Sid Meier's Civilization: Revolution

09.07.2008
04.04.2017

Build. Discover. Dominate. Inspire.

Revolution dokládá, že mocnou říši jde vybudovat i z gauče s gamepadem v jedné ruce a miskou nějakého toho nezdravého zobu v druhé. Odlehčená odnož série uvedené DOSovským Sid Meier's Civilization (1991) necílí na zkušené tahovkáře, jako spíše usiluje o přízeň především těch, kteří sotva tuší, co to tahová strategie vlastně je. K oslovení mas rovněž slouží humor. Nikdy předtím a až do Civ VI (2016) nevypadaly krajinné prvky a postavy tak cartoonově. Hlavy států a rádci v Revolution navíc mluví jakýmsi užvatlaným esperantem. Neméně důležité je všeobecné zjednodušení herních mechanismů. Na správu měst, jednotek, diplomacii a obchod stačí pár tlačítek. Oproti ústřední sérii počítejte s výrazně menšími mapami s nápodobou zemského zakřivení i nižším počtem krajinotvorných prvků, druhů budov a jednotek.

Hratelnost je v hlavních aspektech shodná s díly z hlavní série. Pokud scénário neurčuje jinak, začínáte s osadníky na neprobádané mapě v roce 4000 př. n. l. Jeden tah zpočátku představuje 100 let, což se do moderní doby zkrátí na dva roky. Volit si lze ze šestnáctky notoricky známých civilizací. Každá disponuje unikátním bonusem a jednotkou, veškeré jednotky sbírají s bitvami zkušenosti a povyšují. Osobnosti velikánů z Civilization IV (2005) jsou zpátky. Ve městě se tak opět může zjevit velký umělec, myslitel, budovatel, objevitel, průmyslník, humanitárník, vůdce či vědec. Výhry dosáhnete skrze dobývání, kulturu, vědu nebo ekonomiku. Významnými urychlovači vítězství jsou po světě schované ruiny divů světa, které se na pokaždé trochu jinak vygenerované mapě dají spočítat na prstech jedné ruky. Hra více hráčů pojme až čtyři účastníky.

Zároveň s tímto 3D titulem vyšlo 2D Civilization Revolution pro Nintendo DS, iOS a Windows Phone.

Revoluce v simplicitě pokračuje výhradně na přenosných zařízeních v Sid Meier's Civilization: Revolution 2 (2014).

Před pár dny jsem zapnul XSX a řekl si, že jen tak si pro radost zahraji, když už mám v knihovně na Steamu konečně nově Sid Meier's Civilization VI. Hraje se to tak skvěle, tak skvěle, že jsem ten den respektive noc, začal okolo 22:00 hodiny, ale skončil až okolo 3:00 ráno. :)
Dal jsem si to na pohodu na nejlehčí, nebo druhou nejlehčí obtížnost. K vítězství jsem byl blízko, ať už se jednalo o kulturní, ekonomické nebo další možné vítězství, na boje jsem až na výjimky z vysoka kašlal, nakonec jsem neodolal a postavil dobře vybavenou vesmírnou loď a poslal ji k Alpha Centauri. Takže jsem poprvé v životě v jakékoliv Civilization hře slavil technologické vítězství.
Je krásné, duši těšící, vidět jak z TOP 10 velkolepých měst je na prvních místech v tabulce všech mých devět měst a má civilizace je nejlepší v každém ohledu v jakékoliv srovnávací tabulce/grafu. :)

Skvělé, skvělé a jednou skvělé provedení geniální Civilization PC hry, jistě zjednodušené, ale nikoliv triviální.

Měl jsem úplně vše z technologického stromu, až na komunismus, ten jsem vynechal, dokonce většina mých měst měla ochranu proti ICMB a samozřejmě kosmodromy. :) Mí britští občané byli spokojení, nikdo si na mě netroufl a pokud ano tak skončil ultra rychle. Stejně to je sranda jak křižník a ponorka potápí konkurenci bárky z 16 a 17 století. :) Města mě chránili lučišnící s dlouhými luky, letadla, bombardéry, tanky, moderní pěchotu, to vše jen zahálelo. Nakonec jsem jen obsadil uvolněné Karáčí, bo jsem ho nechtěl nechat ruské Kateřině. Vůbec ty rusy jsem malinko decimoval. Nejvíc se do mě od počátku naváželi indiání z Indie, ten jejich Gándhí si nechtěl dát pokoj.

Komixová grafika hře sedne jak kovaná. Krásně se na to kouká, ideální hra pro klid duše a totální pohodu. Prostě strategická konzolová bomba. :) Tedy dnes již nepochybně překonaná dostupnou Civilization VI Anthology na konzolích, ale to ji bezesporu nic na kráse neubírá. Navíc se hra skvěle ovládá na gamepadu.