Tactics Ogre: Let Us Cling Together

Tactics Ogre: Reborn, Tactics Ogre: Unmei no Wa

14.02.2011
11.11.2022

Nová verze Tactics Ogre: Let Us Cling Together (1995) pro handheld PSP prošla několika důležitými změnami oproti originálu. Hra si zachovala vzhled 16-bitových titulů, vizuálně se však přesunula do 3D, přičemž přibyla možnost pohybu kamery pro lepší přehled na bojišti. Základní herní koncept zůstal věrný originálu, avšak objevilo se tu i několik nových herních prvků. Například na obrazovce může být až 30 jednotek oproti původním 20. Ty jsou navíc rozdělené do nových tříd. Úprav se taktéž dočkaly vlastnosti postav a jejich levelování. Oproti původní hře zde totiž vylepšujete celou danou třídu, nikoliv jednotlivé postavy. Zásadní změnou je pak i dodatečný post-game obsah, který originál neobsahuje.

V roce 2022 vydaná verze Tactics Ogre: Reborn je remasterovaná verze hry. Reborn se tedy soustředí na vylepšování již zmíněného remaku pro PSP a nikoho samozřejmě nepřekvapí, že značným vylepšením prošla celá grafická stránka hry, která je nyní k dispozici ve vysokém rozlišení pro novou generaci konzolí a především poprvé v historii se hry dočkali také hráči na PC. Obsahuje také přepracované a detailnější textury či různé detaily v pozadí, které dříve nebyly viditelné.

K dispozici je však několik dalších změn. Rozšířeny byly například možnosti ovlivňování příběhu a tím pádem dojít k některému z různých zakončení. Značného přepracování se dočkal i soubojový systém, který nyní umožňuje zrychlení, vylepšenou AI protivníků nebo nový managment jednotek. Ten má nyní každá jednotka zvlášť a nabízí se tak mnoho kombinací povolání, vybavení či dovedností. Vše je také zahaleno do nového uživatelského rozhraní přizpůsobenému novým možnostem ovládání. Nechybí ani nutnost dnešní doby jakou je auto save. Hra však nezaostává ani po zvukové stránce, tudíž byl znovu nahrán hudební doprovod a poprvé hra disponuje kompletním dabingem jak v angličtině, tak i japonštině.

Mno, tak jsem si to par hodin zahrál a snad to i vypada na můj osobní návrat k sjrpg který vzasade skončil někde mezi druhou a třetí Disgaeou.
Znalci velmi hlasitě tvrdí ze Ogre Tactics je etalon a nejlepší srpg na světě.

Mne se hodně líbí takový ten typicky old jrpg feeling a všechny ty portréty, inventáře, statistiky a další věci jsou mi hodně příjemné.
S grafikou samotnou to je samozřejmě horší a ještě větší facelift by tomu nezaskodil. Pajdulaci jsou tak základní ze kolikrát nevím kdo je kdo. Taky se mi vůbec nelíbí ze dali pryč náhodné souboje při putování po mapě a nahradili je příkazem Train v menu který jde zadat ve městě kdykoliv. Nelíbí se mi to hlavně proto ze ty náhodné souboje by podle mne dávali tomu světu a mapě pocit ze jakoby víc existuje. Plus taky ze by to vyžadovalo vetsi pozornost a připravenost při putování. Přece by nebylo tak těžké dat do options položku random encounters on/off, Train on/off. Pak taky trochu pochopitelné level omezení postav v rámci postupu příběhem, kdy díky tomu některé souboje hráč odehraje takzvane zadarmo než dojde tak daleko v příběhu aby mu hra ten level cap posunula výš. Ale u tohohle typu hry to trochu chápu.
Komplet dabing taky potěší. Ale za 1599 což je doporučena cena to pochopim jen u core fanoušků. Ve slevach proč ne.

… Come tonight / Come to the ogre sight / Come to the ogre-battle-fight...

Yasumi Matsuno je rozhodne fanúšikom skupiny Queen (rovnako ako ja) a už jeho prvý počin, ktorý som mal možnosť hrať, Ogre Battle - bol zaujímavým pokusom o kombináciu RPG a veľkej stratégie. Množstvo jednotiek, tarotové karty, armády presúvajúce sa po mape sveta. Keď som k tejto hre prvý raz prišiel, bolo to niečo nové. Niečo trochu iné, než som poznal do tej doby. Ako veľké množstvo ostatných konzolových hier, pokračovania a odbočky tejto série nakoniec išli mimo mňa. Postupne som sa však k niektorým z nich dostal.

...Let us cling together as the years go by / Oh my love, my love / In the quiet of the night / Let our candle always burn / Let us never lose the lessons we have learned…

Tactics Ogre: Let Us Cling Together je veľmi rozsiahla a bohatá hra. Hľadáte niečo, kde sa príbeh vašej hry bude vetviť? Kde bude do značnej miery záležať na vašich rozhodnutiach? A pritom budete viesť armádu a dobývať jeden kus mapy za druhým? Tactics Ogre je ten správny výber. Nehľadiac na to, že si svojich zverencov (tých nepríbehových) môžete aj pomenovať. Ani, neviete, aké je to dôležité! ;-)

Najlepšie na tom je, že celé to vetvenie vám hra jasne ukáže. Vidíte, kde ste spravili dôležité rozhodnutie, a ktorým smerom vás toto rozhodnutie vedie. Napriek tomu, že chronologicky je LUCT (myslím) nejakým siedmym dielom ogre tactics ságy, nepotrebujete vedieť čo sa odohralo dávno predtým. Nijak vám neznalosť predchádzajúcich udalostí neskazí fakt a radosť z herného zážitku. Je dosť možné, že ak viete o sérii prvé - posledné, užijete si hru ešte viac. Ale chýbať vám tieto znalosti rozhodne nebudú.

...Here comes the Black Queen, poking in the pile / Fie-Fo the Black Queen, marching single file / Take this, take that, bring them down to size…

Nikdy som to nepočítal, ale hra má celkom slušný počet jednotiek. Ľudské jednotky je možné neskôr špecializovať na rôzne elitné povolania, ako sa im zlepšujú štatistiky. A mnohé z povolaní sú obmedzované presvedčením. Hráč tak hľadá správnu kombináciu vlastností, schopností postáv a jednotlivé súboje sa stávajú zaujímavým logicko-strategickým problémom. Pripravte sa však na to, že je to hra na dlhé...dlhé hodiny. Sám mám v nej cez nejakých 60 hodín a myslím, že nie som ešte ani v jej polovici :-)

A pokaiľ viem, vyzerá to tak, že PSP verzia je tá finálna - definitívna “must play” verzia. Ak teda, medzitým táto verzia nevyšla na nejakú inú platformu. :-)

Pro: množstvo jednotiek, množstvo možností, rôzne cesty, ktorými sa môže uberať príbeh, výborná taktická časť