Mean Streets

Tex Murphy: Mean Streets

Access Software •  The Code Monkeys (AtST, Amiga, C64)
1989
1990

Soukromý detektiv Tex Murphy je najatý Sylviou Lynsky, aby vyšetřil vraždu váženého univerzitního profesora Carla Lynského, Sylviina otce. Policie se nechce případem zabývat, protože se mylně domnívá, že šlo o sebevraždu. Ukáže se však, že jde skutečně o vraždu a profesor byl jedním z osmi vědců pracujících na tajném projektu Project Overlord, jehož cílem je na dálku ovládat lidi. Brzy zjistíte, že se smrt nevyhnula ani dalším zúčastněným. Mezi podezřelými jsou špičky britské rozvědky, majitel bohaté firmy, ale i sama dcera profesora.

Hra se odehrává na západním pobřeží Spojených států v nepříliš vzdálené budoucnosti roku 2033. Začínáte v Texově speederu, s nímž detektiv jednak cestuje, ale zároveň díky palubnímu počítači získává faxy, komunikuje se sekretářkou a také s informátory. V průběhu hry získáváte adresy různých lokací, které sestávají z čtyřciferného čísla, jež musíte vložit do speederu. Následně musíte navigovat speeder až k cíli. Spíše než na kombinování předmětů se hra zaměřuje na rozhovory. Zpovídané osoby lze uplácet nebo jim vyhrožovat, když nechtějí spolupracovat.

Série detektivek s Texem Murphym pokračuje titulem Martian Memorandum. Mean Streets byly později přepracovány do titulu Tex Murphy: Overseer.

Dohráno. Moc pěkná adventure! Sice závěr lehce hektickej, ale stálo to za to. Postav jak v ruským filmu :)

První dobrodružství Texe, je opravdu obskurní záležitostí. Máte tu totiž simulátor létání, vizuální novelu, adventuru a akční pasáže. Na ten daný rok, by jste si mohli říct že se bude jednat o špatně hratelnou obskuritu, ale ONO TOMU TAK NENÍ.

Mean Streets je opravdu zajímavý hybrid, který na tento rok, schopně kombinuje několik žánrů najednou. Navíc vám i do toho nabízí komplexní detektivní zápletku. Která se točí ohledně toho že si vás najme dcera, která má podezření že její otec, vědátor, byl zavražděn. Vy se tak brzy namočíte do obrovské konspirace která vás i díky všude přítomnému humoru bude neskutečně bavit. Ano, i tady je humor, nejdříve jsem se bál že první díl Texe se bude brát vážně, ale mýlil jsem se. Zkuste třeba dát ikonku taste na dámské spodní prádlo :) To, ale není vše, i samotné Texovi hlášky či popisování okolí jsou napsány s nadhledem a humorem.

Co se týče hratelnosti, tak ta se skládá z pečlivého zapisování navigačních kódů, které pak napíšete do svého "speedstra", nastavíte si autopilota, počkáte si 2-10 minut než doletíte na určitě místo a pak danou osobu vyzpovídáte ze všeho co jste zjistili. Je to zábavný systém a dialogy jsou napsány hravě, bohužel ale jmen a postav je tolik že v tom místy můžete mít opravdu "maglajz". Proto doporučuji si dělat k jednotlivým jménům kratší poznámky, ať víte kde jste k danému jménu přišli.

Poté tu máte adventurní pasáže, které nejsou moc náročné když budete používat metodu zkoušet vše (ukládejte ale často hru). Někdy vám i něco dojde zpětně, když zapomenete něco z adventurní pasáže vzít (vždy se tam můžete vrátit, ale zapisujte si navigační kódy).

Pak tu jsou střílecí pasáže. Ty mě upřímně bavili a skvěle okořenily hru, nejsou ani tak obtížné když zjistíte jak na ně.

Dále tu Tex může i volat svým kontaktům a prosit je o info na různé postavy, k tomu si ale připravte balík peněz (který často získáte díky prodáváním věcí které najdete v adventurní části apod). Jo a co mě dost sralo je to že hra má jen jeden song co hraje v případě že dojdete na nové místo, nic víc, škoda :(

Mean Streets je ale každopádně skvělá a pokroková adventura, plná skvělých dialogů, humoru a hezkých detailů, Pokud se nebráníte lehké obskuritě, dejte tomu šanci, klidně i s návodem :)

Pro: Příběh, Tex, Humor, kombinace žánrů, autopilot, grafika, ta jedna skladba

Proti: Skoro nulový soundtrack, až moc jmen a těžké zapamatování, dlouhé cesty speedsterem, někdy je těch informací až moc

Na základě jedné diskuze a také toho, že první dva díly byly na GOG v brutální slevě jsem se s velikým váháním pustil do Mean Streets. A musím říct, že to bylo něco zcela jiného, než většina adventur té doby. Natolik jiné, že se spíše než o adventuru jedná o hybrid žánrů.

