Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

Tak na začátku druhé kapitoly jsem spokojený. Hlavně se mi líbí ty pohádky jako podobenství s postavami a tamním dějem a potom třeba nespolehlivé vyprávění kdy sourozenci vzpomínají na stejnou věc odlišně. Puzzlů je málo, ale když jsou, tak jsou povedený.
Já to pochopil, že je to ku příležitostí tzv Pride month. Ale na Steamu by mi to asi mělo v knihovně zůstat i po červnu, že? Nezmizí mi to z knihovny?
@B.L.B.. (15.06.2022 22:13): Názor žiadnu váhu nemá? Čiže keď ti bude napríklad fyzicky blbo, tak je ti jedno, či ti diagnózu určí doktor, babka alebo náhodný človek z internetového fóra o hrách? To je práve ten obrovský omyl, názor váhu má, podľa toho či a ako je podložený faktami, zdrojmi, reálnymi argumentami, profesionálnymi alebo osobnými skúsenosťami. Ak s týmto nesúhlasíš a nedáva ti to ani zmysel, tak s tým ja nič nenarobím a diskusia je zbytočná.

Na konkrétne seriály som nereagoval, lebo niektoré z nich som nevidel a nevidel som ani zmysel v tom, rozoberať konkrétne zobrazenie postavy v seriále, ak celé o čo tu ide, je rešpektovať rôzne skupiny ľudí pre ich odlišnosť a nerobiť im diagnózy a návod na to, čo a ako majú robiť a čo si vlastne myslia, ak ani jeden z nás nemá na to vzdelanie a prax, aby sme sa do toho vyznali.
@B.L.B.. (15.06.2022 22:26): Stále to směřuje k tomu samému. Ty chceš prostě tvrdit, že nějaké vysoké procento transgender osob žije v nějaké psychické deziluzi. Nemáš na to důkazy, to už jsme si potvrdili. Jak vypíchl @Tulareanus tak nemáš o tomto tématu vůbec žádnou představu, žádný základ, očividně ty lidi ani neznáš. Vycházíš čistě jen ze svých iluzí které nemáš absolutně ničím podložené. A ano, tohle je mé poslední slovo. Nervy už jsem ztratil, takže jsi stejně vyhrál.
@B.L.B.. (15.06.2022 22:20): Ano, je to 100%. V případě genderové dysforie jejich gender neodpovídá fyzickému pohlaví a nikdy se to nezmění. Pokud ano, nebyli transgender. Na druhý odstavec odpovím už ve fóru Kultura, protože se již zdaleka nejedná o téma Tell Me Why.
@Cathan (15.06.2022 22:01): Hluboce věří, že jsou jiné pohlaví, lepší? Nebo taky předstírají a časem se vzpamatují, není to stoprocentní.

Nikde jsem netvrdil, že ty seriály jsou stropro historické. Psal jsem o náhlé změně a poklesu kvality za kterou si neumím představit, že stojí něco jiného, než propaganda spojená s hloupostí. Proč bych nemohl brát seriál vážně? Tedy s tím že jde to pořád o zábavu. Nejde o komedii.

Pořád nechceš to poslední slovo?
Vlastně nevim, jestli se vůbec chci do týhle diskuze zapojovat, ale mám potřebu zproblematizovat tvrzení, že nám může být jedno, jestli ta či ona postava v tom či onom filmu, seriálu, hře je bílá, černá, queer, něco jiného je totiž realita, tam nám opravdu může být jedno, jestli ten či onen člověk je takový či makový, ale fikce, a především pak popkultura, a tedy reprezentace těchto lidí v ní, by nám jedno být neměly, viz např. nebezpečná tokenizace.

@B.L.B.. (15.06.2022 21:48): Jinak mi to nedá, když vidím tvého avatara, a musím se zeptat, jak jsi vlastně vnímal postavu Leva??
@Tulareanus (15.06.2022 20:39): Napsal jsem, že může jít o propagandu, ale taky nemusí. Dokonce jsem vypsal sedm seriálů, kde se vyskytují minority a které za propagandu nepovažuju. Potom jsem napsal jeden velice specifický přiklad kdy ano. K tomu jsi se ovšem nevyjádřil.

Ne, nepřijde. Názor žádnou váhu nemá. Jestli s ním nesouhlasíš, tak se se mnou třeba pohádej. Vysvětli mi proč já nemám pravdu a ty jo. Ty místo toho jdeš po mojí osobě, což je podle mého skromného názoru ubohost.

Nepsal jsem o tom jaké to je být trans, jen jsem psal, že nejsou všichni stejní, ani to všichni nemůžou prožívat stejně a ve stejný čas. Musím mít doktorát na to, abych si uvědomil, že lidé jsou různí, i když jsou trans? K tomu poslednímu - nebavíme se o podrobnostech průběhu operací ani psychologický experimentů, bavíme se hodně obecně. K tomu stačí nebýt debil. Je trans tedy fyzický stav? jak se projevuje fyzicky? Pardon, já zapomněl, tohle vlastně nemůžu, Nejsem doktor.
@B.L.B.. (15.06.2022 21:48): Celá ta tvá formulace "předstírají, že jsou jiné pohlaví" mi už vážně bere chuť se tomuhle dál věnovat. Nikdo asi nemůže říct, že jsem se nesnažil.

Takže poslední poznámka k tomu, příhodně, Poslednímu království. Možná ano. Nevidím však důvod, proč brát seriál popsán žánrové jako dramatický/historický/akční víc vážně a uvěřitelně než Game of Thrones.

Připomněl jsi mi mimochodem jednu věc. Právě se připravují na zkoušku z Náboženství starého severu. Je to velmi fascinující. A prozradím ti tajemství. V seriálu Vikingové najdeš obrovské množství věcí které nejsou podložené čímkoliv co o té kultuře víme. Je to postavené na sdílených iluzích o tom, jak to tam možná vypadalo, a podřízeno dramaturgii. A já to beru. Protože ty seriály nejsou sakra práce určeny k tomu, aby je kdokoliv bral vážně.

Pokud to někdo dělá, tak se bohužel dopouští chyby který je jen jeho vlastní.
@Cathan (15.06.2022 20:00): Nebuď takový. Když sis dal tu práci mi znovu napsat odpověď, tak by bylo přece neslušné, kdybych tě nepoctil tou svou.

Transgener se vyznačují především tím, že předstírají, že jsou jiné pohlaví než jsou fyzicky, ať už mají operace nebo ne. Rané dětství, od narození? Ať to má tvoje kámoš/ka jak chce, pořád to nevypovídá o všech ostatních. Já s tebou argumentuju. To, že ty mi moje protiargumenty nechceš vyvracet a místo toho napíšeš, že tě ignoruju. K tomu se nedá nic říct.

Jestli největší úspěch ani-sjw spočívá v negativních recenzích, tak jsou upřímně natolik bezvýznamní, že vůbec nemá cenu se o nich bavit. Až budou mít svoje vlastní hry a filmy a tak dál, můžeme polemizovat o nebezpečné propagandě.

K tomuto jsem se vyjádřil už několikrát, dokonce jsem uvedl i příklady. Co si myslíš třeba o tom Posledním království? Přijde ti to v pořádku? Uvěřitelnost světa a vážnost příběhu tím ani trošku neklesla?

