Super Street Fighter 4: Arcade Edition

Ultra Street Fighter 4

28.06.2011
14.07.2011
13.07.2017

Super Street Fighter 4: Arcade Edition je rozšířenou verzí Super Street Fighter 4 pro platformy Playstation 3 a Xbox 360 a tudíž i původní verze Street Fighter IV pro PC.

Oproti původním Street Fighterům hra přidává až 14 nových postav, se kterými se můžete ihned vrhnout do ringu. Kromě původních 25 charakterů můžete hrát i za indiána T. Hawka, trestance Codyho nebo za mutanta jménem Oni. Mimoto si každý charakter vysloužil nové užitečné ultra kombo a postavy se navíc dočkaly i lepšího vybalancování pro multi-playerové zápasy. Dále jsou do hry přidána nová "herní pozadí" a soundtracky, obohacen "challenge mód" o nové herní styly a výzvy. Vylepšení se dočkal i replay kanál, který nyní umožňuje sdílení videí s ostatními hráči.

7.srpna 2014 vyšla i verze s názvem Ultra Street Fighter 4, která je dostupná i formou placeného upgradu. Přinesla do hry 5 nových postav, 6 arén a hra se dočkala i dalšího vybalancování jednotlivých charakterů.

Předem musím avizovat že s předcházejícími díly nemám žádné zkušenosti a první díl co jsem viděl byla klasická IV. Proto můj komentář může být zajímavým spíše pro lidi jako já spíše než pro ostřílené street fightery. Pokud bych měl charakterizovat změny oproti čtyřce tak jsou to především nové lokace, nové postavy a pro každou z nich nové kombo. Základ však zůstává stejný.

Hra je klasickou 2d bojovkou podobnou například staršímu Body Blows. První čeho si všimnete je grafika, ta je vykreslená pěkně do pseudo 3d komiksu. Postavy jsou pěkně vymodelovány a svižně se hýbou bez nějakých zádrhelů. Co se mi obzvlášť líbilo byly lokace, které jsou živé a v pozadí se furt něco hýbe, někdy i reaguje na dva bojující. Zvuková stránka je super, postavy jsou namluvené a každá má svůj hudební motiv. Některé motivy se dobře poslouchají i mimo hru a většinou jsou docela charakteristické. Oproti IV už zde není úvodní popová píseň, pro některé spíše plus.

Hra nemá s reálným bojem moc společného. Kromě různých magických komb tu jsou i takové perličky jako je kopaní s hlavou dolů nebo klouzání po zatvrdlé zemi. Do dokonalosti to přivedla nová postava T.Hawk, která se vrhá na soupeře ze všech úhlů se zakloněnou hlavou. Bojím se že kdyby se toto nějaký shaolin naučil, tak by to byl jeho první a poslední úder před zlomením krční páteře. Stranou není ani oblečení a účesy. Šatičky a dlouhé copy bych ještě přežil, tak holt holky přijdou o vlásky nebo o oblečení. Ovšem z nové postavy Makoto by měl především radost Agent 47, který by mohl doma zapomenout strunu a v klidu popadnout její dlouhý pásek uvázaný kolem krku.

Ovládání je přirozené a intuitivní, 3 tlačítka na kopy a 3 tlačítka na pěsti. S jejich kombinací se brzy naučíte zvládat všechny možné chvaty. Bez toho aby jste se naučili jejich kombinace, vhodné protiúdery a pohyby soupeře můžete na nějaký multiplayer nebo i na obtížnost medium ve hře zapomenout. Na klávesnici se dá většina komb dělat bez větších problémů, ovšem ne všechny. Dá se říct že některé postavy jsou dělané na klávesnici, zatímco jiné spíš na páčky.

Mít v bojovce nějaký příběh je možná zbytečné, přesto tu něco takového je. Každá postava má v turnaji intro a outro ve stylu anime vysvětlující její motivace. Bohužel tady to zůstalo na půl cesty. Nejen směšné, ale i ty potenciálně vážnější střípky (Guile, Cammy, Blanka) jsou povrchní a příliš krátké aby nějak zvlášť zapůsobily. Takže zůstáváme u klasického vyřazovacího kde je na konci arcizloduch.

Rozdílné postavy s rozdílnými styly jsou super. Každá má svého rivala a ke každému má v případě výhry svou hlášku. Trošku mě zarazilo, že asi 6 postav má dost podobné ovládání a pohyby. Jelikož jsou i docela jednoduché, tak je to ideální rozjezd pro začátečníky. Nové postavy se mi vesměs líbí, démonický Hakan s nezaměnitelným stylem tureckého zápasu, Juri s taekwondem či vězeň Cody jsou super. Vadil mi jen už zminěný T.Hawk a podivné zbytečné odvozeniny Oni a Evil Ryu. Trochu mi ve hře chybí postava ovládající klasickou Capoeiru. Velikým zklamáním je hlavní nepřítel, který je dobrý jen tím že ukradl nejlepší pohyby od ostatních a každé jeho kombo má přednost.

Street Fighter IV je nejlepší současnou bojovkou na PC. Ti, kteří nehledají reálnou simulaci zápasu budou nadmíru potěšení. Hra by mohla lépe vtáhnout nějakou příběhovou zápletkou, v dnešní době si dokážu i představit nějakou širší úpravu vzhledu a zastoupení bojových stylů, ale díky za to co vzniklo.

Pro: Stylizovaná grafika, hudba, jednoduché ovládání , postavy

Proti: plytký příběh, nic moc arcizloduch, ne pro každého