LEGO Marvel Super Heroes

22.10.2013
15.11.2013
22.11.2013
05.10.2021

Vžijte se do rolí členů týmu "mstitelů", jako je neohrožený Kapitán Amerika, borec Iron Man nebo božský Thor. Těšte se také na Spidermana, Hulka, nebo Černou vdovu. Mezi záporáky se objeví Zelený skřet, Victor Von Doom, Loki, Sandman či Magneto. Hlavní zápletka hry se točí kolem šíleného boha Lokiho, který se z nejasných důvodů nemůže vrátit do domovského Asgardu. Spolčí se proto s dosud neodhaleným antihrdinou a rozpoutá ve světě lidí chaos. Jako základna hrdinských výprav za dobrodružstvím slouží americký New York. Ve hře se dostanete i na spoustu reálných míst světa. Bohužel opět chybí online multiplayer. Hrát můžete ve více lidech, a to lokálně, na jednom PC či konzoli.

Už jsem na to přišel. Ve hře jsou dvě plavidla a jedno jsem neměl zakoupené. Kdo by to byl řekl :)

Můj herní LEGO seriál pokračuje titulem LEGO Marvel Super Heroes. Traveller´s Tales tentokrát opustili přesné zpracování licencované látky jako v případě posledního Pána prstenů a od firmy Marvel si vypůjčili pouze svět a postavy. Příběh je tak z vlastní scénáristické produkce a myslím, že pěkně zapadá do marvelovského světa.

Hlavními záporáky jsou Dr. Doom a Loki, kteří se spojí se svými zlovolnými přáteli (Magneto, Venom, Dr. Octopus, Sandman) a snaží se vybudovat zařízení zvané Doom Ray of Doom z kosmických cihliček, tedy trosek skateboardové desky Silver Surfera. Ve finále se dokonce objeví samotný Galactus a k likvidaci tohoto poněkud žravého monstra se musí Avengers a X-Men spojit i s bojovníky z nepřátelské strany, aby byla Země zachráněna.

Systém hratelnosti hry se neliší od dalších LEGO titulů. Ovládáte sestavu superhrdinů, buď pevně daných v příběhové kampani, nebo si je zvolíte ve free hře. Zkoumáte realisticky vybudovaný svět z kostiček, bojujete s nepřáteli, rozbíjíte objekty a řešíte puzzle s využitím rozdílných specifických schopností vašich hrdinů. Prostě hráči LEGO titulů budou jako doma.

Příběhové mise jsou pestré a mění se neustále lokace i spektrum prostředí a nabízených hrdinů, jež ovládáte. Mise jsou poměrně rozsáhlé, opět máte naštěstí k dispozici ukládání během levelu, takže pokud musíte od hry odběhnout, nemusíte začínat odznova. Při hraní jsem se příjemně bavil, hra je provázena animacemi s četnými odlehčenými vtípky, které mi zdvihaly koutky. Tentokrát jsem nezaznamenal významné bugy, jenom jednou jsem s Iron Manem zapadl někde v hloubi kanalizace plné kyseliny. Drobné glitche jsou u LEGO her samozřejmostí, ale na hratelnost nemají vliv.

Vždycky se nejlépe bavím při hraní free hry, kdy můžeme používat dle libosti plnou paletu hrdinů. Bohužel pokud hrajete na úplnou kompletaci misí a chcete absolvovat úplně všechny úkoly, potřebujete nejprve prošmejdit město a zakoupit si potřebné postavičky, které netvoří základní skvadru bojovníků. Takhle jsem minul Sandmana a Galactuse, jež občas ke kompletnímu splnění potřebujete. Naneštěstí vám to hra nenaznačí a přijdete na tuto skutečnost až při misi. Takže nezbývá nic jiného než pátrat po městě, kde postavičky naleznete. Jinak hrdinů je poměrně velký počet a docela mi dělalo potíže se v nich orientovat. Naštěstí můj junior, veliká studnice znalostí o Marvelu, mi posloužil jako odborný poradce.

