Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC 80
Herni vyzva 2017: Pokracovani priste

FMV adventury jsou zanrem, ktery nikdy nemel na ruzich ustlano - ani v ceskych podminkach, ani v meritku svetovem. Snad kazdy zastupce trpi topornym herectvim, mizernymi production values a v neposledni rade i spatnou komprimaci vyslednych filmovych sekvenci. V ceskych podminkach si pripocitejte casto velkou narocnost na pocet medii a predevsim obtiznost lokalizace ci dokonce uplna nepritomnost anglickych titulku u vetsiny produktu.

Overseer se vyporadava s vetsinou vyse uvedenych problemu solidne. U nekterych postav se sice neda mluvi o nejakem herectvi, a fakt, ze nejlip hraje Mark "Luke Skywalker mi zkazil karieru" Hamill, asi mluvi sam za sebe. Herectvi Chrise Jonese (krome titulni role i spoluprace na scenari a produkce celeho projektu, nemluve o pozici zakladatele vyvojarskeho tymu) je prijemne civilni a netrha oci.

Dost me prekvapilo, jak vizionarskym zpusobem byl cely projekt nadesignovan. Predevsim: hru je mozno hrat ve dvou ruznych obtiznostech! Pokud touzite po casual pristupu, kde nejste zatizeni zadnymi casovymi limity, zadny problem. Kdyz vas nektery z puzzlu nebavi, neni problem jej preskocit. K dispozici je dokonce i podrobna in-game napoveda pro postup hrou, ve ktere je reseni problemu popsano krok za krokem, podobne jako napr. databaze UHS-Hints. A nebo naopak muzete pojmout hru jako jednu velkou herni vyzvu, kde jste naopak odmeneni za rychle reseni problemu. A pouze v hardcore modu se muzete priblizit k maximalni hranici puzzle pointu, ktera je stanovena na 4000 (maximum se podle vseho kvuli jednomu z bugu bohuzel neda dosahnout, podobne jako v Quest for Glory III).

A jsme u hlavniho problemu hry. Bugy a technicka stranka veci, z niz bugy bohuzel vyplyvaji. Klidne si proctete diskuzi, touzite-li po konkretnich pripadech. GOG verze hry dle zprav pametniku z velke casti prebira bugy z puvodniho CD/DVD vydani a pri nekterych hra neodvratne pada. Krome toho mi prislo, ze pokud jsem hral delsi dobu v kuse, hra se zacala zpomalovat, dialogy zadrhavat, obcas se prekryly dve titulkove stopy - zvlaste v pripade Texovych monologu pri prechodu do nove lokace. Obrazova kvalita filmu sice taky neni zadna slava, ale oproti interlacingu titulu jako Phantasmagoria ci Gabriel Knight 2 je to porad jeste krasa. Co mi jeste pilo krev, byla pomalost, s jakou probihalo spojovani predmetu v inventari.

Pres vsechny vyse zminene obtize jsem si hru uzil, uz proto, ze sci-fi, detektivni pribehy a hlavne filmy proste muzu a protagonista je velmi sympaticky. Jsem velmi zvedavy na dalsi dily serie, zvlaste na dil treti, ctvrty a sesty. Cimz ovsem nevylucuji, ze znovu nespustim dil prvni a druhy. No a budeme-li mit stesti, dockame se i dilu sedmeho, ktery ma podle vseho byt vylepsenym remakem Overseera (ktery je pro zmenu remakem Mean Streets). Uspesnesim v prevlekani grafickych kabatu v podobe toho sameho pribehu uz je snad jen Larry Laffer...

+10
  • PC 70
První zklamání v téhle sérii. Overseer si samozřejmě drží určitý vysoký standard a tak jsou filmečky parádně natočené (zejména fantastický souboj se Sladem), dialogy perfektně napsané, postavy skvěle zahrané a kromě jako vždy skvělého titulního hrdiny zde doslova exceluje slavný Michael York. Jenže jsou tu dvě ale.

1. Hratelnost. Perfektně doladěné ovládání z předchozích dílů šlo do háje a místo myší se pohybujeme klávesnicí a to šnečí rychlostí. Držet celou hru klávesu pro běh mě fakt nebaví. Opět tu funguje mix mezi vyšetřováním a adventuřením. Vyšetřování tentokrát ulehčuje zápisník, který označuje na co jsme se které postavy i ptali, vrací se i vyhledávání informací přes databázi (které je ale v drtivé většině případů k ničemu). Adventuření bylo náročné a to tak že velmi. Součástí série byly sice vždycky puzzle, ale tady autoři přestřelili a téměř každá lokace má má zhruba 2-5 puzzlů na řešení, přičemž to už přestává dávat smysl. Některé jsou klasické, na některé se dá přijít, některé jsou brutální a musíte kouknout do návodu a některé jsou tak přestřelené, že co máte dělat nepochopíte ani s návodem (například alarm v podlaze, operace mozku). A celkově je těch puzzlů už prostě moc. Nic z toho by nevadilo, mít nějakou motivaci k dohrání. Jenže tady přichází druhé velké ale a to je příběh.

2. Příběh je naprosto nepochopitelně zopakovaný z Mean Streets, autoři použili lacinou berličku, kdy Tex vypráví Chelsee o své první ženě. A tak se opět pouštíme do vyšetřování sebevraždy Carla Linskyho na popud jeho dcery, opět sbíráme přístupové karty a hesla a odhalujeme projekt na ovládání myslí. Je to v podstatě remake, tedy mor který sužuje dnešní Hollywood, ale u hry bych něco takového nečekal. Navíc to autoři ozvláštnili tím, že vzali původní postavy a přeházeli jejich role v příběhu, posunuli rok kdy se to stalo a pokud už někdo zůstal, změnila se mu osobnost. Největších změn se dočkaly dvě postavy - z původně slušné Sylvie udělali tvůrci totální mrchu a štětku (nechápu proč si ji Tex bral), z laciného zlouna Gideona pak někoho, kdo to v podstatě myslí dobře..

A mě to zkrátka nebavilo. Overseer je slušná hra, ale to kouzlo když člověk napjatý sleduje kam ho zavede příběh je pryč a v podstatě jsem si jen odškrtával lokace a zvraty vedoucí k známému finále. Bez toho, aby mě táhl v adventuře příběh mě pak nemůže logicky ani moc bavit samotná hra. 70% za výše zmíněné objektivní kvality hry.

Pro: Stále vysoká úroveň filmečků, dialogů a scén, spousta různorodých puzlů, mix vyšetřování a adventuření.

Proti: Naprosto zbytečný remake Mean Street s nepochopitelně přeházenými postavami a jejich osobnostmi.

+10