Monster Train

21.05.2020
17.12.2020
19.08.2021
27.10.2022

Monster Train je strategická karetní roguelite hra s prvky tower defense, inspirovaná Slay the Spire. V roli vůdce skupiny jedné z frakcí pekelných monster je vaším úkolem osvobodit peklo od andělských nájezdníků a znovu zažehnout jeho zmrzlé jádro. K přepravě po pekle vám slouží právě titulní vlak, který se na každé stanici ocitne pod útokem nepřátelských andělů. Pokud jim však podlehnete, nezbývá vám než začít znovu od začátku.

Hrací plocha se skládá ze čtyř pater vlaku, z nichž to nejvyšší ukrývá jádro pohánějící vlak. Každý tah se na nejnižším podlaží objevují nové nepřátelské jednotky, které se postupně posunují až na vrchol. Pokud se dostanou až k jádru, mohou mu udělit poškození a nakonec ho až zničit. Na podlažích je pro obranu možno rozmísťovat jednotky. Každé patro však má jen omezenou kapacitu jednotek, které může pojmout a hráč tak musí pečlivě uvážit, jaké kombinace jednotek na jednotlivých patrech zvolí. Kromě jednotek může hrát využívat podpůrných i útočných kouzel.

K dispozici je celkem pět frakcí, jako jsou na magii zaměřená Stygian Guard nebo léčitelé Awoken, nabízející unikátní hratelnostní archetypy. Pro každý run si však navíc můžete vybrat primární a sekundární frakci a kombinovat jejich karty ve svém balíčku. V průběhu hry si hráč rozšiřuje svůj základní balíček o nové karty, které lze v obchodech upgradovat. Dají se získat i mocné artefakty, propůjčující hráčově týmu různé pasivní bonusy. Hra celkem nabízí více než 220 karet a 80 artefaktů, které lze odemykat levelováním jednotlivých frakcí.

Kromě základního režimu hra obsahuje i 25 úrovní obtížnosti zvaných Covenant, které hru komplikují různými postihy jako vyšší cena upgradů v obchodech či posílení nepřátelských jednotek. V nabídce herních režimů jsou samozřejmě i denní výzvy a multiplayerový režim zvaný Hell Rush, v němž až osm hráčů závodí, komu se za stejných podmínek podaří dříve dosáhnout konce hry.

Tak jestli jsem hru kritizoval v komentáři za to, že nelze některé karty uplatnit 25 Covenant Ranku, tak v DLCéčku je to ještě dvojnásobný. Bez dvojnásobného útoku nebo spíš bez trojnásobného útoku k postavě je poslední boss k neporažení. Opravdu divný aby DLCčko zabilo 80% karet a postav. Nebo to neumím hrát :)

Po dlouhé době jsem sáhnu po nějaké hře a má ruka ukázala na Monster Train. Monster Train je karetní tower defend, spojení dvou světu do jedno, mého oblíbeného karetního (Slay the Spire) a mého méně oblíbeného obraného (Defend Your Life!).

Něco málo k Monster Train. Vaším úkolem je ubránit a dovést poslední oheň (Pyre) do zamrzlého pekla a tím zažehnou pekelnou slávu. Ve hře je pět frakci, každá frakce má své dva unikátní šampióny alias Champions. Na startu každé hry (runu) dostane na výběr hlavní frakci s šampionem a vedlejší. Teď už jen ubránit 8 hlavních misí, vybrat další správné karty do balíku a k tomu bojovníky do všech vašich řad, shromažďovat penízky na vylepšení bojovníků i kouzel. To by v tom byl čert abych ten oheň nedovezl.

Jako většina karetních her, tak Monster Train má levely obtížnosti (Covenant Ranks) po každém dohraní se otevře další level. Do 16 Ranku je Monster Train vyloženě sranda, pak už se to hodně zvrátí a do 25 ranku je už potřeba víc tvořit týmy z postav a vybírat prověřené karty. Když říkám prověřené, tak tím na rážím na kámen úrazu v Monster Train. Chce nejlepší obranu berte pouze Defend shield, top útok Rage, a co takhle neviditelnost Stealth.
Od 16 Ranku se hra bude točit okolo těchto tří nejsilnějších aspektů. Ano, povede se Vám balík karet, který pojede i bez těch to tří ale buď narazíte u Seraph hlavní boss, obzvlášť pokud půjde černého Seraph (Serahp má čtyři varianty, každá má svou barvu a k tomu dané schopnosti) nebo u bosse předním.  Neříkám, že se to nedá ale pokud chce mít od začátku jasno většinou půjdete tímto směrem. Jinak Monster Traina zpočátku hodně zábavná a chytlavá hra, bohužel můj problém s Tower defend hrami se přenesl i sem, celkem rychle mě omrzí.
Grafický a hudebně hra nějak nevybočuje, nahoru ale ani dolu na karetní hru v naprostém v pořádku.

Verdikt: Když jsem začal hrát Monster Train byl jsem si jistý, že si časem koupím DLC Last Divinity (které přidá frakci a nového poslední bosse). Po dohraní za všechny frakce 25 ranku, jsem nějak ztratil zájem. Nákupu Monster Train nelituji, hraje je velmi dobra splnila vše co jsem od ní chtěl i to, že Tower defend je u mě na chvilku.
70%

Pro: Různé frakce, Šampioni, Mnoho karet, Zajimavé spojení laretní hry s tower denefed.

Proti: Opakující se, Vyšší obtížnost vyžaduje prověřené karty.