@ThainDegu (21.04.2022 14:31): Právě proto mě ta recenze mile překvapila. Na Alze nenakupuji a ani jsem do té doby netušila, že vede svůj vlastní magazín (a popravdě i teď trochu pátrám, jak se k němu vlastně dostanu), tudíž má první myšlenka byla zkrátka "Alza by se to měla přece snažit prodat". Ale jak jsem psala, v mnohém s recenzí sama souhlasím, i když já osobně z toho vyvozuji jiné hodnocení (ale za xenofoba, nebo jak to tam bylo zmíněno, se tedy nepovažuji). I když nesouhlasím s výsledným hodnocením, oceňuji jeho podložení argumenty, což mi chybělo třeba u Re-Playe (kde mě současně poměrně zarazilo samotné psaní, ale to sem už nepatří). Mou jedinou výtkou k recenzi je trochu podivný popis dabingu Jiřího Lábuse. Kdybych hru neznala, asi bych z toho usoudila, že se dabingu hry též účastnil. Ale to už je jen drobnost, navíc to tak třeba vidím jen já.
@Tulareanus (21.04.2022 22:02): Mluvíš mi z duše, to mi přijde že je ten problém. Já hrál Poldu 2 v pubertě a i před ní a v tu dobu to bylo skvělý a on-point, jenže ta série prostě s hráči nezestárla a pořád zabředla v té době a to hlavně i s neaktuálním a primitivním humorem.

Polda 4, by byl dle mého třeba skvělý případ zestárnutí s hráči, ten byl ze všech dílů nejvíce ambiciózní, bohužel to dopadlo po něm, tak jak to dopadlo. Nevím no, Polda upřímně nemá hráčům adventur moc oc nabídnout a důvod proč ho teď každej žere je jen v tom že je to česká hra. Kdyby to přišlo z ameriky tak by tady jeli salvy komentářů jak to stojí za hovno.
@montana (21.04.2022 20:07): Good point, ale o to víc je teda na zamyšlení cenová politika. Poldy 6 se podle Gamespy prodalo cca 3000 kopií za cenu 15€. U nového dílu se vybralo 1,4 milionu na CW a prý ještě tak milion chyběl na zaplacení vývoje. Podle Steamu se čistě teoreticky prodalo už 3000 kopií a tudíž se (opět teoreticky) vývoj už mohl zaplatit. Otázkou ale je, kdyby cenovka byla opět 10-15€, jestli by si to nekoupilo 3x víc lidí. Ze zkušeností se vývojáři obávají slev, ale množství kupujících tu slevu daleko přeplatí.
@ThainDegu (21.04.2022 14:31): Mne sa tá recenzia páčila a mala dobrú argumentáciu. Som práve sklamaný, ako sa opäť väčšina miestnych médii nevie kriticky na hru pozrieť len preto, že je to známa domáca séria.

@montana (21.04.2022 20:07): Hrušky s jablkami bolo tvoje porovnávanie technickej stránky hry (boomer shooter) s náplňou gameplayu (polda). Ten humor neskutočne zostarol a zatiaľ čo väčšina hráčov, čo sme hrali prvé diely, sme vyrástli a niekam dospeli, séria Polda sa dosť točí v kruhu a tlačí za mňa už skoro 20 rokov neaktuálny, primitívny humor.
@SimonEndt (20.04.2022 20:59): Trošku jablka a hrušky. Amanití hry jsou od zajištěného studia, které si (s nadsázkou) může dělat jaký hry chce. Factorio a Mashinky jsou určeny pro celý svět, kdežto Polda se musí zaplatit v Česku.

@Zx Atari 500 (20.04.2022 20:50): Hra co linkuješ má sotva 4 hodiny, takže pokud to takhle srovnávat, tak je vlastně cena Poldy přesná. A myslet si, že na jakýkoliv vývoj stačí drobáky z crowdfundingu je po víc jak 10 letech s crowdfundingem docela naivní.
@Brasikona (16.04.2022 11:50): Ta myšlenka s Alzou mi přijde jakožto autorovi textu hodně zajímavá. To jakože by tam měl být text laděn pozitivně kvůli prodeji? To by pak ta recenze neměla moc smysl dělat ne? :) Popravdě problém s tím, zda hru prodají či nikoliv mají trošku jiné weby.

