@jones1240 (30.04.2022 14:46): Petra Svobodu neznám, vypadá tak trochu jako typický český fotřík (a kdo ne v tom věku že?!) co se musí ohánět aby zabezpečil rodinu, ale zároveň si sem tam dopřává. :) Přejme mu a bude nám přáno. Asi bych z jednoho, nebo více rozhovorů nesoudil. Tak jasně není to sympaťák na první pohled jako Dan Vávra a proti většině redaktorů českých herních webů vypadá..... no zkrátka není mu 20.

Když vidím ty mladé v redakcích tak se musím taky pousmát. Obvykle vypadají jako odrostlé děti, a nebo jim ještě teče mléko po bradě. Nic ve zlém :)

Taky jsem znal borce co v devadesátkách proslul jako moder do leteckých simulátorů, jeho skiny používal svého času kde kdo, ale musel se ohánět aby zabezpečil rodinu takže to vzdal a už nic takového nedělá. Tudíž Petra chápu.
@Brasikona (26.04.2022 18:49): Tak potom rozhovoru mám už Svobodu za naprostého uplakaného dementa a vidláka. Jeho výroky když se divil že v recenzích je číselný rozptyl a že to nechápe, že přeci recenzenti musí vědět co se lidem líbí... Korunku navrh tomu dalo i to že si bere jen zpětnou vazbu ze super kladných komentů na Steamu :D

Jo dle mého jeho plačky s Piráty byl jen publicity stunt na to aby zvýšil prodeje. Neskutečně slizký a nesympatický člověk. Jako Bigas s Princem taky nevypadali že si ten rozhovor nějak užívají a párkrát do Svobody docela rejply.
Ani vývojářům Poldy nepřeju ztrátu zaměstnání kvůli pirátství. I když, jak už tu naznačil Paul, počet upirátěných kopií se opravdu nedá snadno přepočíst na (reálně) ušlý zisk. Troufal bych si tvrdit, že tak maximálně třetina těch lidí by si hru opravdu byla koupila.

A upřímně, naprosto mě překvapilo, že tahle série, potažmo Zima, stále dýchá, připadá mi to jako taková herně vývojářská živoucí fosílie.

Musím si teda rýpnout - pokud už někdo dělá hru (nejen) obsahově zaseklou okolo roku 2000, měl by počítat s tím, že i podstatná část její cílovky se bude svým myšlením pohybovat v témže období a to právě i ochotou za hry platit. Tedy neplatit.
@stepankoby1 (28.04.2022 22:40): Predsalen ešte chvíľu počkám, kým sa to celé utrasie a oficiálne vyhlásenie od p. Svobody budem môcť považovať za vskutku relevantné. Však iba necelé dva týždne dozadu posielal celú Zima Software do kopru.
@Tarhiel (28.04.2022 15:26): Ak náhodou p. Svoboda v najbližšej dobe nadobro nezareže Zima Software, prípadne sa kladne vyjadrí na adresu vývoja ďalšieho dielu, tak potom mu to prepošlem. Už len preto, aby sa zabránilo ďalšiemu fuck-upu, či už marketingovo-distribučného charakteru ako u šestky, alebo cenovo-exekučného ako u sedmičky. Toto by ZS naozaj nemuseli prežiť. Ale majú možnosť z oboch skúseností zobrať to najlepšie a vyťažiť z toho maximum.
@Ferdish (28.04.2022 11:23): Môj ty bože, takéto zbytočné problémy si zavariť v dnešnej dobe - sa čudujem tvorcom, že neurobili nasledovné:

Nevydali Poldu 1-6 v jednej kolekcii za, povedzme 20€. K tomu by potrebovali:

1.) najať jedného človeka na fulltime, ktorý by urobil postupne preklad prvých 6 hier do angličitny (len titulky), a tento preklad by bol do každiej z hier dodaný - podobne to spravili aj s poľskou adventúrou Galador - The Prince and the Coward, (kde myslím pridali s povolením tvorcov neoficiálny preklad) vďaka čomu sa dostala aj k medzinárodným hráčom.

