Nepoznáte rýchly spôsob ako vyliečiť blight disease keď nemám po ruke žiadny potion?
A tie body personality čo som stratil sa mi vrátia alebo ich musím vrátiť nejako ja?
Neviete niekto prečo nemôžem tomu hňupovi Asfaltovi odovzdať Dwemer Puzzle Box? Našiel som ho, zobral, aktualizoval sa mi denník a keď pri konverzácii kliknem na "favor", namiesto toho aby mi zmizol z inventára mi len zopakuje, že mu ho mám priniesť. Wtf?

Edit. Tak planí poplach, jo som ho pri čistení inventára omylom predal. :D
@Jab (09.05.2019 20:54): Imperial cult jsem snad v zivote poradne nedelal, a uplne na nej zapomel :)

@Gordon (09.05.2019 20:53): za mne co se tyce TES muzou byt zajimave i ty obycejne donaskove ukoly, protoze cestu muze vzdy neco zajimaveho obvzlastnit. Me se to stava casto. nesu ty brambory a skoncim na druhym konci mapy v nejaky hrobce, protoze me to tam z nejakyho duvodu zavedlo. Nebo treba nekoho potkam, koho jsem pred x hodinama nekde zachranil a on si to straduje po ceste k domovu, a tak podobne.
@Gordon (09.05.2019 20:41): poslickovani je vsechno, vzasade, kdyz jdes z bodu A do bodu B za nejakym ucelem. To jestli jde o deset brambor nebo zasadni rozhodnuti a vsehomiru je trochu jedno, technicky, imerzivne to zrejme nekoho muze pohorsovat :)
@Tulareanus (09.05.2019 15:12): Mě teda úkoly přišly nejlepší v Morrowindu, možná i kvůli té nutnosti hledat cestu. Oblivion měl podle mě nápaditější questy než Skyrim. Ve Skyrimu mi přijde, že dělám poslíčka víc, než v předchozích.
@Tarhiel (09.05.2019 17:37): K tomu som sa akosi už nedostal. Nechával som si to až po skončení hlavnej línie, ale zasekol som sa kdesi pred koncom. Už som toho mal dosť. A potom uložené pozície odišli spolu s PC na kremíkovú večnosť a už sa mi nechcelo to znovu rozohrávať.
@Charllize (09.05.2019 15:24): V porovnaní s inými RPG tej doby alebo o pár rokov staršej Oblivion v storytellingu a questoch premárnil dosť veľa potenciálu, dokonca aj tie, ktoré boli niečím zaujímavé v rámci námetu, boli slabé v prevedení. Napr. nečakaný výlet na otvorené more s gangom, argonianská dcéra a kultisti, gladiátor, ktorý chcel zistiť, kto je jeho otec zač, atď...
@Rapier (09.05.2019 14:19): Nedávno jsem shodou okolností zkoušel Morrowind na Geforce 2, a ono i když to ztratilo kus efektů, tak ta hra pořád své kouzlo má. Já si ovšem tenkrát počkal na lepší grafiku, protože ta voda a spol. za to prostě stály. K Oblivionu mám osobně z pohledu grafiky konkurenta a tím je pro mě Gothic 3.

Skyrim má taky jedno velké prvenství - výstup koňmo po takměř kolmé stěně :) V Oblivionu mě jinak kůň taky občas dojímal.
@Rapier (09.05.2019 14:19): A ešte jedno prvenstvo treba Oblivionu a Bethesde priznať. Legendárny Horse Armor. Platené malé DLC. Drobnosti, čo majú v podstate len estetickú funkciu. Nápad za milión.
@Tulareanus (09.05.2019 13:47): Renegát. Takto zradiť dunmerské tradície. :)

Aby som Oblivionu nekrivdil, páčili sa mi questy s gildou asasínov. Celá línia od jej objavenia až po finálnu čistku. Predovšetkým quest inšpirovaný knihou Desať malých černoškov bol výborný. Inak súhlas. Prvotné nadšenie vyprchalo a zostala monotónna nuda.

