@JohnCZ (22.03.2021 18:51): Nechci vypadat jako zlý prognostik, ale řekl bych, že tě čeká zkamání. Questy jsou lepší, jinak je to ta samá lowbudget nuda s nevyplněným potenciálem. Bez velkýho rozpočtu prostě velký AAA RPG neuděláš :)
@JohnCZ (22.03.2021 18:51): Jo, nekecali jste. Ale hra je to furt slušná. U Greedfallu čekám na ten datadisk a finální release. Ale co jsem četl, tak se tam moc nevyplatí prozkoumávat "jen tak", protože do všech lokací tě pak vezme nějakej quest a akorát by to byl zas backtracking :)
@Paul (22.03.2021 17:24): Told ya. :) Stačilo by málo, aby to bylo fakt hodně fajn malé RPG. Greedfall mě teprve čeká, ale tam čekám, že už to skutečně v rámci možností klaplo.
Tak dohráno. 28 hodin, všechny sidequesty hotovy.

Je to slušná hra. Scénář je solidní, některý postavy jsem si vcelku oblíbil, questy jsou ok, souboják je dobrej (s tyčí jak Neo z Reloaded mě to fakt bavilo).

Jenže pak je tu ten fakt, že Spiders chtěli udělat velký 30 hodinový RPG, ale měli budget na 15 hodinový, takže je tu fakt nesnesitelný množství běhání po stejných lokacích a mlácení do nekonečna respawnovaných potvor. 8 hodin před koncem jsem to hodil na easy abych tu úmornost alespoň trochu zkrátil. Být ta hra kratší a provozovat respawn v menší míře, mohla to být osmička.
18 hodin..první dvě mě to moc nebavilo, pak mě to chytlo, i souboják (s holí jak Neo), ale je fakt, že těch pár minilokací je přetěženo do mrtě a to běhání sem a tam s neustálým respawnem je trochu zajídací záležitost. Ale rozhodně to dohraju.
@Strady (06.04.2018 11:59): Yop, je to dokonce stejné universum. Odehrává se to paralelně s dějem Mars: War Logs a tu a tam i některé NPC na děj Marsu odkazují. Těch hluchejch míst je tu ale bohužel víc. Osobně bych ocenil, kdyby to pokrátili třeba i na poloviční délku. :)
@JohnCZ (komentář): Děkuji za osvětu, podle tvých screenshotu na Steamu jsem si řikal, že to vypadá jako Mars: War Logs a ono je to od stejného studia.
Možná jednou zkusím, jelikož mě Mars docela bavil, jen měl pár hluchých míst.
Neustále se tu na mě snažíte hodit něco, co jsem neřekl. Vždyť jsem od začatku psal "Mé chápání..." a ještě jsem se i omluvil vzhledem k tomu, že jsem to nehrál. Tak jaképak vydupávání teritoria? Bro poznámka byla čistě sarkastická sranda.

A pokud jde o Watch Dogs, tak jo, za tím si stojím jako objektivní pravdou. Ale to netřeba rozebírat..
@Auri (14.04.2017 12:08): Ja už som si zvykol pristupovať k informáciam akademicky (čiže s uverejnenými zdrojmi) a s preverovaním.
https://www.reddit.com/r/Cyberpunk/ - toto sú stránky, kde sa ľudia venujú svojim koníčkom - cyberpunku, sú to amatéri, nie autority, je to samozrejme fajn, keď sa niekde stretne subkultúra, no hoci môžu mať prehľad, ako konzumenti nedefinujú žáner.

Ja osobne na tej stručnej definícii na wiki nevidím nejakú závadu: "Cyberpunk is a subgenre of science fiction in a future setting that tends to focus on society as "high tech low life"[1] featuring advanced technological and scientific achievements, such as information technology and cybernetics, juxtaposed with a degree of breakdown or radical change in the social order" ALE hlavne má tá stránka https://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk strašne veľa rozcestníkov na zdroje, čo napr. táto stránka absolútne nemá a ja neviem, čo si vlastne autori článkov vymysleli a čo odniekiaľ prebrali, lebo nikde neuvádzajú zdroje: https://www.neondystopia.com/what-is-cyberpunk/

navyše s touto stránkou https://cyberpunkdatabase.net/ sa definícia wikipedie nielen nerozchádza, ale samotná stránka na wikipediu odkazuje hneď v prvom odstavci. :)

Technomancera som nehral, hoci z traileru vyzeral zaujímavo, ale i béčkovo. Možno ho niekedy skúsim, ak sa mi bude páčiť Mars: War Logs, ktorú vlastním. Každopádne v súčasnosti sa tak žánre prelínajú alebo využívajú osobité prvky iných žánrov, že je to celé ťažko definovať. Osobne sa prikláňam k definícii najmä podľa settingu a štruktúry deja, než konkrétnych prvkov ako napr. VR, digitálna sieť alebo nejaké implantáty či eugenika, pretože to sú skôr kozmetické faktory, než jadro výstavby diela.
@JohnCZ (14.04.2017 12:48): Asi takto.. Auri síce písala, že sa neriadi poučkami z wikipédií (koniec koncov, wikipedia musí byť braná s rezervou) , ale príde mi zaujímavé tu skopírovať tú zo slovenskej varianty.