2.) vyladiť jednotlivé hry, aby bez problémov išli nainštalovať a spustiť na dnešných OS, prípadne (postupne!) urobiť konverzie aj na handheldy (switch) a konzole. A, samozrejme, vypustiť to na Steam a GOG ;)

Kľudne to mohli celé predávať podobne ako Master Chief Collection, kde boli jednotlivé hry pridávané postupne.

To, že by nie všetci hráči pochytili kontext (hry odvolávajúce sa na české a slovenské reálie) sper ďas, nie sú to prvé hry, ktoré boli takto robené a neskôr vypustené pre zvyšok sveta - svoje publikum by si našli.
@Ferdish (28.04.2022 11:23): Porovnávať finančné výsledky dielov v rámci konkrétnej série je oveľa zmysluplnejšie ako montanovo porovnávanie hrateľnosti so štýlom humoru. :)

Jediná výraznejšia výhoda sedmičky oproti šestke spočívala v nasadení klasickej digitálnej distribúcie od úplného začiatku. To však samo o sebe ani zďaleka nestačí, o to viac že Polda skutočne nie je séria pre masy, cieli výhradne na domáci trh a marketing nebol v tomto prípade o nič lepší. Je to síce paradoxné, no zďaleka najviac sa začalo o hre hovoriť až vďaka inkriminovanej afére, čo viedlo i k tomu, že si ju kúpili aj hráči, ktorí by si za normálnych okolností počkali, alebo ju možno ani nepodporili. Toto viac-menej naznačuje i tunajšia diskusia. To, že sú predaje v konečnom dôsledku vyššie ako u šestky je aj vzhľadom k jednoduchšej distribúcii v poriadku, no netreba si robiť ilúzie, že v prípade osmičky pôjdu ešte o niečo vyššie. Ak sa totiž Svoboda rozhodne pre aplikáciu identickej ochrany ako minule (a už sa nechal počuť, že to tak zrejme bude), nie som si istý, či to hre pomôže. Takisto sa môže pokúsiť aplikovať Denuvo, no vzhľadom k tomu, koľko má táto ochrana odporcov, to môže dopadnúť narovnako. Tým čo tu píšem pritom nehovorím, žeby to nemal robiť, ani nič podobné. Pointa je v tom, že Polda skutočne nie je značka, na ktorej by sa autori mohli výrazne nabaliť. Jedno z riešení ako zvýšiť z ich pohľadu zisky je pokúsiť sa ušetriť na dabingu - pretože čo si budeme hovoriť, Polda je predovšetkým o Ľuďkovi Sobotovi a zvyšok nie je až tak podstatný.
Porovnávať úspechy resp. neúspechy Poldy 6 a Poldy 7 je v tomto prípade naozaj veľké miešanie hrušiek s jablkami (osobne by som radšej použil prirovnanie "miešanie bravčového s Legom"). Keď si to naozaj človek porovná z niekoľkých pohľadov tak zistí, že za nízkymi predajmi Poldy 6 bolo veľké množstvo fuck-upov zo strany výrobcu i distribútora. Len tak námatkou:

Bod č. 1: Mizerné PR a marketing pred i po vydaní hry. O Poldovi 6 boli pred vydaním iba veľmi kusé informácie, pár screenshotov, jeden či dva videotraliery, dátum vydania zahalený v hmle a žiadna demoverzia na vyskúšanie (aj keď ten posledný bod nemožno autorom tak úplne vytýkať, keďže už v tej dobe drvivá väčšina vývojárov demá ku svojim hrám nevyrábali). Dokonca mnohé herné weby zaregistrovali existenciu Poldy 6 doslova iba pár dní pred vydaním. Polda 7? Ten bol v hľadáčiku od momentu, kedy bola spustená crowdfundingová kampaň a dokonca vydali aj demo pred Vianocami 2020.

