Lost In Play

10.08.2022
12.07.2023

Pre Gal a Tota všetko začína ako úplne obyčajné ráno. No kým on chce stráviť deň hraním sa s Game Boyom, ona by sa najradšej zabavila inak. Gal sa preto rozhodne vystrašiť svojho brata vlastnoručne vyrobenou kartónovou maskou príšery a dobrodružstvo sa môže začať. Nevedno ako sa totiž naši dvaja súrodenci ocitnú v magickom svete plnom rôznorodých postáv - od priateľských žabiakov až po obrovské ryby a medzi nimi aj jeden chamtivý káčer. Na spiatočnej ceste domov ich teda čaká viacero nástrah.

Lost In Play ponúka všetky známe prvky, ktoré nesmú chýbať v skoro každej adventúre. Prehľadný inventár, v ktorom sa vám potrebné predmety skombinujú sami, je potrebné vyriešiť niekoľko hlavolamov, ktoré sú dôležité pre váš postup a nachádza sa tu aj niekoľko minihier. Zakaždým na vás čaká niečo nové - či už budete hrať karty alebo budete musieť spájať štvoricu farebných krabov.

Lost In Play je naprosto kouzelná a hravá adventura, plná dětské fantazie a dobrodružství. Dětští protagonisté, sourozenci Gal a Toto, nás na pár hodin vrátí do dětství a zažijeme s nimi cestu plnou goblinů, trpaslíků a dalších bytostí na krásně zpracované dobrodružné cestě.

První co zaujme je krásná kresba a pohodová, pohádková a kouzelně laděná atmosféra. A nelze než ocenit i fantazii a nápady tvůrců, lokace, postavy a vlastně i řešení hádanek a miniher je často velmi nápadité a zároveň dobře hratelné. Obtížnost není vysoká, ale jsou zde i minihry, které dokáží potrápit. Na minihry sází hra hodně, je jich zde celá hromada a většina je opravdu zábavná. Našlo se ale i pár takových, které mi nesedly a jednu jsem dosud nepochopil a udělal naprostou náhodou :)

Kombinaci předmětů zde nenajdeme. Respektive párkrát ano, ale hra si je zkombinuje sama. Tedy když nepočítám jednu suprovou minihru typu IKEA. V každé lokaci zkrátka musíme plnit úkoly, které nás posunou dále. Ty jsou většinou ve stylu "Sežeň mi předmět A a já ti dám předmět B", kombinované právě s minihrami a hádankami, což ale klasicky není tak jednoduché, jak to vypadá. A funguje to úplně bezvadně, vše je protkané humorem, i když někdy lehce infantilním, ale co už - hru si můžou naprosto bez problémů zahrát i děti. I já jako dospělý jsem se u hry párkrát pěkně zasmál, hlavně v momentě, kdy hrajeme za slepici :)

Lost In Play jsem si neskutečně užil. Je to krásně zpracovaná a milá adventura, kterou lze určitě doporučit.
Dobrých adventurek není nikdy dost. A skvělých adventur už tuplem. K Lost in Play nemám absolutně žádné výtky. Hra je velmi napáditá, dobře se ovládá, perfektně vypadá a celkově se hraje jako víno. Jedná se o kratší (asi 4h), němou a po všech směrech bezchybnou point'n'click adventurku o roršťárnách a dobrodružstvích, která se odehrávají buď okolo (nebo aspoň v hlavách) dvou sourozenců.

Většina klikacích adventur si bohužel nese stigma "rebootu značky", která tu byla kdysi na prvopočátku PC hraní, a s tím přichází většinou pěkne vypadající hra, avšak herními mechanikami spíše zastaralá, až archaická hratelnost. Lost in Play naštěstí tento problém nemá a je perfektním příkladem moderní adventury - a já doufám, že vývojáři vidí, že dělat tyto hry dnes pořád ještě má smysl. Vzpoměnte si na všechny neduhy klikacích adventur - a ani jeden z nich u Lost in Play nenajdete. Pro typické adventurní záseky je tu přítomna nápověda, nečeká vás žádný stupidní pixel-hunting a ani žádné nesmyslné kombinování předmětů do ještě absurdnějších výsledků. Každá část se skládá z několika, maximálně 4-5 obrazovek a nezasypává vás hromadou náhodných předmětů. Od začátku je směrem k hráči velmi dobře komunikováno, co se od něj chce, a není tudíž prostor pro žádné záseky. I když by se mohlo zdát, že ja hra kvůli tomu banální, není tomu tak. Každou chvíli narazíte na nějakou minihru, z nichž jsou některé poměrně lehké, jiné však dovedou vaši mozkovnu roztočit alespoň do středních obrátek. Lehké nebo těžké, každá minihra je originální, detailní a dobře odladěná, takže žádná nepůsobí jako nucená nástavba nebo zbytečné zrdžování hry. Příběh je dětsky hravý, situace vtipné a zábavné. Ovládání na gamepadu je naprosto bez chyby, na Steamdecku hra běží ve stabilních 60 fps, což není překvapující, ale po Plague Talu to byl balzám pro oči.
Byl to i balzám pro ruce.
A pro mozek.

