Toki Tori

18.11.2011 PS3
07.11.2013 WiiU
16.03.2018 Switch
Two Tribes
V logickém rychlíku Toki Tori se zhostíte role žlutého kuřátka, jehož smyslem života je v každé úrovni posbírat všechna nevylíhnutá vajíčka. Přestože hra vypadá jako tradiční hopsačka, není tomu tak a její zaměření je čistě logického směru. Kuřátko totiž skákat vůbec neumí a k posbírání všech vajec může použít jen chůzi, šplhání anebo některou ze speciálních schopností jako je stavění můstku nebo krátký teleport. Využití těchto schopnosti je omezené na určitý počet za kolo, takže posbírat všechna vejce zejména v pozdějších částech hry není žádná legrace.

Toki tori pro mě představuje velice milou záležitost. Jedná se o první hru, kterou jsem vyhrál na steamgifts a žádná další vyhraná hra mi ještě neudělala takovou radost :D. Každá další výhra již byla třeba i nepatrně očekávaná, ale do té doby jsem si ani nebyl jistý, zda na sg vůbec něco vyhrát jde :D.

Tak přejdeme k samotné hře. Základní mechanismy najdete v popisku a v zásadě s nimi nemám žádný problém. Celá hra je založená na systému arén, kdy uděláte jednu obrazovku a jdete do další. Zde začíná být patrný první problém. Pokud si dáte jednu dvě obrazovky za týden tak jste v pohodě. Avšak kvůli absenci nějaké třeba i jednoduché dějové linky či rozhovorů je těžké u hry zůstat déle než půl hodiny. Samotné dohrání pro mě tedy bylo záležitostí asi roku a půl. Jedná se tedy o velice průměrnou logickou hru, i když možná jsem si jen příliš navykl na hry jako Thomas Was Alone nebo Portal, kdy kromě řešení překážek vás provází nějaký ten vypravěč, díky kterému není problém celou hru dohrát na jeden zátah.

Samotná hra je mimochodem dostupná i pro android a jako mobilní hra mi Toki Tori přijde celkem ideální.

Pro: Logické hádanky

Proti: Rychle se dostavující stereotyp