Bod č. 2: Absencia digitálnej distribúcie. Polda 6 sa predával iba ako fyzická kópia a iba u jedného predajcu (JRC) a vzhľadom na bod č.1 bolo množstvo distribuovaných kusov na predaj v rámci celej ČR silne poddimenzované (o Slovensku ani nehovorím). Všetky kópie sa rozpredali behom pár dní, dodatočné naskladnenie v nedohľadne, ľudia nahnevaní že to nevedeli nikde zohnať. A to sme prosím boli v roku 2014, digitálná distrbúcia hier (vrátane indie titulov) bola úplne bežná, priam už základná vec. Pre nízkorozpočtových vývojárov častokrát vychádza omnoho lacnejšie poskytnúť hru v digitálnej distribúcii, než na fyzických kópiách, všakže? Že to nevedeli dostať na Steam ani na GOG? Šlo o titul určený viac-menej čisto pre lokálny česko-slovenský trh, tak čo čakali? Naviac to nebolo nič, čo by im bránilo umiestniť inštalátor hry na oficiálnom webe s tým, že by hra šla nainštalovať/spustiť až po zadaní platného registračného kľúča, ktorý by sa bol dal zakúpiť separátne online, navyše za zvýhodnenú cenu, ak by platil iba na jedno zariadenie (viď nižšie). Problém? Nezdá sa mi...ale z neznámych dôvodov to v Zima Software takto spraviť nemohli. Časom sa Polda 6 síce objavil na Streame lokalizovaný i do iných jazykov, ale bolo to takmer 2 roky po vydaní hry, kedy už českí i slovenskí hráči mali hru upirátenú. Čím sa dostávam k...

Bod č. 3: Nevyvážená protipirátska ochrana. Nechcem tu kritzovať samotnú protipirátsku ochranu Poldy 6 ako takú, ale skôr jej dôsledky v spojení s nedostatočným distribučným pokrytím hry samotnej. Samotná ochrana (SolidShield) spočívala v limitovanom počte troch licencií na jeden licenčný kľúč, takže s jedným kľúčom bolo možné hru nainštalovať a spustiť na troch rôznych zariadeniach a samozrejme toto zariadenie muselo byť pripojené na net, aby šla licencia overiť (síce neviem, ako mali ošetrené prípady keď bolo nutné hru reinštalovať na to isté zariadenie kde bola inštalovaná predtým, ale to je teraz vedľajšie), No potom, čo bola hra po svojom vydaní rozpredaná relatívne rýchlo, dopyt po nej bol stále značný ale nebolo možné ho uspokojiť. Verzia hry na stiahnutie existovala, ale bez platného licenčného kľúča vám bola na dve veci. Takže ten, kto mal hru zakúpenú (eventuálne dohranú) a nevyplytval všetky licencie na svojom kľúči a neplánoval ich ďalej využiť, mohol ho skúsiť predať ďalej...lenže súbežne s touto možnosťou sa vyrojili nešváry a to jak na strane predávajúcich, tak na strane kupujúcich (o detailoch prípadne v ďalšom diskusnom poste ak by to niekoho zaujímalo, nakoľko tento je už príliš dlhý). To v sumáre len prehĺbilo frustráciu z nedostupnosti hry, i nedôveru voči Zima Software vzniknuté problémy rýchlo a efektívne riešiť. A preto niet divu, že keď sa v lete 2015 objavila funkčná pirátska verzia, že každý kto mohol a na Poldu 6 ešte nezanevrel, do nej išiel (a priznávam, že i ja som bol medzi nimi).
@Charllize (26.04.2022 19:21): Zbytočne sa chytáš niečoho, čo som nikde nenapísal. Reagujem iba na slová samotného Svobodu, ktorý sám priznal, že po tom čo sa verejne posťažoval a Vortex uverejnil inkriminovaný článok, im to predaje výrazne nakoplo. Aj vďaka tomu sú už lepšie ako u šestky, čo by vzhľadom k nie až tak veľkému komerčnému potenciálu a faktu, že najväčší fanúšikovia, ktorí im hru zaplatili cez Hithit, by im z tohto pohľadu veľmi nepomohli, vôbec nemuselo platiť. To si hádam môžem myslieť aj bez toho, aby som sa nutne staval na tú "zlú" stranu či nie?
@M.a.t.t. (26.04.2022 19:08): Takže priste to taky bude lepší rozkrádat aby to pomohlo?