Jestli už nic nebude, tak teda sbohem, cukrouši.
@Fritol (15.06.2022 20:28): +1

V tichosti to tady taky po očku sleduju a nějak jsem neměl potřebu se vyjadřovat, ale když už se @Fritol: tak pěkně ozval, tak mi to nedá a s poděkováním a souhlasem s tím, co tu @Cathan: píšeš, se taky přidám. Zejména třetí odstavec tohoto postu je mega true a osobně tenhle pohled beru i jako takovou osobní životní filozofii. Úplně obecně: žij a nech žít. Každý si zaslouží mít šťastný a spokojený život dle svých představ aniž by byl neustále souzen. Bylo mu diktováno, co je a co není normální, a připomínáno, že je nějakým, jakýmkoli způsobem jiný. Pro každého je beztak definice normálnosti odlišná. Nemusí se každému všechno líbit, ale je opravdu takový problém naučit se odlišnosti tolerovat? A přát každému, ať si najde to své štěstí, ať už je jakékoli a s kýmkoli? Obzvlášť, když se to ostatních lidí vlastně ani vůbec nedotýká? Mrzí mě, že jakkoli se svět 21. století tváří moderně, tak stále ještě takto liberálně v mnohém nepřemýšlí. Podotýkám, že se k tématu nevyjadřuju jako člen LGBT (naopak su úplně typický privilegovaný heterosexuální bílý mladý muž střední třídy hehe) a tak nejsem tématem z osobního hlediska nikterak ovlivněný. Dívám se na to z pohledu základních lidských práv, empaticky. Jednoduše proto, že mi tyhle hloupé žabomyší války (a co si budem, většinou vedené z neznalosti, hlouposti či rovnou nepochopitelné nenávisti) přijdou fakt strašně, ale strašně zbytečné. Zbytečné utrpení a zbytečně ničené, někdy i zničené životy lidí, kteří jsou souzeni jen a pouze za svou vlastní přirozenost.
@B.L.B.. (15.06.2022 20:21): Píšeš o tom, že tam, kde sa vyskytujú v seriáloch to býva používané ako propaganda, ako keby pozitívne zobrazenie homosexuálnej/transgender alebo inej minoritnej postavy malo byť propagandou. Čo ak tá postava jednoducho je len kladná alebo má určitú povahu? Ja som teda narazil v seriáloch aj v hrách na takéto postavy, ktoré boli napísané vyslovene zle, ale to nebolo tým, že by sa jednalo o propagandu, ale tým, že autor scenára tú postavu nevedel napísať. To je napr. typické aj na tom, ako mnohí mužskí scenáristi nevedia napísať dobre ženské postavy a skĺzava to buď k tomu, že ženská postava je zobrazená ako sexuálny objekt, alebo sa vlastne chová ako muž, prípadne je len všeobecne nezaujímavá a povrchná (to sa prelína so sexuálnym objektom).

Tebe nepríde logické, že nejaký názor má tým väčšiu váhu, čím viac sa v danej človek vyzná a čím viac má s ňou skúseností? To, že niečo pustíš a spadne to vieš, ale 1. na základe skúseností 2. na základe toho, že ťa niekto naučil, čo to je

Ja ale stále nerozumiem, odkiaľ teda máš tie myšlienky k rozboru toho, aké to je alebo nie je u transgender ľudí alebo iných minoritných skupín ak sa v tom nepohybuješ odborne, laicky a ani nemáš skúsenosť? Keby si bol psychológ tak to neznamená automaticky, že máš pravdu, ale slúžilo by to ako nejaký podklad k tomu čo tvrdíš, ide ale o to, čo píšem, vyššie, že ak k tomu nemáš odkiaľ čo vedieť, tak čo okrem vlastnej dojmológie to môže byť?

@Fritol (15.06.2022 20:28): No asi by som mal. :X
@Tulareanus Ty vole, že se na to nevysereš tady i v Kultuře. :) Obdivuju, že na to furt máš nervy.

Jinak @Cathan chci ti jen poděkovat za to, co tady píšeš. Tak celkově. Jsem rád, že tu jsou i lidi jako ty a nemlčí.
@Tulareanus (15.06.2022 18:58): Tohle přesně jsem nenapsal, dokonce jsem zdůrazňoval, že to pravda být nemusí a vypsal jsem několik příkladů, kdy to za propagandu nepovažuji. Zkus si to přečíst znova.

Aha takže vyjádřit se můžu k čemukoliv, ale musím to mít nastudované, jinak to nemá váhu. Když ti nezarecituju zákon gravitace a řeknu, že když něco pustím, tak to spadne, tak to nemá váhu? Jistě sis všiml, že jsme do podrobností nezacházely. Kromě toho kdybych byl psycholog, tak mám pravdu? Určitě by se našlo pár psychologů, co by se mnou souhlasili.

Dobře, to s hrama byl blbej příklad.
@B.L.B.. (15.06.2022 18:21): Všichni co znám. Psal jsem to několikrát. Transgender lidé se vyznačují společně tím, že cítí diskomfort od ranného dětství, od vlastně prvních momentů své vědomé existence. Já už vážně nevím co napsat, když zkrátka ignoruješ základní fakta a argumenty a držíš se svéhlavě té myšlenky, že transgender lidé mohou být psychologicky léčení. Věnoval jsem fakt hodně času vysvětlení, proč to není vhodné.

Úspěch anti-sjw hnutí spočívá v množství recenzí, které odsuzují Tell Me Why už jen za základní téma. Spočívá v tom, že pokud se někde objeví gay postava, je to hned odsouzeno jako propaganda. Spočívá v tom, že když se vydá trailer na She-Hulk, tak se k tomu půlka lidí vyjádři tak, že woke táhne svět do hajzlu, ačkoliv je to postava z 80.let. Jejich největší a nejhorší úspěch spočívá v tom, že jakékoliv trochu liberální téma spojují lidé s nekvalitou. A tohle vidím pořád. Na internetu trávím většinu času, takže samozřejmě zde primárně, ale i na veřejnosti.

Tvrdíš, že to začalo woke hnutím. Já říkám, že je to blbost. Začalo to ve chvíli, kdy se menšiny začali stávat součástí mainstreamu a konzervativci to neunesli. Já NETUŠÍM a NECHÁPU, proč by mě měli menšiny v kde čem zajímat. Nerozumím. Ze své podstaty to považuji za absolutně neplodné téma. Prostě tam jsou. Nerozumím, proč si na to stěžovat. Nerozumím, proč to považovat za propagandu. Vůbec to nechápu. Nerozumím, proč musíme v umění řešit kdo koho hraje, jaký jde kdo sexuality a vůbec. Já se o to nestarám, a já jsem happy. Proč má anti-sjw hnutí a ty takovou potřebu do toho rýpat? Z čeho to pramení? Dejme tomu, že je to pravda, a že woke tlačí menšiny do každého druhého seriálu. Proč je to vůbec problém? Já nedovedu nalézt odpověď, která by k homofobii atd nevedla. Vše je to nakonec pouze spor o narušení uměle vytvořeného řádu který nedovedou snést citlivé duše konzervativců.

Nicméně, Matt se vyjádřil a já jsem z toho už taky unavený. Samozřejmě nechci mít poslední slovo, takže řekni co umíš, ale už asi reagovat nebudu.
@B.L.B.. (15.06.2022 18:50): Písal si, že to, že také "minoritné" postavy dávajú do seriálov a filmov je propaganda. To nie je propaganda, ale prosím, pekne inklúzia. Svet nie je len Česká republika, ktorá je homogénnym štátom bielych heterosexuálnych ľudí, vo svete je veľká diverzita, stačí si pozrieš rôzne štatistiky, ako sú zastúpené vo svete rôzne etnicity a sexuálne orientácie.