Řekl bych, že celý New York je jádrem celé hry a kampaň v rámci celé hry nehraje zase až tak zásadní roli. Po dohrání všech příběhových misí jsem měl splněno pouze 17% z celé hry! Vaší centrálou je Helicarrier, odkud pádem střemhlav vyrážíte do města. New York je komplexní a poměrně rozsáhlý. Zahrnuje dokonce jeho významné dominanty v podobě ikonických mrakodrapů a samozřejmě Sochy svobody. Ulice jsou plné obyvatel a žijí si svým vlastním životem.

Město nabízí nepřeberné možnosti vyžití. Plníte nepovinné úkoly od četných vedlejších postav, za což získáváte cihličky nebo nové postavy k zakoupení. Některé mise jsou bojové, jiné logické, další zase kurýrní, kdy vás postava žádá o nalezení často bizarních předmětů. Závodíte na zemi, ve vzduchu i na vodě, buď za pomoci vozidel nebo postav se schopností létání. To nejpodstatnější jsou vedlejší mise, díky kterým můžete získat červené kostky a tím pádem power-upy a násobiče skóre. Ty vám servíruje s noblesou a grácií sobě vlastní samotný Deadpool. Jedná se o kratší mise, doprovázené žertovnými animacemi a komentáři. Díky těmto nepovinným úkolům se herní doba vyšplhá určitě přes 50 hodin, bohužel jsem neměl možnost svou hru změřit, jelikož titul hrál dříve synek.

Hra mi velice pěkně odsýpala, po splnění kampaně jsem střídavě podle nálady a času plnil free play mise a střídal jsem to s průzkumem města. Tentokrát jsem oproti předchozím LEGO hrám docílil určitého spádu a nemusel jsem pracně syslit peníze. Podařilo se mi totiž brzy najít násobič skóre a pak už vše odsýpalo jako po másle.

Autorům se podařilo docílit příjemného komfortu pro hráče, nikde nebloudíte, virtuální postava vám ukazuje směr, transport po městě je rychlý, můžete se teleportovat v bohaté síti transportních panelů a i když se vydáte po vlastní ose, s létajícími postavami jde poletování také plynule. Hra umožňuje výměnu postav kdykoliv podle libosti, jedině vozidla musíte měnit u panelů, pokud potřebujete specifický typ pro určitá zadání závodů. Nicméně za běžných okolností si můžete ve stylu GTA přivlastnit cokoliv, co jede kolem.

LEGO Marvel Super Heroes je mezi záplavou LEGO her velice povedeným kouskem a zejména pro fanouška světa Marvel je povinnou volbou. Přináší nový příběh, bohatou kolekci známých hrdinů a díky zábavné hratelnosti si hru užije každý, i když na 100% splnění asi nebude mít každý trpělivost.

Pro: Poutavé a zajímavé mise. Kolekce hrdinů. Plynulá hratelnost bez zdržování. Uživatelská přívětivost.

Proti: Horší orientace v množství postav. Drobné bugy a glitche.

Celou hlavní kampaň skládající se z 15 epizod, jsem odehrála s přítelem ve splitscreenu. Musím říct, že občas to bylo k naštvání, protože se obraz občas nezaměřil na činnost potřebnou k postupu a nebylo vidět, co dělám. Jinak to byla sranda.
Po odehrání hlavní kampaně jsme měli pouhých 16% z celkového postupu. Zbytek misí se odehrává v otevřeném světu, kterým je město New York. Můžete se vozit v autech, sbírat mince, nebo všechno rozbíjet.
Některé mise jsou splnitelné pouze s určitým charakterem, který je potřeba v jiných misích odemknout, což je celkem matoucí, neboť po hlavní misi máte jen pár charakterů a hledat na náhodu úkoly, které můžete splnit je nic moc.
Celkově se jedná o chytlavou hru, kde spolu spolupracuje například Thor se Spider-manem a Deadpoolem najednou a zahrajete si za spousty různých hrdinů.
Máte radi Lego? Máte radi superhrdinov zo stajne Marvelu? Tak potom je táto hra určená práve pre Vás!
Čím iným začať hru, ktorá robí reklamu vyššie spomínaným spoločnostiam než otrepaným reklamným sloganom.