Lost in Play nemá chybu. Doporučil bych rodičům s dětmi, protože se u hry zaručeně zabaví i pobaví oba.

Pro: Hravost, stylizace, hudba, hádanky, ovládání, délka, cena

Proti: Nic

Nebyť jedného rozhodnutia, ktoré tvorcovia urobili, dal by som hre oveľa vyššie hodnotenie. Možno až o 15%. No nemám rád, keď sa niekto rozhodne do hry priniesť "druhý trailer", kde máme možnosť si pozrieť, čo všetko naši hrdinovia absolvovali, no my sme pri tom neboli. Neviem či to súvisí s časom alebo peniazmi, alebo majú v pláne priniesť ešte DLC k hre, no keby sa rozhodli celú tú asi 30 sekundovú videosekvenciu na konci hry jednoducho z hry vyhodiť, nemal by som žiadne väčšie dôvody ísť s ratingom nižšie.

Realita je taká, že som si Lost In Play úprimne užil. Hra, ktorá nás vracia do detských čias, má sympatických dvoch hlavných hrdinov a nejde o titul, kde by ste sa pri hraní niekde mohli nejako výraznejšie zaseknúť. Maximálne pri niektorých minihrách, ale k tomu sa dostanem za chvíľku.

Oceňujem nápad, že sa dostaneme do sveta fantázie našich súrodencov, animácie sú absolútne nádherné. Okrem toho spracované v tak krásnych farbách, že celý svet na vás žiari. Okrem toho však dizajny postavičiek sú veľmi dobré. A nemyslím tým len našich súrodencov. Ale úplne všetkých. Po skončení hry si budete schopní vybaviť asi úplne všetky postavičky, ktoré ste videli. Je v tom kus charakteru.

Počas hrania som rovnako nešetril smiechom. Je síce pravda, že hra má aj trošku infantilnejší humor, no vezmite si fakt, že všetko je podané skrz oči dvoch malých súrodencov. Takže to hre nijakým spôsobom neubližuje. A hoci je tu aj niekoľko trápnejších momentov, tak si nevybavím ani jeden, pri ktorom by som prevrátil očami a povedal si, že tu to tvorcovia zabili. Ale áno, nie všetky fóry fungovali na sto percent.

A na záver sú tu ešte minihry a hlavolamy. V prípade hlavovlamov si myslím, že vás nejako výraznejšie nezdržia. Logika v nich funguje, nie sú nejako výrazne komplikované a myslím si, že aj mladší hráči ich bezproblémovo zvládnu. Čo sa minihier týka, niektoré sú lepšie a iné celkom slušne potrápia vaše závity. A môže pôsobiť celkom frustrujúco, keď nebudete vedieť poraziť pána čajku a vytvoriť štvoricu krabov skôr ako on. Alebo keď budete musieť naháňať vo finále žabiaka, ktorý pred vami bude vytrvalo utekať. Toto sú momenty, ktoré asi najviac natiahnu váš herný čas.

Inak však nemám hre moc čo vytýkať. A ako som povedal, keby tam nie je to 30 sekundovú video sekvenciu, ktorá pôsobí ako ukážka všetkého čo si nezahráme no chcel som zahrať, hodnotenie by išlo minimálne o 10 - 15% hore. Takto sa ale bude musieť zmieriť s výsledkom, ktorý som jej udelil.

Update 14.12.2022 - zvyšujem hodnotenie hre na 80%. Retrospektívne veľmi ľutujem moje originálne hodnotenie tomuto titulu, lebo v momente ako som hru dohral som sa len cítil dotknutý skutočnosťou, že som mal pocit že celé finále ostalo veľmi skresané. No spätne si uvedomujem, že hra si zaslúži vyššie hodnotenie už len z toho titulu koľko kreativity a šarmu sa do nej dostalo. Je to rozhodne nádherná adventúra a nezaslúži si, aby som ju kvôli jedinému rozhodnutiu posunul až o toľko nižšie. Vtedy mi to prišlo zaslúžené, dnes mám pocit, že som hru zbytočne podhodnotil.