Situace je úplně jasná. Polda 7 se kradl o sto šest a je to ostuda a nepěkná vizitka. Jakýkoliv převraceni faktu, co kdyby a co tamhleto a ono je úplně o hovne, autoři by chtěli aby se to nekradlo vůbec. Takže jestli to něčemu pomohlo, jak by to bylo s ochranou nebo bez ni je jen nepřímé  omlouvání rozkrádání něčí práce za kterou měl tu drzost si říct peníze.
@Paul (26.04.2022 19:03): To je otázka už na Krauchera který jim to prý uvedl. Ale když jsem četl diskuze těch pirátů tak to byly argumenty z minulého století.

jinak já si časem hru koupím abych jim to podpořil i když už se do adventur skoro nehrnu.
@Jack_Dark (26.04.2022 18:51): dost by mě zajímala metodika kterou na to číslo přišli...a pak reálně kolik lidí by si tu hru koupilo, kdyby nešla upirátit. Protože jak tam autor řekl...šestka ochranu měla, půl roku nešla upirátit, a měla nižší prodeje než sedmička.
Potěšila část z dvojky. Zeman je pořád trefný, vedle něj úplně bledne ten otřesný pokus o satiru s Trumpem. Taky možná, že se během celebrityconu hra trošku uklidnila a dala místo dialogům přednost prozkoumávání a tak akorát složitým hádankám (trezor). Naopak nepotěšily mě minihry. Box, lasery a běh na pásu mi připomněly nechvalně známou lodní minihru ze trojky.
@veselykralicek (23.04.2022 19:51): ponuka/dopyt, principiálne ide o to predať niečo so ziskom tak, aby to kúpilo, čo najviac ľudí nie? A ten ubisoft by som sem neplietol, tak ako niekto nadáva na ubisoft, niekto si to môže užiť, tak ako si ty užiješ vypsanú fixu, na ktorú by som za ja na koncert nešiel.
@Tulareanus (23.04.2022 19:25): Tak zase nehraju za rok tolik nových her, abych řešil jejich cenu. A upřímně ty tři hry si koupím, i když většinou nekupuji ani nový hry, natož za plnou cenu, kdy stejně vychází spousta patchů atd. Ale cenová 700 za Poldu mi přijde úplně v pohodě. Za kolik byste to chtěli, za 2 stovky? To by bylo adekvátní?

Jinak bohužel takhle třeba funguje filmovej průmysl, kde zaplatíš stejnou částku bez ohledu na AAA produkci. Takže lístek na Babovřesky stojí stejně jak na nový Avengers s úplně jiným rozpočtem.

Jako je pravda, že lístek na Vypsanou Fixu a třeba Iron Maiden nemůže stát stejně, přesto si můžu tu Fixu užít paradoxně víc.