@Pluto (17.04.2022 22:02): To že si nenapíšu adventury do svého okénka neznamená, že je aktivně nehraji. Občas se jim věnuji v rámci nezávislé sféry, navíc mám nemalé zkušenosti z minulosti a některé staré kousky si dokonce i dnes rád zahraji. Ona česká tvorba není pouze Polda, kterého mám také za sebou, ale také třeba projekty od Amanita Design.

@Ouroboros (16.04.2022 12:07): Bude to znít překvapivě, ale já jsem o hru sám požádal. Mám adventury rád a minimálně Poldu 1 a 2 považuji za něco výrazného. Jenže doba se mění a některé věci se nejsou, či nechtějí změnit. Někomu se to může líbit, někomu zase nikoliv. V textu navíc uvádím dostatek důvodů proč jsem kritický. :)
@Zx Atari 500 (20.04.2022 20:50): Ja som si ju napriek tomu za tú cenu zakúpil, dokonca ešte v predobjednávke. Teraz mám skôr problém vyhýbať sa všetkým spoilerom a gameplay videám na YT a iných platformách, pretože netuším kedy budem mať čas si to v kľude zahrať a nechcem prísť o zbytočné prekvapenia (príjemné aj neprijemné) :D

@SimonEndt (20.04.2022 20:59): Mne už vtedy prišlo 20€ za Samorost 3 ako prestrelená cena. A už o pár mesiacov neskôr ho počas nejakej akcie predávali v trafikách v takom tom tenkom papierovom obale s polu s bonusovým OST diskom za stopade českých...
Mrknul jsem na steam a 30 ecek. Jako solidni napalm. Podobne hry tam startujou tak za 15... Co mi padlo nedavno do oka.
Start na 10..
Rychle jsem prošel WF a Polda 7 tam není. Tam jsou naštěstí ti piráti mnohdy dost vlastenečtí a podporují nákup českých her. Také podpořím studio a hru můžu dát i do herní výzvy :) Bylo by škoda přijít o plány, které psali na Vortexu - remaster druhého dílu nebo opět nový díl.
@Zx Atari 500 (20.04.2022 19:54): Áno, je pravda že som tam registrovaný. No už necelých 10 rokov sa na danom fóre pohybujem výhradne mimo warez sekcií, do ktorých zavítam asi raz za uhorský rok (kľudne si prejdi moje príspevky).
@veselykralicek (18.04.2022 23:53): Nevím jak u 7, ale u 6 jsem na tři dohrání ušel necelých 5 km (dle ukazatele u toho achievementu), takže to na jedno dohrání bez účelového chození sem a tam asi nebude.

A pak se mi ještě stalo to, že jsem šestku dohrál za méně než hodinu, ale achievement "Dokonči hru za méně než dvě hodiny" se mi neaktivoval. Tak snad to tady bude vychytanější.
Len tak náhodou si dnes idem na ulož.to a zo zvedavosti zadám do vyhľadávacieho boxu "polda 7" a čo nevidím - nenašlo žiadny exáč, ani image, ani archív, ani texťák s privátnymi linkami na stiahnutie. Tak snáď prvá lastovička v podobe odstránenia Poldy 7 zo serveru ulož.to, ktorá síce nevyhnutne leto nerobí, ale aspoň poteší...samozrejme, to všetko za predpokladu, že si šíritelia pirátskej verzie nezvolili iný web ako nové hlavné centrum hromadnej distribúcie, alebo sa nesnažia maskovať uploadované súbory/archívy/texťáky na ulož.to pod falošnými názvami.
@M.a.t.t. (18.04.2022 20:33): Tak víš, jak jsem to myslel, šlo hlavně o ty achivementy nachodit 10 km, vyslechnout hlášky, zobrazit nápovědy, přesunout se dvouklikem. Jestli je prostě možný je získat v jednom dohrání tak nějak samozřejmě a nefarmit to účelově.:-)
Tak jsem se pohnul: deku jsem zapomněl ukázat Mlaskovi, teprve pak se kýbl objevil. Laser je ale na zabití...
@M.a.t.t. (18.04.2022 20:33): šestku vydali v angličtině, s anglickým názvem, poloviční cenou, a..šest let po vydání má méně recenzí než Polda 7 po čtyřech dnech.

