Outlaws

01.03.1997

Outlaws je klasická FPS, ozvláštněná zasazením do, v době vydání nepříliš obvyklého, prostředí divokého západu. Běží na upraveném enginu ze hry Star Wars: Dark Forces. Pro hru byly vytvořené i CG animace, vyrenderované s použitím speciálního filtru tak, aby vypadaly jako ručně kreslené. Tyto animace uvádějí start každé mise.

Hlavním hrdinou Outlaws je vysloužilý šerif James Anderson, který se vrací domů z obchodu a nachází tam svoji umírající manželku Annu. Zároveň se dozvídá, že jeho malá dcerka Sarah byla unesena bandity, známými jako Matt "Dr. Death" Jackson a "Slim" Sam Fulton, kteří jsou ve službách železničního barona Boba Grahama. Poté, co hlavní hrdina svou ženu pohřbí, rozhodne se znova tasit svoje kolty a vydává se na cestu za spravedlností a za záchranou dcerky.

Prostředí misí se neustále střídá a dojde tak nejen na westernově laděná městečka, ale i na vlak, obrovský mlýn, podzemní důl a tak dále. Co se týče zbraní, k dispozici budete mít nejen pistoli, či obyčejnou brokovnici, ale například i dynamit a dokonce i sniperku, ta se v tomto typu hry objevila vůbec poprvé. Některé zbraně mají i sekundární mód a všechny je nutné i přebíjet. Mimo příběhové kampaně je k dispozici též multiplayer, ale i série pěti speciálních singleplayerových misí, v nichž je James ještě na straně zákona a máte v nich chytat zločince - ať už živé, nebo mrtvé.

Snaha dohrát tenhle můj dvacetiletý rest nedopadla úplně dobře. Jedná se o možná nejproblémovější hru, se kterou bych za normálních okolností už dávno seknul. Po vydání na GOGu mi na mojí předchozí konfiguraci s W7 zamrzala už při intru a bylo potřeba natvrdo restartovat počítač. Prakticky šla spustit jen jednou a pak už vůbec. Po přechodu na W10 se situace zlepšila, ale stále jsem se potýkal s věčnými problémy jako pády při uložení, pády při spuštění nebo pády prostě jen tak. Jednou nešel zvuk, podruhé se mi hra spustila v úplně jiném rozlišení než měla nebo se odmítala spustit úplně. Nekonečně pokusy dorazit Outlaws tak ve mě zanechaly spíše hořkost a nasrání.

Ve své době přitom Outlaws přinesl docela neviděný prvek a to částečně otevřený level-design. Druhá mise (nejlepší ve hře) totiž byla součástí dema, s plně přístupným městečkem, kde si hráč mohl zvolit, jestli půjde vlevo, vpravo, středem nebo zadem, jestli proskočí výlohou nebo se zakempí na střeše. V době klasických důmovek tak Outlaws působil trochu jako zjevení. Demo jsem hrál neustále dokola a nemohl se nabažit té volnosti.

Bohužel, né všechny levely se povedly. Jsou tady dva naprosto příšerné kousky (Saw Mill, Mines) a zbytek je spíše průměrný. Jednotvární nepřátelé a občasný podpásový zákys v průchodu taky nejsou věci, které bych kvitoval s nadšením. Naopak soundtrack byl a je stále úžasný a stylové, ručně kreslené, animace mají velký vliv na atmosféru.

Utržené zranění se řídím jakýmsi systémem nahodilosti, kde dostanete brokovnicí do hrudi z jednoho metru a maximálně vás to posune o pět metrů dozadu, jindy vám pistolník se dvěma revolvery uštědří headshot na půl kilometru. I díky tomu je Outlaws relativně obtížná hra. Souboje s bossy mají nepěknou vlastnost, že jdete k zemi na jeden zásah a často se tak stanou spíše snahou o zásah pixelu, který trčí ze dveří nebo zpoza bedny. Navíc jsou tyhle pixel huntingy zakončeny nešetrným naskočením animace a člověk si tak ani nemůže užít pocit zadostiučinění.

Outlaws nezestárnul zrovna s grácií a rozhodně bych ho dneska nemohl nikomu doporučit. Jestli ale existuje nějaký seznam her, které si nejvíce zaslouží remaster, tak tahle FPS od Lucas Arts tam určitě patří.
Po zhlédnutí zdejšího gameplaye, jsem se rozhodl, že tuto hru už konečně dohraju, a to nejen kvůli fantastické hudbě co tu hraje.

