TSIOQUE

07.11.2018

Tsioque je mladé děvče, které se ocitá uvězněné uvnitř podivného hradu, který je domovem různých monster, duchů a spousty dalších magických bytostí. Sám hrad je totiž začarovaný temnou silou a za vším tím zlem stojí zákeřný čaroděj, jenž využil situace, kdy všemi milovaná královna vyrazila na výpravu bojovat s blížícím se nebezpečím. Princezna Tsioque je tudíž odloučena od své matky a s problémy se nyní musí vypořádat úplně sama.

Hra je dle slov jednoho z tvůrců něčím, co si vždycky on sám vždy chtěl zahrát a co víc, jedná se i o dárek pro jeho vlastní dceru. Příběh je zdánlivě pouhou humornou pohádkou s temných nádechem, v jádru ale nabízí určitý přesah. Celkovou inspiraci tvůrci údajně čerpali ze samotného života, ale nezapomněli ani na klasické point and click adventury minulého století. Největší míra času byla věnována především grafické stránce, která je ručně kreslená a animovaná, s čímž přichází poměrně nadstandardní míra detailů či proměnlivé prostředí nabízející mnoho interakce. Lehkou změnou v žánru je i možnost zemřít.

Dílo vzešlo z hlavy Aleka Wasilewskiho, který spojil síly s vývojářským týmem OhNoo Studio, kteří jsou fanouškům žánru známí již díky kladně přijatému titulu Tormentum - Dark Sorrow. Finance pak úspěšně získali pomocí kickstarteru.

Herní výzva 2018 - 6. "Sousedy si nevybereš"

Tsioque je roztomilou, humornou i potemnělou point-and-click adventurou, kterou jsem vyhlížela pěkně dlouho. Demo bylo úžasné a hned si mě získalo. Následoval odklad za odkladem, občasné pochybnosti o tom, zda hru vůbec zvládnou dodělat a vydat. A když se nedávno u hry na Steamu rozsvítilo datum 7. listopad 2018, vypadalo to nadějně.

Čeká vás pohádkový příběh a dobrodružství malé okaté princezny jménem Tsioque. Maminka, zdejší královna se musí vydat k nedaleké bitvě. Mezitím se objeví zlý čaroděj, který využije situace a se svými poskoky celý hrad obsadí, princezna skončí pod zámkem a dál nebudu prozrazovat.

Žasnu jak pěkně a zároveň neinfantilně dokázali vývojáři tento svět ztvárnit. Je plný milých detailů a drobností, easter eggů a celkově působí moc pěkně. Ze hry jde cítit, že byla dělána s láskou, pečlivostí a že tvůrce velice bavila. Neříkám, že pořád. Ale na to přijdete sami. Audio se také povedlo. Hudební podkres i veškeré zvuky krásně sedí k celému pojetí hry.

Jak se hra hraje? Příjemně, i když může dojít k pár zásekům - čistě kvůli vlastní nepozornosti. Hádanky dávají smysl a nejsou obtížné. Po vzoru starých adventur dojde i na pár momentů, kde musíte stihnout něco udělat, jinak se nehnete dál. A co se bugů týče, tak jsem nenarazila ani na jeden, což je u mě celkem zázrak. (Jsem schopná zabugovat všelico, i to co nejde)

V první polovině hry to vypadá, že procházíte celkem obyčejnou, akorát roztomile vypadající adventuru se špetkou humoru. V té druhé se však mnohé změní a nemůžete se vynadívat na tu spoustu vydařených a originálních nápadů. Opravdu Tsioque nechci jen vychvalovat, ale nějak mě nenapadá nic, co bych hře měla vytknout. Možná by někoho mohla zamrzet kratší herní doba. Já ji sfoukla během 4 hodin, s jedním větším zásekem. Nakonec chci říct, že jsem si nemyslela, že se nad takovou hrou ke konci dojmu. Ne kvůli příběhu, ale protože je hra ztvárněna s tak neuvěřitelnou lidskostí a uvěřitelností, že se zase jednou dojímám nad tím, co člověk dokáže vymyslet a stvořit, a hlavně, že to dovede poskládat vše dohromady tak, aby to mělo hlavu i patu a hráč si mohl odnést spousty dojmů. Smekám. Tsioque se tímto zařadila k mým nejoblíbenějším adventurám vůbec.

Pro: Animace, atmosféra, grafické pojetí, hlavní myšlenka, hratelnost, humor, originalita, prostředí, zpracování

Proti: Krátší herní doba, možné záseky