Ale teraz už vážne. Zatiaľ som nehral žiadnu Lego hru a keďže ich je už celkom úctyhodný počet (a stále sa rozrastajú), siahol som práve po tejto, pretože predstava Lego Avengerov ma celkom lákala už v dobe vydania hry aj filmu. A vlastne tomu tak aj je. Pod ruku sa Vám dostane ohromný počet rôznych hrdinov, z ktorých každý disponuje špecifickými schopnosťami. Hra ich v príbehovom móde predstavuje postupne a teda vždy viete ktorého treba zrovna použiť.

Spočiatku som sa obával skutočnosti, že ide o hru určenú mladším hráčom, ale moje obavy sa po prvých pár leveloch rozplynuli. V podstate je to podobné ako s modernými animákmi – síce sú určené hlavne pre deti, ale bez problémov sa pri nich prebavia aj dospelí.
Hra sa hrá ako tradičná akčná adventúra. Teda okrem akcie, ktorej si užijete dosýta, a rozbíjania všetkých možných lego predmetov sú úrovne plné rozličných menších či väčších rébusov založených práve na špecifických schopnostiach jednotlivých postáv. Spočiatku som sa moc nechytal (sakra, neviem či by som sa tým mal zrovna chváliť :D), ale akonáhle som pristúpil na pravidlá hry, nerobili mi hádanky žiadny problém.

Hra má vlastný príbeh inšpirovaný komixami a filmami a pôsobí ako taká milá paródia. Dialógy sú nahláškované a nie je núdza ani o komické situácie. Párkrát som sa dokonca aj nahlas zasmial, takže za mňa dobré.

Grafika je celkom jednoduchá, veď čo by ste čakali od hry z Lega? Potešilo ma, že som mohol rozbiť takmer všetko v dosahu. Občas síce zahaprovala kamera, ale na žiadne vážne problémy som nenarazil.
Hra disponuje aj veľkým otvoreným svetom, ale túlanie sa po meste a plnenie vedľajšákov ma až tak neoslovilo. Príbehové misie mi sadli viac.

Čo dodať? Lego Marvel Super Heroes je síce niekedy až moc jednoduchá, ale stále veľmi zábavná plošinovka/akčná adventúra s hromadou postáv, z ktorých si každý nájde svojich. Môj prvý kontakt s Lego hrami teda dopadol na výbornú. Snáď budú Lego Avengeri rovnako dobrí.

Pro: široký výber známych aj menej známych postáv, zábavné puzzly, vtipné dialógy, príbeh

Proti: otvorený svet, niekedy až moc jednoduché

V živé paměti mám poslední závod, který mi chyběl do platinové trofeje v The Lego Ninjago Movie Videogame. Větší vopruz aby člověk pohledal. Šibeniční čas v kombinaci s příšernou kamerou člověka na třicátý pokus naučí běhat i poslepu (u ninjů by to vlastně mohlo být tématické). Marvel Super Heroes také obsahuje závody. Také obsahuje strašnou kameru. Závody ovšem nejsou ve formě běhání po svých, nýbrž létání s postavičkami nebo ježdění v dopravních prostředcích. Hlavně létání mi zvedalo mandle. Kromě kamery je tady ještě hodně citlivé, až nepředvídatelně citlivé, ovládání. Nepomáhá tomu zvýšená nutnost orientace ve vzdušném prostoru. Frustrujících závodů je tedy o dost víc a jsou méně zábavné. A tak.., stejně mi to nedalo a platinu jsem nakonec dal. Alespoň měl syn více času vyřádit se ve městě.

