Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Gobliiins

80
115 hodnocení Platformy
Žánr:
logická > nezařazeno *
adventura > 2D adventura
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
1991 PC
1992 AtSTAmiga
08.11.2010 iOS
Vývojáři:
Coktel Vision, DotEmu (iOS verze)
Krále sužuje zlý čaroděj a jeho temná kouzla. Nikdo se mu neodvažuje postavit, až dokud se neobjeví skupinka tří chrabrých goblinů. Ti se rozhodnou vypravit na jeho sídlo, pevně odhodláni zlomit jeho čarovnou moc.

Gobliiins je logická hra s prvky point & click adventury a zakladatel třídílné, i když pouze volně navazující, série. Hráč se v ní ujímá kontroly nad partou tří goblinů, z nichž každý disponuje specifickou schopností. Asgard (BoBo v US verzi) je zkušený ranař, který do všeho mlátí pěstí a jako jediný je schopný šplhat po laně; Oups (Dwayne) je obratný technik, který umí zvedat předměty a používat je; Ignatius (Hooter) ovládá základy magie a umí předměty transformovat a občas i oživovat. Postupně procházejí různými levely, vždy o velikosti jedné obrazovky, a čelí čím dál komplikovanějším problémům. Zajímavou inovací v žánru byla přítomnost health-meteru, který klesal v případě zranění hrdinů a mohl vést k restartu dané úrovně.


Poslední diskuzní příspěvek

ugraugra (komentář): Ja bych to s The Lost Vikings moc nesrovnaval, obe hry jsou trochu o necem jinym. Gobliiins spis o klikani na vsechno…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
K této hře jsem se, znovu po dlouhé době dostal, díky SCORE DVD č. 199. Kde byla hra Gobliiins 4 dopněná o 3 původní díly. Takže jsem nejprve sáhnul po prvním dílu, který jsem asi před deseti lety hrál.

Nejdříve musím pochválit vylepšenou grafiku, v této nové verzi hry, která i na 20" monitoru, po 20ti letech, co hra prvně vyšla, vypadá skvěle. A navíc jde hra bez problémů rozběhnout i na nových systémech.

Hratelnostně se od původní verze neliší. Ovládáte celkem 3 postavy, z nichž každá umí jinou věc (jedna manipulovat s věcni, druhá kouzlit a třetí mlátit a šplhat), podobně jako ve hře The Lost Vikings. Některé levely jsou lehké, ale jiné mají až moc vysokou obtížnost, zvlášť když nevíte, co máte v daném levelu udělat, aby jste se dostali dál, nebo když jsou některé hádanky nelogické. Občas se mi také stalo, že jsem danou věc dělal sice správně, ale hra nezareagovala. Takže jsem použil návod, a v něm jsem zijistil, že jsem to vlastně dělal dobře, ale nic se nestalo. Což mě docela naštvalo.

Hlavní věc, co mi ve hře scházela, bylo ukládání. Kódy do jednotlivých kol jsou sice dobrá věc, ale když zemřete těsně před koncem kola, tak znovu ho celé opakovat je docela otrava.

Jsem rád, že jsem se po tolika letech k této hře vrátil. A podařilo se mi ji zdárně dokončit, i když jsem se musel celkem na dvouch místech podívat do návodu.

Pro: Vylepšená grafika, hratelnost, po těch 20ti letech stále zábava

Proti: Občas nevíte co v levelu dělat, nelogické hádanky, občas hra nezareagovala tak jak měla, nemožnost ukládání

+23
  • PC 80
Na oddych od Sierrovek se spoustou dead endů, time limitů a sbíráním bodů jsem si vybral sérii Goblins, kterou zná asi každý pařan, co začínal v 90. letech s pirátskými hrami a MS DOSem. Celou sérii jsem pochopitelně dávno dohrál několikrát a byl čas oprášit vzpomínky.

Gobliiiins jsou na pomezí logické hry a adventury, přičemž narozdíl od podobné klasiky Lost Vikings se kloní spíše k té adventuře. Ve hře ovládáte trojici goblinů, která se vydává po strastiplné cestě přes 22 obrazovek pomoci králi. Toho zlotřilý čaroděj ovládá pomocí voodoo panenky a poté co goblini čaroději naletí, musí najít pomoc, zlikvidovat voodoo panenku a zastavit ho. Příběh v téhle hře jsem si vůbec nepamatoval, ale kupodivu tu nějaký je, úrovně navazují a dává to celé smysl.

