Star Wars: Battlefront

21.09.2004
26.04.2018

Ak by sme chceli zhrnúť do jednej vety koncept celej hry, stačilo by povedať, že sa jedná o klon Battlefieldu so Star Wars tématikou. V podstate je to pravda, hráč zaberá strategické body a zároveň bojujej proti nepriateľskej frakcií.

Nielen tých, čo majú radi Star Wars, ale potešia výborne spracované mapy známych bojov z obidvoch trilógií, pričom ochudobnený sme len o určité boje z tretej epizódy, ktorá vtedy ešte len bola v príprave. Napriek tomu si časovo v tej dobe zabojujeme na planétach Rhen Var a Kashyyyk.

Hráči majú na výber z bojov republika vs. separatisti (jednotky pozostávajúce z droidov) alebo impérium vs. rebeli. Každá frakcia ma svoj vlastný ekvivalent rôznych jednotiek od raketometčíka cez pilota až po snipera a podobne.

K Battlefrontu 1 jsem se dostal nečekaně až po hraní druhého dílu. Překvapivě mě bavila víc, možná taky díky multiplayeru a absenci vesmírných misí, které mě na 2ce hodně štvali.

Takže o co jde? Battlefront 1 je obyčejná týmová střílečka kde začínáte s určitým počtem respawnů a vojáků (v singlu botů). Obvykle se jedná o zhruba 200 respawnů, takže jakmile ztratíte 200 vojáků, prohráváte. Mezitím můžete zabírat command posty kde se můžete respavnout. Kampan pro jednoho hráče mě bavila, škoda jen hodně špatné AI. Na výběr je sice se 3 obtížností ale liší se to hlavně jejich přesností. Multiplayer mi hru prodloužil o několik hodin a rád si ho občas zase zahraju. Grafika, zvuky i hudba jsou skvělé.

Battlefront 1 je pro mnohé obyčejná FPS která nepřínáší nic nového. Možná tomu tak je (battlefiel jsem hrál chvíli tak to nedokážu úplně posoudit) ale mě se díky prostředí, mapám, příběhu či mutliplayeru líbila

Pro: Zvuky, hratelnost, docela dlouhé kampaně, multiplayer, grafika, výběr vojáků, žádné vesmírné mise

Proti: tragická AI

Star Wars: Battlefront je převážně multiplayerová hra. Nabízí sice volbu pro jednoho hráče, ale kdo by hledal klasický sled misí, v nichž osamocený hrdina prochází zástupem nepřátel, hledal by marně.

Ve hře jsem našel dvě kampaně, případně možnost zahrát si jednotlivé mise. První kampaň kopíruje Epizodu I a II - Pomsta Sithů tehdy ještě neexistovala, ta druhá původní trilogii. Bojuje se vesměs ve známých lokacích a některé jsou přidané navíc. Každá mapa je uvedená scénami z filmů, což pomáhá atmosféře a přidává trochu schizofrenní příběh. Hráč začíná jako dron Obchodní Federace, pokračuje za armádu Republiky, poté přechází k Impériu a nakonec končí u Rebelie. Cíl je vždy stejný, tedy zabít všechny nepřátele. Obě strany začínají se skupinkou bojovníků a k dispozici mají určitý počet možných posil, typicky dvě stovky. Některé mapy jsou vyvážené, jiné zvýhodňují jednu ze stran a to ať počtem respwanů, terénem, nebo možností bránit předem připravené pozice. Důležitým a často rozhodujícím prvkem jsou ovladatelné stroje a stacionární kanóny.

Bitvy jsou nepřehledné a použitelnost taktiky je omezená. Hra umožňuje rozdávat povely, ale v zápalu boje na ně není čas. Styl na Ramba pravidelně selhával. Inteligence protivníků není moc veliká, ale pohybují se ve skupinkách a proti přesile se vyhrát nedá. Na zbraně není spolehnutí. Základní puška je tragicky nepřesná a odstřelovací verze je na tom jen o trochu lépe. Odpovídá to duchu filmů, kdy zoufale neschopní Stormtroopeři trefují všechno možné, jen ne na zamýšlený cíl. Když jsem z deseti metrů zamířil na nepřítele, vypálil do něho zásobník a on to přestál bez zásahu, podobně jako Vincet Vega a Jules Winnfield v Pulp Fiction, tak mě pravidelně chytal amok. Granáty jsou použitelnější, ovšem k dispozici jsou jen tři a poté je nutné sebrat další od padlých protivníků.

Čas od času se bitvy zúčastňují postavy z filmů. Vyplatí se běhat s nimi, protože mají obrovskou výdrž a lákají na sebe palbu nepřátel. I tak jsem toho většinu musel odtáhnout sám. Hranice mezi vítěznou a prohranou bitvou byla zhruba kolem třiceti zabitých, přičemž se dá zvrátit už téměř prohraná mapa, ale i prohrát slibně se vyvíjející. Obtížnost hry není přehnaně vysoká. Některé mapy jsem prošel na první pokus, některé jsem musel opakovat, ale žádnou víc než třikrát.

Dojem sráží nepřítomnost většího počtu bojových módů, případně dalších map. Multiplayer jsem nezkoušel, ovšem pochybuji, že by mi zážitek výrazně změnil. Grafika a zvuky dnes už nepřekvapí a to je zřejmě největší slabina hry. Nové díly Battlefrontu vypadají podstatně lépe a hratelností se prakticky neliší. Pokud tedy nejste vášniví fanoušci Star Wars, nebo zarytí odpůrci her mladších než patnáct let, tak nemá smysl se k tomuto dílu vracet.

Pro: prostředí Star Wars, rozmanité mapy, možnost ovládat stroje, scény z filmů

Proti: nepřesné zbraně negují schopnost hráče, chybí standardní single player, hra nenabízí nic jiného než novější a lépe vypadající díly