Jako první jsme začali hrát příběhové mise, kde mě čekalo první nepříjemné překvapení. Zdejší pojetí "splitscreenu" je hrozné. Pokud jsou postavičky dál od sebe, hra obraz klasicky rozdělí na dvě poloviny. Když se k sobě přibližujete, obrazovka se začíná podivně ohýbat a překlápět, až se sjednotí při blízkém kontaktu. Je to nepřehledný, rušivý a hloupý experiment. Kontraproduktivní inovace na kterou jsem si nezanedbatelně dlouho zvykal. Naštěstí hra ve městě běží při klasickém rozděleni na dvě poloviny.

Ve výsledku dostanete klasickou lego hru. Krátká příběhová kampaň je plná hádanek a humoru. Znalci Marvel univerza mají nespornou výhodu k pochopení spousty vtipů. Hádanek je asi o něco víc, než samotné akce. Neustále musíte přemýšlet nad postupem dál. Není to samozřejmě nic těžkého. Hra je určená hlavně pro děti a postup docela odsýpá. Navíc je v každé misi spoustu věcí, ke kterým si teprve musíte zpřístupnit postavičku s odpovídající schopností. Opakované hraní misí díky tomu nabízí novou motivaci.

Otevřený New York vypadá k světu a je přímo napěchovaný malými úkoly, za které si můžete pořídit nové postavy, vznášedla vozidla nebo lodě. A hlavně zlaté kostky. Díky nim si zpřístupníte bonusové úrovně, ve kterých sbíráte červené kostky. Za které si můžete koupit nezanedbatelné bonusy. Například vynásobení množství kostiček, které ve hře neustále sbíráte. Můžete se dostat až na krát 3864, kde už to po té lítá po miliardách. Doporučuji pořídit si násobící bonusy jako první. Nakoupení všeho ostatního bude pak už jen formalita. O vzdušných závodech jsem se již zmiňoval. Dopravní závody jsou o něco jednodušší. Po zvládnuté citlivosti ovládání jsem se vztekal snad jen nad tím, že místní panáčci totálně kašlou na dopravní předpisy.

Samostatná kapitola je Stan Lee, se kterým si užijete mnohem víc než jen s malým cameem. Můj čtyřletý syn ho díky tomu na první dobrou poznal ve Strážcích Galaxie.

Pro: v celku hodně obsahu, humor, "nenáročná" zabava pro děti i dospělé, Stan Lee, otevřené město New York

Proti: kamera se chová podivně, extrémně citlivé ovládání vozidel a létajících postav, halucinogení zobrazení splitscreenu v příběhových misích

Naše známé LEGO hry od Taveller's Tales se přehoupli k Marvelu a alespoň můžeme mít pohromadě většinu komiksových postav narozdíl od filmu. Bylo to až netypické vidět Spider-Mana po boku Fantastsické čtyřky (smích).
Tento " LEGO díl" se mi líbil zatím nejvíce, a přesto u tohoto "dílu" mi nevadilo, že se většinou stejné herní prvky opakují. "Tandemový seskok" z letadla přímo do centra New Yorku je velice zábavné, hlavně když se snažíte proletět lego kruhy a připadáte si jako cirkusák v otevřeném šapito.

Velice mne pobavil nápad ve stylu GTA, kde si můžete vzít jakékoliv auto a projíždět se po celém New Yorku a plnit i té vedlejší úkoly. Moc výhrad k této hře nemám, jenom to, že hra nepřináší nijak zlváštní velké novinky a po delším hraní i chvilkama nudí. Že bych jí mohl hrát pořád? Se opravdu říci nedá i tak 85% je pro mě nadprůměr.

Pro: Marvel a jeho komixové postavičky dohromady

Proti: Po delší chvíli začne nudit.