GWENT: The Witcher Card Game

04.12.2018
29.10.2019
24.03.2020

free to play

Po úspěchu minihry Gwint ve hře Zaklínač 3: Divoký hon se CD Projekt rozhodl vyslyšet nespočetné množství dopisů a emailů fanoušků a vrhl se do tvorby samostatně hratelné karetní hry. Nabízí 5 frakcí (Scoia'tael, Severní říše, Příšery, Skellige a Nilfgaard) a postupně by měly přibývat další.

Hra nabízí karty rozdělené do dvou kategorií (bronzové a zlaté). Hraje se na dvě vítězná kola a kolo vyhrává ten, který má na konci kola největší součet bodů na stole ležících karet. Jako u každé správné karetní hry rozhoduje taktika, blafování a znalost karet. Oproti původnímu Gwintu zde herní plocha obsahuje pouze dvě řady, do kterých lze pokládat karty, namísto tří. Spousta karet má vlastní speciální schopnosti nebo se zde objevují karty počasí.

Odnoží této hry ve verzi pro jednoho hráče je Thronebreaker: The Witcher Tales, která obsahuje příběh a upravená karetní pravidla.

Buďme upřímní - Gwent je ten hlavní důvod, proč si zahrát třetího Witchera. A jsem ráda, že jsem se konečně dokopala i do toho samostatného. Hratelnost je až na pár úprav (např. dvě řady místo tří) stejná, jen jsou tady přidané animace, nové karty a jistá logická omezení (počet karet v balíčku). Jinak frakce samotné mají velice vysokou variabilitu, kde se těch milion karet v každé dá namíchat na milion způsobů (což taky znamená, že prakticky po každé hře upravujete a vylaďujete balíček, čímž strávíte víc času než samotným hraním :D), takže monotónnost se nedostaví. Taky je tady hromada herních achievementů, odměn, kosmetické úpravy (avatar, postavička...), možnost tvorby nebo ničení vlastních karet a samozřejmě SHOPPPEEEEE. Co mi naopak vadí jsou bugy, kterých je tady opravdu fůra (několikrát mi celá hra i spadla), a povinnost mít účet na GOG, i když hrajete přes jiný obchod.

Pro: vysoká variablitia hraní, rychlé hry, audiovizuál

Proti: bugy, povinný účet na GOG

Herní výzva: Lovec trofejí
Gwent hraju již od uzavřené bety. V té době to byla jedna z nejlepších karetních her, možná i nejlepší v online světě. Popularita se od té doby pouze snižuje. Na vině jsuo neustálé změny celé hry. Nemění se jenom schopnosti, ale celé principy hry. To má samozřejmě dvě mince. Pozitivní je, že vývojáří neustále poslouchají komunitu a snaží se hru vylepšit. Negativní však je, že hráčí ztrácejí jistotu, jsou zmatení, pomalu už ani neví, jak si sestavit balíček.

Z toho však plyne jedno velké plus: Hra je vskutku dobře vyvážená. Narozdíl třeba od Hearthstonu tak potkáváte za deset her deset různých balíčků a variabilita je obrovská. Proto této hře neustále dávám šanci a doporučuji ji těm, kteří si rádi hrají se sestavováním balíčků a zkoušejí nové věci.
Achievementy: 90%

Pro: Vyvážené, neustálá práce vývojářů, každá hra trvá zhruba stejně

Proti: Nestabilita herních principů