Tony Hawk's Pro Skater 1+2

04.09.2020
26.03.2021
25.06.2021

Po 20 letech přichází kompletní remake dvou nejslavnějších dílů herní série skejťáka Tonyho Hawka, Tony Hawk's Pro Skater a Tony Hawk's Pro Skater 2. S pár vráskami navíc se tedy můžete vcítit zpět do kůže všech slavných jmen z původního dílu jako Bucky Lasek, Bob Burnquist, Elissa Steamer a Steve Caballero, zároveň přibudou i nové tváře Nyjah Huston, Riley Hawk nebo známý herec Jack Black.

Z názvu je patrné, že hra funguje na stejných principech jako originály. Cílem hráče je během časového limitu získat co nejvíce bodů pomocí řady méně či více složitých triků na skateboardu. Sada triků z prvních dvou dílů bude obohacena i o vybrané triky z novějších dílů jako revert, spine transfer nebo wall plant. Kromě modernizovaného ovládání a pěkné grafiky ve hře uslyšíme téměř celý původní soundtrack s více jak třiceti novými skladbami. Každý skejťák má několik skinů a hromadu prken a hráč si bude moci vytvářet svoje vlastní arény i postavy. Kromě online multiplayeru se vrátí se i oblíbený split-screen multiplayer.

Zdravím, chci se zeptat. Hraju Tóny Hawk pro skater 1+2 na ps4 a nejde mi multiplayer, píše mi to ,,signing in to online services one moment” - přihlášený jsem a nic se nedeje nevíte si s tím někdo rady?

Nostalgie jak řemen. Před těmi mnoha lety jsem patřil právě mezi ty fanoušky, kteří si kvůli hře dokonce koupili i skateboard. Přestože jsem se na něm nikdy pořádně nenaučil jezdit (strach ze zrakvení byl po několika pádech silnější motivací než být novým Rodney Mullenem), sérii jsem zůstal věrný dále a hrál až do čtvrtého dílu. Záhadou je díl první - měl jsem za to, že jsem jej nikdy nehrál (konzole na kterých vyšel jsem nevlastnil), přesto jsem si při hraní remaku pamatoval všechny mapy, divné :)

Nutno říci, že je Tony Hawk's Pro Skater 1+2 vynikající remake s velmi povedenou grafikou. Během hraní jsem nenarazil na žádný bug a vše bylo jako dřív - hratelnost, zábava, boží soundtrack, legendární skejťáci. A hlavně výborné mapy se zábavnými úkoly - z prvního dílu musím vypíchnout School a Roswell, ze dvojky Bullring, NY City a Marseille. A samozřejmě bonusové Skate Heaven.

Vybrat si můžeme opět z plejády slavných skateboardistů, mimo původních jsou zde i noví, ale můžeme si vytvořit i vlastního. Já si stejně jako před lety vybral Chada Musku a vyleveloval ho na maximum. Naučit se hrát Tonyho není těžké, po hodině pádů a nasbírání prvních zkušeností se vše obrátí k lepšímu a čím dále jste ve hře, tím je zábavnější. Na konci pak už není problém zvládat statisícové komba a ty nejšílenější triky.

Tony Hawk's Pro Skater 1+2 naštěstí patří mezi ty remaky, u kterých tvůrci pochopili, co hráči chtějí. Nabízí tak nostalgické ohlédnutí a ukazují respekt k původním dílům, zároveň však přináší do hry i nové prvky a modernější hratelnost. Vyvážené je vše dobře a tak Tonyho nelze než doporučit jak každému fanouškovi starých dílů, tak i novým hráčům.
Moje první zkušenost se značkou „Tony Hawk’s Pro Skater“. Předtím jsem nebyl ani fanouškem skateboardingu, dnes to už neplatí. Na skateboard ale jen tak nestoupnu.

Hra si mě nejvíce získala hodně zábavnou arkádovou hratelností, která není realistickým simulátorem a člověk se může pořádně vyřádit. Tríčky ve vzduchu, na zemi, sjíždění zábradlí a kombinace všeho prostě při hraní působí parádně. Ovládání je navíc dost responzivní a nepociťoval jsem žádné omezení, to je u podobných her důležité.

