@Bodkin (03.01.2016 18:33): No já mám teda dost silný pocit, že na konci ságy Geralt nic nezavrhl, akorát podlehl emocím a šel chránit trpaslíky - což ho stálo život (ehm, tady je to trošku složitější, ale víš, jak to myslím). A když s Marigoldem přihlíželi tomu chování k vyháněným Nilfgaarďanům, tak dost jasně dal najevo, že plést se do čehokoliv už nehodlá a že je to hloupost. Opravdu teda nevím, kde jsi přišel na to, že na konci ságy snad byla nějaká pointa, že Geralt neutralitu zavrhl jako svoji největší chybu. To jsi asi četl jinou ságu než já.

"Geraltovi se něco děje, on nad tím přemýšlí a upravuje dle toho svůj světanázor. "
To je trošku hloupost. Geraltovi je tak 90 let, není moc pravděpodobné, že během jedničky se mu stihne stát najednou tolik věcí, že by si upravil světonázor.
@Tyrael (31.12.2015 02:18): "že knižní předloha se bude od prvního dílu počítačové hry vždy lišit. Zvlášt původní forma povídkového Geralta... "

To je vcelku normální, když se postava vyvijí a nezůstává stále stejná. Geraltovi se něco děje, on nad tím přemýšlí a upravuje dle toho svůj světanázor.

"Geralt jako takový svoji filosofii neutrality nijak neporušuje."

A proč je vůbec důležité to řešit, Geralt sám neutralitu zavrhl na konci ságy jako svou největší chybu?
Já jsem se při prvním hraní vykašlal na obě skupiny v lesích. Kašlu na expy, hraju na zážitek.
@účet smazán (31.12.2015 02:11): pravda je , že záleží do jakých detailů zabíháme, a že knižní předloha se bude od prvního dílu počítačové hry vždy lišit. Zvlášt původní forma povídkového Geralta...

jinak sorry za spamy v diskuzi.....já jsem to pochopil, tím způsobem, že Conan v tom vidí, že celá hra se může odvijet jakž takž neutrálně do třetí kapitoly.......celé tři kapitoly jsou pouze o volení menšího zla, jak to už je vidět na údalostech v podhradí
@Tyrael (31.12.2015 02:06): Tím, že neutrálně se nemůže zachovat v té bance, měl na mysli, že je to jediný bod, kde se rozhodne o tom, na čí stranu už se nebudeš moct dál ve hře přidat. Ale ani tímhle Geralt neporušuje svoji filozofii. Jinak knižní Geralt by do té banky vůbec nešel, ani by to po něm nikdo nechtěl.
@účet smazán (31.12.2015 02:01): Ok ale stejnou měrou Geralt narušuje netrualitu tím, že musí zvolit jedno ze dvou zel ve Vivaldiho bance. Buďto pomůže řádu, kdy se snaží ochránit civilisty před terorismem ze strany nelidí.....nebo pomůže lidem, kteří uzorpovali banku z moci trpaslíků rodu Vivaldy.....

Ergo z toho vyplívá, že Geralt se nemůže zachovat neutrálně a stejně tak se nemůže zachovat neutrálně v první kapitole.........proto nemůže platit výrok že jedinné místo ve hře, kdy si hráč nemůže zvolit neutralitu je událost v bance
@Tyrael (31.12.2015 01:47): Nevím? Jak to s tím souvisí?

"musí volit zdali veverky pobít, nebo jim to zboží nechat.......už to narušuje neutralitu"
To je patová situace, kdy si musíš vybrat ze dvou zel (což do světa Zaklínače pasuje) - Geralt jako takový svoji filosofii neutrality nijak neporušuje.
@účet smazán (31.12.2015 01:44): dobře....ale kdo ten úkol nechá běžet kvůli expům????

(toto beru z pohledu hráče který to projel zavšechnymožnosti)
v prvním aktu je povinný úkol pro Harena, kdy má Geralt chránit zboží, a musí volit zdali veverky pobít, nebo jim to zboží nechat.......už to narušuje neutralitu
@Barbar Conan (30.12.2015 16:41): nesouhlasím.....už ve druhé kapitole, kde máš průzkum bojem, si musíš zvolit jednu ze stran a to řád, nebo veverky........jediné místo ve hře kde jsi úplným neutrálem je v bahnicích na konci čtvrtého aktu
Prostě jediné místo ve hře, kde nelze zvolit neutrální cestu je mise v bance. Tam si prostě musíte zvolit řád, nebo veverky. Tím se zablokuje druhá strana v dalších kapitolách, ale neutrální KONEC je přístupný pořád.
@Sadako (30.12.2015 01:03): třetí neutrální cesta je tam vždycky v bahnicích se můžeš přidat na stranu frakce, které jsi pomohl při velké bankovní loupeži, nebo se od toho distancovat (neutrál) a budto ve skrytu počkat, než skončí bitva, nebo je všechny pobít sám