O anglických titulcích to asi nebude. Spíš o kompletní absenci marketingu a celkovýmu zaměření hry na lokální trh. Což jsem předpokládal že u sedmičky už je daný a chápaný a že se nebudou autoři divit nízkým prodejům. Měli asi nastavit vyšší hithit cíl.
@veselykralicek (18.04.2022 20:28): Teoreticky dajú, no ak dokážeš prejsť hru na prvý pokus pod 2 hodiny, na ťažkej náročnosti so všetkými achievementami a popritom si ju ešte aj užiť, tak všetka česť :D

PS: Aha, tak nie, minimálne dva priechody na to potrebuješ určite :)

Inak k téme, ktorá sa riešila nižšie, osobne ma celkom zaujal (mimo iné) tento komentár z inkriminovanej diskusie, ktorý má, bohužiaľ, do veľkej miery pravdu. " Nadávat na „recykláty od Ubisoftu“ (které mají velice dobrý poměr cena/míra zábavy) a ohánět se Poldou 7 což je ještě větší recyklát než jakýkoliv produkt od Ubisoftu (dokonce má HW požadavky někdy z roku 2005), to je docela frajeřina. I zahraniční indie studia už zjistila, že kdo chce uspět musí oslovit globální trh. Za neúspěch opravdu nemohou zlí piráti, ale spíš bizarnost tohoto projektu. Dejte to za 5€, nacpěte tam aspoň anglický titulky a není problém získat 6x více hráčů. Ale néé, radši tam fláknu západní cenovku a budu se divit proč nedokážu konkurovat podobným titulům které ač dělané s velkými náklady tak prodávané za 15-20€. Největší vtip je v tom, že kdyby se jim podařilo oslovit západní hráče, spousta si jich ze zvědavosti hru koupí a nikdy nezahraje.
Mimochodem, jak je to s achievementy? Jde v pohodě většina z nich splnit při prvním hraní nebo je třeba je cíleně vyhledávat?

Třeba nachozených těch 10 km, přesuny dvojklikem, použité nápovědy a vyslechnuté hlášky? Dá se to normálně při jednom hraní? A ty medaile? Odškrtnou se při dohrání pod dvě hodiny všechny tři najednou? Nebo je potřeba to dohrávat třikrát?
@Rapier (17.04.2022 20:53): Toto je jenom nějaká divná sociální bublina a prostě dementně nastavenej mozek. Mám kolem sebe jenom PCčkáře, kámoše, s kterýma se znám od základky a už tam jsme hry na PC kupovali. Dělali jsme to tak, že každej koupil jednu hru a půjčovali jsme si ji. Takže tvý kolegové jsou jen socky a křupani.

