Tactics Ogre: Let Us Cling Together

01.05.1998 PS1
10.02.2009 Wii
15.02.2011 PSP
12.03.2014 WiiU
Tactics Ogre: Let Us Cling Together je taktické JRPG, ktoré bolo pôvodne uvedené v roku 1995 na Super Famicom v Japonsku a až potom vydané aj na japonské verzie platforiem Sega Saturn a PlayStation. Pôvodný tým neskôr v roku 2011 vyvinul aj vylepšenú verziu hry aj na platformu PSP. V niektorých regiónoch, najmä v Japonsku, však bola táto nová verzia uvedená pod novým názvom Tactics Ogre: Wheel of Fate.

Príbeh je len súčasťou takzvanej Ogre ságy a je zameraný na politizovanie, intrigovanie v kráľovstve Valeria. Vývoj príbehu nie je jednoznačný, keďže výrazne závisí hráča samotného. Vývoj udalostí môže nabrať dramatický spád presne tým smerom, akým usmerníte hlavného hrdinu v kritických momentoch. Rozhodnutia obsahujú morálny podtón a ani v jednom prípade sa nedá hovoriť o jednoznačne dobrom, či zlom rozhodnutí.

Hra je zameraná na ťahové, taktické súboje s jednotkami, ktoré sú spracované v izometrickom pohľade. Vytvoríte si svoju malú armádu zloženú z niekoľkých charakterov s možnosťou zmeny povolania, s ktorými získavate skúsenosti a vylepšujete im vlastnosti. Boje prebiehajú na šachovnicovej ploche, kde má terén rôzne vlastnosti ovplyvňujúce štatistiky bojovníkov, pričom poradie ťahu je závislé na rýchlosti každej jednej postavy.

Nová verzia Tactics Ogre: Let Us Cling Together vydaná v roku 2011 pre platformu PSP prešla niekoľkými výraznejšími zmenami oproti originálu. Hra si zachovala vzhľad 16-bitových titulov, vizuálne sa však presunula do 3D, pričom pribudla možnosť pohybu kamery pre lepší prehľad o bojisku. Základný herný koncept zostal takisto verný originálu, avšak objavilo sa tu i niekoľko nových herných prvkov. Napríklad na obrazovke môže byť až 30 jednotiek oproti pôvodným 20. Tie sú navyše rozdelené do nových tried. Úprav sa taktiež dočkali vlastnosti postáv.

7c: Ja v tom mam 40 hodin, ale potom prisli ine povinnosti a uz som sa k hre nevratil. Teraz sa skor bojim, ze som zabudol zase ako sa to hra :D

• PSP 90
… Come tonight / Come to the ogre sight / Come to the ogre-battle-fight...

Yasumi Matsuno je rozhodne fanúšikom skupiny Queen (rovnako ako ja) a už jeho prvý počin, ktorý som mal možnosť hrať, Ogre Battle - bol zaujímavým pokusom o kombináciu RPG a veľkej stratégie. Množstvo jednotiek, tarotové karty, armády presúvajúce sa po mape sveta. Keď som k tejto hre prvý raz prišiel, bolo to niečo nové. Niečo trochu iné, než som poznal do tej doby. Ako veľké množstvo ostatných konzolových hier, pokračovania a odbočky tejto série nakoniec išli mimo mňa. Postupne som sa však k niektorým z nich dostal.

...Let us cling together as the years go by / Oh my love, my love / In the quiet of the night / Let our candle always burn / Let us never lose the lessons we have learned…

Tactics Ogre: Let Us Cling Together je veľmi rozsiahla a bohatá hra. Hľadáte niečo, kde sa príbeh vašej hry bude vetviť? Kde bude do značnej miery záležať na vašich rozhodnutiach? A pritom budete viesť armádu a dobývať jeden kus mapy za druhým? Tactics Ogre je ten správny výber. Nehľadiac na to, že si svojich zverencov (tých nepríbehových) môžete aj pomenovať. Ani, neviete, aké je to dôležité! ;-)

Najlepšie na tom je, že celé to vetvenie vám hra jasne ukáže. Vidíte, kde ste spravili dôležité rozhodnutie, a ktorým smerom vás toto rozhodnutie vedie. Napriek tomu, že chronologicky je LUCT (myslím) nejakým siedmym dielom ogre tactics ságy, nepotrebujete vedieť čo sa odohralo dávno predtým. Nijak vám neznalosť predchádzajúcich udalostí neskazí fakt a radosť z herného zážitku. Je dosť možné, že ak viete o sérii prvé - posledné, užijete si hru ešte viac. Ale chýbať vám tieto znalosti rozhodne nebudú.

...Here comes the Black Queen, poking in the pile / Fie-Fo the Black Queen, marching single file / Take this, take that, bring them down to size…

Nikdy som to nepočítal, ale hra má celkom slušný počet jednotiek. Ľudské jednotky je možné neskôr špecializovať na rôzne elitné povolania, ako sa im zlepšujú štatistiky. A mnohé z povolaní sú obmedzované presvedčením. Hráč tak hľadá správnu kombináciu vlastností, schopností postáv a jednotlivé súboje sa stávajú zaujímavým logicko-strategickým problémom. Pripravte sa však na to, že je to hra na dlhé...dlhé hodiny. Sám mám v nej cez nejakých 60 hodín a myslím, že nie som ešte ani v jej polovici :-)

A pokaiľ viem, vyzerá to tak, že PSP verzia je tá finálna - definitívna “must play” verzia. Ak teda, medzitým táto verzia nevyšla na nejakú inú platformu. :-)

Pro: množstvo jednotiek, množstvo možností, rôzne cesty, ktorými sa môže uberať príbeh, výborná taktická časť