A jelikož všichni opakovaně nadávají na AAA produkci třeba od Ubisoftu, může být Polda příjemnou změnou. Kor s tou nižší cenovkou.
@veselykralicek (23.04.2022 18:48): Určite sa nemôže porovnávať cenovka AAA hier a menších hier. Preto je to vyčítané Poldovi. Menšie hry tohto typu majú nižšie cenovky. Tuším to aj niekto napísal už, že za 15-20€ predáš oveľa viac kusov než za 30€ a tým pádom vo výsledku je aj tak väčší potenciál zarobiť. Pretože pri 15€ veľa zákazníkov nepremýšľa toľko nad tým, či to za to stojí a nemajú z toho taký blbý pocit, ak by ich to sklamalo, čiže ej to menší "rísk". Ja nakupujem pomerne veľa indie titulov (nielen z bundlov) ten pomer cena výkon, keď si kúpiš za 30€ tri menšie hry je taký, že aj keby bola jedna z toho vlastne shit, tak to nevadí, lebo za tú cenu sú tam stále dve fajn.

Inak som si všimol že viaceré vývojárske štúdia, ktoré spravia úspešný crowdfunding, majú niche audience akosi úplne zabúdajú, že gro toho ich publika im vlastne zaplatilo ten crowdfunding a už to samozrejme po vydaní kupovať nebudú... Toto imho postihlo aj oveľa väčšie štúdio ako Obsidian pri Pillars of Eternity 2 - vyzbierali oveľa viac peňazí než chceli od množstva ľudí a hra mala úplne mizivý marketing a čudovali sa, že napriek dobrým hodnoteniam v recenziach sa nepredávala... A pri Poldovi je to imho rovnaká situácia, mizivý marketing (tá značka sama o sebe je primárne známa len "pamätníkom", takže ich pocit, že to dajú cez viral je extrémne naivný) v kombinácii s úspešným crowdfundingom pre niche audience....
@ThainDegu (23.04.2022 12:33): Presne, ja mám v konečnom dôsledku dojem, že tá aféra im predaje skôr nakopne. No vzhľadom k tomu, ako úzka je ich cieľová kategória, beztak si myslím, že budú slabšie a za všetko budú môcť i naďalej viniť pirátov. Primárny problém je pritom inde. Tým je to, že sa rozhodli tvoriť hru pre najskalnejších fanúšikov série a súčasne im nedošlo, že mnohí z nich sa už posunuli niekam inam a vyžadujú predsa len trochu vyššiu kvalitu.

@jones1240 (23.04.2022 18:50):  Je to tak, komediálnych adventúr vychádza stále viac než dosť a kvalitou humoru sú často niekde inde. Tiež sa pritom nedá hovoriť o nejakom sofistikovanom humore určenom výhradne pre intelektuálov, no nie sú ani zďaleka tak prvoplánové, čo nakoniec v Poldovi dokazuje i lacné skomoľovanie zahraničných mien. No a rádoby vtipné narážky na politickú korektnosť humor sami o sebe nerobia.
@Wettek98 (23.04.2022 18:55): Já bych rád uvítal hru která aktuálně a chytře reaguje na témata co se dějí ve světě, tím ale Polda 7 není, ten jakoby uvízl v roce 2012 a za pomíc Santusova dostal střípky toho co se dělo v roce 2021 :D Jako sorry ale Flygun a Fifqo kteří jsou za zenitem, Tom Cruise a Rambo? :D Ti tvůrci jsou prostě pivaři co odsledovali novinky na TV Nova a dle toho udělali satiru :D

