Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Martian Memorandum

Tex Murphy: Martian Memorandum

1991
70
7 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Martian Memorandum je cyberpunková 2D adventura od Access Software. Jde o druhý díl ze série adventur s Texem Murphym v hlavní roli. Navazuje na předešlý díl Mean Streets a série pokračuje hrou Under a Killing Moon.

Píše se rok 2039. Do života soukromého očka Texe Murphyho se vracíme po šesti letech. Nacházíme ho na dně, zlomeného. Štěstěna ho totálně opustila a Tex marně čeká na nový případ. V tom se mu ozve Marshall Alexander, největší průmyslník a nejvlivnější byznysman na Marsu. Marshall postrádá svou dceru Alexis, která utekla z domova a s sebou vzala i jakousi blíže nespecifikovanou věc. Marshall je ochoten zaplatit velmi vysokou cenu za nalezení Alexis a tajemného předmětu, a tak Tex neváhá a vrhá se do dalšího případu. Ten ho opět zavede do prostředí intrik a spiknutí.

Martian Memorandum vychází dva roky po minulém dílu a je to znát hlavně na grafice. Obrazovky jsou detailnější a propracovanější. Stejně jako předešlý díl je i Martian Memorandum výzvou hlavně díky své poměrně vysoké obtížnosti.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Tex Murphy je zpět, tentokrát se zbavil lítání, akčních scén a předělal se do klasického point and click hávu. Ano, nebudu lhát místy mi to lítání či přestřelky chyběli, ale i tak mi přijde že rozhodnutí pro více klasickou hratelnost bylo k prospěchu a dvojku jsem si i v něčem více užil.

Každopádně, Texe tu nyní sledujeme jako už známého detektiva (jehož sláva po prvním díle už je dávno pryč). Proto není překvapením že jistý bilionář si ho najme k nalezení své ztracené dcery a záhadného předmětu. Příběh,jak je u Texe zvykem, se zkomplikuje do opravdu absurdních rovin a vás čeká i výlet na Mars. I když to zní šíleně, tak příběh mi tu sedl ještě okrapánek více. To je asi, ale dáno i tím že v příběhu se jde lépe vyznat a i když i tady máte horu jmen, tak díky většímu vizuálnímu vyprávění se to lépe vreje do paměti.

Ten vizuál je tu taky lepší jak v jedničce a to už hlavně i díky jistým menším FMV pasážím, kdy je tu i více dabingu a animace některých herců, což taky dost pomohlo, hlavně u jedné erotické scény :).

Dále zůstala i nezměněná obtížnost, která sice je vyšší, ale dá se to zvládnout. Dead-endy tu jsou, je tu pár horších miniher (zasraný lasery a prolejzání šachtou). Jinak, ale když budete chytře ukládat a dělat si fakta, tak se to dá.

ALE! Je tu jedna velká změna! Soundtrack! Je ho tu málo, ale je tu a je skvělý, hlavně ending theme.

Na závěr jen řeknu že Tex je láska, začínám tu sérii mít více rád než když jsem začínal s Under a Killing Moon před lety. Je to sice místy těžkopádně, ale ten svět, postavy a hlavně opravdu specifický a hravý humor v čele s geniálním detektivem Texem Murphym. Tohle je prostě underrated klenot ze kterého ta láska k řemeslu sálá každým koutem. Těším se už na FMV díly, kde si více budu moct užít Chrise Jonese a jeho neuvěřitelné ztvárnění Texe. Vy, co otálíte si ale Texe od začátku dejte, nečekal jsem že mě to vezme natolik, dejte tomu lásku!

Pro: Příběh, Tex, soundtrack, vizuál, absurdní humor,

Proti: minihry, zase místy přehršel informací

+14
  • PC 75
Druhý díl je za mnou a nebylo to tak špatné jak to vypadá z hodnocení či z diskuze.

Martian Memorandum se odehrává nějakých 7 let po prvním díle a tak Tex Murphy, který v jedničce zachránil svět není dávno oslavovaný hrdina, ale loser bez peněz, který řeší banální případy. A když se mu naskytne příležitost aby vypátral unesenou dceru magnáta Marshalla Alexandra, skočí po tom všemi deseti. Začíná to v podstatě stejně jako jednička - rozplétání sítě nejbližšího okolí. Macecha co jde po penězích, feťácká kamarádka, majitel brakového filmového studia, slizký fotograf, přítel co měl postranní úmysly. A stejně jako v jedničce to postupně směřuje ke sci-fi - k 20 let staré výpravě na Mars, která skončila masakrem, k minulosti samotného Alexandra jehož metody by záviděl i Andrej Babiš a především k zvláštnímu kameni, který má mít magické schopnosti.

Ubylo noiru, přibylo sci-fi (půlka hry se odehrává na Marsu), někde v pozadí probublává nespokojenost mutantů s útlakem (jsem zvědavý jestli nějaký další díl bude tohle řešit). Není to tak intenzivní jako první díl, ale nijak horší.

Technicky je to bohužel dost odfláknuté. Fádní šedivá grafika, na Marsu prakticky nepoznáte že jste mimo Zemi, otřesně zdigitalizované fotky a příšerní herci. Navíc žlutý font uvozující lokace je dost nečitelný a tvůrci se ani nenamáhali udělat nějaké intro či outro. Bídu podtrhuje i naprosto otřesná "hudba" skládající se asi z třech tónů a úderů do bubnu.

A hratelnost? Hratelnost je slušná. Namísto mixu žánrů máte tradiční adventuru, takže lítání, střílení či originální prohledávání zmizelo. Při průzkumu se sice nehlásí aktivní místa, ale můžete si jejich seznam vyvolat pomocí tlačítka Help (a v druhém kroku si nechat poradit co dělat). Tradiční pixel hunting nebo zbytečně moc příkazů nemá cenu řešit, to je zkrátka součást adventur té doby. Občas přijde nějaký časově limitovaný úkol při kterém může hrdina nepěkně zařvat.

Občas se pěkně naštvete - třeba nad nekonečně stupidním prolézáním ventilačních šachet, kdy nemáte ani šajn kterým směrem se vlastně koukáte. Díky bohu, že to jde přeskočit. Nebo když taháte celou hru pistoli, ale hrdina, který v jedničce postřílel desítky nepřátel ji zatvrzele odmítá použít proti záporákům. Až na ni zapomenete a pak marně přemýšlíte, jak se dostat přes toho pitomého hada.

Jádro hry ale zůstává stejné - rozhovory s postavami, zjišťování kdo koho zná a co o něm ví. Opět jsem si zapisoval spojení a sbíral nové stopy a lokace. Zmizelo vyhrožování a úplatky, objevily se slovní souboje - kdy musíte ve 2-5 krocích vybrat správné odpovědi, abyste se někam dostali. Nejvíce jsem se zapotil při balení sekretářky na začátku, protože jsem odpovídal tak co bych řekl já a ono to k ničemu nevedlo. Moje "úspěchy" u žen se promítly i do hry :)

Martian Memorandum je tradiční adventura počátku 90. let, oproti jedničce zmizely některé originální i frustrující prvky, objevily se jiné, ale celkově jde o slušný počin.

Pro: Spletitý příběh, důraz na získávání informací a výslechy, tradiční adventuření a zobrazení aktivních míst pomocí Help.

Proti: Hnusná grafika, občas nelogické úkoly a otravné pasáže.

+11