@Rapier (09.05.2019 14:19): To s grafickou stránkou je nespochybniteľné. Oblivion so správnymi módmi vyzerá dobre aj dnes. Ale ako píšem vyššie. Grafika nie je všetko. Najmä ak ide o dlhú hru. Pri FPS na pár hodín očarenie nevyprchá. Ale po pár desiatkach hodín to vyzerá inak. Z tohto hľadiska pôsobí Oblivion v porovnaní s Morrowindom ako Babišove párky oproti argentínskemu bifteku.
I když se tu teď hodně mluví o rozdílu mezi Morrowindem a Oblivionem a o tom jak byl ve své době Morrowind graficky úžasný, dovolím si lehce nesouhlasit. Morrowind byl graficky ve své době mezi RPG velmi pravděpodobně na špici (efekty oslnění sluncem, zvláštní krajina - architektura a flora, kapky deště již ve zmiňované vodě, atd.) je dobré si ale připomenout že byl to až Oblivion kdo zasadil úder i všem ostatním žánrům (FPS nevyjímaje!) a ne nadarmo se stal grafickým benchmarkem se kterým se ještě dlouho poté porovnával každý.

Oblivion jsem ze začátku hrál tak, že jsem někde vlezl a vše tam pobil a posbíral. Po čase mě to přestalo bavit a tak jsem začal jet příběhové questy, kterých naneštěstí není zas tolik a byl jsem lehce zklamán jak málo textu v Oblvionu je, jak moc jsou odpovědi stejné, jak málo NPC se pohybuje v hlavním městě, atd.
Kamarád co říkal, že Morrowind je lepší nez Oblivion měl tenkrát pravda. Časem jsem se k tomu také dopracoval.
@Bragi (09.05.2019 13:23): Ohľadom Oblivionu mám podobnú story, jediná hra, kvôli ktorej som upgradoval pc o novú grafiku, aby som mohol hrať na max. Kúpa zberateľskej edície, následne vhupsnutie do hry a pohltenie vizuálom. Lenže potom som zistil, že postavy majú málo dialógov a aj tie väčšinou zle napísané, úplne rovnaké a celú hru dabuje asi 10 ľudí a dunmerské hlasy boli po morrowindových chraplákoch výsmech. A tá krajina bola settingom nezaujímavá a po chvíli generická a aj questy síce ešte neboli radiant, ale chovali sa tak... Nepamätám si už na Arenu, je to strašne dávno čo som ju hral a aj to nie až tak dlho, ale Oblivion mal asi aj najgenerickejšiu architektúru miest, okrem Imperial city a Brumy vyzerali všetky rovnako, Skyrim ich už našťastie mal dosť odlišné (a krásne) a Morrowind bol v architektúre unikát.

EDIT: Ja som patril do House Hlaalu. :)
@Jab (09.05.2019 12:20): Obchodovanie nebolo ideálne. Celkovo ekonomický systém v hre bol akási z núdze cnosť.

@Tulareanus (09.05.2019 12:41): Mesto pod krabím pancierom. Sídlo domu Redoran. Tam patril aj môj spellsword.

Oblivion ma sklamal. Veľmi som sa naň tešil. Kúpil som si vtedy zberateľskú edíciu hneď, ako to vyšlo. Spočiatku má neskutočne bavil, ale čím dlhšie som to hral, tým viac mi pripadal plytkejší a prázdnejší. Čo si z neho pamätám najviac, je nekonečné zatváranie brán do Oblivionu.

@Sadako (09.05.2019 12:50): No, nájdu sa aj takí. Každý má ten svoj herný grál niekde inde.

@Gordon (09.05.2019 12:21): Nie, nedokázala. A je to škoda.