Ale budu se opakovat, je tisíce lepších adventur kde ten humor nezestárl a i dost nových kde ten humor pobaví, jde jen o to ten žánr hrát. Pro lidi co ho moc nehrají, chápu že je tohle fajn oddychovka a nemám nic proti tomu.
@jones1240 (23.04.2022 18:50): Já to chápu, každý má svůj názor. Ale prostě občas je fajn kouknout, nebo si zahrát něco, co je ještě tak něják normální a nebojí se dotknout témat, kterým se ostatní ani nepřiblíží. Ačkoliv musím přiznat, že narážky na křováky a podobě jsou trošku přehnané. Jasně, svět jde dopředu a nechci působit, jak čistý nostalgik, ale zkrátka podobné hry mi celkem chybí a jsem fakt rád, když jednou za čas něco podobného vyjde, strávím u toho 10–15 hodin a zahraju si to jednou za 2 roky. Myslím si, že v dnešní době vychází velká spousta mnohem větších blbostí, za které lidi utratí mnohem více peněz. Ale jak řikám, je to můj názor a za mě se hra v rámci možností povedla a dostal jsem od ní to, co jsem čekal :-)
@Wettek98 (23.04.2022 18:42): Nechci znít nějak proti tobě, ale komediálních adventur pořád vychází docela dost, samozřejmě se snaží o něco více než v Poldovi, ale pořád vychází. Jen mají trochu dospělejší příběh bez levných narážek. Jo a ta cena je za mě v pohodě, za hru co má 14 hodin cca, je to dost dobrý.
@Wettek98 (23.04.2022 18:42): No, taky mi přijde, že v době, kdy se hry zdražujou, že oněch obligátních 1.500 (cca) Kč už je dneska fakt málo a hry se musí zdražovat, tak 700 je podle mě úplně v pohodě. Plus když si k tomu přičtu herní dobu..

I když já mám co říkat, podpořil jsem a zakoupil jsem Tier za mnohem víc než jen 700 Kč. Ale ta cena mi přijde v pohodě.
Asi jsem trošku zaostal vývojem, ale mě se Polda 7 líbí. Jasně... ne všemu se člověk zasměje, ale ve výsledku značné většině vtipů jo. Řeknu-li to upřímně těhle her podobného stylu už se moc nedočkáme a jestli člověk nechce hrát jen 20 let starý hry pořád a porád dokola kdykoliv dostane chuť zahrát si něco podobného, musím ocenit každý podobný pokus. Navíc i jako student, který se živí pomocí brigád a projektů, nedokážu pochopit neustálou stížnost na to, že 700,- je moc a že se přeci vybralo hrozně moc peněz. Něják nevím, co si lidi dnes myslí, že se dá v dnešní době vytvořit za 1,5 milionu za zázrak… tím se však nechci zastávat autorů v tom, že už žádaná částka měla být vyšší a neměla panovat naprsotá spokojenost s tím, jak to na hithitu jde na odbyt.
@stepankoby1 (23.04.2022 13:29): Já si tu šestku právě před pár týdny zopakovala (ne celou tedy, jen kus, abych porovnala animace), a tam mi to osobně přijde ještě "drastičtější". Nebo ne, špatné slovo, agresivnější. Třeba pasáž z vězení mi ale zůstala v paměti celé ty roky, ačkoli jsem zbytek víceméně vypustila.
V těch starých dílech ten humor vnímám taky jako "blbý", ale ne právě tak agresivní. Zrovna v noci jsem se zase pohlížela po svých oblíbených pasážích a zjišťuju, že i když mám nejraději dvojku, kraluje tomu jednička s piraňou, vojákem s rozkazy o střelbě a běhu a Punkrácem... :))
@Brasikona (23.04.2022 13:01): Zrovna pětku jsem měl kdysi jako svého prvního Poldu z ABC, hrál jsem ji víckrát. Nejspíš i proto si ji tak dobře pamatuju. :)

Jinak, během dalšího hraní mi to upřímně ten humor kazí čím dál víc. A přitom by stačilo občas prostě jeden dva vtipy vypustit. Přijde mi to zvláštní, protože když si i dneska pustím části ze dvojky nebo jedničky, což skutečně jsou víc než 20 let staré hry, pořád mi přijde, že dokáží své vtipy podat docela přirozeně, jemně a mile. Tady je každý jeden vtip nemilosrdně hozený na hráče, ať už sedí, nebo ne. Asi bych si měl letos znovu dát šestku, moc mě zajímá, jestli to začalo už tam, nebo jestli se něco změnilo teď.
@stepankoby1 (22.04.2022 17:59): Ah, tak už tě chápu. Úplně jsem tu melodii vypustila (holt já a pětka), ale když jsem se hrabala v audiu, říkala jsem si, proč je vyzvánění kompletní skladba, když je slyšet jen pár vteřin. Pěkný detail, tenhle mi unikl.
@montana (23.04.2022 10:56): Tak víš co, hry je třeba srovnávat v rámci žánru, který zastupují. Každý titul má svou cílovku, ale recenzent nemá být ultra nekritickým fanouškem, že jo. Protože pak celek nedokáže hodnotit objektivně, stejně tak by ani neměl být naopak na té druhé straně.