"Kyberpunk (angl. cyberpunk) je odnož science fiction zameraná na informačné technológie, počítače a hlavne umelú inteligenciu. Obvykle ide o činnosť hakerov v undergroundovom prostredí v nepriaznivom kybernetickom svete, v ktorom vládnu drogy, mafie a zbohatlícke vrstvy zastúpené mamutími, nadnárodnými spoločnosťami. Kyberpunk často charakterizuje nihilistický nádych s dotykom japonskej kultúry a praobyčajný hrdina s neotesaným pohľadom na pretechnizovaný svet, väčšinou s kyberimplantátmi po tele a z času na čas ponorený v kyberpriestore. Kyberpunková literatúra na rozdiel od klasickej hardcore science fiction často uplatňuje zápletku v detektívnom duchu, a typickým rysom je aj textový záznam bláznivých akčných scén v duchu hollywoodskej filmovej produkcie."

No sedí to :D
@M.a.t.t. (14.04.2017 12:40): Však já se ti to nesnažím vymluvit, jen diskuze. Pokud bychom na to nahlíželi takhle, tak asi jo. Stejně jako bude mít pár společných znaků Technomancer (asi... hrál jsem jen Mars a ten měl cyberpubkově stylizované postavy).

@Nikdykde (14.04.2017 12:35): Vydupávání teritoria? Mně teda naopak přijde hloupější argumentovat větou: "Já jsem do toho zapálená, tak musím mít pravdu, " ale oukej no. Protože to přeci není argument. :)
@M.a.t.t. (14.04.2017 12:32): Já bych v tom viděl maximálně spíš něco, co by mohlo cyberunku předcházet, pokud by se to zvrtlo. Nějaký pre-cyberpunk. To bychom potom mohli každé dílo, kde hrají roli informační technologie, považovat za cyberpunk.
Tady nejde o zapálenost, tady jde o to, že značně vlastní subjektivní pojetí Fritol prosazuje jako objektivní pravdu a my jej jemně upozorňujeme, že pravdu nemá.

V této chvíli se to ale mění na agresivní vydupávání teritoria, čehož se nebudu účastnit, protože lidi co si pletou názor, postoj, dojem a objektivitu nelze než upozornit nebo ignorovat.
Čisto objektívne musím uznať, že cyberpunkové prvky v Technomancerovi skutočne sú a pôsobia ešte o niečo výraznejšie ako v Mars: War Logs. Problém je, že ono sa to tak nejak úplne nezlučuje s tým, ako vníma cyberpunk bežný hráč/divák/čitateľ, kde v podstate patrím aj ja. :)

Že by mali byť cyberpunkom aj Watch Dogs mi popravde nenapadlo, kým to tu naplno neodznelo, ale zase.... nejakú logiku to do istej miery skutočne dáva, vzhľadom na to, že hra sa zameriava na magické hackovanie a hackerov žijúcich v akomsi predapoakalyptickom svete, kde jeden superpočítač vidí všetko a riadi spoločnosť.
@Auri (14.04.2017 11:21): Já snad řekl, že jsem cyberpunker? Neřídím se dle žádných definic z wikipedie, jen si na to dělám názor z toho co jsem viděl a hrál. Příjde mi, že jsi do toho tak zapálená, že v Technomancerovi vidíš něco, co tam není. Ale máš pravdu, nehrál jsem to tak se nebudu hádat a pokud to tam všechno je, tak se omlouvám.

Každopádně by mě zajímal názor ostatních hodnotících.

edit: Nazvat Watch Dogs cyberpunkem je teda hodně vtipné. Takže jo, vážně tomu asi nerozumím :)
@Nikdykde (14.04.2017 11:33): Mám hodně načteného P. K. Dicka (jakožto pre-cyberpunk), celkem i Gibsona (byť ne zdaleka všechno) a pak klasiky typu Schizmatrix, Snowcrash, Stars My Destination nebo Hardwired, ale chybí mi třeba Shockwave Rider nebo Gravity Rainbow. Takže se považuji za celkem poučeného, ale ne že bych byl nějaký velký odborník. A přesně tohle mě napadlo jako první.

