Sid Meier's Civilization VI

Civilization VI - Build A City

Firaxis Games •  Aspyr Media (PS4, XOne, Switch, iOS, Android)
21.10.2016
21.12.2017
16.11.2018
22.11.2019
13.08.2020

25 let po vydání prvního dílu vychází již šesté pokračování slavné Civilization. Oproti předchozímu dílu se vrací možnost ponechávat na jednom políčku více jednotek, tentokrát v podobě spojování různých jednotek. Hráč tak bude moci spojit např. protitankovou podporu s pěchotou a i dále z těchto pokročilých jednotek vytvářet jednotky ještě mocnější.

Výraznou změnou také projde diplomacie, která nyní bude záviset na období, ve kterém s ostatními národy vyjednáváte. V počátcích vaší civilizace tak tedy budou Vaše možnosti diplomacie velmi omezené, ale postupem času a s příchodem nových technologií bude možné uzavírat velká spojenectví. Taktéž strom výzkumu se nevyhnul změnám. Budete moci výzkum např. kamenictví uspíšit tím, když naleznete surovinu kámen, nebo budete mít rychlejší přístup k rybolovu, pokud budete mít město na pobřeží, atd.

S městy se pojí i další změna. V novém díle totiž jedno město nezabírá jen jedno políčko, jak jsme byli dosud zvyklí, ale budou jich zabírat více v závislosti na jejich velikosti. Na jednom políčku tak můžete umisťovat budovy určené pro výzkum, na jiné políčko kasárny a ostatní vojenské budovy. Pokud budete útočit (nebo na vás bude útočeno), můžete nejprve město oslabit tím, že mu zničíte důležitou součást a až poté se ho pokusit dobýt. Změny postihnou i multiplayer, který dostane i rychlejší mód a různé cíle, které můžete se svými spoluhráči plnit.

Rok 2016 rozhodne do dejín nevstúpi ako úspešný rok. Civilization VI je tretia najväčšia medzinárodná katastrofa toho roku hneď po Trumpovi a Brexite. Doteraz platilo, že každá nová civilizácia bola v kompletnom stave (t.j. po všetkých datadiskoch) tým najlepším dieľom, t.j. Civ 5 - Civ 4, Civ 3, Civ 2 a Civ 1, ak človek neráta dobu, v ktorej vyšla. Civ VI by si z tohto hľadiska zaslúžila skôr označenie Civilization 0: The Unworthy Prequel to a Great Franchise.

Po troch rokoch a všetkých datadiskoch, keď už sa neočakávajú žiadne ďalšie (maximálne tak 1-2 minor patche), sa dá kompletne zhodnotiť tento dieľ ako čistý fail na úrovni Mela Gibsona (to hranie je opruz a navyše sa na to zle pozerá). Ed Beach, ktorý sa po pár stolovkách nejakým nedopatrením stal Lead Designerom si zrejme zabudol zapnúť Adblock a keď mu po desiaty raz vyskočil banner s Age of Empires Online, tak si myslel, že ho kopla múza a prekopal inak peknú grafiku z Civ 5 (a initial dizajnu 6tky) do omalovánky. Pochopil by som to, ak by sa tým zrýchlil celý engine, ale ne. Loading a FPS je na tom rovnako ako v 5ke len to zrazu vypadá ako lacná browserovka.

To sa však týka len grafiky. Hrateľnosť naopak, skostrbateľna neúmerne. Ed Beach pri svojich brainstormingových sessionoch zrejme zmyslel, že ľudia majú na civke najradšej mikromanažment miest. Preto nadizajnoval systém districtov tak, aby hráč už nemusel vymýšlať najlepšiu lokalitu pre mesto podľa surovín a dostupnosti, ale aj na základe psychopatických nezanedbateľných bonusov jednotlivých districtov podľa toho na akom poli sú postavené, s akým poľom susedia a s čím vytvárajú synergie. Spravovanie mesta už nie je o tom, aké suroviny potrebuje a na čo sa špecializuje, ale je treba riešiť každý district samostatne tak, aby napr. priemyselna štvrť susedila s kopcami a zároveň s inými districtami, aby obchodná štvrť susedila s riekou, vedecká s horami atď, zároveň dbať na to, aby ostali voľné polia pre wondery (ktoré tiež poskytujú iné bonusy podľa toho kde sa nachádzajú) a takisto pre ostatné veci, na ktoré bolo treba myslieť doteraz (dostatok jedla, výroby ...) Je to čisté šialenstvo, neviem kto sa vyžíva v takomto mikromanažmente, ja určite nie, Civilizácia bola o spojení viacerých X (explore, expand, exploit, and exterminate) z názvu 4X a nie o tom, že 90% času strávi hráč plánovaním synergií blbých districtov. Civ vždy trpela mikromanažmentom miest (väčšinou až ku koncu hry), tu je od začiatku hry a čím dlhšie hráte, tým je to exponenciálne horšie.

Tento mikromanažment sa ešte prehĺbil prvým rozšírením Rising Tide aj s dementným systémom guvernérov. Ďalšie postavy s vlastným talent tree (v Civke WTF?), ktorý narozdiel od districtov dáva opačne nepodstatné bonusy. Takisto nepôsobí príliš dobre ani globálne otepľovanie, ktoré síce malo byť už základu podobne ako to bolo v štvorke (vyváženie health systému a pollution), tu je to skôr ďalší nepotrebný mikromanažment, ktorý hre pridáva len minimálny rozmer.

Prechodom na hexy civka značne v päťke utrpela na AIčke. Človek čakal od Civ Zero určité zlepšenie, ale stal sa skôr opak. V pätke sme si už zvykli, že v bojoch máte miernu výhodu, lebo AIčka nasmrť posielala jednotky krúžila nimi okolo vašich archerov, občas sa priblbo sťahovala a približovala tak, aby ste ju mohli niekoľko kôl obstrelovať, patrilo to k vyváženiu 300% handicapu pri vyšších obtiažnostiach. Zero sa nijak neposunul, skôr to ešte zhoršil, stalo sa mi, že už už mi mohol nepriateľ obsadiť mesto a on namiesto toho navrhol mier, prípadne vyhlasoval vojnu, keď bol absolútne v nevýhode, to je vec čo nepoteší, ale po päťke asi ani neprekvapí.

V každom prípade je to stále Civilizácia, je to návykové, preto napriek názvu Civ 0, to neni úplne na 0%, čo by bolo nefér voči napr. Alpha Protocol, ktorý si tú 0% zaslúži na 100%. To, čo horelo neuhasili a to čo nehorelo zapálili. Každá drobná zmena od districtov až po social technology tree zvýšila zbytočný mikromanažment bez pridanej hodnoty a spomalila zábavnosť a zhoršila pocit z hrania. No nič, je na čase si dať krátku pauzu od tejto série.
když se řekne doma, jedná se často o místo, kde se cítíme v bezpečí, kde si odpočneme a kde můžeme být sami sebou. civilizace je série, která ve mě tyto pocity vyvolává a šestý díl není výjimkou. ačkoliv na poli 4X strategií vznikají nové a originálnější hry, žádná jiná hra tohle nedokáže.