Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Hra byla zčásti financovaná Kickstarterem. Tvůrci byli nuceni k této cestě poté, co několik vydavatelů odmítlo hru publikovat a dosavadní investor (kterým je miliardář Zdeněk Bakala) začal mít obavy, že se hra nebude prodávat. Proto vznikla dohoda, že když bude kampaň úspěšná, tak investor dofinancuje zbytek vývoje.

Autoři požadovali na Kickstarteru 300 000 Liber (10 milionů Kč). Tuto částku získali během 36 hodin a nakonec se vybraná částka vyšplhala až na 1 106 371 Liber, čímž se stala dosud nejúspěšnějším českým crowdfundingovým projektem a jedním z nejúspěšnějších herních crowdfundingů vůbec.
Warhorse Studios v průběhu vývoje navázalo neoficiální spolupráci s vývojáři hry Star Citizen. Obě studia si při této spolupráci vyměňují své zkušenosti s CryEnginem.
Během vývoje zaznívaly z USA a Německa kritické hlasy označující hru za rasistickou, protože se v ní vyskytují pouze zástupci bílé rasy. Kritici argumentovali například z Čech pocházející iluminací Královny ze Sáby datovanou k počátku 15. století, a to s odkazem na blog People of Color in Medieval European Art History. Daniel Vávra se bránil s tím, že hru vyvíjí podle aktuálních historických poznatků a možnost potkat příslušníky jiných ras v době a místě, kde se děj hry odehrává, byla prakticky nulová. Hra byla dále označována jako sexistická, protože ústřední postava je muž a nelze si zvolit ženskou hrdinku.
Český dabing se rozhodli vytvořit sami fanoušci hry. Byl zřízen transparentní účet, na který mohl kdokoliv přispět. Tato informace se brzy dostala k Danu Vávrovi, který sám na tento neoficiální fanouškovský projekt přispěl značnou částkou a dokonce si i sám následně nadaboval postavu. V hotovém dabingu pak budeme moci slyšet hlasy známých českých herců.

Tvůrci

Nejrychlejší interní průlet hlavní příběhovou linií se povedlo za 17 hodin. Něco takového bylo možné na základě enormních znalostí obsahu a rushování. Autorem rekordu je zároveň autor textu.

Reálná a běžná délka herní doby je minimálně několikanásobná a může bez problému dosáhnout i sta hodin.
Písnička v soundtracku hry "Till Our Heads Turn White" , byla nazpívaná samotnými vývojáři.
Firemní meetingy a prezentace probíhají vzhledem k nemalému počtu zaměstnanců a slušnosti vůči kolegům z jiných zemí v anglickém jazyce.
Firma Warhorse se až do roku 2014 jmenovala Prague Game Studios.

Příběh

Jindřichova cesta za pomstou může skončit ještě dříve, než vůbec začne. Pokud provedete ve Skalici ještě před útokem něco, za co vás vsadí do vězení, celý masakr prošvihnete a sami uhoříte při požáru.

Hardware

Minimální požadavky:
OS: Windows 7 (64 bit)
Procesor: Intel Core i5-2500K - 3.3GHz / AMD Phenom II X4 940
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
DirectX: 11.0
RAM: 6 GB
HDD: 30 GB

Doporučené požadavky:
OS: Windows 7/8.1/10 (64 bit)
Procesor: Intel Core i7 3770 - 3,4 GHz / AMD FX-8350 - 4 GHz
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580
DirectX: 11.0
RAM: 8 GB
HDD: 30 GB

Easter eggy

Na jednom z konců mapy lze najít moderní latrínu s kužely a zábranami. Je dost možné, že to je odkaz na Vávrův článek o Skyrimu, kde zmíněné hře vytklo absenci záchodů, což mu následně řada fanoušků začala předhazovat a ptát se, jestli v Kingdom Come budou záchody.
V Mrchojedech si můžete koupit klisnu jménem Klepna, kterou tam prý přivedl "Nějaký divný polák", který se bál, že mu ji manželka vycpe.

Toto je odkaz na hru Zaklínač 3, kde Geralt vždy své koně pojmenovával tímto jménem.

