Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Gorky 17

ōdi-um, odium

83
119 hodnocení Platformy
Žánr:
strategie > tahová strategie *
RPG > nezařazeno
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
30.11.1999 PC
19.10.2015 Amiga
Vývojáři:
Metropolis Software, Hyperion Entertainment (Amiga verze)
Oficiální stránky:
http://www.gorky17.com/
Tříčlenná skupinka vojáků NATO - velitel Cole Sullivan, sarkastický polák Jarek Owicz a vědec-strašpytel Thiery Trantigne - se v listopadu roku 2008 vydává do polského městečka Lubin, kde se snaží zjistit příčiny zmizení Skupiny Jedna. Po chvilce se setkávají s podivnými mutanty a co by kamenem dohodil leží zelená mrtvá těla. I přes fakt, že vojáci horko-těžko přežívají potyčky s monstry, číhajícími na každém kroku, vydávají se hledat zbytky Skupiny Jedna.

Gorky 17 je tahová strategie s prvky RPG, zasazená do nevlídného, postapokalyptického prostředí bývalé ruské základny. Cestou narazíte na všelijaká možná i nemožná monstra a některá se k vám dokonce i přidají. Celou hrou prostupuje pocit strachu "co bude za rohem", který je umocněn nedostatkem nábojů a tísnivou hudbou.


Poslední diskuzní příspěvek

Ferdish: aha, to jsem ani nevěděla, že záleží z jaké strany zaútočíš. Mně se hlavně málokdy povede dostat za nepřítele. Budu na to ale myslet.…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Z titulu Gorky 17 jsem získal pocit malé, ale o to lepší, jednohubky bez hluchých míst. Lokací není příliš, šarvátek v konečném důsledku také ne, a příběh se (možná naštěstí) ukončuje dříve, než bych čekal. Ze spádu a odladění většiny herních mechanik by se mohla studia učit ještě dnes, a obtížnost je nastavena tak akorát, aby byl hráč motivován zkoušet nové strategie a hleděl na každý náboj, který získá. Naopak v poslední části už likviduje celé oddíly nepřátel laserovým paprskem nebo jedním tlačítkem, které přivolá na nešťastníky elektromagnetický výboj a obvykle vyřeší souboj během jednoho kola.

Nutnost myslet většinu herního času do budoucna společně s tísnivou atmosférou dělají z přibližně deseti hodin zábavnou činnost, která je výbornou alternativou ke komplexnějším (Incubation) a delším (Jagged Alliance 2) tahovkám. Hraní Gorky 17 jsem odkládal, zvláště po nešťastném začátku (aneb špatně zvolená strategie na začátku může mít fatální důsledky a rapidní nárůst obtížnosti) časovaného deset let zpět, nicméně i nyní jsem nenašel brokovnici a byl to problém, který mě v určité části bez nábojů do pušek a pistolí řádně trápil.

Celkově jde stále o výbornou hru, na které se zub času příliš nepodepsal. Naopak, možná je nyní ideální čas na zahrání Gorkyho 17!

Pro: hratelnost, atmosféra, vizuální stránka, humor, napětí

Proti: menší rozsah

+32
  • PC 80
Jelikož jsem si potřebovala dát od adventur chvilku pauzu, sáhla jsem úmyslně po tomto tahovém RPG. Ze hry jsem měla respekt už od prvního souboje, který skončil na poprvé ještě relativně dobře. Avšak souboje, které následovaly, mně daly tvrdou lekci.

Mnohdy jsem si musela některé souboje zopakovat, jelikož jsem časem zjistila, že jsem zvolila špatnou taktiku. U nepřátel hlavně nešlo předem zjistit, jaké mají odolnosti, a tak jsem klidně mohla promrhat tah tím, že jsem na ně zaútočila zbraněmi, které na ně neměly žádný efekt.

Dost mě překvapilo velké množství různých druhů nepřátel. Největší průser byl vždy, když na ně neúčinkovala vábnička, či zbraň způsobující ochromení. To už mi bylo jasné, že se u souboje zapotím.

