Mass Effect: Bring Down the Sky

10.03.2008 X360
29.07.2008 PC
05.12.2012 PS3
, (PS3 verze)
Přídavek Bring Down the Sky, oficiálně přeložený jako Strhnout Oblohu, přináší do hry Mass Effect jednu novou misi v zcela nové oblasti. Rasa zákeřných a agresivních Batarianů přepadla výzkumnou stanici na asteroidu X57, který byl pomocí fúzních trysek přesunut na orbit planety Terra Nova, největší lidské kolonie. Teroristé ale překonfigurovali trysky a navádějí asteroid na kolizní kurz s planetou. Asteroid nabere kritickou rychlost zhruba za čtyři hodiny, po kterých již nebude možné dostatečně změnit jeho dráhu. Lidstvo tedy vysílá Sheparda a jeho posádku lodi Normandy, aby situaci vyřešil.

Tenhle přídavek měl být předzvěstí velkého množství DLC, ale skutek utekl. Alespoň že je zajímavý. Nedosahuje sice kvalit původních příběhových misí, ale o mnoho stupňů převyšuje kterýkoliv vedlejší úkol netýkající se příběhové linie. Alespoň takhle měly vypadat všechny vedlejší mise.

I když i tady se najde pár relativně nepodstatných nelogičností. Trysky, které uvádí asteroid do pohybu, jsou umístěny jen na jedné jeho straně, jak se tedy může asteroid pohybovat vpřed, namísto aby rotoval? A jak to, že po vypnutí těchto trysek onen obří steroid již vstupující do atmosféry planety (viz jeho hořící čelní strana) zázračně změní kurz a planetě se vyhne? To v BioWare nikdo neposlouchal při fyzice na základní škole?

Průšvih ale nastal opět v uspěchanosti. Přídavek vyžaduje patch 1.01, který údajně něco opravuje, ale ve skutečnosti přináší mnoho nepěkných problémů. Mimo častějšího zamrzání ve výtazích (které prý odstranil) se v některých případech stává, že zmizí textury lávy. Jízda v černočerné krajině umí pořádně otrávit atmosféru. Ale jde to přežít, hlavně díky bloomu (nebo možná HDR nasvícení scény), kdy větší výškové rozdíly v terénu trochu září. Atmosféra oné mise je ale nenávratně v tahu.

Takže má cenu si jej zahrát? Nemá, sice jsou tu náznaky napojení na hlavní dění ve hře, ale ty jsou hned utnuté, jako by je někdo zapomněl dodělat. Jinak jde vlastně jen o další planetu, kterých jsou v ME desítky.

Pro: nová rasa, minové pole, místní rádio, je zdarma (platí se jen nutností instalovat patch)

Proti: krátké, nedoladěné, velmi podobné již existujícím misím, fyzikální nesmysly

Jelikož jsem hloupý a nečtu informace na obalu (asi) Levelového CDčka, ze kterého původní hru mám, velice dlouhou dobu jsem si myslel, že BDtS není DLC, ale normální klasická část původní hry. Tenhle fakt taky možná dost ovlivnil rozhodnutí o hodnocení, které jsem přídavku nakonec dal. Ale tak co. Jak to člověk cítí, tak to pálí ven.

Rasa Batarianů očividně lidstvo fakt moc v lásce nemá. Když se snaží svrhnout mega asteroid na jednu z největších lidských kolonií, to musí být důkaz jak hrom.
Von samozřejmě člověk nesmí moc přemýšlet o tom, že ve skutečnosti žádné časové omezení nemá, že Shepard si klidně může v Maku dát maraton všech Jacksonovo filmů ze Středozemě s prodlouženou verzí, a na konci všeho bude asteroid stále na tom samém místě. Takže i kdyby ona potenciální srážka s kolonií byla ve hře reálná, možná by to bylo logické, ale hru bych hrál za hroznýho stresu, což fakt nechci. Naštěstí tomu tak není, přičemž jsem si velice užíval bitkaření s teroristickými Batariany, manévrování s Makem při palbě na ty stupidní turrety, nebo přecházení toho minové pole, kde ti Batariani byli z nějakého důvodu nejtvrdší. A i celkově ta asteroidová atmosféra je pěkná. Jako finále se nám navíc dostane podle mého názoru vynikající bitka s poslední skupinou teroristů a jejich vůdcem, který vás postaví do zapeklité situace, ze které lze opravdu pouze vyjít cestou "buď a nebo". A i ta hudba během konfliktů se dobře poslouchá.

Za mě velice povedené DLC, byť někdy to ježdění Makem po asteroidu není kdo ví jak zábavné, plus mohla tu být větší rozmanitost interierních lokací, přesto jsem se velice bavil.

Pro: Atmosféra, souboje, hudba, hratelnost

Proti: S Makem někdy nuda, malá rozmanitost interieru

Toto dílko je prvním DLC, které jsem hrál a určitě jsem nebyl zklamaný. Celá mise je celkem zábavná a trvala mi něco přes hodinu, navíc zadarmo, takže "investice" se na peněžence nepodepíše. Projíždět se po asteroidu bylo mým snem už od prvního zhlédnutí filmu Armageddon, splnil jsem si ho až nyní po více než 10 letech.

Celé zpracování značně převyšuje kvalitu vedlejších misí ve hře a celkově se mi líbilo více než zhruba polovina DLC k ME2. Příběh je tuctový, ale přesto zajímavý, lokace vyhovující, ale největším kladem je nová rasa Batarianů, která se dočkala většího využití až v ME2, doufám, že by se nějaký Batarian mohl zatoulat i do vaší party ve trojce.

Instalací DLC se podle mě nedá nic zkazit, pokud vás hra baví, tak proč si ji neprodloužit.

Pro: Batariani, zdarma, asteroid

Proti: omletý příběh

"ME: Bring Down the Sky" jsem hrál s posledním patchem, zhruba v první čtvrtině hry celého ME. Vedle několika slabších vedlejších úkolů, na mě zapůsobila tato mise velice pozitivně. Intenzita děje - asteroid letí proti planetě a arogantní otrokářští Batariané, jen tak zabijí, nebo prodají kohokoli. Ačkoli, kromě konce, toto DLC není časově omezeno - pocit spěchu je cítit všude.

Mise jako taková, mi ale přišla dost krátká a je škoda, že toto DLC nepřináší ještě něco navíc. Intenzita - vztek a agrese spojené s počínáním Batarianů - mě však dostala.
Při volbě jestli zachránit zbytek výzkumníků, nebo sejmout zbytek Batariánských pirátů - no váhal jsem..

70% - jo, zas tak moc tato mise nevybočuje. Jo, na DLC je toho tam docela málo, ale co naplat, já se "sakra" bavil.

Pro: Proč si lehce neprodloužit hru, o kvalitnější vedlejší misi.

Proti: Na DLC je toho trochu málo...

Jedna "planeta" pro vozítkový průzkum navíc (a docela dlouhá), tři základny podle staré šablony (vstup, velká hala, schody nahoru a ukončení vzadu) a jedna zajímavá hlavní báze. Průměrní nepřátelé (a to jak batariáni, tak věžičky), projíždění se sem/tam, několik menších morálních rozhodnutítch ... na výsadkovou misi je to dlouhé, ale jako DLC moc krátké.