Jinak to patriotství tady prostě je, na což pak ty středně kvalitní hry dojíždí když vyjedou za hranice a tam už překvapivě takový jásot není. A rozhodně to není způsobené tím, že by bylo jinde něco v nepořádku, jen jim třeba v případě Polda 7 nemusí sedět xenofobie a dělání si srandu z věcí, které prostě moc vtipné nejsou. Své fanoušky to má, ale určitě to není nějaké veledílo.
Velkým štěstím pro tvůrce je aktuálně to pirátství jejich hry a celková medializace. Reálně jim to totiž zvedne prodeje a naperou do toho finance i lidé, kterým je tahle hra úplně ukradená.
@montana (23.04.2022 10:56): No ja nesúhlasím. Grafický/technický štýl je artstyle, môžeš to porovnať s tým, že o Poldu by mali záujem ľudia, ktorí majú radi kreslené 2D adventúry. Humor je niečo úplne iné, takže hrušky a jablká. A či už je to humor čierny, suchá satira, "puns" alebo primitívny trnky brnky, stále môže mať rôznu úroveň kvality. A ja som inak písal hlavne za seba a ľudí čo poznám, pred 20 rokmi väčšina z nás Poldu hrala, ale teraz si klepeme na čelo, lebo máme už pubertu za sebou.

Chceš mi teda tvrdiť, že sa dokážu kriticky pozrieť na domácu hru a nie sú vôbec biased a preto majú skoro všetky české hry na dh výrazne vyššie hodnotenie, než majú na zahraničných weboch? Come on. :) Dokonca mi príde, že človek, ktorý v dnešnej dobe fakt ocení Poldu 7, musí byť voči tej hre EXTRÉMNE nekritický. Mňa naopak naseria práve to, ako sa vzdychá nad lokálnymi hrami, ale keď niečo obdobné a aj lepšie pravidelne vychádza v zahraničí, tak nikto po tom ani neštekne, teraz mám na mysli Someday You'll Return.
@Tulareanus (21.04.2022 22:02): To porovnani je naopak dost presny. Polda ma 20 let starej humor, kterej rade lidi stale vyhovuje, protoze z nej nikdy nevyrostli. Stejne jako boomeri neprenesli pres srdce zmeny v 3D akcích a chtějí hrát svoje Doomy a Quaky v 20+ let staré grafice a hratelnosti. Ze ten primitivni humor nesedi tobe neznamena, ze si dalsi tuna fanousku poldovin nebude chrochtat blahem a pripadat si, ze tady je svet jeste v poradku :)

Muj salek horkeho kakaa to taky neni a hrat to ani nebudu. Naprosto ale chapu, ze ta hra ma svoji cilovku, ktera ji chtela presne takovouhle. Hazeni nazoru ostatnich do pytle "nedovedou se kriticky podivat na domaci hru" nebo jeste oblibene "vsak je to vsechno zaplacene" me vzdycky akorat nasere :D
První dvě hodiny za mnou... Mno, s tím humorem pravdu dí každá recenze. Cringefest vysoké kategorie. :D Pár vtipů se povedlo a u pár byl ten cringe faktor přesně na zlaté hranici, ale většina je úděsně špatná. Na druhou stranu se docela těším z gameplaye a byl jsem spokojený z nenápadného kopírování zvuků z pětky. Vždycky jsem tvrdil, že pětka má dobrý sound design. Konkrétně u vyzvánění jsem vypadal asi takhle.
@SimonEndt (21.04.2022 22:07): takže slevy se vývojářům očividně vyplácí! Rád slyším, že svými nákupy podporuji herní vývojáře. Takoví CDP mě mohou líbat ruce, koupil jsem CP77 na PC za plnou, na Xbox a PS za slevu. Totéž TW3.
Ostatně nakupuji hry více méně jen v akcích, za plnou cenu zcela výjimečně. A navíc když je sleva na Steamu, PS nebo Xbox, atd. mám tendenci nakoupit více her co mám v hledáčku, než když sleva není. :)

