Strange Horticulture

28.07.2022
04.08.2023
23.02.2024
26.03.2024

Strange Horticulture je logická hra, ve které se ujmete role vlastníka botanického krámku v městečku Undermere. Vaším úkolem bude poskytovat zákazníkům na základě indicií rostliny, jejichž účinky jim poskytnou pomoc či úlevu při jejich trápení. Rostlin je zprvu málo - stejně tak váš herbář obsahuje pouze pár stránek. Na konci hry lze však odhalit až 77 rostlin a hub. K dispozici totiž máte i mapu kraje, v němž se hra odehrává, a návštěvou místních lokalit získáte další přírůstky do vaší sbírky.

Informace o rostlinách od zákazníků jsou skoupé, stejně tak jako neúplné popisy v herbáři, a v jejich propojování spočívá hlavní náplň hry. Ta je však vedle toho rozdělena do několika dnů, během nichž se postupně odhaluje děsivý příběh, ve kterém vaše schopnosti sehrají důležitou roli. To, jak se budete rozhodovat, vás pak dovede k jednomu z několika konců.

Prší. Po tabulkách zamženého skla stékají klikatící se hádci. Kočka černá jako sama noc líně odpočívá na prodejním pultě. Z nejroztodivnějších vůní tajuplných rostlin zaplňujících rozsáhlou výkladní skříň se vám pomalu začíná točit hlava. V tom ale cinkne zvonek - a vchází zákazník.

Strange Horticulture je hra, která má velký potenciál zarezonovat v rámci indie scény letošního roku. A to přesto, že v závěru jí trochu dojde dech a počáteční melancholickou atmosféru začne naplňovat stereotyp a příliš jednoduchý příběh. Navzdory těmto slabinám je však tahle poklidná variace na Papers, Please krásně omamným zážitkem, ve kterém se vám botanický obchůdek stane dočasně útulným domovem plným tajemství a záhad.

Zákazník vám vždy sdělí buď název rostlinky nebo nějaké její charakteristiky a vy pak musíte pročítáním listů herbáře nebo rozpoznáváním rysů vašich rostlin vydedukovat, o kterou rostlinu jde. Pokud se netrefíte, získáte temné body, které, když je jich příliš, vám způsobí psychický otřes. Abyste zase nabyli rovnováhy, musíte vyřešit jednu ze dvou logických miniher. Po správném předání rostliny se vám obvykle odhalí další list do vašeho herbáře.

Vedle obyčejných zákazníků navštěvují váš krámek další postavy, které jsou součástí lehce hororového příběhu. Ten v postupujících dnech začne nabývat zlověstnějších obrysů. Velmi brzy však pochopíte, oč běží, a hra pak spíše už jen tvrdošíjně dovypráví to, co vy víte. V rámci příběhu však dostáváte i indicie (dopisy atp.), které vás vedou k dalším rostlinám nacházejících se po kraji. Na vás je, abyste určili správné místo na mapě. Mapa je to poměrně rozsáhlá a pomáhá budovat pocit reálného světa, stejně tak jako zajímavé lore.

Hlavně ze začátku to vše funguje opravdu výborně, atmosféra je boží a na rozdíl od frustrujících Papers, Please jsem se vysloveně těšil na odhalování dalších a dalších podivuhodných botanických druhů. Mj. i proto, že hádanky jsou obtížné tak akorát a hraní se díky nim nese v relaxačním duchu. Hudební téma je jenom jedno, ale kupodivu se mi ve své melancholické konejšivosti ani v závěru neoposlouchalo. A to, že můžete pro radost pohladit vaši kočičí společnici nebo zalévat vaši botanickou sbírku jsou jen další milé detaily, které dokreslují meditativnost hry. Akci, spád ani obtížné výzvy zde tedy nenajdete - příjemné zklidnění vaší mysli ano.
Pro mě velmi příjemný překvapení. Strange Horticulture totiž zosobňuje to, co miluji na indie titulech. Odlišnost a jedinečnost.

Jak už napsal Artran. Nejlepší přirovnání by asi bylo k Papers, Please. Jen to není v tak depresivních kulisách. Melancholická atmosféra je jedna z věcí, co se mi na hře líbilo. Ozvučení, soundtrack a psaný dialogy krásně pasují do celkovýho pocitu. Docela to působí jako takový klidný koutek, kam se uvelebíte po náročným dni.

Příběh je...nic moc. Jedná v podstatě o Lovecrafta z Wishe. Ne že by do toho atmosféra nepasovala. Jen jsem absolutně necítil ve hře žádný ohrožení z neznámýho zla. Jenže kdyby ho autoři přidaly, tak by už hra ztratila část svý osobitosti. Příběh tady nehraje hlavní roli. Hlavní roli hraje gameplay.

Ten se skládá z velký části z identifikování rostlin pomocí příjemně napsanýho herbáře. Pokud několikrát dáte zákazníkovi špatnou kytku, tak si projdete jednou ze dvojicí miniher. Ty jsou složeny z puzzlů, který nejsou v týhle části nic náročnýho. Co je ale super, tak jednotlivý puzzly, kde máte pomocí prostý nápovědy zjistit z mapy náležitý pole. Některý hádanky jsou obzvlášť vypečený. Paradoxně mě nejvíc zaujala hádanka, kde jsem musel skládat jednotlivý symboly na papíru tak, abych vytvořil správný pořadí. Vtípek byl v tom, že bylo nutný poskládat papírky k sobě tak, aby utrženými konci k sobě seděly. Hezký nápad.

Jako ono ani moc o hře napsat nejde. Je to krátký a originální počin, který si můžete pořídit za adekvátní cenu. Jelikož je tady ale málo komentářů a hodnocení, tak bych chtěl všechny hledače netradičního herního zážitku upozornit, že tohle chcete. Pokud vás bavilo Papers, Please, tak není co řešit.

Pro: originalita, atmosféra, odpočinkový gameplay, cena, kočka, která přede

Proti: příběh