Vyjadriť sa môže ktokoľvek k čomuľkovek, ale to neznamená, že to bude mať hlavu a pätu alebo, že to nebude konfrontované kritikou. Ale ak ty sám napíšeš, že sa o danú tému nezaoberáš hlbšie ani profesne, ani laicky, tak akú váhu majú tie myšlienky a z čoho reálne vychádzajú?

K hrám sa na DH predsa vyjadrujeme na základe skúsenosti. Tie hry hráme a (väčšina) z nás hodnotí hry, ktoré hrali, to znamená, že máme priamu osobnú skúsenosť a nehodnotíme hry, ktoré sme nehrali. A toto je podobné, snažiť sa hlbšie argumentovať takýmto spôsobom k téme, o ktorej vlastne nemáš informácie, je ako argumentovať a hodnotiť hru a tvrdiť, prečo je zlá a nesprávna, aj keď si ju nikdy nehral, ani sa o ňu nezaujímal.

A Cathana sa pýtať nemusím, pretože viem, čo má vyštudované.
@Tulareanus (15.06.2022 18:28): Psal jsem něco o tom, že mi vadí postavy na základě barvy pleti nebo sexuální orientace, ale ne na základě charakteru, skutků a jak je zahraná? Kde?

Takže nikdo kdo není odborník na dané téma se k němu nemůže vyjadřovat? Herní vývojář taky nejsem. Ani jsem na vysoké nestudoval genderová studia. Takže bych měl radši rovnou držet hubu. A proč mám mít jistotu jen já? Co Cathan? Má to vystudované? Co když řekne že jo. Jak budeš vědět, že říká pravdu?
@B.L.B.. (15.06.2022 18:21): Prepáč, ale ako podľa teba nazvať to, ak ti vo filme/seriále/hre vadí postava na základe farby pleti alebo sexuálnej orientácie a nie na základe jej charakteru, skutkov a hereckého výkonu?

A ešte píšeš, že nie si psychológ, ani si si tie veci neštudoval, tak odkiaľ berieš tú istotu, že myšlienky, ktoré prezentuješ zodpovedajú realite z hľadiska psychológie a súvisiacich odborov?
@Cathan (15.06.2022 17:09): Transptáci jsou menšina a proto je budeme ignorovat a léčit zcela jinými metodami? Kolik transgenderů se opravdu od raného věku cítí být opačným pohlavím? já bych teda léčbu homosexuality a tranzistorů neporovnával. To už spíš třeba léčení pedofilie a homosexuality. Jedno se může a dál se zkoumá a to druhé by nikdy nemohlo fungovat. Je to přece úplně něco jiného. Jinak třeba Alzheimerovu nemoc se taky nikdy nepodařilo vyléčit, tak proč pokračovat ve výzkumu. Už se mnohokrát prokázalo, že to nemá smysl. Taky bych rád poznamenal, že nikdo by žádnou transku do nějakých brutálních experimentů nenutí. To si v dnešní době představit nedokážu. Byla by to volba stejně jako ty operace, nevím proč bys jim jí chtěl odpírat.

-

Bavíme se o tom v souvislosti s tou propagandou. Je fakt že menšiny jsou už dlouho dobu v médií zobrazovány převážně pozitivně. Byly přibližně v každém druhé seriálu už před woke hysterií a šlo to i bez propagandy. Ty jsi mi oponoval že to není pravda, že nejsou v každém druhém seriálu a tak jsem ti vypsal pár příkladů z poslední doby. Taky jsi si jistě povšimnul, že jsem za propagandu z tohoto roku označil zrovna dva seriály, kde gejové a transky nejsou. Zkus si to znovu přečíst. O jakém úspěchu anti-sjw hnutí mluvíš? Kolikrát se v mainstream mediích tohle propagovalo? Kolik jsi viděl filmů a seriálů s anti-sjw poselstvím?

Možná sis všimnul, že se to začalo řešit ve velkém, až co se rozběhlo woke hnutí. Stejně tak to procpávání menšin, kam to jen jde. Jeden by ani nevěřil, že jsou to ještě menšiny. Vem si třeba to Poslední království. Z čista jasna se v páté sérii ten do teď sněhobílý anglický středověk zaplnil negrama, aniž by k tomu nějaká z postav cokoliv poznamenala. Tohle je vyloženě urážka divákova intelektu, dobrého vkusu a propaganda.

Ne-e, je to problém psychologický. Máš to v hlavě. Tvoje tělo je v pořádku.
Inak nechceli by ste tú debatu presunúť niekde inde? Teda, niežeby nebola zaujímavá, len sa už trochu začína točiť v kruhu a hry ako takej sa už týka iba minimálne :)
@B.L.B.. (15.06.2022 16:19): První z mnoha problémů v tomto srovnání je - kolik lidí si vlastně od narození myslí, že jsou ptáci? Neříkám, že to není možné, může být nějaký psychický stav, ale kolik to bude mezi jednou miliardou lidí? Jednotky? Desítky? Moc to asi nebude, to by se o tom mluvilo stejně jako o transgender problematice. Proč se o tom mluví? Protože jich je hodně a spojují je obvykle stejné příznaky, to vedlo k vytvoření pojmu genderova dysforie, což je vlastně výchozí stav. Neexistuje pojem jako species dysforia protože pro to nemáme absolutně žádné podklady, zatímco u transgender máme neskutečné množství doložených případů které se roky zkoumali. Opět, nebavíme se o něčem co nyní spadlo z nebe, transgender se zkoumá desítky let, minimálně půl století a byli zde snahy o psychologickou léčbu - ale v současné době zkratka tušíme, že to není cesta, že je to zkrátka něco vepsané do mozku co nelze změnit, právě proto se přistupuje k operační léčbě. Tu mimochodem také nezvolí každý, to jen na okraj, takže se celkově dá hovořit spíš o "změně vzhledu aby korespondoval s psychickým stavem." A dělá se to proto, že psychologická léčba onoho stavu neexistuje. Jsem ochotný přirovnat stávající snahy o tuto léčbu ke snahám léčit homosexualitu. Je podstatné ještě jednou připomenout, že tohle není ve vědeckých kruzích nové téma které se nově řeší, ona ta snaha o psychologickou léčbu byla, a ačkoliv to z dnešního pohledu považuji za nelidské a brutální experimenty, jsem ochotný uvěřit tomu, že mnoho z tehdejších lékařů chtělo trans lidem pomoc. Minimálně nám prokázali, že to nemá smysl. O to je smutnější, že dnes se zkrátka tento výzkum nebere v potaz a opět se vracíme k možnosti psychologické terapie, která se však už potvrdila jako neúčinná, čili se dokonce ukazuje ta tehdejší snaha skoro jako úplně zbytečná v každém ohledu.

Jak jsem už jednou řekl, já nejsem na volné straně, jsem volný hráč. Vždy mi jde o princip, nikoliv o ideologii. Důvod, proč se "woke" většinou zastávám, je fakt, že mi jejich pozice dává větší smysl, zatímco anti-woke pozice většinou nedává smysl vůbec.