Samozřejmě je tu první hratelnost, která je čistě adventurní a umístěná vždy na jednu obrazovku. Každý z trojice ovládá něco jiného - silák umí šplhat a do všeho mlátit, mág umí proměňovat věci a šašek jediný sbírá a používá předměty. Jejich kombinací musíte na obrazovce vždy něčeho dosáhnout, přičemž tuhle hru by bylo hříchem hrát s návodem. Naopak jsem si v prvních rozehřívacích kolech užíval každý nepovedený pokus, protože pokud něco zkoušíte vyřešit silou nebo magií, většinou se něco vtipného stane, skřítci se vyděsí a hlavně se naprosto kouzelně vztekají.

Dá se říct, že je tu spousta nelogických věcí, ale díky soustředění na jednu obrazovku (a trošce zaprášených vzpomínek) jsem většinou neměl problém přijít na to, co se po mě chce. Což mě zvedlo sebevědomí, protože dvojka a hlavně trojka byly mnohem těžší. Ze začátku je to až primitivní, později přituhne, ale pokud tušíte, nebo vzpomínáte co se chce, není to zas taková věda.

Hlavní devizou je naprosto kouzelná karikovaná pohádková grafika a především náplň a humor. Neustále se někdo pitvoří, křičí, legračně mluví, naprosto kouzelnými kombinacemi se snažíte třeba přelstít draka, probudit hodného čaroděje, nebo třeba aktivovat božskou sochu. To gobliní "pitominous" nebo co to říkají si pamatuju dodnes :) Závěrečný souboj na etapy se zlým čarodějem je naprosto parádní.

Abych tedy jen nechválil, tak opakování některých kol (byť v rámci příběhu) nepotěší. A občas nejde na něco kliknout i když víte, že by to jít logicky mělo, ale to je problém asi všech starých adventur.

Jinak parádní oddychovka, která má sice do seriozních adventur hodně daleko, ale stejně se na ni nezapomíná.

Pro: Kouzelná grafika, animákovitý humor, legrační mluvení a pitvoření, koncentrace na jednu obrazovku.

Proti: Občas nejde na něco kliknout.

+23
  • PC 40
I když miluju The Lost Vikings a toto by měla být v podstatě podobná hra, musím jít s hodnocením do podprůměru. Když člověk stráví víc času koukáním do návodu než hraním hry, je něco špatně.

Na hře vidím 3 zásadní problémy:
1) nelogičnost - i když jsem dohrál už opravdu hodně adventur a jsem zvyklý na ledasco, tady je to opravdu extrém. V jiných hrách narazíte třeba na jednu, dvě nelogické hádanky. Tady je to v podstatě na každé obrazovce. Úplně první úkon celé hry je, že musíte pěstí praštit do zdi. Nejsou na to žádné hinty a dá se na to přijít jen zoufalým zkoušením všeho na všechno - a přesně toto je věc, která mi na hře vadí nejvíce. Zapomeňte na logiku, tady to jinak jak metodou pokus-omyl nejde.

A co třeba když chcete sebrat dělovou kouli z hromádky? Stačí vzít goblina, který umí jediný sbírat předměty (což je taky kravina jak prase, Lost Vikings měli schopnosti daleko lépe nadesignované) a poslat ho tam? Samozřejmě, že ne. Nejdřív musí druhý goblin praštit do hromádky pěstí, načež vypadne jedna koule, která se dá sebrat. Ta snaha zapojit na každé obrazovce všechny postavy aspon jednou, je hodně kontraproduktivní.

2) nevíte, co máte dělat - ti snaživější si najdou manuál a přečtou si v něm pár zmatených odstavců, z nichž aspon rámcově začnou tušit, o co ve hře jde a co zhruba dělat. Ti ostatní se vrhnou rovnou do hry a opět nebudou tušit, která bije a dál se dostanou jen díky již zmíněné metodě pokus-omyl.

