Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Civilization Revolution

2K China •  Firaxis Games (DS) •  Virtuous
08.07.2008
06.08.2009
26.03.2012
65
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Build. Discover. Dominate. Inspire. Global domination to go!

Civilization Revolution se může ve srovnání se stejnojmeným titulem pro Xbox 360 a PlayStation 3 jevit jako chudý příbuzný. „Malé“ Revolution si z velkého totiž půjčuje mnoho grafických prvků, přičemž meníčky uživatelského rozhraní to zdaleka nekončí. Například stejně vypadající rádci a vůdci jsou přítomni i zde, nicméně se jedná o statické sprity - animované jsou jen některé jednotky a zdroje na mapě. 3D grafika v PS3/X360 kvalitě nepřipadala u Nintenda DS a dobových mobilů v úvahu, a tak vznikla z top down pohledu nahlížená 2D varianta spartánského vzezření. Právě vzhledem, ale i simplicitou hratelnosti Revolution nejvíce připomíná cartoonově stylizované Civilization II (1996) s pestřejší paletou barev.

Jak je na tom „odstředěné“ Revolution s hratelností? Rámcově kopíruje svůj známější předobraz z konzolí Sony a Microsoftu. Pokud nezvolíte náhodnou mapu za jednu z šestnácti civilizací či nějaké z dvaceti scénárií, nabízí se jejich generátor. Vyberete si úvodní rok (4000, 2000 BC, 0, 1000, 2000 AD), klima (freezing, cold, standard, warm, hot), éru (current, medieval, industrial, modern, all) a startovní počet měst (1-3) a zlato (0, 100, 500, 100). Cesty k vítězství vedou skrze dominanci, vědu, ekonomii, kulturu. Pohrát si lze i s nastavením četnosti zdrojů, výnosností karavan, maximální lidnatostí měst, rychlostí vědeckotechnického pokroku, trvanlivostí efektů divů světa, aktivitou barbarů a s pravidly bojových střetů.

Další paralely s vysokorozpočtovým Revolution vykazuje i vlastní hratelnost. Ruku v ruce se zakládáním měst je třeba v rané hře dobývat barbarské tábory a především objevovat kmenové vesnice a starodávné ruiny. Posledně jmenované zásadním způsobem urychluje vývoj vaší civilizace a tím posouvá blíže k naplnění podmínky vítězství, ať už jde o vynalezení 47 technologií nezbytných pro cestu do Alpha Centauri, obsazení čtyř hlavních měst oponentů, dosažení osmi ekonomických milníků nebo nashromáždění dvaceti osobností vojenství, vědy, hospodářství a kultury. Žebříčky měří nejvyšší skóre dosažené za jednu hru, jakož i souhrnné za všechny, rok nejčasnějšího vítězství a celkový úhrn nashromážděného zlata.

V titulech z odnože Revolution neexistují dělníci coby samostatně pohyblivá jednotka, políčka tu proto nevylepšujete, jen na ně můžete přidělovat dostupnou pracovní sílu při mikromanagementu, který jinak města provádí automaticky. Rovněž meziměstská silnice se natáhne po nejkratší možné trase - stačí zaplatit vzdáleností dvou míst určené množství zlata, jímž také urychlujete produkci budov a jednotek. Ty si skrz boj přijdou až na tři povýšení, jdou neomezeně vrstvit na sebe a stejnodruhové po třech spojovat do armád. Diplomacie se omezuje na prodej a výměnu technologií, válečné aliance, výhrůžky či naopak vzájemné ujišťování o mírovém soužití, jež bere za své, jakmile začnete AI něčím překážet.

Trojrozměrné Sid Meier's Civilization: Revolution 2 (2014) vyšlo na rozdíl od prvního již výhradně pro přenosná zařízení.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

Doposud ke hře nikdo nenapsal komentář.