Začnu tím nejlepším a to je jednoznačně příběh. Píše se rok 2033 a soukromé očko Tex Murphy se pouští do vyšetřování sebevraždy Carla Linskyho, profesora a otce Sylvie. Ta nevěří verzi o sebevraždě, ač jsou očití svědci a vše tomu nasvědčuje. Celý příběh je vyprávěn noirovým způsobem, vypadá to na klasické motivy - dvojice milenek, žárlivý exmilenec jedné z nich nebo pojistka. Jenže jste v roce 2033 a ani se nenadějeme a je z toho sci-fi jak řemen! Dvojice korporací, fašounská strana která nenávidí mutanty, osm vědců s přístupovými kartami a hesly, které jednoho po druhém likviduje neznámý zabiják a tajemný projekt Overlord. Příběh mě vtáhnul na 100%, stejně jako kombinace noir detektivky a sci-fi, která jakoby vypadla z Blade Runnera (toho původního, dobrého).

A jak se to hraje? No velice zajímavě. Základem je vznášedlo, kterým si můžete lítat jen tak po městě v zajímavé grafice ala prastarý simulátor Elite, ale nikam se tak moc nedostanete. Potřebujete navigační kódy k lidem, kteří Vás posunou dál. Na začátku máte z manuálu šest míst - koronera, pojišťováka, poldu, klientku a byt a pracoviště mrtvého. Pokud zadáte kód, stačí zapnout autopilota a na lítání se můžete vykašlat, vznášedlo Vás samo dostane na požadované místo. Kromě toho máte ve vznášedle dvě tlačítka - jedním kontaktujete asistentku, která pro Vás vyhledá veřejně dostupné informace, hlavně adresy. Tím druhým voláte informátorce, která shání těžké dostupné info, ale za tvrdé prachy. První zádrhel přichází s vznášedlem - čekat minutu, než se dostanete na každé místo je otravné a ke konci, kdy máte kolem 30-40 postav přímo k zbláznění.

Když už s někam dostanete je více možností. Tou nejčastější je výslech. Narazíte na člověka a probíráte ostatní lidi a také osm připravených témat (rovněž v manuálu). Pomohlo mi napsat si jednotlivé jména a k nim pěkně kdo koho zná, nezná a co si o něm myslí. Občas někdo mluvit nechce a pak z něj podle možností můžete informace vymlátit, nebo nastupují úplatky. Jak tak lítáte od jednoho k druhému, získáváte nová místa, nové kontakty, podezřelé, svědky i důležité lidi a zároveň se posouváte v příběhu.

Občas přiletíte na místo, kde Vás nechtějí a začne dvoukolová arkáda, kde musíte postřílet nekonečné zástupy enemíků chodících se z pravé strany a dostat se na konec obrazovky. Není to extra zábavné, navíc munice Vám může dojít, ale oceňuji tu originalitu. Nicméně někdy je to k vzteku, když pak něco pokazíte a musíte střílet znovu.

No a pak je tu poslední, řekněme adventurní část. To se ocitnete v jedné místnosti, kde je zhruba pět aktivní spotů, na každém pár předmětů a pomocí rozbalovacích menu a příkazů typu otevři, pohni, seber, podívej se sbíráte stopy, hesla, kontakty, manipulujete s věcmi. A taky kradete jak straky, protože potřebujete náboje, potřebujete prachy na úplatky a občas se hrdinovi zadře pod nehty nějaká cennost, která se dá prodat v bazaru. Morálně pochybné, ale ve Falloutu jsem taky okradl každého, koho jsem mohl i když jsem jinak hrál za světce :) Bohužel se v těchto pasážích nepochopitelně nedá ukládat a vzhledem k tomu, že se dá snadno umřít, je to k vzteku, když všechno to složité prohledávání musíte absolvovat znovu (ideálně ještě s přestřelkou předtím). Na závěr si ještě připravili tvůrci pár chuťovek včetně brutální finále, kdy musíte rychle napsat 8 kódů (ač píšu všemi deseti, byl to docela mazec).

A jak to vypadá? Inu většinu času strávíte ve vznášedle, zbytek jsou lacině zdigitalizované fotky, nicméně na rok vzniku, kdy ještě pomalu dojížděli 16barevné adventury docela slušné.

Čili jaký byl Mean Street? Fantastický příběh, skvělá výslechová část, solidní adventurní část, otravné létací a střílecí pasáže a pár frustrací, ale dohromady zatraceně originální hra.

Pro: Fantastický noirový-sci-fi příběh, systém výslechů, prohledávání místností.

Proti: Střílení je otravné, stejně jako nekonečné létání, při prohledávání nejde ukládat.