Jako co se týká siegfrida, tak se hodně liší podle zvolené strany když hraju za řád, tak je to umírněnějším rytířem, který vidí že se z řádu stalo zlo a je potřeba zničit velmistra

podobně je to i spohledem na veverky když jim člověk pomlůže v bance, tak už to není jen ta špatně vyzbrojená, hladovějící cháska, ale dobře vycvičená armáda....

a podobně je to i s velmistrovými pohnutkami podle toho co geralt řekne malému Alvinovi, se nakonec liší velmistrův názor......jestli jsou nelidi pouhým přežitkem, který nemůže obstát, nebo zdali jsou to jen teroristé, kteří zabírají právoplatné místo lidem
@Sadako (30.12.2015 01:03): Já už si to přesně nepamatuju, ale není to tam spíš nějak tak, že nepovraždíš veverky, ale zároveň jim ani nepomůžeš? Asi si to budu muset zase zahrát. Ostatně, nejlepší hra mého života si to asi zaslouží...
@účet smazán (29.12.2015 18:55): Však mně by taky ten veverčí boj za svobodu a rovnoprávnost byl vcelku sympatický, problém je v tom, že se moc řídí pravidlem účel světí prostředky. To, že téměř nedělají rozdíly mezi lidmi z nich opravdu dělá spíše, jak tady už bylo správně řečeno, teroristy.

... Já ani nepostřehl, že by se ze Siegfrieda stával pomaličku fanatik, opouštěl jsem ho na konci 3. kapitoly, kdy byl ještě relativně v pohodě. Pak až v tý osudný ulici v 5.k., kde už mu jeblo.
@Vurhor (29.12.2015 18:53): Já jsem ho měl rád, dokud se z něj nestal totální fanatik. Pak už jsem jím akorát opovrhoval. Ani veverky nemám zrovna moc v lásce, ale opovržení k nim nechovám, to zase ne, vlastně je docela chápu, když si vezmu, jak se k nim lidi chovají.
Dotaz: Může vůbec Siegfried přežít, pokud si ve čtvrté kapitole nevyberu stranu Řádu? Ke konci za neutrála i elfy jsem ho pokaždé musel zabít, a to jsem se mu to vždy snažil vymluvit. S Yaevinem, kterej mě vzhledem mému průběhu hraní měl hejtit víc, jsem neměl problém.
Mám takový dojem, že se i nějak dalo aby byly zpřístupněny všechny tři strany ve čtvrté kapitole možná pokud, člověk udělal dva questy pro jednu stranu a klíčový quest s bankou pro druhou

- průzkumbojem, šest stop pod zemí/ozvěny minulosti x velká bankovní loupež
Já byl vždy neutrální kromě situace v bance, kde jsem zachránil Siegfrieda.
Veverky jsou pro mě teroristé.
Takže v bažinách je jedno komu pomôžem.

Pomohol som nakoniec Yaevinn-ovy. Dal mi na starosti oddiel ale prešli sme ani nie 100 metrov a tá rastlina Archespor ich všetkých zabila :D
@Nons3nse (29.12.2015 01:23): V podstatě každá strana má klady i zápory. Já nehledal žádné obecné dobro (to ve světě Zaklínače snad ani nejde), ale spíš jsem se řídil postavami, které jsem si nejvíc oblíbil a vybíral stranu podle toho, aby na to v důsledku co nejméně doplatili.

Jinak volba v bažinách ještě nic zásadního neovlivní. Stěžejní volba stran přijde v aktu 3 (kdy si tuším zablokuješ jednu ze tří stran) a posléze v aktu 4, kde se definitivně rozhodneš.
Díky za odpovede :) už mám v tom oveľa jasnejšie. Ku komu ste sa pridali vy? Je to celkom dilema, ale myslím že Elfovia sú mi viac sympatickejší

@Nons3nse (28.12.2015 20:34): Pokud si to pamatuju dobře, tak lidé jsou ve světě Zaklínače víceméně něco jako běloši, co přitáhli na území Severní Ameriky. Defacto obsadili kontinent, stali se dominantní rasou a začali se roztahovat, díky čemuž v minulosti proběhly občanské války a četné pogromy. Od té doby panuje mezi lidmi a nelidmi nenávist a Scoia'tael je vlastně taková radikální skupina (teroristé), která je poháněná nenávistí a snaží se lidem co nejvíc uškodit.