Tak jsou někde lesby, gayové a trans osoby. Proč je to vůbec téma? Proč se o tom bavíme? Jsou tam, protože...jsou? Jsou realitou, skutečností, jsou mezi námi. Stěžovat si na gay postavu je naprosto, ale totálně, stejné jako stěžovat si na to, že je v nějakém pořadu nebe modré. Zatímco woke zcela jistě "tlačí" na větší diverzitu, tak mi tato snaha dává větší smysl než si stěžovat, že tam ty menšiny jsou. Je to absolutně mimo mojí kapacitu pochopení. Považuji právě za neuvěřitelně nebezpečný úspěch anti-sjw hnutí, že přesvědčil tolik lidí, že mít gay postavu je špatné a nějaká propaganda. Je šílené, že to vůbec může být považováno za propagandu. Je to nesmysl. Normální je se o nestarat, ne to řešit. Abych ti odpověděl - ty používáš propagandu v negativním slova smyslu, aspoň to tam vidím. Já to jednoduše vidím jako ukázání reality. Může být ukázání reality propaganda? Pak budiž. Rozhodně to ale pak nepovažuji za špatné. Já považuji anti-woke propagandu za špatnou, protože se snaží tuto realitu zastřít a ještě přesvědčit lidi, že ukazovat gay či trans osoby je špatné. A až moc lidí na to skáče.

Abych vypíchnul hlavní pointu - zkrátka nepovažuji za normální když tolik lidí řeší menšiny v seriálech a filmech a ještě to považují za propagandu. Pro mě je to důkaz, že woke jsou v principu dobrý směr a anti-woke špatný. Protože já nechci žít ve světě, kde se to řešit musí.

Ty považuješ transgender za problém psychický. Já říká, že kruh nemá konce. Gender je stav psyché který v drtivě většině případu koresponduje s fyzickým pohlavím. Transgender je rozpor. Jinými slovy, je to problém jak psychický tak fyzický. Jak jsem zmínil mnohokrát, snahy gender změnit skončili strašlivým neúspěchem, proto se přistupuje k léčbě těla. Opět, nespadlo to z nebe, je to následek mnohaletého výzkumu této problematiky. Stejně jako se opustilo od elektrošoků pro gaye, opustilo se od psychologické léčby genderu, protože to nikam nevede.
@Cathan (15.06.2022 11:35): Dobře, původem už se nemá cenu nadále zaobírat.

Nevím, nejsem psycholog, ani jsem to nějak nezkoumal. S tím že na sto procent to nikomu nepomohlo, tě beru za slovo. Každopádně jde to psychický stav, ne fyzický, proto si nemyslím, že je logické to v rámci politické korektnosti celé zavrhnout. Když si budu myslet (už od raného dětství), že jsem pták, mám si přišít zobák a křídla, nebo se jít léčit psychologicky?

Takže přiznáváš propagandu ze strany opozice, ale ze strany woke žádná neexistuje, ani maličko? S Netflusem jsem už to víceméně vzdal právě proto, že neomarxismu a woke propagandy mají plnou knihovnu. Schválně jsem si vyhledal, co za série jsem za tento rok zatím viděl. Ber na vědomí, že kvír témata nevyhledávám a Netflusu se víceméně vyhýbám. Viděl jsem 13 sérií z čehož v 7 z nich byla alespoň vedlejší postava jedna ze zmíněných menšin. Kdybych měl počítat i jejich výskyty i v nějaké z předchozích sérií, bylo by to 9 z 13. V Miliardách byla trans/nebinární postava. V Expanzi, Pissmakerovi a This is Ass byly lesby. V seriálech Barry, Úžasná Paní Maiselová a Severance byly gejové - muži. Znovu - to že se v seriálech vyskytují menšiny, neznamená, že jde o propagandu. Ano, tvůrci tam tam ty menšiny ve většině případů opravdu chtějí, což ale neznamená, že to nemůže být propaganda. Woke/sjw propagandy jsem se dočkal tento rok dvakrát: poprvé nepříliš agresivní formou v 1883 a podruhé agresivní a hloupou formou v poslední sérii Posledního království. Žádná ze zmíněných nemá nic společného s geji ani transkami.

Tady se nabízí otázka, jestli je to pravda, nebo jde jenom o pózu. Lížu kredenc začalo někdy v 2009 a v té době už nebyli gejové ve hrách bůhvíjak kontroverzní. Hrál jsi třeba GTA 4? Podobné pózování není dnes ničím neobvyklým. Třeba taková Rohlíková je v tom přebornice.

Nic z toho jsem nehrál, tak nevím nakolik jsou čí reakce oprávněné nebo ne. Z mých zkušeností jsou sjw agresivní až až, samozřejmě víc na internetu, ale ve volné přírodě se taky vyskytují. Woke bytosti jsou nejvíc prominentní hlavně v Americe a Anglii, tady to je zatím celkem v klidu. Pusť si třeba dokument "No Safe Spaces", jestli tě to zajímá.

-

Mezi siamskými dvojčaty a transgendery je ten zásadní rozdíl, že jedno je fyzický problém a to druhé psychický.

To se budeš muset snažit mnohem víc, aby ses mě dotknul. Zatím jsi mě ani přímo nenazval homofobem nebo rasistou. Nepřijde ti divný, že je všude tolik propagandy od konzervativců a od woke/sjw vůbec žádná přesto, že si ti konzervativci říkají anti-woke? Kde přesně tu propagandu vidíš? Jenom na diskuzích na internetu, nebo i v mainstream mediích a moderních seriálech?

Takže vůbec není možné vytvořit (zatím žádná samozřejmě neexistuje) trans propagandu, protože by se tam vyskytoval transgender?
@Mr. Delicious (komentář): woke culture mě samozřejmě sere, ale zrovna trans lidi tu byli i před ní :)

Jinak je srandovní jak je to dneska in a jak se děsně říká, že konečně mají tito lidé nějaké umístění v popcultuře - koukám na dvacet let starej seriál Nip Tuck a ten je celý o menšinách. Hrdinové jsou dva kreténi (bílí hetero) a vedlejší postavu jsou všech ras a tvarů, přičemž je to "woke" v tom, že ti hlavní hrdinové se k nim chovaj prostě normálně. Nenadržují jim ani je nešikanujou. A ty jejich problémy jsou tam prezentovány velice dobře a nenásilně. Samozřejmě tehdy to bylo zjevení, dneska by o tom nikdo ani nenapsal článek.

A dneska se člověk přihlásí na mezinárodní videokonferenci a lidi tam maj napsaný pronounce. Psycho.
@B.L.B.. (15.06.2022 03:46): Vždy mě mrzí, jak se v těchto diskuzích začne šíleně slovíčkařit, to je taky časté pravidlo. Ano, já řekl, že to mají od narození. Řekl jsem to tak nějak mimochodem. Stejně tak bych třeba řekl, že homosexualita je záležitost od narození. V obou případech může někdo přijít a začít se řešit, že tam jsou i jiné vlivy. Možná ano, pokud chceš, abych to uznal. V obou případech to nakonec nic nemění na pointě. Mně je jedno, kde se bere transsexualita či homosexualita. Považuji to nakonec za poměrně irelevantní otázku, která nakonec není pro mě důležitá, pro mě je důležitá jak společnost na tyto osoby reaguje. Pro tebe to zřejmě je podstatná otázka, ale pro mě to byla zmínka pod čarou. Já to nikdy řešit nechtěl. Že je to něco co je podstatou oněch lidí tak na tom trvám, stejně tak bych to nazval i jejich přirozeností. Znova. pokud se něco objevuje znova a znova u statisíců lidí tak se to zkrátka musí vzít v potaz. Abych to vzal z jiného soudku, já jsem dysgrafik, a také bych zřejmě řekl, že to mám od narození.