Co se týká inteligence nepřátel, většinou byli až nepříjemně mazaní. Dvakrát se mi však podařilo dostat do patové situace, kdy nepřátelé, zaměřeni na útok na dálku, zůstávali ode mne v bezpečné vzdálenosti, a tak, když jsem je musela zlikvidovat, jsem k nim musela nakráčet jako prase na porážku, protože jiným způsobem se k nim dostat nedalo.

Popravdě jsem moc nevěděla, do jakých dovedností si mám rozdělovat body, tak jsem je dávala rovnoměrně do všech a nepřišlo mi, že by to mělo při soubojích negativní důsledky.

Příběh samotný, včetně prostředí, do kterého byl zasazen, mi přišel zajímavý. Soubojů bylo na můj vkus opravdu hodně, ale vzhledem ke krátké herní době mi to až tolik nevadilo.

Pro: velká škála nepřátel, příběh, prostředí, souboje

Proti: nepřehledný inventář, jinak nic zásadního

+27
  • PC 90
Tak po neuvěřitelných skoro patnácti letech znovu dohráno. Ještě dnes si pamatuju, jak usilovně jsem sháněl Score 83, kde právě Gorky 17 byly jako plná hra. Score tehdy bylo v těžkých problémech a 83. číslo vyšlo tenkrát na takřka novinovém papíru. Nakonec jsem si ho s dvouměsíčním zpožděním nechal poslat přímo z redakce. Gorky jsem tehdy dohrál jedním dechem a v hlavě mi zůstala vzpomínka na geniální strašidelnou atmosféru. Jak u mě dopadly Gorky dnes?

Především atmosféra zůstala parádní, přesně jak jsem si pamatoval. Trochu připomíná skvělé Incubation. Hra se odehrává v pro nás velmi atraktivním prostředí bývalé ruské základny v Polsku. Příběh je vcelku zajímavý, i když to o co tu jde se dozvíte až v samotném závěru. Trochu mi připomínal Neffovu triologii Milenium, kterou jsem kdysi četl.

Gameplay je velmi příjemný, boje probíhají na tahy a připomínají šachy. K dispozici je spousta zbraní, střelných, chladných, různých granátů a ke konci dokonce i několik poměrně exotických. Jejich použití je zábavné a má na taktiku boje značný vliv. Ve hře je zakomponován i RPG prvek. Postavy získávají zkušenosti a zlepšuje se jim účinnost střelby a možnost protiútoku.

Graficky hra staromilce neurazí a to i přes nízké rozlišení. Prostředí je ve 2D s 3D postavami. Já zcela náhodou zjistil, že mi na notebooku s AMD grafikou funguje 3D akcelerace. Nefungovali ale filmečky ve formátu .asf ohlašující bossfighty. Hudba je parádní a skvěle dotváří temnou atmosféru. Hra mi přišla celkem krátká, i když Steam mi ukazuje třináct hodin.

Gorky 17 můžu i po letech s klidem doporučit.

Pro: atmosféra, hudba, soubojový systém

Proti: technické bugy na novém HW

+25
  • PC 95
GORKY 17 je jedna z mála her, ke kterým jsem se dostal jak slepý k houslím. Po, pokud si dobře vzpomínám, prvním dohrání FALLOUTu 2, jsem přímo lačnil po nějakém dalším RPG z trochu modernějšího prostředí, žádné fantasy. A najednou, že bude příloha ke Score nějaké rpg i s českým překladem. No proč ne, řekl jsem si, a hru nainstaloval... První pokus ale hře moc nevyšel, oproti již zmiňovaném FALLOUTu mě v GORKY chybělo vše, na co jsem si zvykl a proto jsem hru odložil na poměrně dlouhou dobu. Po nějakém čase došel opět hlad po rpg a navíc i nutkavý pocit po dohrání již dříve rozehraných her. Nu.. dal jsem GORKY 17 ještě jednu šanci a dnes už s klidným svědomím mohu napsat, že jsem udělal opravdu velmi dobře.

