné série důstojně navazuje na předchozí díly. A ačkoliv nepřináší mnoho nových vylepšení, každý hráč a fanda akčních her si v něm zalíbení dozajista najde, neboť řemeslně se jedná o špičkový titul. Mluvím především o technickém zpracování, tedy o ovládání a grafice. S klidným svědomím můžu prohlásit, že se jedná o perfektní hru a že neexistuje důvod, proč si Unreal Tournament s označením tři nepořídit.
Ačkoliv byla trojka přijata hůře, než se očekávalo, mě se líbila moc a její hratelnost důstojně navazuje na UT 2004. Většina map je nadesignovaná opravdu skvěle, grafika je parádní, soundtrack rovněž. Hře bych snad jen vytknul vyloženě stupidní příběh a absenci mnou milovaného módu Assault.

Pro: Grafika, hratelnost, soundtrack.

Proti: Stupidní příběh, chybí mód Assault.

Po krásnom UT2004, ktorý bol pre mňa dokonalý diel a považujem ho za vrchol multiplayeru (hlavne mód ONS), prišiel UT3 a s ním aj krásne obrázky a novinky - informácie v herných časopisoch. Očakával som neskutočne krásnu grafiku, vylepšenia zbraní, atp., no keď som si hru kúpil a zahral, bol som sklamaný. Grafická stránka bola úžasná, no autori mi zmrvili môj najobľúbenejší mód ONS (premenovanie na Warfare) a to pridaním orbov, ktoré kompletne za sekundu zničili celý nod a okamžite postavil spojenecký, takže celé taktizovanie ste mohli hodiť za hlavu a chodiť si s orbom na skútri cez celú mapku ako neviditeľný kráľ. Taktiež odobrali Assault mód, čím ma už definitivne nas**li. K tomu zo začiatku (veľmi dlho) nefungovala hra na grafikách ATI (ešte šťastie, že som mal GeForce), a tak niekoľko hráčov, čo sme prešli z 2004 prakticky nemohlo hrať hru. Síce autori po vééľmi dlhom čase túto "banálnu" chybu opravili, hru už jednoducho nehral takmer nikto. Dnes som si z nostalgie nainštaloval a zahral UT3. Originálku mám, no servery sú prázdne ako bezdomovcova peňaženka, takže jediné, čo si môžete zahrať je singleplayer s botmi, ktorí sú na vysokej úrovni UI, no dnes už sú aj na najťažšiu obtiažnosť veľmi ľahkí aj bez nejakého trénovania, čo mi príde na smiech. Samozrejme, potom prišlo množstvo módov (za zmienku určite stojí Titán Mód).

Páčil sa mi samovražedný škorp, kedy si môžete vychutnať doublekill zmäteného tanku a z výšky ešte killiť ustupujúcich hráčov. Na druhú stranu mi chýbal sliz. Hellbendera mi úplne zničili, pretože absentuje nabíjatelný laser, no možnosť kombových gúľ ostala. Manta je flexibilnejšia, krajšia, raptor je krásny vzdušný lovec, na ktorého má máločo. Veľmi sa mi páčili vozidlá Necrisu, s ktorými sa v hre vybláznite naplno (hlavne Scavenger alebo DarkWalker podobný z Half-Life 2).

UT3 je veľmi zábavná hra, no keby autori nedokašlali pár vecí, mohla by sa hrávať dodnes. Dnes už servery zejú prázdnotou a to je škoda...

Pro: Grafika, hratelnosť, vozidlá!!!

Proti: Zmrvenie ONS na Warfare, dnes už prakticky mŕtvy online titul...

První díl je dnes už legendou, po trochu slabším UT2003 přišel jeho bráška, UT2004, což byla prakticky UT2003 vybroušená k dokonalosti. Poté však přišel původně UT2007, přejmenovaný jednoduše na UT III. Bohužel, více než nadšení ve mně převládalo zklamání, prakticky stejná hra jako UT2004, jen s vylepšeným grafickým enginem a snad novými zbraněmi a mapami. Bohužel, stejná zábava jako při hraní UT2004 se u mě nedostavila, a hlavně díky povedeným modíkům, jako např. Haunted, jsem to vůbec nainstaloval. Samotnou hru jsem hrál jen chvíli, tudíž nemohu hodnotit.

Pro: Podpora pro modíky, hlavně Haunted

Proti: Málo inovací, zábava pokulhává,