Arén na vyřádění je dohromady 19, což není málo, ale ocenil bych začlenění více arén, nově vytvořených, protože jsem hrou prosvištěl rychle, jak moc mě to chytlo. Vynahrazuje to částečně editor úrovní, kde můžete vytvářet vlastní arény a následně je šířit s ostatními. Lepším vynahrazením je ale plnění výzev na jednotlivých lokacích, které občas nejsou lehké a nějakou dobu na zvládnutí si vezmou. Přiznávám že jsem u nich používal návod z YouTube, protože některé výzvy jsou poměrně vycucané z prstu a nikdy bych na podobné kombinace nepřišel. Co se ještě týče samotného designu úrovní, ten je parádní a každá úroveň má svoji vlastní identitu, avšak některé jsou o dost bohatší než jiné.

Co jsem zjistil, tak série je hodně populární pro svůj soundtrack, respektive mix písniček. Myslím že ani jednu skladbu jsem neznal, ale do pozadí se náramně hodí, nahodí správnou atmosféru. Některé jsem si oblíbil i pro poslech mimo hraní.

Ve hře se nachází dost slavných, reálně působících skaterů. Jako neznalec jsem měl povědomí pouze o hlavní hvězdě Tony Hawkovi, ale po zkoumání ostatních (na internetu) jsem si hodně oblíbil Rodneyho Mullena, ostatní taky nejsou špatný. Každý z nich má ze začátku unikátně přidělené statisticky dovedností, někdo skáče výše, někdo lépe balancuje atd... Během hraní v jednotlivých arénách může hráč sbírat speciální body, za které lze potom vylepšovat statistiky, dokud nesesbíráte všechny a nevylepšíte statistiky na MAX u vašeho oblíbeného skatera. Po tomhle veškerém vylepšení, už samotný skateři působí pouze jako skin a nemají tu svoji vyjímečnost. Nikdo naštěstí nikoho nenutí do toho vylepšování, ale pro zdolání některých výzev se bez toho neobejde.

Body hře srážím hlavně za velice nepovedený, navíc politicky korektní editor postavy, kterou si hráč může vytvořit. Je zde na výběr z několika obličejů, které nejsou rozřazené mezi pohlaví a většina z nich vypadá, že by mohli být univerzální pro obě pohlaví. Není omezen ani výběr hlasu a tak mužská postava může znít jako holka a naopak. Ani tvar těla nelze upravit a i přes moje snažení v editoru, moje postava nevypadala dost mužně, jak bych si přál. Co se týče oblečení a prkna, výběr je hodně obsáhlý, některé si lze koupit v obchodě, některé se získají za plnění výzev.

Ohledně technického zpracování...hra běží na základní PS4 plynule, nepociťoval jsem pády snímků. Hru pohání Unreal Engine, takže grafika a vizuály jsou pěkné, ale ve skrytých mini lokacích mi vizuály přijdou někde rozmazanější. Ozvučení je taky v pořádku.

Pro: Zábavná a návyková hratelnost, arény, mix písniček

Proti: Politicky korektní editor postavy, některé výzvy

THPS 1+2 jsem recenzoval a svůj názor přihodím i sem. Bezesporu jde o jeden z nejpovedenějších remaků, který se na trhu objevil. Všechno dostalo hodně solidní nový kabátek, hratelnost se stala o něco svižnější, ale zachovaly se všechny její prvky a přidala se například možnost switchnout stranu na jakou stojíte a tím řetěžit komba po doskoku na rampě, jako tomu bylo v pozdějších dílech. Za mě skvělý krok. Celkově jde především o zadostiučinění pro všechny nadšence, co tuhle šílenou arkádu pařili na přelomu tisíciletí a kdo to uměl hrát tehdy, bude umět i teď. Nečekejte fakt nějaké přídavky, tady jde opravdu o čistý remake s online multiplayerem, který trošku strádá nedostatkem motivace, žebříčků či rozřazování dle skillu. Celkově právě mulťák je největší slabinou. V lokálním navíc dost padají FPS. Jinak je to ale návrat, na který už jsme my, kdo Tonyho máme v krvi od mládí, čekali dlouhé roky.

Pro: Věrnost originálu, jednoduché na naučení, parádní vlna nostalgie;

Proti: Multiplayer by chtěl doladit