3) pixelhunting - hodněkrát jsem zkoušel něco správně, ale jelikož jsem klikl o pixel vedle, hra nezareagovala, a tak jsem nabyl dojmu, že to není ono. Následovalo X minut zkoušení jiných blbin, načež jsem zoufale koukl do návodu a s naštváním zjistil, že řešení jsem už dávno zkoušel, akorát hra nedokázala zpracovat můj input. Tento problém skvěle demonstruje videonávod na youtube, kde borcovi trvá 40 vteřin (!) než se trefí na co potřebuje. Skoro minuta a to věděl, že to má udělat. Ted si představte, že to hrajete poprvé...

Save system by se dal také kritizovat, ale to vidím jako nejmenší problém. Jediné, co drží hru nad vodou (kromě nostalgie) je roztomilá grafika a dobré intro.
+15 +16 −1
  • PC 80
Adventura s velmi pěkným grafickým zpracováním. Hra sazí na tři postavičky s rozlišnými schopnostmi jako The Lost Vikings . Hra je velmi zábavná a i poměrně obtížná tím, že není moc na začátku každého levelu jasné co máte udělat (pokud nemáte po ruce návod) a některé úkony,které máte provést nejsou občas moc logické a zdřejmé. Gobliiins je velmi vydařená adventura, která má na dobu svého vzniku velmi kvalitní grafiku a neomrzí ani po tolika letech.

Pro: Grafika,zábavnost

+15
  • PC 50
Jedná se o první díl série her o goblinech.

Hra začíná tím, že se král během hostiny z ničeho nic zblázní (my hráči vidíme, že ho někdo začaroval pomocí voodoo panenky). S tím se rozhodnou něco udělat naši tři hrdinové, kteří se ale nejprve musí poradit s místním kouzelníkem. Víc už raději prozrazovat nebudu.

Hru projdeme prostřednictvím třech hlavních postav, kde každá z nich má specifické dovednosti. První se jmenuje Asgard a je to silák. Umí dávat rány a také dokáže vyšplhat tam, kde nikdo jiný. Kouzelník Ignatius pak dokáže určité předměty či postavy přečarovat a poslední Oups dokáže jako jediný předměty sbírat a používat. Bohužel však dokáže vždy držet jen jednu věc (s výjimkou několika speciálních příběhových předmětů), takže pokud potřebuje něco jiného, musí stávající věc odložit na zem.

Herní prostředí je ručně kreslené a to specifickým "gobliním" stylem, takže pro znalé je na první pohled patrné, že se jedná o hru z tohoto světa. Hra se odehrává vždy na jedné obrazovce a je rozdělena do 22 úrovní s tím, že některé úrovně jsou v podobě návratu na předchozí místa, kde je pak třeba udělat jen jednu věc.

Velkou nevýhodou je absence popisů aktivních míst (je dost možné, že to v té době ještě nebylo v "módě"). To v kombinaci s občasnými ne moc logickými akcemi vede k tomu, že je potřeba zkoušet každou postavu na všechno a zkoumat, co se stane. Obtížnost pak ještě narůstá, když je třeba takto dělat přesně načasované akce. Hraní tedy nejspíš bude pro dnešní hráče velmi náročné a řekl bych, že nejeden z nich raději sáhne po návodu nebo v horším případě přestane hru hrát.

Ve hře není možnost si rozehraný postup uložit. Při přechodu do nové úrovně se ale zobrazí kód, který lze v případě potřeby zadat a hráč pak může pokračovat od začátku dané úrovně. Úplně nechápu, proč je do hry implementovaný ukazatel života, který postupně ubývá, pokud se postavě něco stane. Pokud život dojde a nebo postava zemře jiným způsobem, nastává konec hry a hráč pak musí nahrát pozici zadáváním kódu.

Na závěr musím upřimně říct, že jsem se v devadesátých letech dostal do světa goblinů až prostřednictvím druhého dílu a proto nemám k jedničce takový vztah a dnes vidím jen ta negativa. Proto také dávám celkem nízké hodnocení oproti ostatním. Věřím ale, že v době vydání to byla super hra a nostalgici k ní mají mnohem lepší vztah.

Pro: Příběh, grafika

Proti: Obtížnost hraní

+11