Spustím hru, vidím intro, spustím kampaň a vidím další dlouhou animaci. Animacemi je hra prolezlá, a je to jenom dobře, protože jsou skvěle vykresleny (má to styl), a hlavně vypráví příběh. Pravda nic převratného v příběhu nenajdete. Něco podobného jsem už viděl, třeba v Komandu. Hlavní hrdina tu ale zabije o dost víc lidí.

Celá hra je prakticky jenom o zabíjení. V každé misi se prostřílíte k nějakému bossovy (který obvykle moc nevydrží), a po animaci jedete dál. Akce spočívá v tom, že někde vykouknete a musíte být rychlejší. Jako v kovbojce. Hrdina tu moc nesnese. Pokud dobře sedne, stačí jedna rána. Všechno ještě komplikuje neexistence quicksavu. Je to opruz pořád ukládat přes menu. Ze začátku jsem totiž dost umíral.

Trochu mi vadila malá rozmanitost nepřátel. Celou hru kosíte nějaký tři druhy kovbojů. Hra je taky dost krátká. Pokud se tedy nezaseknete u nějaký nepřehledný prkotiny či v občasném bludišti, což byl tehdy standard hratelnosti. Je docela srandovní, že hra, která tenkrát běžela na dva roky starém enginu, byla technicky zastaralá. Dneska už jsou podle mě dva roky v herní historii uplné prd.

I když jsem hru dohrál hodně rychle, nepřestala mě za celou dobu hraní bavit. Na občasné odreagování je to skvělé. Poku tedy překousnete tu grafiku. Ještě je tu ale soundtrack.

18.9.2017: Kvůli skvělému příběhu, jak vystřiženému z Leoneho filmů musím nakonec hodnocení přitlačit do zelených čísel. Motiv "Pomsta a záchrana!"

Pro: hudba, animace, zábavné střílení, akorát obtížnost (na bad)

Proti: málo rozmanití nepřátelé, brzy je po všem, hodně brzy

Jedná se o můj krátký komentář z roku 2010 v původní verzi. Kromě úpravy odstavců jsem jej nijak nepředělával, jelikož se vším níže zmíněným souhlasím i dnes.

Westernová střílečka, která se stala slavnou především díky tomu "westernová". FPS s tématikou divokého západu (vlastně jakákoliv hra s toutu tématikou) byla do roku 1997, pokud vím, zcela nevídaný jev.

Outlaws rozhodně neoslní grafickým zpracováním, její hlavní síla tkví v příběhu a především v hudbě, která sama hru povznáší o úroveň výše. Herní doba nevyčnívá nad průměr, ovšem výrazně ji prodlužují tzv. "Historical Missions", které osobně považuji za velké plus.

Doporučuji hrát minimálně na střední obtížnost, jinak si hru vůbec neužijete, maximálně vás trochu zpomalí některé zapeklité logické herní situace. 80%.

Pro: hudba, příběh, filmové scény, historické mise

Proti: grafika, otravné a neustále se opakující hlášky nepřátel, zbraně

Veľmi kvalitná záležitosť, hlavne po príbehovej stránke a nezabudnuteľnej hudobnej, ktorá z tejto hry spravila takmer skutočný "spaghetti western". Je to jedna z tých hier, ktorá dokazuje, že nemusíte mať najnovší engine, top technológiu, aby ste dokázali spraviť zaujímavý, strhujúcu a zábavnú hru (čo v tejto dobe zhodou okolností dokázal aj Duke Nukem 3D). Tak ako v prípade DF, aj v Outlaws vynikal zaujímavý level design. Cesta za pomstou a záchranou vlastnej dcéry ctí všetky zásady svojho "filmového" žánru. Hráč nie je len "hráčom" a teda hru hrá, ale zároveň je aj divákom príbehu, z ktorého nie je znechutený. A to dnes má len málo hier. Zároveň je historickým dôkazom toho, na aké dno klesla LucasArts postupom času. Z ľudí, ktorý dokázali vytvoriť vo svojej vlastnej réžii kvalitné hry, až do dnešných čias, kedy už nedokážu nič.

Čo však treba obzvlášť vyzdvihnúť je výborný soundtrack. Hudbu k, podľa mňa, jednému z najlepších herných soundtrackov skladal Clint Bajakian, dvorný skladateľ LucasArts. Keďže sa jedná o spaghetti-western, Bajakian sa nechal inšpirovať Morriconeho dielom, a urobil to vynikajúco.
Niekedy až dostáva človek pocit, že počúva práve samotného majstra Morriconeho. Čo by inde zrejme nebolo pozitívum, ale k tejto hre, sa táto hudba veľmi hodí. Až na dve ambientné skladby, sa celý soundtrack výborne počúva a funguje aj mimo hru samotnú.