@Charllize (09.05.2019 13:15): V Morrowinde sa to riešilo mágiou. Vyraboval si celý dungeon, pomocou navýšenia sily si korisť vyniesol pred vchod a tam si zakúzlil buď teleport do najbližšieho imperiálneho chrámu, alebo spätný teleport do miesta, kde si predtým zoslal kotviace kúzlo. Žiadny fast travel tam nie. :)
@Gordon (09.05.2019 12:21): Tak Morrowind byl zase zjednoduseny oproti Daggerfallu, sice tam bylo plno veci ktere moc k nicemu nebyli, treba moznost splhani po stenach ale ciste technicky mel vic moznosti. Ja treba vzdycky se slzou v oku vzpominam na kone s vozikem, ktery cekal pred dungeonem az mu do vozejcku vyprazdnim ty kramy co jsem tam posbiral.) Morrowind byl samo vic pokrokovejsi a asi i s lepsi hartelnosti, nebyla uz takova drevarna, ale to nemusi byt pro nekoho plus. urcite se najdou lide kteri vidi to same jako treba ty v pripade Morrowind vs Oblivion.
@Bragi (09.05.2019 12:04): Moment, on někdo pochybuje, že Morrowind je oproti Daggerfallu krok vpřed? Vždyť má všechno lepší, ba dokonce i méně bugů (to nebyl zas takový problém, pravda).
@Bragi (09.05.2019 12:22): Hej, aj to kultúrne pozadie, ktoré v podstate v Oblivione a Skyrime už nebolo buď tak nápadité alebo nešlo tak do hĺbky (asi oboje). Inak som si spomenul, že fascinujúca bola pre mňa aj prvá návšteva Ald'Ruhn a Ghostgate. Ako moja postava kráčala cez červenkasto zafarbenú piesočnú búrku a držala si ruku pred tvárou.
@Tulareanus (09.05.2019 12:09): Aj príbeh dokázal zaujať. Hlavne konflikt medzi pôvodnou kultúrou Dunmerov a prenikajúcou imperiálnou. Z tej hry bolo doslova cítiť bohaté kultúrne a historické pozadie.

Keď tak teraz pozerám na svoje hodnotenie, asi som bol príliš kritický. Tá hra si nepochybne zaslúži viac. Takže 90 percent.
Já morrowind hrál až dlouho po vydání, a taky mě uchvátil, což podle mě dokazuje jeho originalitu, originalita je jeho nejsilnější stránka, bethesda si dnešní kritiku a posměšky zaslouží, neb morrowind je hra, jejíž stín už nedokázali překročit, v Oblivionu bylo tolik ústupků a zjednodušení (to ani nepočítám to extrémně nezáživné prostředí "kouzelného lesíka", skyrim pak jen něco málo vylepšil a tím to zatím haslo.
@Bragi (09.05.2019 12:04): Ty plusy Morrowindu byly a jsou jasné. Zajímavý svět (celkově setting) a architektura, obří rozloha, mraky "factions" atp. A samozřejmě připravenost na mody.

Ale už při vydání byly některé věci na facepalm. Jmenovitě systém obchodování (barter fungoval lépe už třebas ve Falloutech) a zejména dialogů (ten je u Morrowindu snad nejhorší, co jsem kdy viděl). Dejme tomu ne až tak tragické jsou na tehdejší dobu vyloženě onlajnovkové questy. Openworldu to v tehdejší době šlo odpustit.

S vodou a hudbou samozřejmě také souhlas. Tohle jsou další plusy i z dnešního hlediska.
@Bragi (09.05.2019 12:04): Ja som hlavne mal vtedy nový počítaš, konečne fakt up to date po starom Pentium 200 Mhz so 16 MB RAM, tak som konečne mohol hrať tie moderné hry a Morrowind bolo tuším prvé RPG, ktoré som na ňom rozohral a hral som to celé zimné prázdniny a potom ešte ďalej a ako píšeš. Tá grafika krajiny bola neskutočná (postavy tam boli také natiahnuté banány, ako predzvesť Oblivion zemiakov), som z tej vody a oblohy nechápa. Soundtrack od Jeremyho Soula doteraz patrí medzi moje hudobne najobľúbenejšie albumy bez ohľadu na žáner a tá virtuálna turistika, to bolo krásne. A najviac ma bavili questiť gildy, temple, imperial legion a cult a dunmerské domy a morag tong, pretože som mal naozaj pocit postupu + sa mi veľakrát páčil interiér ich budov.