Ano, série operací je etičtější než psychologická léčba. Tohle je opět taková další překážka. Lidé si zkrátka myslí, že jít pod skalpel musí být vždy horší. Ale ono to není něco co spadlo z nebe. Pokusy léčit transexualitu v psychologickém smyslu byli. Nevyšlo to. A tak se přešlo k fyzické léčbě stavu. Tohle souvisí s tím přirozeným stavem a podstatou součástí člověka. Z toho co zatím víme gender takoví je. Neměnný. Snaha psychologicky léčit trans osoby je pak rovna toho, kdyby nás dva snažili přesvědčit, že nejsme muži. Nejde to, z toho co víme to nejde a vede to akorát k roztříštění psychiky. Jak si ty vlastně představuješ tu psychologickou léčbu?

Problém je, že ta propaganda neexistuje. To jen největší a nejvíc absurdní mýtus, který se šíří už celé roky a Netflix nyní dokazuje jeho iluzi, což dokonce možná i oceňuji. Gayové a transsexuálové se v prvně neobjevují v každém druhém seriálu. Gay muži a transsexuálové už vůbec ne. Korporace se snaží mít diverzitní přístup, protože to vede k výdělku a dělají to tou nejméně násilnou formou, tj. v podobě leseb, protože to vzbudí nejméně kontroverze a uspokojí to menšiny. Zároveň je třeba být v potaz tvůrčí vizi. Je třeba si přiznat, že vzdělaní umělci možná ve svých dílech ty menšiny fakt mít chtějí, a není to tak, že jsou do toho tlačení.

Vtipná vsuvka. Nyní je v League of Legends gay pride month a bylo odhaleno, že dvě mužské postavy k sobě mají romantické, ačkoliv stále nevyjádřené, pocity. Jeden tvůrce prozradil, že to chtěli udělat už při jejich prvním velkém výskytu, ale vedení to nedovolilo, aby nevzbudili kontroverze. Tolik k propagandě.

Jen párkrát, velmi, velmi zřídka, jsem se setkal s agresivní reakci SJW, nyní Woke a brzy to bude další blbé slovíčko. Zřejmě bych toho našel víc, pokud bych šel na jejich fóra, do skupin, ale ve volné přírodě je téměř neuvidíš. Za to jsem se setkal s agresivní reakci lidí kterým vadil gay v Overwatch, League of Legends, kterým vadilo Tell Me Why a tak dále. Někde je očividně chyba, ale na straně Woke to nebude. Ti možná budou být otravní, někdy až hysteričtí, ale jejich dosah je vážně pouhou iluzí konzervatistů.

Rád bych vypíchnul fakt, že celé tohle začalo komentářem, jehož autor označil transgender osoby za WOKE výstřelek přičemž svět by měl mít určité hranice.

Používám pojmy jako "většinou" právě proto, abych nemohl být chycen za slovíčko. Vždy se najde nějaká výjimka, článek který popisuje brzkou operaci či něco podobného. Problém je, jak už jsem řekl, že je to jediná známá léčba tohoto stavu. Pokud se někdo narodí v siamských dvojčatech, mělo by se čekat až do osmnácti let, než půjdou pod skalpel? Současný stav je kompromis, nic víc. Nehodlám se nechat zatáhnout do rétoriky "mrzačení dětí" protože je někdo mrzačit nechce, je to léčba. Nicméně, blokáda hormonů před osmnáctým rokem života je myslím fair play.

Ono se zdá, že se tě má slova velmi dotkla, ale já si za nimi stojím. Vracím se k tomu, co jsem řekl ještě předtím, že anti-woke je taková vlna, která se snaží své fobie schovat za něco ušlechtilého, ale on v tom dobrý úmysl zkrátka není. Pokud chceš další možnost, třeba jsou lidé, kteří do jejich konzervativní propagandy prostě spadli, ale to zas není daleko od té hlouposti.

Já myslím, že už se to dostává do situace, kdy se bude každý z nás jen opakovat. Přičemž jsem také vlastně zmínil, že pro mě nemá problematické tohoto tématu žádná smysl, pro mě je to vážně snadné. Buď jsi transfóbni, nebo nejsi. Vše ostatní je vata. Pokud kvůli tomu budu já pro tebe za hlupáka, budiž. Jak jsem také zmínil, já už v těchto tématech nemám trpělivost, je to otravné. Trangender lidé existují, to víme, známe jejich příznaky, víme je, a když se někdo snaží nějak upozornit na jejich existenci, co prožívají či jaká je jejich léčba, je to náhle propaganda. To zkrátka není fér.
@Cathan (15.06.2022 02:14): Napsal jsi, že to mají od narození, takže jsi začal a v pravém slova smyslu.

Takže série operací je etičtější než psychologická léčba a na rozdíl od ní neničí lidem životy, super. O brutálních experimentech jsem nemluvil. Moje otázky jsou zcela předmětné a nechci aby jsi je používal a aplikoval. Byl bych radši, kdyby jsi je zkusil zodpovědět. Neříká se jim otázky pro nic za nic.

Ano, když něco nejde, je lepší toho nechat, protože z logiky věci vyplívá, že to ani nikdy nepůjde.

Kde jsem odmítal jejich zkušenosti a pocity? Nejdu proti jejich výskytu v seriálech a nepsal jsem o hrách. Psal jsem o propagandě. Víš, ono už dávno před celou touhle woke hysterií, se v seriálech vyskytovaly transky a gejové a to v přibližně v každém druhém seriálu, co jsem viděl. Viděl jsi Syny Anarchie? Jde o jeden z mých nejoblíbenější seriálů a díly s transkou patří k těm nejzábavnějším. Jenže tam nejde o propagandu a jestli tam nějaká je, tak hraje až druhou roli po příběhu a postavách. Zajímavé je, že si nevzpomínám na seriál, ve kterém byly transky vykresleny negativně a jejich šikana jako pozitivní.

O propagandě na opačné straně nepochybuju, ale existuje důvod proč si jedna strana říká woke a druhá anti-woke. Hádej kdo byl první.
"operace se většinou neprovádí až do osmnácti let " + " ale ve skutečnosti se to zkrátka neděje " = ?
Neděje se to ve velkým, ale děje se to a je to v pořádku, protože děti vědí co je pro ně nejlepší, už od raného věku. Víš, tohle už nejde vzít zpátky, děti pořád mění názory, často si nejsou jisté ani vlastní sexualitou, natož aby věděly, že až do konce života budou chtít být přešité. Kolikrát to nevědí ani v dospělosti.

Může být, nebo se jim nelíbí jedna z věcí, co jsem vypsal předtím, ale je fajn si takhle někoho označit. Je to velice efektivní způsob, jak vyhrát diskuzi. Jeden se ani nemusí obtěžovat s argumentací. Definice těchto termínů záleží na tobě, přirozeně.

Ty z nich pořád děláš victimy, ne já. Jaká nenávist? Ty tady povídáš, jak jsou ostatní hloupí a zlí izmové a fobofé.

Nějak se nám to rozmnožilo, nechceš si to radši probrat postupně, jedno téma po druhém, klidně v soukromí ;)? Na hovno se v tom pak orientuje.
@B.L.B.. (15.06.2022 01:20): Ano. Mám zkušenost s transgender osobami které všeobecně spojuje stejná zkušenost, tedy silné pocity diskomfortu už do prvních chvil co si pamatují. Na toto téma byla udělána spoustu studií, ani jedna nebyla průkazná, takže si dovolují svůj názor zakládat na této zkušenosti. Já jsem s původem transgender lidí tak úplně nezačal, ne v tomto smyslu, já jen řekl, že je to zkrátka základ jejich bytí, což je pravda. Nepovažuji za důležité kdy se to stalo - osobně považuji vrozený stav za spíše logický závěr - považuji spíše za důležité uznat jejich existenci, ne jí popírat či omezovat, o což se "anti-woke" dříve "anti-sjw" proudy hrdě snaží.