To, že hra nevypadala ve srovnáním s FALLOUTem lépe se po pár minutách hraní vytratilo a na řadu přišla několikahodinová čistokrevná zábava s dobře zkonstruovaným a ještě lépe podaným příběhem s až hororovým nádechem, mrazivou atmosférou a hudebním pozadím, dotvářejícím výtečně stísněný pocit (podobné slýchal jsem ve hře Amaurote na Atari 800XE/XL) v detailně vykreslených lokacích. Ještě dnes si vzpomenu na vrak Trabanta nebo nákladního auta značky Ifa.

Dobře vybrané a vyvážené postavy, kterých je ve vaší partě hned od začátku trojice (postupně se přidávají další) a hráč se s nimi lehce ztotožní. Funkční je i soubojový systém, probíhající na tahy. Na eliminaci roztodivných zmutovanců disponujete různými zbraněmi, vybíraje ze širokého spektra, s možností případného vylepšování v podobě systému čím častěji danou zbraň používáte, tím lepší se stává. Tak jako se dají vylepšovat zbraně můžou se vylepšovat i postavy pod vašim velením (zkušenostní body) – štěstím, přesností či různými předměty (neprůstřelná vesta atd). K tomu si připočtěte ještě povedené renderované filmečky a dostáváme opravdu kvalitní non-fantasy rpg, neprávem zahrabané a opomíjené.

Pro: postavy, příběh, zbraně, soubojový systém, hudba, atmosféra a mnoho dalšího

Proti: občas malé chybky

+23
  • PC 85
Nedávno jsem dostal chuť na nějaké kvalitní, temné RPG a tak jsem si vzpomněl na hru z dětství Gorky 17. Když jsem ji nainstaloval, tak jsem se trochu zalekl grafiky a toho, že nejde změnit rozlišení. To je totiž proklatě nízké, ale co, zkusil jsem to a rozhodně nelitoval. Na grafiku, i když dnes již dosti zastaralou, jsem si zvykl a začal sosat příběh a klady které tahle hra nabízí. Nejste zde nesmrtelní vrahouni, co všechno proběhnou s batohem o tisíci nábojích, naopak musíte šetřit a rozvažovat každý výstřel. To se mi dosti líbilo, jelikož trend dnešních her je všechno zjednodušovat, což hrám ve výsledku často ubírá na obtížnosti a tím i zábavnosti. Obtížnost totiž často člověka motivuje překonávat překážky.
Gorky 17 je výborná tahová strategie, zasazená do temného prostředí v Polsku. Se svým týmem postupujete skrze zničené město, likvidujete mutanty, vylepšujete a sháníte svůj arzenál. Každá postava má své statisty, dostává zkušenosti a leveluje se, jak známe z ostatních RPG. Zároveň se jí zlepšují zbraně, které často používá, díky čemuž pak děláte větší škody. K léčení je zde velká škála předmětů od chleba přes náplasti a lékárny až po posilující tablety. Zkrátka staré dobré RPG :)
Co mi na hře vadilo, byl někdy špatný úhel kamery při boji, špatně pak bylo vidět kam vlastně můžu šlápnout a kolik je kolem polí. Jelikož jde o 2D hru, tak nejde kameru natáčet. Pro částečné odstranění tohoto neduhu radím zmáčknout TAB a používat tak zvýrazněnou šachovnicovou mřížku. Druhá věc která mě trochu zklamala byl závěr hry. Bosse na konci jsem si dal jednodušeji než první potvoru ve hře a ani mě neškrábnul.
Z celkového pohledu je však Gorky17 výborné RPG, které vás chytne a nepustí dokud ho nedohrajete. Vůbec tak nevadí, že jde o 12 let starou hru. Má totiž stále co nabídnout i dnešnímu hráči, nehledě na to, že svými kvalitami hravě strčí do kapsy spoustu dnešních titulů.

Pro: Příběh, temná atmosféra, RPG ze staré školy, důležitost šetřit munici, nezapomenutelnost na hru.

Proti: Někdy nepřehledné bitevní pole, zbraně lze vylepšit jen do lvl. 10, závěrečný boss je stejně nebezpečný jako první potyčka ve hře.

+22