FlatOut 4: Total Insanity

Fl4tout: Total Insanity

17.03.2017
04.04.2017

FlatOut 4: Total Insanity je již čtvrtým plnohodnotným dílem z oblíbené arkádové závodní série FlatOut. Podobně jako v předchozím díle i tento byl vyvíjen jiným týmem, který není zodpovědný za první dva díly. Nicméně i zde na hráče čekají zběsilé závody plné destrukce na různých tratích a v různých prostředích. K dispozici je přes 27 nastavitelných vozidel, včetně 20 tratí zahrnující klasické derby, závody na čas nebo různé šílené kaskadérské disciplíny. Novinkou jsou tzv. Arény (obsahující herní módy typu Deathmatch, Capture the Flag nebo Survivor) a režim Assault, který přidává do závodů arzenál smrtících zbraní, se kterými pak hráč likviduje protihráče nebo je různým způsobem zpomaluje.

PC verze oproti konzolové vyšla pouze digitálně na Steamu. Tato verze přidává dvě nové exkluzivní arény (Ice Lake Arena a Factory Arena), dva exkluzivní řidiče (Gadget Steawart a Dave Worker), dvě exkluzivní vozidla (Ice breaker a Repair truck) a možnost vytvářet modifikace skrze Steam Workshop.

Tohle je konečně Flatout jak ho známe z prvních dílů - spousta aut, tratí, šílená rychlost, bouračky, výbuchy... Ale popořadě :
Hra obsahuje celkem 10 módů, ať už jsou to závody, závody s powerupy, arény, time trialy atd... To všechno na dvaceti tratích a 4 arénách...
Grafika sice neurazí, ale žádná hitparáda to taky není. Model poškození občas udělá fakt zajímavý ohyby karoserie. Takový dost nereálný.
Co se týče muziky, tak ta je typická Flatoutí - Rock, rock, rock...
Ovládání je prostá arkáda, ale simulátor od hry asi nikdo nečeká.
Ale co je nejdůležitější to je hratelnost a ta je prostě parádní, stejná jako když tahle série teprve pronikala mezi fanoušky.
Bohužel se hra začala prodávat za celkem vysokou cenu, kterou po předchozích zkušenostech zaplatí jen málo kdo, takže v mulťáku zatím moc lidí nepotkáte (píšu 10 dní po vydání a hru má podle steamu cca 3000 lidí).
Celkově bych díky zastaralé grafice a prázdným serverům hru ohodnotil 65%, minimálně pokud jí budete kupovat za tuhle cenu - ale pokud jí koupíte okolo 20€ - rozhodně nebudete zklamaní :)

Pro: Zábava, Spousta tratí, Spousta aut a jejich vylepšování

Proti: Grafika, málo lidí v mulťáku

Hra FlatOut: Ultimate Carnage (komentář) je pro mě vůbec nejlepší a nejzábavnější závodní hrou, co jsem hrál. Předchozí díly od BugBearu byli také zábavné a k otřesu, který přišel s novým studiem v podobě třetího dílu Chaos and Destruction (komentář) se snad nemá smysl vyjadřovat. Nečekané vydání čtvrtého dílu si z prvních ohlasů, které jsem četl, spíše odnesl kritiku s tím, že jde o průměrné závody. Zvědavost, jak si s novým kouskem do série poradilo nové studio, mi ale nedala, a čekalo mě po té veškeré kritice milé překvapení a hodiny zábavy.

Fyzika, všudepřítomná destrukce, chaotické a zábavné závody... Nový FlatOut splňuje to, co známe z původních dílů, tak nějak z poloviny. Dočkáme se parádní destrukce okolí a chaosu, bohužel destrukce jednotlivých vozidel je nulová a dočkáme se jen několika nerealisticky zohýbaných plechů. Kdo bude očekávat odpadající části vozidel vašich protivníků, dočká se pouze jeho zvláštního odstrčení mimo trať, nebo také rovnou do vzduchu. . Ano, fyzika tu také moc nefunguje, a vozidla se při větší kolizi na silnici chovají jako hopíci s nulovou váhou. Ale pozor, agresivní umělá inteligence vám dokáže také nemálo zatopit, a to rozhodně není špatně. Negativa se ale rádi přehlédnete, protože samotná hratelnost tu funguje naprosto skvěle a je extrémně zábavná.

Hra se celkem dělí jako v Ultimate Carnage na dva hlavní herní módy, jimiž je FlatOut mód a Kariéra. Ve FlatOut módu jde o vámi získané skóre během 42 disciplín, kterými jsou závody s bombou, speciální derby nebo speciální závody. Odměnou za získání požadovaného skóre je pak odemčení tratí,charakterů, nebo vozidel. Vozidla samotná nepůsobí zrovna nejlépe, ale ani jejich zpracování neurazí. Hůře jsou na tom ale jejich kosmetické vylepšení, ze kterých si dovolím vypíchnout plameny od vašeho výfuku, ze kterých si můžete udělat např. bublifuk. Tato vylepšení samozřejmě nejsou povinná, a to je také jedině štěstí. Vaše vozidla si můžete vylepšovat i co se týče výkonu, vzhledově můžete měnit pouze barvy. Kariéra se celkem dělí na tři režimy, Derby, Classic a AllStar, pro které je na výběr řada specifických vozů. Převládají zde klasické zábavné závody, ale mezi nimi se objeví např. časovka, derby, nebo nový a otřesný Assault mód, který připomíná Mario Kart. V tomto módu měníte získané nitro za různé pasti, bomby a jiné vychytávky proti svým protivníkům. Bohužel mód vůbec jako celek nefunguje, a rozhodně ho nebudete vyhledávat a už vůbec se na něj těšit.Ve hře nechybí ani Multiplayer nebo známá kaskadéřina pro dva hráče.

Všechno zmíněné doprovázeno nabušeným Soundtrackem a odehrávající se na pěkně vypadajících a zábavných tratích. V mnoha najdeme velkou inspiraci, nejde-li o přesné kopie z původních dílů. Najdeme zde ale také naprosto nová prostředí jako závody v podzemních kanálech. K tomu všemu se na tratích může objevit různé počasí, takže nechybí jízda v dešti nebo v husté chumelenici. Dostáváme se k tomu, co se asi ve hře nejméně povedlo, a to je katastrofální optimalizace v kombinaci se slabším grafickým zpracováním. Odrazy např. ve vodě vypadají naprosto odporně, přítomnost bugů také nepotěší, a nápadné načítající se objekty v ,,dálce,, jsou ránou pro oči. Pěkně vypadá např. vegetace nebo zvířený prach, ale to na dnešní poměry co se týče grafiky zkrátka nestačí.

Nový FlatOut má řadu zásadních chyb, jako je otřesná optimalizace, slabší grafické zpracování nebo horší fyzika. To vše ale zachraňuje spousta herních módů, zábavná hratelnost, nabušený Soundtrack, zábavná hratelnost, desing a zničitelnost tratí... no a samozřejmě zábavná hratelnost. I přes řadu chyb se pro mě stal čtvrtý FlatOut jednou z mála závodních her, u které jsem se nenudil ani vteřinku a rozhodně se k ní ještě vrátím.

Pro: Zábavná hratelnost, spousta herních módů, zničitelnost prostředí, umělá inteligence, soundtrack, spousta tratí

Proti: Otřesná optimalizace, slabší grafické zpracování, destrukce vozidel, fyzika, Assault mód