Řád planoucí růže je taková druhá strana barikády. Tenhle řád má sice za cíl nastolit mír v království a na oko působí dobře (Siegfried mi připadal jako sympaťák), ale ve výsledku jsou to taky fanatičtí zmrdi, kteří se nebojí svých cílů (ochrana lidí) dosáhnout i za cenu, že to schytaj nelidi. Jakub z Aldesbergu (zakladatel řádu) byl navíc známej svou nenávistí vůči nelidem.

Víceméně se těžko rozhoduje, ke komu se přidat. Jsou to dvě strany, které se nesnášej. V jedničce můžeš tuším zůstat úplně neutrální.

Mrkni kdyžtak sem.
Asi to neřeknu plnohodnotně, ale Veverky terorizují lidi za to, že v minulosti jim ubližovali a dodnes proti elfům mají předsudky. Lidi se samozřejmě brání a protože elfy nemají rádi, brání se tvrdě.
Môže mi niekto vysvetliť trochu príbeh v pozadí? alebo niekde na nete je napísaný? :)
som teraz v bažinách, toho trpaslíka ktorému som mal doručiť dopis zajali stráže a v bažinách sa mám rozhodnúť či pomôžem Siegfried-ovy alebo veverkám
Trochu som stratený :) Ak dobre viem, tak sa odohráva nejaká vojna na okrajoch lesa?
@Richmond (18.12.2015 21:52): No do nějak náročného publika asi patřit nebudeš...

Ale tak i dnes se dělají hry nezaměřené na masové západní publikum. Třeba takové KC:D bude určitě jednou z nich. Tu hru si sice koupí taky dost lidí na západě, ale spíš lidí, co mají k hrám trošku jiný přístup. Takže jasně - i na západě žije hromada inteligentních a komplexněji uvažujících lidí. Pojem "západní lidi" používám prostě proto, že ta konzumní masa na západě má na trh největší vliv.
@Walome (18.12.2015 11:33): Tak tak, nemám :-)

@Flowerpot (18.12.2015 12:39): Jo, příběh je fraška. Stejně jako je fraška příběh dvojky a trojky. Prostě něco, co se dá nalézt v mnoha jiných příbězích, nic nějak originálního nebo převratného. Ale jednička je cenná z hlediska atmosféry a RPG mechanismů. Amíci a podobná pakáž mají radši dvojku prostě proto, že je graficky hezčí a že je akční. A trojku mají úplně nejradši, protože je tam open world. Jako jo, já jsem na jednu stranu rád, že Zaklínač je teď tak populární, na druhou stranu ani nemám proč, protože je populární hodně mezi lidmi, co ve skutečnosti hrají úplně jinou hru než já. Prostě se dívají na něco stejného, ale vidí něco zcela jiného. Na západní lidi prostě působí hlavně akčnost a hodně barev. Což jako ať si to užijí, ale já si myslím, že hry by byly někde jinde, kdyby se neorientovaly na chutě západního světa. Ale asi mě moc nepochopíte...

Tady ty komentáře jsou vtipné. Je vidět, jak na západě a hlavně asi v 'Murice plno lidí jedničku vůbec nepochopilo a brali ji jen jako tuctovou zábavu. Fakt nemám rád západní lidi a jejich přístup ke všemu. Kéž by se někdy kultura odklonila jinam a přestalo se všechno umění zaměřovat na ně.
@účet smazán (28.11.2015 02:23): Pardon, myslel som len niečo obdobné, atmosférou, pritom tých paralel je tam viac, keď v oboch prvých dvoch menovaných filmoch hrá hlvnú úlohu Geralt z filmu, lepšie povedané sympatický súčasný poľský herec Zebrowsky.

Švédsko v trilógii od Sinkiewicza naozaj bolo, ovšem nie v tomto diely, tu bojovali Poláci hlavne proti ukrajinským kozákom a z časti Tatarom.
Švédi to boli v časti filmu zvanej Potop
Osmani a Krymskí Tatári v časti zvanej Pán Wolodyjowski.

Na youtube sú filmy Ohnem i mečem, Stara basn celé v Polštine, existujú aj verzie v češtine keď už hovoríme o tom dabingu.

Vij 3D- je asi najlepšie nové súčasne fantasy z Východu, má paradný vizuál a z časti pripomína Van Helsinga.

Keby som mal ešte niečo domáce Európske poradiť, čo malo sferu, tak potom ešte film Krabat- čarodejov učeň a nakoniec film 1612- znovu tam hra Zebrowski.