Ad Polda, je to smutný, ale snad nikdo nečekal něco jinýho. Vydávat hru s ambicí, že je to jen pro fanoušky (tudíž už starší hráče s oblibou trnky brnky humoru) a jen na lokálním trhu je prostě sebevražda dnes. Nerozumím, proč si tam nevymysleli nějakou jednoduchou ochranu, aby to překlenulo pár dní, kdy je zájem největší.
Jsem si přečetl diskuzi na vortexu. To je nějaký komparz ty lidi tam? :)
Ferdishe na ne !
Ospravedlňujem sa pokiaľ spoiler v mojom poslednom príspevku niekoho pobúril alebo dokonca rozčúlil. Nechcem nasilu obhajovať to čo som tam povedal, ale ani nemienim dané slová vziať späť. Veľmi rád by som mal dôveru v inštitút silného právneho štátu a v účinnú a relatívne rýchlu vymožiteľnosť práva i spravodlivosti, no to by nesmela byť zo strany štátu dlhodobo podlamovaná (bez ohľadu na to, či sa jedná o veľké alebo malé právne kauzy) a bez vízie a plánu na zlepšenie v dohľadnej budúcnosti.
@Pluto (17.04.2022 22:02): čistě náhodou autora recenze na alza.cz znám osobně. :) Má neskutečně hodně nahráno. Může si to ale dovolit, protože má na to čas a reálně jej živí jen to hraní.
@Pluto (17.04.2022 22:02): Recenzia je napísaná tak, aby sa vyhýbala prehnane agresívnej kritike, používa v nej normálne argumenty, prečo to podľa neho nie je dobré (humor, minihry) a len preto, že hráva aj iné žánre, nie je dôvod znevažovať jeho hodnotenie. Sám navyše priznáva, že so sériou má skúsenosti od prvého dielu, takže nejde o osobu, ktorá sa k recenzii dostala nedopatrením. Recenzenta, ktorý sa venuje iba adventúram v dnešnej dobe nenájdeš, a to už len z toho dôvodu, že je to silne okrajový žáner.
@Brasikona (16.04.2022 15:12): Tak ono poskytnout hru podporovatelům na hithitu o několik dní dřív, než si ji mohou normální smrtelníci koupit, je bohužel jedním z hřebíčků do rakve ve prospěch pirátění. Nedalo se očekávat, že by to od některého z podporovatelů neuniklo...
@jones1240 (16.04.2022 11:23): Mě se třeba ta recenze od Alzy nelíbí. Co taky čekat od hráče, který "má sabost primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie" a pak recenzuje adventuru. A hlavně jí vytýká to, co je její podstatou a co je jeden z důvodů, proč bývaly předchozí díly tak úspěšné. Tvůrci slibovali vytvořit hru navazující na původní díly a pokračující v jejich šlépějích. Což podle mého soudu naplnili (hrál jsem jen vánoční demo, na plnou hru se chystám, až bude čas).
@Ferdish (17.04.2022 19:44): Ten spoiler je spise tak k situaci z prelomu stoleti. Dnes uz ani tak nejde o to, kdo poda trestni oznameni, jestli Microsoft nebo Zima. Policie dnes uz funguje i v tomto smeru docela dobre, jen to neni tak videt. Ale mozna prave na to, ze to nikomu nebude stat za to, pachatel spoleha. No uvidime. Potrebovalo by to tyhle darebaky aspon v tomhle pripade chytit a dat jim po prstech.
Skoda ze do toho nesli autori Someday…, kteri vedeli presne odkud to uteklo. Bylo by to o dost jednodussi a vic viditelne, kdyby se ukazalo na nejakeho “novinare” z herhiho webu.
146 komentářů k článku "Poldu 7 drtí pirátství. Autoři zvažují, že skončí s hrami ".

Proč mě to nepřekvapuje. Ve firmě znám hned několik kolegů co vydělávají slušné peníze a hry až na výjimky stahují z netu. Na dotaz už jsi hrál novinku XYZ odpovídám: Ne nehrál, protože nedám 1,5k za novinku co nevím zdali mě bude bavit, a oni na to: Pavle, Pavle kolikrát Ti máme vysvětlovat: hry se nekupují, hry se stahují a vzápětí dodají: bylo to dobré, já už to dohrál, ale ty prachy bych za to nedal, zas tak dobré to nebylo. :)

V tomhle má @Charllize: pravdu, na PC se kradlo, krade a krást bude. Když se s těmi lidmi bavím proč, tak se jen pousmějí a říkají proč by za takovou kravinu měli platit. Koupí tak hru max. kvůli multiplayeru, protože tam už to není tak snadné obejít.
@Ferdish (17.04.2022 19:44): Niežeby som sa chcel zastávať toho človeka a obhajovať jeho postoj k autorom, ktorým sa drzo vysmieva, to vôbec nie. No pokiaľ podľa teba cracknutie hry opodstatňuje násilie voči danej osobe a ublíženie na jej zdraví, nie som si istý, či si o toľko lepšia osoba ako on.
@Chark (17.04.2022 18:46): Na nahrávanie súborov na ulož.to nie je potrebná registrácia a ani tam nie je žiadne obmedzenie čo sa týka frekvencie uploadu a veľkosti uploadovaných súborov (aspoň na webe som žiadne info o limitoch a obmedzeniach v rámci uploadu nenašiel). Navyše uploaderi teraz prešli na novú stratégiu - uploadujú .txt súbory, v ktorých sú privátne ulož.to linky, cez ktoré je možné Poldu 7 stiahnuť. Linky sú síce chránené heslom, ale heslo je samozrejme k daným linkom priložené. A keďže takýto .txt súbor má veľkosť rádovo stovky bajtov, tak ich môže dotyčný človek na ulož.to (prípadne iné file hostingy) uploadovať naozaj vo veľkom.