Jména ostatních koní jsou pak také často odkaz na jiná díla či legendy (Šemík, Bucephalus, Kelpie - Kůň Ciri, atd.)
Jedním z vedlejších úkolů je porazit Máchala. Popis říká: „Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho... zesměšnil!” Jedná se o odkaz na film S čerty nejsou žerty.
Jihozápadně od Úžic lze nalézt polorozpadlou chalupu. Můžete zde nalézt malé klícky a pec v níž jsou malé lidské ostatky. Vedle pece pak naleznete lopatu. Jedná se pravděpodobně o odkaz na pohádku o Jeníčkovi a Mařence.
Na východ od Úžice lze v lese nalézt hrob. Když jej vykopete, tak naleznete mrtvolu s koňskou hlavou. Jedná se o odkaz na film Kmotr.
V Mrchojedech je kůň, který se jmenuje Warhorse Jenda. Jméno odkazuje na psa Dana Vávry, který uhynul během vývoje hry.
Na mapě lze nalézt osamocenou hospodu jménem Hostinec zájezdní Na Mýtince. Pravděpodobně se jedná o odkaz na divadelní hru Divadla Járy Cimrmana, Hospoda Na Mýtince.
Nedaleko mlýnu, v severovýchodní části mapy, lze najít ohniště obklopené dvanácti stoličkami. Jedná se o odkaz na pohádku a dvanácti měsíčcích.
Když se podíváte na popis pochodně v inventáři, tak jsou použita prakticky stejná slova jaká použije Galadriel, když Frodovi popisuje Eärendil v Pánovi prstenů.
Na jihovýchod od Vraníku lze v lese nalézt rozhlednu. Uvnitř se nachází dopravní kužel.
Game over obrazovka (na které obvykle tančí kostlivci) je tvořena na motivy danse macabre, neboli tance smrti, výtvarného tématu oblíbeného ve středověku a novověku.
Když v přídavku Poklady minulosti hledáte třetí část koňské zbroje, můžete najít působivou scenérii sestávajíc z mohutného stromu, k němuž vede dlouhá kamenná zídka. Je to odkaz na konec skvělého filmu Vykoupení z věznice Shawshank, konkrétně nalezení schránky, kterou nechal mezi kameny hlavní hrdina Andy Dufresne svému kamarádovi Redovi.
Severně od Neuhofu lze na mýtině nalézt čtveřici kamenů, mezi nimiž leží Wolverinova ruka.
V jihovýchodní části mapy lze v lese nalézt strom s botami, což odkazuje na Otesánka.
Na jihozápad od Vraníku se nachází hrob. V něm je pochována kostra, která dělá gesto DAB.
Na skalách nedaleko Ledečka lze nalézt velké hnízdo. V něm leží mrtvý kůň a slepice.
Jeden z questů se jmenuje Hrátky s čertem, jedná se o odkaz na filmovou pohádku Hrátky s čerty.
V knize “Život v hospodě”, ze které se hráč učí pijáctví je napsáno:

“Ve středu jsem Na Mýtince,
ve čtvrtek jsem Na Mýtince,
i v pátek jsem Na Mýtince,
v sobotu zas Na Mýtince.”

Což je jasný odkaz na skupinu Tři sestry a jejich hit Kovárna.

Ostatní

Jednou z reálných lokací je hrad Pirkštejn (v historii zvaný též Rataje Hrazené) a město jej obklopující, tedy Rataje nad Sázavou. Dalšími reálnými lokacemi z této oblasti jsou: Sázava, ruiny hradu Talmberk, most a jez v Ledečku.

Rataje nad Sázavou mají v erbu hada, rodový znak pánů z Talmberka - kteří byli jedněmi z nemnoha vlastníků tohoto města.
Již druhý den od vydání eviduje hra kolem 300 000 prodaných kusů, a to pouze přes Steam. To samotné (bez započtení jakýchkoliv jiných platforem) je úctyhodný výsledek.
Po skončení hlavního questu lze pokračovat ve hře a dokončit vedlejší úkoly a aktivity.
Při útěku na Talmberk v questu Utíkej si může hráč z koně sundat sedlo, čímž sníží svému koni zátěž a pojede rychleji.
Předlohou pro model (mo-cap) svérázného faráře Bohuty (Father Godwin) je otec Dana Vávry, Jan Vávra. Zdroj: Titulky hry, v odkazu screenshot.
Hra vyhrála první místo v kategorii Příběh, v prvním ročníku ankety Central & Eastern European Game Awards (CEEGA).
Hra přesně po roce od vydání prodala již přes dva miliony kopií. Z toho je více než polovina kopií pořízená na počítače.
Předpokládaná doba hraní - 70 hodin (hlavní příběhová linie + všechny vedlejší questy).
Hru lze dohrát bez nutnosti zabíjet s vyjímkou jednoho člověka.
Během závěrečných titulků zazní skladba Umírání životem od české black metalové kapely Avenger, která však chybí na oficiálním OST hry.
Ke hře Kingdom Come vyšel artbook od Xzone.cz ve spolupráci s Warhorse.
Kniha vyšla v českém, anglickém a německém jazyce.
Na německém Gamescomu 2017 byl oceněn nejlepší PC hrou na veletrhu.
V Hardcore módu (ve kterém se hráčova pozice nezobrazuje na mapě) je možné si svou polohu zkontrolovat odhozením ptačí klece z questu Slavíci, která na mapu umístí značku.
Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).
Délka všech audiostop dabingu základní hry činí něco málo přes 3 dny.
Do kostela v Přibyslavicích se lze dostat dříve než se stane přístupným. Na jihozápadní straně lze narazit na křoví z kterého lze skočit na zeď, která se rozprostírá kolem kostela. Lze prozkoumat vnitřek kostela a zjistit, že kostel je malý ačkoliv by zde měl přebývat Prcek.
V roce 2019 vydal herní obchod Xzone knihu The Art of Kingdom Come: Deliverance v češtině, angličtině a němčině. Kniha odhaluje zákulisí vývoje hry, obsahuje rozhovory s tvůrci a řadu kreseb, map či screenshotů.
Hra se objevila i ve druhé sérii seriálu České televize Dobré ráno, Brno!, konkrétně v díle S02E05, kde ji na konzoli hraje Johana Kusová.
Brasikona, 20.02.2024, zdroj: vlastní
+6
Přestože se v hardcore módu na kompasu nezobrazují světové strany, má každá světová strana unikátní texturu v pozadí, takže si lze zapamatovat, který obrazec zobrazuje sever.
vojtaruzek, 06.04.2023, zdroj: Vypozorováno ve hře
+1
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 1 hodinu 23 minut a 35 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.