Guacamelee!

09.04.2013
08.08.2013
02.07.2014
08.10.2018

Juan Aguacate býval obyčejným pěstitelem agáve v jedné zapadlé mexické vesničce. Osud však chtěl tomu, aby se stal Luchadorem a jednoho dne zachránil svět. Vše se dá do pohybu únosem dcery místního El Presidente, kterou si pro svůj ďábelský plán vybral "Charro Skeleton" jménem Carlos Calaca a jeho banda (ne)mrtvých desperátů. Juanovi nezbývá nic jiného, než Calacu zastavit dřív, než všechny uvrhne do svého světa mrtvých.

Guacamelee! je klasickou 2D plošinovkou v otevřeném světě, jež se inspiruje tradičním mexickým folklórem a tamní oblibou "světa mrtvých". Hlavní hrdina Juan tak brzy získá schopnost volně přepínat mezi dvěma dimenzemi - Světem Živých a Světem Mrtvých. Každá se liší jak svým zpracováním, tak i uspořádáním a slouží tím jako zdroj prostorových hádanek a komplikovaných skákacích pasáží.

Juan jako správný Luchador samozřejmě disponuje i svými pěstmi, díky kterým se vypořádá s celou řadou různorodých nepřátel. V tom mu pomůžou i postupně získané nové bojové schopnosti, které jsou však současně potřebné i pro pohyb. Guacamelee! se tak daří stírat hranice mezi bojovkou a plošinovkou, jelikož všechny herní pohyby jsou potřebné pro obě herní mechaniky. Celou hrou lze projít také v lokální kooperaci dvou hráčů.

Hra na PC vychází ve speciální Gold edici, obsahující rozšíření El Infierno a řadu nových kostýmů, včetně jejich editoru.

Hey, celkem mě hra překvapila, jak je fajn... navíc ve dvou na gauči - úplný ideál :-)

Barevná, veselá, akční a zábavná bojová 2D skákačka. Vtipný příběh plný nekončícího bojování a rozmanitých chvatů proti velkému zástupu bossů a originálních nepřátel v krásně vykresleném světě, který si sám ze sebe dělá legraci. V této šílené plošinovce se dostáváte do role Luchadora – mexického zápasníka, který se snaží zachránit svoji milenku, která je unesena Calacou, aby byla obětována při rituálu, který by spojil svět mrtvých se světem živých. Vylepšování hlavního hrdiny, mnoho kostýmů s různými vlastnostmi a možnost cestování mezi světy živých a mrtvých, ve kterých se nachází nebezpečná džungle, živá města, krásný květinový kanál, starodávné chrámy anebo zuřící vulkány. Možnost lokálního multiplayeru. Doporučuji hrát s ovladačem.

Pro: Bojový systém, Barevnost, Příběh, Audiovizuální stránka, Humor

• XOne 85
Guacamelee je jedna z těch her, o kterou bych normálně nezavadil, ale když jsem zjistil, že do 14 dnů skončí v game passu, dal jsem jí šanci a nakonec mě bavila tak, že jsem si ji za 80 korun v akci pořídil a zkusím ji zkompletovat na 100% achievementů.
Ve hře se stanete zápasníkem (luchadorem) Juanem, jehož město přepadnou hordy kostlivců pod vedením zloducha Calacy, který unese dceru El Presidenteho, Juanovu milou. Takže zápletka jak z telenovely.
Guacamelee je klasická metroidvania, takže některé oblasti jsou nedostupné a musíte získat nejaky skill, abyste překonali překážky a posunuli se dál. Skilly vás učí stará koza/starej dědek, je jich jenom asi pět, ale bohatě stačí na průběh hrou.
Obtížnost je nastavena velmi dobře, nejsou tam jenom boss fighty, ale velmi často vejdete do místnosti, ta se uzavře a musíte se vypořádat většinou se třemi vlnami nepřátel. Občas jsem se mírně zasekl a třeba desetkrát něco opakoval, ale nic co by mě nějak otravovalo hru. Ta není dlouhá, zabrala mě asi deset hodin.
Soundtrack je to, co si představíte pod mexickou hudbou a grafika je jak z odfláknutýho večerníčku, strašně barevná, ale oboje je hře skvěle sedí.
Celkově mě hra hodně překvapila, je výborná, určitě se k ní budu vracet do El Infierna, kde jsou nějaké challenge mise na záchranu ďábla a prověřim i druhý díl. Je to už několikátý skrytý poklad, který jsem objevil díky game passu.

Pro: Super hratelnost, humor, grafika, hudba

Proti: Hra mohla být trošku delší.