Pokusy vyléčit mysl skončili vždy tragicky a nevidím etický způsob jak v tomto experimentování pokračovat, opět osobně považuji za logický závěr, že to nejde. Z toho co víme je to podobné jako zkoušet předělat heterosexuála na homosexuála nebo třeba cisgender muže na ženu. K ničemu, brutální, neetické. Tohle je zkrátka zkušenost po 70 letech problematiky, co víc chceme? Další brutální experimenty co ničí životy a pravděpodobně nikam nepovedou? Ze stejných důvodu jsme upustili od lobotomie. Právě nyní musí v každé zemi na světě, u nás pořád dost drsně, projít každá transgender osoba složitým procesem než je jí povolena jediná účinná metoda léčba její nemoci. Furt netuším, kde je chyba. Tvé otázky jsou zcela bezpředmětné, nemají smysl ve vztahu k transosobě, nelze je použít k zobecnění, nelze je nijak aplikovat. Jen dodám, že psychická porucha je stále pouze označení vymyšlené lidmi, my nevíme co psychické poruchy jsou a co nejsou. Možná transgender lze označit za psychickou poruchu, zcela jistě je to pak nemoc. Jak jsem ale řekl, my známe jen jediný způsob léčby.

Pokud existuje nějaký stav kterým trpí statisíce osob, je třeba si zkrátka přiznat, že ten stav existuje. To už máme za sebou. Druhá fáze je ten stav řešit. Prvně jsme se pokusili léčit psyché daných osob. Nevyšlo to, prostě to nejde. Nyní tedy jsme v druhém pokusu druhé fáze. Neměníme psyché ale fyzické tělo, protože je to zřejmě jediný způsob jak tento stav řešit. To co chtějí transgender lidé však spadá často stále do první fáze - přiznaní jejich stavu.

Ty se snažíš jejich existenci redukovat na nějaké trauma, psychickou poruchu, ve skutečnosti odmítáš zkrátka jejich vlastní zkušenost, pocity, vzít to v potaz. Snahou o komplexitu vylučuje z rovnice samotné jedince. Zároveň se snažíš brojit proti seriálům, hrám, a dalším které přiznávají existenci těchto existujících osob a nechávají lidi sledovat jejich životy a označuje to za politické a propagandistické ačkoliv je to čisté vyobrazení reality. Stejně tak bys mohl brojit i proti vyobrazování homosexuálů nebo dokonce třeba zrzovlasých, je to stejný princip.

O to více je vtipné, nakolik je samo anti-woke hnutí založeno na propagandě. U dětí se totiž obvykle dávají blokátory hormonů, aby nemuseli projít pubertou, a operace se většinou neprovádí až do osmnácti let. Samozřejmě, že se to trans lidem nelíbí, protože je spojuje společná zkušenost toho, že od raného dětství to prostě vědí a také vědí, že by byli spokojenější kdyby k jejich proměně došlo mnohem dříve, ale ve skutečnosti se to zkrátka neděje. A to je jen kapička všech nesmyslů které si v posledním odstavci naznačil a do kterých se už nebudu pouštět.

Mně je všeobecně fuk, co dělá woke a co dělá anti-woke. Jsem volný hráč, mě jde o princip, nikoliv o ideologii. Ze zkušenosti pokud je ale někdo děsně anti-woke je ve skutečnosti jen homofob, transfob, někdy i rasista který se snaží schovat za nějaký ušlechtilý cíl. A to je co? Ano. Hloupé a zlé.

Ono nakonec házet svojí nenávist na někoho jiného je ukázkoví příklad victim blaming, až neuvěřitelně typický v těchto diskuzích.
@Cathan (15.06.2022 00:03): Ty jsi tady začal s původem transgender lidí a dokonce si věděl přesně kdy. Nevíme, že se to nedá vyléčit. Víme jenom, že se to nepodařilo. A proč řešit jestli je to duševní porucha? To je spíš o zdravém rozumu. Ti lidé si myslí že jsou něčím, čím v realitě nejsou, což si myslí i spoustu jiných lidí, ale tam už se to za duševní poruchu samozřejmě považuje. Kdyby se to začalo za duševní poruchu považovat, došlo by k dalším výzkumům a třeba by se to začalo pořádně léčit, což si myslím, že by i některé trans osoby preferovaly před podstoupením operací. Úlet nebo póza to může být stejně tak, i když ta vyhodnocení většinu takových nejspíš vyfiltrují, kromě toho transgenderové se nemusejí přešívat, že jo. A k těm traumatům, co když jsi "od narození" naprosto totální transka a máš k navíc trauma. Jsi pak trans nebo ne? Co když by jsi byl trans stejně tak, už nemůžeš?

Jakou pointu teď myslíš? Že každá trans osoba je tak od narození ať chce nebo ne, je to jejich podstata a žádnou jinou mít nemůžou a nesmírně tím trpí (asi už od toho narození ) a vůbec to není duševní porucha a všichni co se mnou nesouhlasí, jsou hloupí a zlí a hotovo?

To o čem tady píšeš, určitě nepotřebují, nicméně woke trend to je. Propagandu jsem v posledních letech naneštěstí často ve filmech a seriálech spatřil mnohokrát. Prostě nepotřebuju, aby mi něčeho co je označené TV-MA, vnucoval svoje politické názory a woke trendy a to obvykle velmi neohrabaně. Stejně jako mně není nic do jejich soukromí, jim nepřísluší mi ho podsouvat. Taky se mi nelíbí jak daleko tohle woke hnutí míří. Myslím tím takové věci jako hormonální terapie a operace dětí, veřejnými médii podporovaná neskrývaně rasistická organizace BLM, omezování svobody slova, přepisování historie, kancelační kultura a další. Myslím že většinu lidí, které sere, že je něco woke, sere spíš celé tohle hnutí a obyčejné transky tolik neřeší. Nevzpomínám si, že bych někdy v posledních letech slyšel o tom, jak jsou transgendeři strašně utlačovaní. Je to právě naopak. Nikdy neměli lepší postavení než teď, přesto jsou hysteričtější než kdy dřív (čímž nemíním každého).
@B.L.B.. (14.06.2022 22:40): V první řadě "relativně komplexní a citlivá problematika" je více méně také nic neříkající teze. Taková trochu nemoc postomoderny, vše se musí nutně problematizovat a nesmí se to hlavně shrnout. Ať na to ale půjdu z jakékoliv strany, vždy dojdu k tomu samému, to je ten problém, a celé se to dá nakonec shrnout do té mojí generalizace.

Nejdřív se zamysleme nad tím, jestli je nutné zjišťovat původ transgender lidí. Odpověď je, není. Podobně jako u homosexuality. Jediný důvod proč to zjišťovat je for science. Super, ale diskuzi to žádným způsobem nezmění. Z výzkumu za posledních 70 let víme, že genderová dysforie se nedá vyléčit v psychologickém smyslu. Vede to pouze k absolutní destrukci psyché. Převýchova transgender lidí existovala. Nevyšlo to. Nyní se můžu začít rozepisovat o rozdílu mezi transgender a duševní poruchou. Pořád ta otázka. Ale proč? Pohlaví si nelze změnit jen tak, je k tomu nutná cela řada vyhodnocení které se ujistí, že nejde jen o "úlet". Existují zcela jistě jedinci kteří si chtějí změnit pohlaví následkem traumatu. Tito jedinci ale většinou netrpí genderovou dysforií a lze vysledoval počátek toho traumata. Nic z toho ale nezmění zásadní pointu.

