Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Tex Murphy: Overseer

01.03.1998
78
8 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Další hra ze série adventur s hrdinou Texem Murphym (Under a Killing Moon, The Pandora Directive). Overseer se odehrává ve dvou časových rovinách: v roce 2043, kdy jsou vztahy mezi mutanty a lidmi celkem vyrovnány, a v roce 2037, kdy se tyto vztahy začínají teprve rozostřovat.

Hra začíná v momentě, kdy je Tex na rande s Chelsee Bando, která se zmíní o tom, že ji celkem trápí, že Tex neustále nosí snubní prsten své exmanželky, Sylvie Lynski. To Texovi připomene jeho první případ, kdy si jej právě Sylvie najala, aby vyšetřil záhadu ohledně sebevraždy jejího otce. Přesto, že policie tento případ uzavřela, Sylvie věří, že její otec byl zavražděn. A tak se Tex dostává do spleti intrik, implantátů a šachování s myslí...


Poslední diskuzní příspěvek

Hra pro mě končí bohužel zvednutím časopisu ze země hned v první obrazovce v kanceláři. Nastane pád do Windowsů ještě k tomu v rozlišení hry a musím v procesech vypnou stále někde na pozadí běžící program. Už jsem zkoušel kde co a nepomáhá níc. Obávám se, že to bude s Gabrielem Knightem 3 další adventura, kterou si kvůli technickým problémům nikdy nezahraji.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Herni vyzva 2017: Pokracovani priste

FMV adventury jsou zanrem, ktery nikdy nemel na ruzich ustlano - ani v ceskych podminkach, ani v meritku svetovem. Snad kazdy zastupce trpi topornym herectvim, mizernymi production values a v neposledni rade i spatnou komprimaci vyslednych filmovych sekvenci. V ceskych podminkach si pripocitejte casto velkou narocnost na pocet medii a predevsim obtiznost lokalizace ci dokonce uplna nepritomnost anglickych titulku u vetsiny produktu.

Overseer se vyporadava s vetsinou vyse uvedenych problemu solidne. U nekterych postav se sice neda mluvi o nejakem herectvi, a fakt, ze nejlip hraje Mark "Luke Skywalker mi zkazil karieru" Hamill, asi mluvi sam za sebe. Herectvi Chrise Jonese (krome titulni role i spoluprace na scenari a produkce celeho projektu, nemluve o pozici zakladatele vyvojarskeho tymu) je prijemne civilni a netrha oci.

Dost me prekvapilo, jak vizionarskym zpusobem byl cely projekt nadesignovan. Predevsim: hru je mozno hrat ve dvou ruznych obtiznostech! Pokud touzite po casual pristupu, kde nejste zatizeni zadnymi casovymi limity, zadny problem. Kdyz vas nektery z puzzlu nebavi, neni problem jej preskocit. K dispozici je dokonce i podrobna in-game napoveda pro postup hrou, ve ktere je reseni problemu popsano krok za krokem, podobne jako napr. databaze UHS-Hints. A nebo naopak muzete pojmout hru jako jednu velkou herni vyzvu, kde jste naopak odmeneni za rychle reseni problemu. A pouze v hardcore modu se muzete priblizit k maximalni hranici puzzle pointu, ktera je stanovena na 4000 (maximum se podle vseho kvuli jednomu z bugu bohuzel neda dosahnout, podobne jako v Quest for Glory III).

A jsme u hlavniho problemu hry. Bugy a technicka stranka veci, z niz bugy bohuzel vyplyvaji. Klidne si proctete diskuzi, touzite-li po konkretnich pripadech. GOG verze hry dle zprav pametniku z velke casti prebira bugy z puvodniho CD/DVD vydani a pri nekterych hra neodvratne pada. Krome toho mi prislo, ze pokud jsem hral delsi dobu v kuse, hra se zacala zpomalovat, dialogy zadrhavat, obcas se prekryly dve titulkove stopy - zvlaste v pripade Texovych monologu pri prechodu do nove lokace. Obrazova kvalita filmu sice taky neni zadna slava, ale oproti interlacingu titulu jako Phantasmagoria ci Gabriel Knight 2 je to porad jeste krasa. Co mi jeste pilo krev, byla pomalost, s jakou probihalo spojovani predmetu v inventari.