Na druhou stranu se dost obtížně odlišuje cyberpunk a třeba space opera, ve které je nutné lidi nějak "vylepšit", aby tu cestu za dalekými světy ve zdraví přežili. Psal cyberpunk Jack L. Chalker? Nebo Kulhánek :-) (minimálně Divocí a Zlí)? A co taková Gateway?
Cyberpunk nebo ne, k čemu to bude, když Spiders pořád opakují ty stejné chyby a spíš je prohlubují, než aby se poučili. montanův koment přesně sedí na moje pocity z Bound by Flame a nemyslím, že Bound By Flame jsem nepochopil, jako se podle téhle diskuze dá nepochopit Technomancer :)), ale abych tomu nekřivdil, tak až to bude v bundlu, tak to prubnu. Rád bych věřil, že ta hra je dobrá, ale neviděl jsem nic, co by tomu nasvědčovalo. Stejně jako bych se rád těšil na GreedFall, ale bojím se, že to bude zas stejný model.
""správný" kyberpunk se má odehrávat na Zemi "

a proto první výrazná kniha CP (Neuromancer) finišuje na orbitální stanici a druhá (schizmatrix) v celý sluneční soustavě.
@Fritol (14.04.2017 01:17): Cyberpunk řeší dystopickou společnost, vývoj vědy a techniky a jejich vliv na člověka, H+ a "what is human?" Ne jenom kyberprostor, kriminalitu a pod (ale to samozřejmě taky, to už je obsaženo v dystopii a vědě a technice ofc. Třeba právě to ovládání elektrické energie je vliv vědy a techniky v praxi.) Navíc máme ještě cyberpunk a post-cyberpunk. CP zpravidla neřeší mimozemšťany, ale o ostatních planetách se mluví v rámci výzkumu. Navíc je CP v blízké budoucnosti a snaží se c nejvíce přizpůsobit realitě, takže to, že lidé budou schopni bydlet na Marsu, protože si zničili Zemi, to je dost pravděpodobný.
The Technomancer je cyberpunk, ať už chceš nebo ne, ale musíš ho hrál. Z traileru toho moc nepochytíš.
Bro, že si přečteš Neuromancer a zahraješ si Deus Ex z tebe nedělá cyberpunkera. Tehcnomancera jsme řešili v komunitě a nikoho ani nenapadlo o tom mluvit jako "ne-cyberpunkové" hře.
Vím, že lidi s tím cyberpunkem, pokud tím nežijí jako třeba já, mají hrozný problém, protože se řídí podle nějakých definic z wikipedie. Pak práve neví, že třeba The tehcnomancer je skutečně cp hra, nebo i třeba takový Watch Dogs.
@Fritol (14.04.2017 01:17): Co jsem tak slyšel tak až na to že je to jiná planeta tak to většinu těch "pravidel cyberpunku" splňuje, a ještě asi taky to nemá to počítačové propojení (ASI)... ¯_ツ_/¯

Si mi teď vybavil neo tokio z atlasu mraků... :)
@Gordon (14.04.2017 01:10): Můj hlavní problém s tím, brát Technomancera jako kyberpunk je hlavně v tom, že jsem hrál Mars, který tvůrci také prezentují jako kyberpunk. To, že ve hře nějakým způsobem ovládáš elektřinu přece není definice kyberpunku.

Mé chápání kyberpunku je takové, že "správný" kyberpunk se má odehrávat na Zemi a vůbec neřešit vesmír. Jak říkáš, augmentace, kybernetika, kyberprostor a hackeři a především umělá inteligence a řešení nějaké otázky lidskosti je dle mého kyberpunk. A mohl bych pokračovat kriminalitou, nějakou formou drog, antiutopie a co hlavně dle mého dělá tu správnou kyberpunkovou atmosferu nejsou neony a mrakodrapy, ale Japonsko.

Jestli o tomhle Technomancer je, tak se hluboce omlouvám, ale dle mého je to obyčejné scifi.
o...kej...tak trapas hned na začátek - člověk změní nastavení ovládání a způsobí mu to bug, kvůli kterému nedokončí trénink. Lovely. Protože se zajisté dá předpokládat, že alternativní útok většina lidí bude chtít na mezerníku, s uhýbáním na pravém tlačítku myši. Uuuuurčitě. Jo, a samozřejmě se nedají nabindovat extra tlačítka na myši, hra zná jen levé, pravé, a kolečko.

Ta mimika je taky úděsná. Celkově se to vizuálně nemá zač stydět, oproti Marsu. Ale ta mimika, tyvoe...