Bumtarata to nyní shrnul velmi dobře. Transgender lidé mají své vlastní boje každý den. A nepotřebují, aby je někdo považoval za WOKE trend nebo zmatené jedince, nepotřebují vysvětlovat co vlastně cítí. Nepotřebují, aby k nim někdo přišel a řekl "matka tě týrala, proto že chceš bejt ženská." To je celé neuvěřitelně sobecké ze strany oněch špatných či hloupých lidí. Transgender lidé zkrátka jsou. Nelze je ignorovat ani vnucovat co vlastně cítí a jak to mají, nejde to. A je to špatné.
@Cathan (14.06.2022 20:08): Pro to tvoje taky neexistuje jednoznačný důkaz ;). Rané dětství se mi pořád zdá poněkud brzy. Já si z téhle doby třeba vůbec na nic nevzpomenu, ale budiž. Nicméně to pořád neznamená, že je to od narození.

Takže nikdo s psychologickou poruchou nemůže být trans? Nebo mi tím chceš říct, že je to psychologická porucha, ale jenom někdy, což se rozhoduje především podle toho, jak se nám to hodí?  Mlčení jehňátek je parádní film, snad alespoň v tom se shodneme. :)

Nechci po tobě, abys byl neutrální. Ty si shrnul relativně komplexní a citlivou problematiku do dvou krátkých vět plných dojmů a generalizací s tím, že kdo s tebou nesouhlasí, je hloupý, což se mi zdá, no, hloupé.
@B.L.B.. (14.06.2022 19:55): Pokud je podle tebe genderová dysforie něco jako "získaná" duševní choroba během života, zkrátka se neshodneme ani na základní myšlence. Pro tuto tezi neexistuje ani žádný jednoznačný důkaz pokud vím. Já také sice nemám po ruce řadu studií, aby bylo jasno, ale trans osoby které jsem potkal spojuje jedna věc - diskomfort od raného dětství, vlastně co si pamatují.

Z toho co víme je transgender stav kdy psychické pohlaví nesedí s biologickým a to zřejmě už od narození. Osoby s duševními problémy které chtějí být opačného pohlaví nejsou transgender, což překvapivě pokrokově vyjádřilo v popkulturní formě Mlčení jehňátek.

A ano. Je to jednoznačné. Je to absolutistické. Je to mimo jakoukoliv neutralitu. Už dávno jsem vzdal neutralitu v těchto tématech, protože to považuji za zkrátka k ničemu. Neutralita v těchto tématech akorát vede k přešlapování v tématech protože pořád chceme nějaké "ale". Někdy tu ale žádné ale prostě není. "Problematika" homosexuality a transsexuality se řeší už desítky let, ale v roce 2022 lidé stále chtějí aby se to řešilo dál, ačkoliv řešení je jasné. Já s tím už prostě trpělivost nemám, je mi líto.
@Cathan (14.06.2022 17:58): Od narození to mají asi tak stejně jako všichni ostatní, co si myslí, že jsou třeba dopravní prostředky, nebo zvířátka. K tranzici může vést všechno možné: Ať už je to ten vnitřní stav, který tam je "odjakživa", nebo to může být nepříliš promyšlené rozhodnutí, které si někteří mohou přát vzít zpět, může jít i o následek prodělaného traumatu, tlak zvenku, nebo o snahu upoutat na sebe pozornost a spoustu dalšího. Že tím trpí je dost pravděpodobné, ale neplatí to pro všechny a nikdo tady nikomu žádné utrpení nepřeje. Že je to jejich podstata je taky dost pravděpodobné, ale poněkud se mi příčí je redukovat jen na ni, může být spousta věcí která je pro tu či onu transku důležitější. Takže jo, mám problém s tvojí myšlenkou, jelikož je to neprokazatelný blábol, který vyznívá zcela jednoznačně, až demagogicky a nepovažuju se proto za hlupáka.
@Daecius (14.06.2022 18:24): Klidně tam to mínus nech. Byl jsem jen zvědavý.
Nicméně, taková je drtivá většina mých recenzí u her s bohatým příběhem. On každý píše trochu jinak. Někdo se zaměřuje na mechaniky a tak, já se obvykle zaměřují na témata, pocity, je to pro mě vlastně vyjádření toho co jsem běhen hraní cítil + něco na víc, pokud možno objektivního. Beru to tak, že je to určené pro osoby, které hrají hry ze stejných důvodů jako já. U Tell Me Why to navíc bylo zrovna poměrně vyrovnané na můj standart, pro to asi to "velké" množství plusů, navíc ta část o transgender ve hrách byla poměrně objektivním shrnutí situace.
@Cathan (14.06.2022 17:58): Rád ti odpovím. U tak rozvášněné debaty mě to donutilo přečíst si většinu recenzí. Tuším že jsem následně omínusoval dvě - tvou a ještě jednu. U tebe mi přišlo, že má neúměrný počet plusů na to, že se (podle mě) málo věnuje hře samotné a spíše se to pořád točí okolo tématu hry. Já se z toho dozvěděl o čem to je, jenže to už povětšinou každý ví; a naopak vcelku málo jsem se dozvěděl to co bych od recenze čekal. Kdybys měl těch plusů míň, tak bych na mínus nekliknul, to naférovku přiznám. Prostě a jednoduše - recenze mi nepřišla tak dobrá, jak se odráží v jejím hodnocení. Jestli ti to způsobilo nějakou újmu, tak ti to klidně vrátím, přijde mi lehce úsměvné, že je to pro někoho podstatné, ale nic ve zlým. :-) Jinak povětšinou nic nehodnotím a koukám že u toho zůstanu.
@Red (14.06.2022 10:00): V první řadě to zcela jistě nebyl jediný argument, ale asi záleží na tom v jakém tématu, budiž. Nicméně i tak to míjí mou pointu. Já se nesnažím určit, co je pro člověka přirozené. Vlastně to považuji za naprostou zbytečnou a bezvýslednou práci která nemůže nikam vést. Člověk je jako druh velmi specifický. Můžeme určit pár biologických faktů které jsou pro nás přirozené, ale tím to končí. Poté nás tvoří naše vlastní psyché, společnost, kultura. Nic z toho nelze nazvat univerzálně přirozeném. Už jen odlišné názory na problematiku jsou znakem toho, že něco jako lidská přirozenost nemůže moc existovat. Což mě samozřejmě nečiní imunním vůči prohlášením "pro člověka je přirozené..." ale nakonec jsem si vědom toho, že je to prázdné prohlášení s řadou výjimek.

Mou pointu bylo, že transgender lidé zkrátka existují. Jsou takoví jací jsou od narození a velmi tímto stavem trpí. Je to jejich podstata. Pokud nějaká osoba má problém už s touto samotnou myšlenkou, je hloupá. Pokud chce nechat tyto osoby nadále trpět, je zlá. Ještě je tu třetí možnost, že je nevzdělaná, ale takovou výmluvu považuji ve 21.století na internetové diskuzi vážně za lichou.

