Skullgirls

10.04.2012
11.04.2012
22.08.2013
21.01.2016

Jednou za sedm let se zjeví artefakt nazývaný Skull Heart a splní přání jedné mladé ženě. Pokud však má tato dívka špatné úmysly, tak její přání bude zkorumpováno a ona sama se změní ve Skullgirl, bytost s nezměrnou mocí. Sedm let po Velké válce se zjevuje nejnovější Skullgirl Marie a je odhodlána zničit království Canopy. Několik bojovnic se vydává na cestu za získáním jejího Skull Heart.

Skullgirls je 2D bojovou hrou původně vydanou již v dubnu 2012 na PSN a Xbox Live Arcade. Obsahuje osm hratelných postav, z nichž každá disponuje deseti různými barevnými paletami. Dalších pět postav, zaplacených crowdfundingovou kampaní, bude přidáno pomocí DLC.

Skullgirls jsem hrál pouze několik hodin. Má sice své dobré momenty, ale na trhu jsou momentálně daleko lepší bojovky. Koment tedy shrnu pouze do několika bodů.

Postavy - Na výběr je pouze několik postav. Ačkoliv tvůrci projevili značnou míru kreativity, žádná mě příliš nezaujala. Pokud máte rádi ujeté postavy, že ty z her jako SSF4 a Mortal Kombat proti nim vypadají jako normální lidi, tak se vám mohou líbit.

Komba – Prakticky to samé co lze najít například v SSF4, jen jich je méně a nevypadají tak pěkně. Pokud se naučíte tedy naklikávat komba v SSF4, umíte je i ve Skullgirls. Zde však musím zmínit asi největší pozitivum a tím je tutoriál. Ten je zde velice pěkně zpracovaný a provede vás od nejlehčích úderů až po ta nejtěžší komba a útočné sekvence.

Příběh – Jak již je v bojovkách zvykem, každá postava má nějaký menší příběh, který vysvětluje její motivace. Nejedná se však o nic co by mě zaujalo. Na bojovku s pořádným příběhem holt musím čekat dál.

Souboje – Při soubojích mě celkem zaujala možnost hrát až se třemi postavami v jednom boji. Princip je založený na tom, že Vaše postava se může během boje rychle prohodit s další. S jednou tedy můžete kombo započít a s druhou ho ukončit. Pěkné, ale malý počet herních postav dost omezuje celkový potenciál mísení komb.

Verdikt – Další z řady bojovek, které jsou pro mě spíše ztráta času. Když už si po nějaké době chci nějakou zahrát, proč rovnou nejít do jedné z těch nejlepších s více komby a charaktery, kteří nevypadají jako miš maš ve stylu frankensteina. Jediná cílová skupina, které bych Skullgirls doporučil, jsou naprostí začátečníci v žánru bojových her. Díky kvalitně zpracovanému tutoriálu se rychle naučíte co a jak a časem můžete postoupit ke komplexnějším bojovkám.

Pro: Tutorial, hra se třemi postavami v jediném souboji.

Proti: Příliš podobné všem ostatním bojovkám, ničím nevyniká.

Neo vize třicátých až čtyřicátých let + jazz + bujné vnady + kapku westernizované anime = Skullgirls.

Jestli má člověk zájem proniknout do věhlasně těžkého GIT GUD žánru arkádových bojovek, a nevadí mu daný artstyle, Lebkounky jsou jasná volba. Vedle tradičního 6ti-tlačítkového schéma ovládání totiž obsahují i několik menších, avšak značně unikátních mechanik, díky kterým si hru opravdu může užít kdokoliv v rozmezí naprostého fighter panice, a takového Daiga Umehary (který jel takové bomby, že z jeho někdejšího SF výkonu udělali v jednom z dalších dílů regulérní challenge (google dat shit); namátkou anti nekonečná komba, výběr tří postav (přičemž volba menšího počtu zvyšuje úroveň síly), ad. A pak je tu samozřejmě i ten nadpozemsky dokonalý tutoriál, který přesahuje samotnou hru a rovnou de facto učí celý žánr.

Příběh je poměrně tradičním bordelem obsahujíc parazitické zbraně, krále a královny, mafii, náboženství vyznávající hned tři různé bohyně, a kouzelné artefakty. Z hlediska writingu je to cajk, baví to, aniž by to vyrušovalo nebo přemrštěně hráče utápělo v překouřeným množství mambodžamba. Ale whatever, who cares, zdaleka nejpůsobivější na celé hře je kvalita animace a grafika celkově, v kterýchžto směrech mají Skullgirls zcela upřímně jen pramalou konkurenci. Na malů crowd-funded hračku naozaj vôbec nie zlé.

Parasoul iz my bae.
Skullgirls je typický příklad indie bojovky. Spoustu bodů za snahu, ale ani tak na úroveň bojových her velkých studií dle mého nedosáhne.

Postavy jsou zde však velmi osobité a zajímavé, od studentky s parazitem místo vlasů, přes catgirl se sundavací hlavou, až po znetvořenou Painwheel. Každá z nich má šest různých druhů základních útoků, což mi osobně přišlo moc, mnohem zvyklejší jsem na klasické čtyři z her jako Mortal Kombat.

Příběh už dvakrát nezaujal. Sice řekne trochu více o postavách, ale jinak je to jen přechod do visual novel stylu na pár vět mezi souboji, které kolikrát ani nedávají moc smysl.

Hlavní problém vidím v tom, že i když se očividně autoři snažili co jen mohli, pořád to podle mě je pro online bojovou hru málo, protože když vidím nějaké ty nedostatky, nevěřím tomu, že jsou všechny postavy vyvážené. To že mě v prvním online souboji soupeř natlačil ke zdi a pak si se mnou půl minuty pohazoval bez jediného okna na blokování mě v tom jen utvrdilo (i když to bylo dost možná jen tím, že jsem ve hře noob).

V tomhle spíš věřím mnohem hrám jako Injustice, který jsem hrál chvíli předtím, na druhou stranu tam jsem měl problém najít online zápas, zatímco Skullgirls mají i po letech stále aktivní komunitu a najít tu zápas není problém, což je rozhodně plus.

Quick match algoritmus však docela saje, protože mi to přihodilo jen o moc lepší hráče proti kterým jsem neměl žádnou šanci. Naštěstí jsou i vlastní místnosti kde jsem našel jednu pro začátečníky, ve které jsem si mohl chvilku zahrát.

Celkově je to na chvilku dobrý, ale osobně mě to hrát nějak víc už neláká a dám přednost raději propracovanějším alternativám.