A hej, padalo to celkom dosť, najmä pri loadingoch. Veľmi rýchlo som si zvykol často ukladať.
@Tulareanus (09.05.2019 11:46): Dnes je Bethesda vďačným terčom kritiky a pošmeškov, ale Morrowind bol vtedy pred 17 rokmi naozaj neskutočné zjavenie, ktoré nemalo konkurenciu. Úžasná grafika, kde len na vodné plochy a oblohu pri západe slnka sa dalo pozerať nekonečne dlho, k tomu tá úchvatná hudba. Neskutočné možnosti vo veľkom, otvorenom a originálnom svete. A predovšetkým oveľa jednoduchšie ovládanie v porovnaní s napríklad o rok starším prvým Gothicom. Mick si teraz asi spraví moju figúrku z vosku a rituálne do nej zabodne Raphaelove sai, ale Morrowind bol veľký krok vpred oproti Daggerfallu, aj keď za cemu istých ústupkov a zjednodušení.

A áno, bolo to príšerne zabugované a padalo to do Windowsov častejšie ako opilec po Silvestrovskej oslave. Ale stálo to za to.
@PRIVATE MARTIN (09.05.2019 06:13): Veľmi ťažkopádne sa to hralo. Až tak, že pôvodne som len prechádzal lokácie a ak bolo niečo súčasťou questu, tak som sa cítil happy. Prípadne som dostal quest a na ten som sa vyslovene zameral. Ten quest log hru neskutočne spríjemnil. Inak závidím ti prvý playthrough Morrowindu, pre mňa to bol jeden z najkrajších herných zážitkov, aké som kedy mal.
@PRIVATE MARTIN (09.05.2019 10:11): Môže a nemusí. Existuje bug, ktorý znemožní zoslať zakúpené kúzlo. Máš aspoň nejaké základné kúzlo, ktoré dokážes vyčarovať? A ešte jedna hlúpa otázka. Máš dosť magicky (bože, to je strašné slovo, chcelo by nejaký slovenský ekvivalent) na zoslanie?
@Bragi (08.05.2019 23:12): Iné nemám, takže neviem. :D Mám akurát Engraved Ring of Healing, ale to sa asi nepočíta.
A čítal som, že quest log pribudol až v Tribunale? To ste to jak dokázali hrať len s tým debilným notesom?! :D
@PRIVATE MARTIN (06.05.2019 15:46): Potom by to malo byť v poriadku. To by mal byť len odkaz na gildu. Najprv sa o gilde musíš dozvedieť, aby si sa mohol na zlodejov pýtať v konverzácii s NPC. Do gildy nevstúpiš kým si priamo neprehovoríš s určenými členmi. V Balmore je to Sugar Lips, ďalší verbovači sú v iných lokáciach.
@Bragi (06.05.2019 15:34): Ja som v podstate ešte nikam nevstúpil, len som sa v Hla Oade neviem už koho spýtal na diamanty a zrazu som to mal v logu.
Ale ako hovoríš, nechám tomu voľný priebeh. Len sa bojím, aby ma nedradil od dohratia nejaký game breaking bug. :D
@PRIVATE MARTIN (05.05.2019 17:05): Ak už si vstúpil do gildy zlodejov, čo si evidentne spravil, je to bezpredmetné. Hraj proste ďalej, staň sa členom obidvoch gíld a nechaj veciam voľný priebeh. Ako písal nižšie Elemir, časom sa to vyrieši samo.

Inak postup, ako sa vyhnúť konfliktu a získať všetky questy z obidvoch gíld, je tento: Najprv vstúpiť do gildy bojovníkov v Balmore. Plniť questy, ktoré ti zadá Eydis Fire-Eye, pokiaľ ťa nepoverí úlohou získať Code Book od Sottilde z gildy zlodejov. Ako prvé navštíviť Sottilde a presvedčiť alebo podplatiť ju, aby ti knihu vydala. S knihou stále v inventári ísť za Sugar Lips a vstúpiť do gildy zlodejov. Následne sa vrátiť k Eydis Fire-Eye a odovzdať knihu. Quest splnený a ty môžeš bez problémov začať pracovať aj pre zlodejov.