Pro: hudba, príbeh, animácie, level dizajn, je to spaghetti western

Proti: zastaralejší engine je fakt, ale nie výrazná slabina

Outlaws byl v roce 1997 tak trochu ve stínu slavnějších 3D akcí. V něčem po zásluze, v něčem neprávem. Už jej kdysi dohrál, ale bez nějakých vzpomínek.

Není divu, westernů znám jen pár a navíc největší slabina hry praští do očí hned na začátku. Je to grafika, která je ručně kreslená, velmi velmi jednoduchá a nepříliš povedená. Ani GOG remaster s ní nic moc neudělal, dá se říct že Outlaws po grafické stránce strkají do kapsy s přehledem i všechny Buildovky.

Příběh je taková westernová klasika - bohatý magnát chce stavět železnici a v cestě mu stojí farma. A protože majitel, bývalý maršál odmítá prodat, zloduch vyšle poskoky aby postrašili jeho manželku a dceru. Dopadne to tak, že farma shoří na popel, manželka umírá hrdinovi v náručí a navíc padouch unese dceru. A maršál, který už dávno odložil kolty se vydává po stopě zloduchů, nakopat jim prdel a zachránit dcerku. Je to sice klišé, ale moc hezky zpracované, po každé misi přijde nějaká krásně nakreslená animace a dá se říct, že spolu s naprosto úžasnou "Morricone" hudbou táhne hru neskutečně dopředu. Animace se navíc fakt povedly, jsou nabité akcí, osudovými okamžiky i dialogy a nechybí ani klasický odjezd do západu slunce :)

Ale ke hře. Tvůrci tušili, že s podobným námětem nemůžou natáhnout hru na 30 kol a udělal jen 9 misí. A udělali moc dobře, protože mise jsou každá z úplně jiného prostředí (pevnost, městečko, skály, doly, vlak..), většina z nich je docela dlouhá, docela složitá, plná klíčů, secretů a hlavně nepřátel. Některé mise jsou přímočaré, v jiných si pobloudíte, budete muset nějaké puzle a občas zakysnete, protože pro cestu dál je občas potřeba najít i nějakou tajnou pasáž (třeba v posledním kole). Dá se říct, že díky měnícímu se prostředí, těšení se na další filmeček a především díky heroické akci se ale určitě nudit nebudete. A samozřejmě aby to nebylo málo, po dohrání si můžete vybrat historické mise, kterých je celkem 13 v 5 tématických celcích a které Vám dají pořádně zabrat.

Co se nepovedlo jsou easter eggy. Narazit na králíka ze Sam a Max je divný, stejně jako to že pod westernovým městečkem je odporně nakreslená mimozemská loď.

A samotná akce? Paráda! Lucasové se drželi westernových reálíí, takže na Vás útočí pouze ozbrojení banditi a občas ve stoce pavouci. A zbraně jsou typicky westernové - kolťák, opakovačka, kulovnice, brokovnice dlouhá i krátká, dynamit, nože a v posledním kole i gatling. Tvůrci zařadili ruční nabíjení, takže kolťák musíte nabít po 6 výstřelech, opakovačku po desíti a ostatní pušky se nabíjí po jednom výstřelu. Ve víru akce, kde bojujete vždy aspoň s 3-5 protivníky se stávají tak některé zbraně nepoužitelné. Ale vůbec mě to nevadilo, s kolťákem a opakovačkou jsem si připadal opravdu jak na Divokém západě, navíc pro opakovačku můžete najít dalekohled a stane se z ní skvělá sniperka. Což je trochu úlet, ale budiž.

Každopádně nepřátel jsou opravdu hordy, tipl bych tak 80-100 na kolo a je tu neskutečná řežba. V každé rohu na Vás někdo vykoukne a většinou ji rychle koupí, ale pokud jich je hodně, budete mít brzo problémy. Pak se nezbývá než krýt, přebíhat a přebíjet (a nebo hrát na easy). Trošku jsem si připadal jak v akčním filmu a ne ve westernu, ale pak jsem si vzpoměl na Sedm statečných (původní) a finální akci s desítkami mrtvých a vzal jsem to. I western může být akční nářez.

Takže finální verdikt? Outlaws se skvěl hraje, perfektně se drží reálií Divokého západu a táhne ho výborný a výborně zpracovaný příběh. Jen ta grafika je fakt ošklivá a toho bloudění a hledání tajných cest je občas trochu moc.

Pro: Příběh, perfektní westernová střílečka, spousta misí navíc.

Proti: Grafika, občas bloudění a hledání jak dál.