Incubation: Battle Isle Phase Four

Incubation: Time Is Running Out, Battle Isle 4: Incubation

30.09.1997

Incubation: Time Is Running Out je tahová taktická hra. Hráč zde ovládá skupinu vojáků v boji proti mimozemské rase Scay'Ger, jež se kvůli neznámému viru přeměnila v krvežíznivá monstra.

Incubation ve své době vynikala skvělým grafickým zpracováním (jedna z prvních her využívajících akceleraci, tehdy ve formě 3Dfx karet), hratelností, jež kombinovala klasickou tahovou strategii s prvky RPG her a vynikajícím multiplayerem, který bylo možné hrát jak přes LAN síť a internet, tak v několika hráčích na jednom počítači. Blue Byte vydali i datadisk zvaný Incubation: The Wilderness Missions, který rozšířil příběh a přidal mimo jiné i editor map.

Mistrovské dílo, kterému se bohužel nikdy nedostalo od masové hráčské obce adekvátní pozornosti. Snad o to více si tuto perlu oblíbili fandové tahových strategií včetně mě. Osobně ji řadím k tomu nejlepšímu, co kdy v tahových strategiích vzniklo, škoda že z celé ságy Battle Isle na mě takto zapůsobil jen tento 4díl. Poprvé jsem ji hrál ještě bez 3Dfx akcelerace, ale i tak to byl zážitek, na který si pamatuji, jako by to bylo včera. Už první mise naznačila, že toto nebude jen tak běžná procházka po cizí planetě s bandou neohrožených mariňáků. Hutné bitvy s velkou, ať už početní či silovou, převahou nepřátel, byli na pořadu nočních bojových akcí. Do toho neustálé přehřívání palebné techniky, s omezeným počtem nábojů, prostě nervy napjaté jak struny, jestli se zas něco někomu nepo….! Obrovskou motivací bylo povyšování mariňáků a nákup nové techniky proti stále silnějším a větším cizákům. Jako skvělou věc hodnotím baner a posléze Jetpack+ Destroyer s kterým se mým hochům dostalo konečně potřebné převahy.
Ke hře jsem se vrátil ještě několikrát a vychutnal i 3Dfx, bohužel poslední pokus ztroskotal na nepodpoře Win Xp.

Pro: vše již bylo zmíněno kolegy, ale ta atmosféra! Slovy nelze popsat!

Proti: nic zásadního

Naprostá bomba! Tahle hra mě tak pohltila, že i dodnes si některé okamžiky pamatuju. Perfektní tahový systém, postupné povyšování vojáků a nakupování lepších zbraní, se kterými se objevovali noví a noví protivníci (nikdy nezapomenu na ty bestie, co šly zlikvidovat jen zezadu), atmosféra každého tahu se dala krájet, prostě paráda. Za kvalitní remake bych vraždil. Škoda, že jsem nikdy nesehnal datadisky.

Pro: Fantastická hratelnost a atmosféra.

Proti: Zaseknutí zbraně bylo často o rozflákání klávesnice :-)

Absolutně špičková strategie, která se spolu s UFO skví na pomyslném prvním místě toho co jsem kdy hrál. Neskutečně silná atmosféra soubojů v klaustrofobních prostorách planetární kolonie, perfektní systém povyšování a nakupování vybavení a hlavně novinka v podobě přehřívání a zasekávání zbraní udělala z téhle hry adrenalinovou bombu, která svojí zvyšující se obtížností rezolutně nedovolila předčasně vypnout počítač.....Navíc i přes možnost kdykoliv provést save se nestávalo, že bych kadou misi jel jenom jednou.....

Pro: Atmosféra, příběh, zbraně, nepřátelé, povyšování, zasekávání zbraní....

Proti: Nejsou...

Skvělý atmosférický řežbošachy : ).Výborný začlenění rpg prvků, velice atmosférická hudba..a parádní multiplayer.Na svojí dobu fakt pecka,co víc dodat.
Tak tahle hra se mi dost zamlouvala.Dohrál jsem ji asi 4x.Moc se líbila nejen hratelnost,ale i vychytávky v podobě přehřívání zbraní a možnost velkého taktizování v podobě různorodé výstroje a výzbroje vojáků a tím pádem pohybu a smrtonosnosti arzenálu.