Pres vsechny vyse zminene obtize jsem si hru uzil, uz proto, ze sci-fi, detektivni pribehy a hlavne filmy proste muzu a protagonista je velmi sympaticky. Jsem velmi zvedavy na dalsi dily serie, zvlaste na dil treti, ctvrty a sesty. Cimz ovsem nevylucuji, ze znovu nespustim dil prvni a druhy. No a budeme-li mit stesti, dockame se i dilu sedmeho, ktery ma podle vseho byt vylepsenym remakem Overseera (ktery je pro zmenu remakem Mean Streets). Uspesnesim v prevlekani grafickych kabatu v podobe toho sameho pribehu uz je snad jen Larry Laffer...

+10
  • PC 70
První zklamání v téhle sérii. Overseer si samozřejmě drží určitý vysoký standard a tak jsou filmečky parádně natočené (zejména fantastický souboj se Sladem), dialogy perfektně napsané, postavy skvěle zahrané a kromě jako vždy skvělého titulního hrdiny zde doslova exceluje slavný Michael York. Jenže jsou tu dvě ale.

1. Hratelnost. Perfektně doladěné ovládání z předchozích dílů šlo do háje a místo myší se pohybujeme klávesnicí a to šnečí rychlostí. Držet celou hru klávesu pro běh mě fakt nebaví. Opět tu funguje mix mezi vyšetřováním a adventuřením. Vyšetřování tentokrát ulehčuje zápisník, který označuje na co jsme se které postavy i ptali, vrací se i vyhledávání informací přes databázi (které je ale v drtivé většině případů k ničemu). Adventuření bylo náročné a to tak že velmi. Součástí série byly sice vždycky puzzle, ale tady autoři přestřelili a téměř každá lokace má má zhruba 2-5 puzzlů na řešení, přičemž to už přestává dávat smysl. Některé jsou klasické, na některé se dá přijít, některé jsou brutální a musíte kouknout do návodu a některé jsou tak přestřelené, že co máte dělat nepochopíte ani s návodem (například alarm v podlaze, operace mozku). A celkově je těch puzzlů už prostě moc. Nic z toho by nevadilo, mít nějakou motivaci k dohrání. Jenže tady přichází druhé velké ale a to je příběh.

2. Příběh je naprosto nepochopitelně zopakovaný z Mean Streets, autoři použili lacinou berličku, kdy Tex vypráví Chelsee o své první ženě. A tak se opět pouštíme do vyšetřování sebevraždy Carla Linskyho na popud jeho dcery, opět sbíráme přístupové karty a hesla a odhalujeme projekt na ovládání myslí. Je to v podstatě remake, tedy mor který sužuje dnešní Hollywood, ale u hry bych něco takového nečekal. Navíc to autoři ozvláštnili tím, že vzali původní postavy a přeházeli jejich role v příběhu, posunuli rok kdy se to stalo a pokud už někdo zůstal, změnila se mu osobnost. Největších změn se dočkaly dvě postavy - z původně slušné Sylvie udělali tvůrci totální mrchu a štětku (nechápu proč si ji Tex bral), z laciného zlouna Gideona pak někoho, kdo to v podstatě myslí dobře..

A mě to zkrátka nebavilo. Overseer je slušná hra, ale to kouzlo když člověk napjatý sleduje kam ho zavede příběh je pryč a v podstatě jsem si jen odškrtával lokace a zvraty vedoucí k známému finále. Bez toho, aby mě táhl v adventuře příběh mě pak nemůže logicky ani moc bavit samotná hra. 70% za výše zmíněné objektivní kvality hry.

Pro: Stále vysoká úroveň filmečků, dialogů a scén, spousta různorodých puzlů, mix vyšetřování a adventuření.

Proti: Naprosto zbytečný remake Mean Street s nepochopitelně přeházenými postavami a jejich osobnostmi.

+10