Samozřejmě kdo chce být in a hrát hru ihned po vydání jinou volbu nemá. No dobře, jistá volba by tu byla, ehm.
@Brasikona (21.04.2022 22:31): To jsem rád. :) V rámci toho hodnocení bych řekl, že reflektuje to, jak jsem cítil vtipy, které ta hra před hráče sází. (Rozhodně jsem nikoho nechtěl urážet, což je důvodem proč jsem se divočejším obratům zcela vyhnul :) .) Je to vlastně takový Kameňák / Babovřesky herního průmyslu, jen s tím rozdílem, že Trošku už za jeho tvorbu moc kritiků nechválí, protože prostě nestárne s dobou.

Dokázal bych si představit, že Poldu 7 také chválím, jenže to by hra musela projít alespoň v nějakém směru reálnou formou vývoje. Třeba kdyby došlo k vylepšení miniher, nebo hádanek, které jsou ve srovnání s tím co produkuje konkurence minimálně dle mého vnímání taktéž slušný bizár.

Lábus tam je a není no. Bral jsem to tak, že tam svůj prostor dostává díky retro části. Mohl jsem být ale více určitý, to máš možná pravdu.

@Tulareanus (21.04.2022 22:02): Je to přesně tak jak píšeš. Stárneme a Pankrác už není tak vtipný, jako když poprvé ukazoval svého cvrčka. O tom to celé je. K lokálním hodnocení bych řekl jen to, že místní produkce na to často možná nevědomky sází, jenže pak opustí hranice našeho království a devítky se mění ve střízlivější čísla. Samozřejmě je tu pár výjimek, které si pozornost a vysoká hodnocení zaslouží. Právě ty bych ale stále dával do popředí, protože ty jsou reálně něčím, co by nás mělo prezentovat světu. Třeba taková Amanita. Super lehký humor, který můžeš pro zasmání ukázat i někomu ze zahraničí, což třeba Polda 7, kde je borec schovaný v křoví prezentován jako křovák a uprchlík moc není.
@Brasikona (21.04.2022 22:46): Já nevím, já se k té textové recenzi dostal díky diskuzi tady, já měl za to že replay jako takovej je už mrtvej :D Ona by to ani škoda nebyla, ten pořad neměl poslední roky co nabídnout :D
@jones1240 (21.04.2022 22:40): Jenže mě tam navíc strašně iritují ty trojtečky! :D

Ale když už řešíme Re-Play, jak to s ním teď je? Ten text na webu je identický s tím, který se objeví v pořadu? Pokud ano, pak chápu, že je kratší, aby se vešli, ale dříve jsem nabyla dojmu, že na webu publikují "celé" recenze a do epizody pak dávají nějakou zkrácenou verzi. Ale možná se mýlím, je to už dlouho, co jsem RP viděla naposledy.
@Brasikona (21.04.2022 22:31): Btw ta recenze id Replay není špatná, jen jen zkratkovitá, ale co jako napsat o té hře více. S tímto odstavcem souhlasím (ano Poldu 7 jsem rozehrál): Dá se říct, že tahle hra je především něčím, co vzniklo kvůli nostalgii. Na trhu ale najdete řadu lepších a především zajímavějších alternativ, které nepřetékají hloupými stereotypy a přináší po stránce hádanek mnohem lepší výzvu…