Herní výzva 2018 - 6. "Sousedy si nevybereš"

Tsioque je roztomilou, humornou i potemnělou point-and-click adventurou, kterou jsem vyhlížela pěkně dlouho. Demo bylo úžasné a hned si mě získalo. Následoval odklad za odkladem, občasné pochybnosti o tom, zda hru vůbec zvládnou dodělat a vydat. A když se nedávno u hry na Steamu rozsvítilo datum 7. listopad 2018, vypadalo to nadějně.

Čeká vás pohádkový příběh a dobrodružství malé okaté princezny jménem Tsioque. Maminka, zdejší královna se musí vydat k nedaleké bitvě. Mezitím se objeví zlý čaroděj, který využije situace a se svými poskoky celý hrad obsadí, princezna skončí pod zámkem a dál nebudu prozrazovat.

Žasnu jak pěkně a zároveň neinfantilně dokázali vývojáři tento svět ztvárnit. Je plný milých detailů a drobností, easter eggů a celkově působí moc pěkně. Ze hry jde cítit, že byla dělána s láskou, pečlivostí a že tvůrce velice bavila. Neříkám, že pořád. Ale na to přijdete sami. Audio se také povedlo. Hudební podkres i veškeré zvuky krásně sedí k celému pojetí hry.

Jak se hra hraje? Příjemně, i když může dojít k pár zásekům - čistě kvůli vlastní nepozornosti. Hádanky dávají smysl a nejsou obtížné. Po vzoru starých adventur dojde i na pár momentů, kde musíte stihnout něco udělat, jinak se nehnete dál. A co se bugů týče, tak jsem nenarazila ani na jeden, což je u mě celkem zázrak. (Jsem schopná zabugovat všelico, i to co nejde)

V první polovině hry to vypadá, že procházíte celkem obyčejnou, akorát roztomile vypadající adventuru se špetkou humoru. V té druhé se však mnohé změní a nemůžete se vynadívat na tu spoustu vydařených a originálních nápadů. Opravdu Tsioque nechci jen vychvalovat, ale nějak mě nenapadá nic, co bych hře měla vytknout. Možná by někoho mohla zamrzet kratší herní doba. Já ji sfoukla během 4 hodin, s jedním větším zásekem. Nakonec chci říct, že jsem si nemyslela, že se nad takovou hrou ke konci dojmu. Ne kvůli příběhu, ale protože je hra ztvárněna s tak neuvěřitelnou lidskostí a uvěřitelností, že se zase jednou dojímám nad tím, co člověk dokáže vymyslet a stvořit, a hlavně, že to dovede poskládat vše dohromady tak, aby to mělo hlavu i patu a hráč si mohl odnést spousty dojmů. Smekám. Tsioque se tímto zařadila k mým nejoblíbenějším adventurám vůbec.

Pro: Animace, atmosféra, grafické pojetí, hlavní myšlenka, hratelnost, humor, originalita, prostředí, zpracování

Proti: Krátší herní doba, možné záseky

Za devatero horami a devatero řekami, nacházel se tajuplný hrad, v jehož zdech bydlela modrooká princezna s prazvláštním jménem Tsioque. Její matka, královna, byla přinucena odjet ze svého paláce do boje, čehož okamžitě využil temný čaroděj, který celý hrad ovládl a malou princezničku uvěznil do sklepení. Podaří se Tsioque uprchnout z vězení, přelstít čarodějovy přisluhovače, vyřešit záhadu tajemného hradu a vypátrat svou matku?

Autorem hry je polský tým OhNoo Studios, který se hráčům představil již v surrealistické adventuře Tormentum: Dark Sorrow, která se vizuálně inspirovala tvorbou proslulého tvůrce Vetřelce H.R. Gigera. I tentokrát se tvůrci rozhodli vsadit na specifické vizuální zpracování, když se dohodli na spolupráci s uznávaným polským animátorem Alekem Wasilewskim. A byl to vydařený krok, grafická stránka je opravdu povedená včetně detailních ručně dělaných animací. To vše v roztomile pohádkovém cartoon stylu. Wasilewski se nakonec nepodílel jen na vizuálním zpracování, ale také na samotném příběhu a game designu. Díky úspěšné kickstarterové kampani si mohl přizvat i uznávaného skladatele Edwarda Harrisona. Ten vytvořil hudební složku společně s Elle Kharitou a představil skutečně uchu-lahodící soundtrack.

Tvůrci tvrdí, že se ve hře inspirovali tituly jako Dragon's Lair, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Day of the Tentacle nebo plošinovkou Heart of Darkness. Mě ale ze všeho nejvíc připomínala legendární sérii Gobliiins. Většina scén spočívá v tom, že se objevíte v jedné místnosti, ve které jde na spoustu věcí kliknout. Většinou se přehraje nějaká humorná animace, která někdy vede ke zdárnému konci, většinou je ale spíš pro pobavení a posun ve hře se nekoná. Stejně tak se nekonají žádné rozhovory s ostatními postavami, vše probíhá formou mimických gest, srandovních zvuků nebo již zmíněných animací.

Hra rozhodně není nijak jednoduchá, není však ani vražedně obtížná. Když už nevíte kudy kam, většinou stačí v každé místnosti poklikat na všechno, na co se dá. Většina záseků vzniká nepozorností hráče, který si nevšimne některého aktivního místa. V pozdější fázi pak přichází i četnější používání předmětů. To vše je pak ozvláštněno různými mezihrami, které se nesou ve stejně humorném duchu a i když občas dají trochu zabrat, rozhodně jsou zajímavým zpestřením, které hru rozhodně nekazí, jak bývá u jiných her smutným zvykem.

Pohodovým tempem tak řešíte jeden problém za druhým, sledujete průběžně se měnící prostředí a bavíte se při logických puzzlech, humorných animacích a zábavných mezihrách. Po zhruba třech hodinách však přichází největší negativum celé hry - příliš brzký konec.

Tsioque je podařená, srdcem dělaná animovaná pohádka s přitažlivým audiovizuálem, nápaditými (občas i trochu otravnými) hádankami a mezihrami. Bohužel však trvá příliš krátkou dobu.