A čo sa týka polície a pod., tu si netreba robiť žiadne ilúzie o tom, že by policajný zbor mal akýkoľvek záujem vyvíjať akúkoľvek aktivitu v pátraní po nejakom neznámom týpkovi, ktorý pripravil nejakú relatívne malú českú softwarovú firmičku o potenicálny zisk (nič proti Zima Software, ale tak to je). Tu sa netreba spoliehať na demokratické opravné princípy. Ak sa aj podarí dotyčného vypátrať, tak žiadne také že domová prehliadka, zadržanie, väzba, vypočúvanie, súdny proces a pod. Žiadne také. Pekne krásne si ho odchytiť, odtiahnuť niekam do rohu a skopať ho do guličky tak, aby nielenže sa o cracknutie ďalšej hry či softwaru nikdy nepokúsil, ale aby aj PÚHA MYŠLIENKA na to, že by podal trestné oznámenie za napadnutie/ublíženie na zdraví (byť na neznámeho páchateľa) mu spôsobila taký záchvat strachu a úzkosti, aby v momente od tohto plánu upustil.
@Dan9K (17.04.2022 17:53): Taky si rikam, ze prece nemuze byt tak tezky pro policajty to dohledat. Ani nevim, jestli nemusi byt registrovany na ulozto, kdyz tam nahrava veci. Myslim si ze jeho ztotozneni nemuze byt tak tezky. Chce to cas. Jeste, kdyz je tak blbej a nahrava to porad znovu.

Docela by me zajimalo, co je to za hnupa. Jestli je to nejaky pubertak, nebo nekdo dospely a zakomplexovany. Pak bude u soudu becet, jak to tak nemyslel a nenapdlo ho, ze muze zpusobit skodu.
Ale tak já nevím, ví se, že je to nějaký Chico, ví se, že to šlo od přispěvatele na hithitu, to je tak těžké ho vypátrat a zavřít na tři roky do chládku?

Furt se akorát fňuká. Jasně, bude to trvat měsíce až léta, ale minimálně mu to hodně znepříjemní život.
@Brasikona (16.04.2022 15:12): Plánoval jsem s koupí počkat, až budu mít víc času po matuře a až cena dropne na něco přijatelnějšího. Za takové situace je ale podpora autorů důležitější než kdy jindy. Že jsou Češi až takové svině by mě teda nenapadlo.
@Jack_Dark (17.04.2022 10:47): Tamojšiu diskusiu som už čítal. Uznávam, bolo tam zopár "na hlavu" komentárov obhajujúcich pirátstvo, ale neviem, čakal som že to tam bude viac vyostrené...buď to medzitým premazali, alebo som mal vysoké očakávania vzhľadom na "reklamu" tu na DH.
Ať nejsem za trolla, tak tu pro pobavení posílám naprosto absurdně a bizarně napsanourecenzi co mi poslal Matt. Jako ty vole… :D Ne nejde mi o to že to chválil, ale ten TEXT!!!
@jones1240 (16.04.2022 22:16): Když jsme oba začali sedmičku hrát a byla jsem napřed, ptal se, jaké to je a zda je to lepší než šestka. Říkám, že jo. Pak jsem se dozvěděla, že se mu šestka vůbec nelíbila a že tomu tehdy dal 6/10... No, někde se stala chyba, sám byl překvapen, kolik tomu proboha dal :D