@Daecius (14.06.2022 17:05): Když už jsi se ozval, mohu se zeptat, to tě vedlo k zápornému hodnocení mého komentáře? Ze zvědavosti... bylo tam snad málo myšlení?
@Tulareanus (14.06.2022 17:27): Mea culpa, špatně jsem postřehl, kdo je správce webu a kdo uživatel (většinou bývá to odlišení výraznější a mě to hned netrklo). Každopádně - zda a jaký typ lidí to odradí od psaní čehosi samozřejmě nevím, ale podobné "rozvášněné" klima takhle většinou funguje a vůbec se pak nemusí jednat o vyjadřování jakýchkoli názorů nebo postojů, ale o prosté nechuti se zapojit.
@Daecius (14.06.2022 17:05): Áno, bol vyzvaný správcami webu, je to aj viditeľné nižšie v tejto diskusii, stačí si to prečítať http://dbher.cz/hp405014 a http://dbher.cz/hp405008 a http://dbher.cz/hp405001 .
Myslieť si človek môže čo chce, ale web ako taký má svoje pravidlá používania, tak ako má svoje pravidlá aj Česká alebo Slovenská republika. Ak sa ktokoľvek vyjadruje verejne k nejakej téme, musí počítať aj s tým, že spoločnosť na to vyjadrenie môže a bude reagovať. Ak by to niekoho odrádzalo od písania apelov na zrušenie tolerancie voči marginalizovaným skupinám, tak som osobne rád, že ho to od toho odradilo.
@Daecius (14.06.2022 17:05): Ale tak on si to jako myslet smí, koment mu nikdo nemaže. Stejně tak si může kdokoliv myslet, že ženy, černoši a homosexuálové nemají mít práva, ale ostatní ho v tom nemusí podporovat a můžou si na oplátku zase klidně myslet, že je to kretén.
Slušný divadlo. :-) Vzbudilo to ve mně zvědavost, jestli autor "závadné recenze" sáhl k autocenzuře proto, že příspěvek opravdu porušoval pravidla diskuse a byl k tomu třeba vyzván správci webu, nebo zda prostě podlehl hysterickým a rozhořčeným reakcím. Už včera mě praštilo do očí těch mínusů, to obvykle bývá jen v případě kusých hodnocení, a samozřejmě bylo jasné, že problém je v tom, že si autor myslí něco, co se tak nějak myslet "nesmí" a netušil, co ho za to čeká. Jinak spolehlivá cesta, jak dost lidí od psaní čehokoli odradit nebo jednoduše otrávit, což v zájmu tohoto webu jistě není. ;-)
Počkat, jak jako pozitivní reprezentace? Vždyť přece jediná povolená pozitivní reprezentace je lesbické porno pro hetero diváky. Všechno ostatní musí být cesta utrpení, nenávisti a smrti, protože to je přece realita a absolutně neexistuje, aby jednou LGBTQ+ člověk sám sebe viděl zobrazeného jako normálního člověka místo karikatury nebo chlívečku k odfajfknutí. Jak si to jako představujete, zlí sluníčkáři, kteří svou zlou pozitivní reprezentací ohrožujete samou existenci chudáků ne-LGBTQ+ lidi???

A nebo by možná stačilo občas vytáhnout hlavu z vlastní prdele a uvědomit si, že ne všechno bude pokaždé jen pro mě a o mě, ale to už by byl asi příliš složitý manévr.
@Cathan (14.06.2022 06:24): Termín jsem takhle pochopil, jen jsem tě chtěl trochu trknout když píšeš o racionalitě a jako jediný argument svého postoje máš něco, o čem se vedou staletí filosofické diskuze. Tedy o otázce přirozenosti člověka.
@Red (14.06.2022 00:19): Ve smyslu základní lidské podstaty, výchozího stavu, něčeho co je přirozenou součástí člověka. Možná ne zcela vhodný termín, ale už jsem byl včera trochu ospalý :)
@Mr. Delicious (13.06.2022 21:22): Lidé kteří agresivně oponují vůči trans (či všeobecně LGBTQ lidem) - to, že pár lidí to těžko chápalo nebo s tím měli určitý problém je ve hře vidět - jsou zlí lidé, nebo možná hloupí, jedno z toho, ono to jinak vykreslit nejde. Některé věci jsou zkrátka černobílé, a tohle je jedna z nich. Nemůžeš být dobrý člověk a zároveň někomu upírat jeho elementární stav, není to jednoduše možné. Samozřejmě oceňuji, že to zde nebylo využito jako narativní prostředek, protože někdo může být tolerantní až na půdu ale stejně zlá osoba, nemusí to být směrodatné.

Operace mnoha lidem změnila život k lepšímu. A někdy třeba horšímu. Mohlo by to být až po té operaci a stejně by z toho mohl být Tyler nadšený. Bylo by to špatně? Ta operace není žádné mrzačení, je to risk který má za cil lidem pomoci a který může mít vedlejší účinky které mohou být nemilé, proto také mnoho trans osob operaci nikdy nepodstoupí. To neznamená, že se na ty případné negativní následky musí kdokoliv zaměřovat.

Pokud by zde figurovalo odstranění žlučníků, asi bychom se nedivili, že se tvůrci případně nezaměřili na invaginaci. Hry od Dontnod jsou specifické tím, že se snaží poněkud složité věcí vyobrazovat více optimisticky. Není to pro každého ale není to ani špatné.

A na závěr, ona by to politika nebyla, kdyby lidé jednoduše nebyli volové. Stále nemůžu uvěřit, že ve 21.století dělají v koalicích výhrady svědomí o homosexuálním manželství. V tomto, stejně jako v ostatně mnoho dalších podobných tématem, neexistuje racionální argument proti. Iracionální argument "světa jaký by měl mít" zde zkrátka nemůže uspět, protože tohle tvoříme čistě jen my. Kdyby lidé byli více otevření racionalitě a toleranci, nevznikalo by v levici tolik extrémistů, kteří mají pocit, že musí obhajovat své vlastní dýchání.
@Cathan (13.06.2022 20:19):  Politika už je nekompromisně součástí těchto LGBTQ menšin, když se v moderní době hodně apeluje na jejich všelijaké oslovování, které si oni usmyslí. V dnešní době navíc můžeš (minimálně v USA) jít pomalu do vězení za „špatné“ oslovení. To z mého pohledu celkem s politikou souvisí. Hra tohle moc neřeší, protože všichni Tylera jednoduše oslovují jménem, ale ke konci na svých deskách má napsané jméno a (he/him). Navíc DONTNOD je s tím celkem slavný, za ty narážky na zeď a rasistické policajty z LiS 2.

A jak už jsem psal, ta temná stránka jsou různorodé zdravotní problémy, které nastanou po všelijakých operacích, které tito lidé podstoupí. Ve hře to není znázorněno, protože tvůrci si šikovně vybrali dobu, ve které Tyler svojí největší operaci nepodstoupil a teprve ho čeká, jak zmíní ve hře. To že v dětství podstoupil trauma, to je úplně jedno, to se může stát každému a nemusí souviset s jeho stavem, i když v tomto případě souvisí, protože si to tvůrci tak usmysleli.

To jak je Tyler tolerován svým okolím, to co píšeš může být samozřejmě vysvětlení, proč tomu tak je v příběhu hry, ale jde mi spíše o princip, jak to je „slunéčkové“ (myšleno jako tolerantní), protože v dnešní době, když do nějakého prostředí hodíš transku, minimálně pár lidí, i kdyby jen jeden, se najde a bude tomu oponovat. Proto mi to přijde vtipné, ale jak jsem psal, je to nejspíš dobře, protože ty oponenty by hra vykreslila akorát jako zlé lidi.