Pro: nádherné animácie, postavy, vizualizácia fantazijného sveta našich hrdinov, titulky

Proti: niektoré minihry vedia zdržať, pôsobí to, ako keby chýbala určitá dávka contentu

Jaká dobrodružství mohou prožít dvě děti během jednoho dne, když si jdou hrát? Co všechno si během hry představují? To vše se dozvíme v této hře, kterou jsem si zahrál společně se svými dvěma ratolestmi (6 a 8 let).

Příběh hry příjemně odsýpá. Hra je rozdělena na jednotlivé kapitoly, které se nesou v dobrodružném duchu. V každé kapitole je vždy jasné, čeho je potřeba dosáhnout a pokaždé dojde i na nějaké ty hádanky. Příběh byl zábavný jak pro děti, tak i pro mě. Líbí se mi, jak hra dokáže vyprávět příběh bez použití slov, respektive rozpoznatelných slov. Tak trochu mi ten přístup připomněl hry od Amanita Design. Hodně se mi líbily scénky úplně na konci, kde je vidět, jak si děti hrály ve skutečnosti.

Hra je přiměřeně obtížná tak, že hrou zvládnou procházet i mé děti. Je ale pravda, že jsem je musel sem tam popostrčit. Dost jsme se při hraní bavili, nejvíce se mi líbila úroveň s přepadením hradu, které tak úplně nevyšlo podle dříve vymyšleného plánu. Sem tam mi ale vadilo, když byl nějaký interaktivní prvek na kraji obrazovky a my jsme místo něho omylem klikli na přechod do jiné obrazovky.

Snad v každé úrovni pak dojde na nějaké minihry či hádanky, což je moje oblíbená součást adventur. Řada z nich jsou lehce obměněné staré známé kousky, ale některé byly pro mě i originální. Pro starší děti a pro dospělé nejsou minihry obvykle problém, zvláště když je možné si nechat hrou i napovědět. Pro mé mladší děti však byly minihry náročnější, tak jsem musel prakticky pokaždé s řešením pomáhat. Nejvíce mě bavilo směrování paprsku, honička v jeskyni, karty či příběh v knize v různých časech. Naopak jsem vůbec nepochopil finální podvodní puzzle v podobě skládání různých medúz.

Graficky se hra přesně hodí do daného konceptu hry pro děti. Vše je přehledné a přitom tak trochu ztřeštěné a bláznivé. Děti nemají problém se v jednotlivých obrazovkách orientovat. Hudba se také dobře poslouchá a obvykle se do daného prostředí dobře hodí.

Celkově jsem se hrou velmi spokojený. Děti dokázaly velkou část hry hrát samostatně a i já jsem se po pár týdnech výborně bavil, když jsem si hrou kompletně prošel znovu sám.
  • Switch 90
Ohromné překvapení a jedna z nejlepších adventur, co jsem kdy hrál. To, že hra bude skvělá po audiovizuální stránce, jsem tak nějak očekával podle obrázků a trailerů, i když stejně stojí za to podtrhnout, že veškeré interakce ve hře mají unikátní propracované animace. Co mě ale velice překvapilo, byla hratelnost.
Adventurní pasáže mi dávaly skoro vždy absolutní smysl, což je něco, co se zdá být triviální, ale hrál jsem opravdu hodně klasických adventur, a i ty nejlepší z nich toto nezvládají a občas v nich zkrátka musíte použít papouška na trampolínu, abyste zapálili pochodeň, přestože je vedle vás svíčka. Toto se zde prakticky nevyskytuje, vždy jsem přesně věděl, co potřebuji získat, takže šlo jen o to kde a jak.
Další skvělá vlastnost této hry je její tempo a střídání adventurních pasážích v měnících se prostředích, s různorodými hádankami. Ty nejsou vždy originální - najdete zde variaci na Sokobana, dámu a další klasické hry, ale jsou dostatečně odlišné a za mě trefují správnou úroveň obtížnosti, kdy nejsou úplně triviální, aby je šlo vyřešit s prstem v nose a zároveň jsem se na nich nezasekl a hra mi příjemně utíkala.
Jediné, co bych hře vytknul, je, že jelikož jsem hrál na gamepadu, tak se mi několikrát stalo, že jsem se během některých pasáží "uklikl", jelikož ovládání nebylo úplně intuitivní, případně interaktivní prvky byly příliš blízko u sebe.

Pro: perfektní animace, různorodé netriviální hádanky, tempo, hudba

Proti: na gamepadu občas neintuitivní ovládání