FlatOut: Ultimate Carnage

FlatOut: Ultimate Carnage Collector's Edition

22.06.2007
11.07.2008

Ultimate Carnage je vylepšená verze druhého dílu. Mnozí by řekli, že se jedná o datadisk, je to ovšem plná hra. Od předchozího dílu se liší především vylepšenou grafikou. Nově použitý engine zvládá nejen mnohem více polygonů a efektů (dynamická světla a stíny, stříkání vody), ale také znatelně upravuje fyzikální model. Na tratích je mnohem více předmětů k ničení a i automobily jsou složeny z mnohem většího počtu součástek na otřískávání. Samotné tratě jsou stejné jako v předchozím díle, vozový park je rozšířen o dva nové kousky, a to v Derby kategorii. Jedná se těžkopádné auto Bonecracker a velmi rychlé auto, nejrychlejší z kategorie Grinder. Soundtrack obsahuje 20 nových skladeb od 19 interpretů. Výraznější novinkou je přidání dalších 4 závodníků na startovní rošt (dohromady 11 soupeřů).

FlatOut: UC nabízí dva postupové režimy. Režim Flatout je v podstatě kampaň z druhého dílu, opět rozdělená podle tří výkonnostních tříd. Vylepšujete své vozy a prodíráte se řadou turnajů, případně bojujete o medaile v Destruction Derby nebo časovkách. Režim Carnage je naopak řada scénářů, kdy máte vůz pevně daný a je potřeba nasbírat co nejvíce bodů. Kromě 12 disciplín akrobacie se zde nacházejí 3 nové typy závodů:

Závod Carnage - Během závodu musíte nasbírat co nejvíce bodů než vyprší časový limit. Čas si ale můžete prodloužit projížděním checkpointů. Body se získávají za projíždění checkpointů, za skoky, destrukci aut a okolí. O cíle není nouze, neboť vám dělá společnost 11 soupeřů. A další prvek, co vás požene kupředu, je násobek bodů podle aktuálního umístění v závodu.

Závod s bombou - Cílem je dojet co nejdál než vyprší šibeniční časový limit. Čas se získává za projíždění checkpointů a body za každý ujetý metr.

Deathmatch Derby - Podobně jako v Destruction Derby se v uzavřených arénách eliminují hráči, s rozdílem, že se hráč po smrti restartuje a hraje dál, dokud má životy nebo nevyprší časový limit. Body se získávají za fragy. Bitvy zpestřuje řada náhodně se objevujících powerupů (dočasný štít, instantní oprava a podobně).

Multiplayer lze hrát až v 8 lidech, buď po internetu (nutná registrace klíče u Games for Windows Live) nebo v horkém křesle u jednoho PC (ale pouze akrobacii).

Hra je v podstatě kopií úspěšného 2. dílu s několika rozdíly. Tím nejpodstatnějším je vylepšení grafické stránky, která je vskutku nadupaná, ovšem přináší zvýšené hardwärové nároky, takže majitelé slabších strojů se mohou potýkat s problémy. Dalším rozdílem je zvýšení počtu soupeřů ze 7 na 11 hráčů, takže především po odstartování je to správný chaos a při samotném závodu se máte co ohánět, abyste udrželi solidní pozici, ale o to je hra akčnější.

Hra je rozdělena do dvou režimů a sice FlatOut, který obsahuje známé závody z 2. dílu a Carnage, který je nově doplněn o doprovodné zábavné i méně zábavné disciplíny, u nichž se hráč také leckdy pěkně zapotí.

Někdo namítne, že hra nenabídla mnoho nového a že je to zase jen dvojka, ale vzhledem k její předchozí úspěšnosti, skvělé hratelnosti a ojedinělému hernímu nápadu její fanoušci určitě nic nenamítali.

Co dodat? Mně závody s destruktivními prvky sedly jak vyšité, takže kdyby vývojáří zapracovali na dalším dílu, přijmu jej s otevřenou náručí.

Pro: skvělá grafika, nápad, hratelnost, doprovodné disciplíny

Proti: hardwärová náročnost

Myslíte, že Flatout UC je jako Flaout 2? Chyba, Flatout UC je Flatout 2. Takhle měl totiž vypadat Flatout 2 už tenkrát, aspoň by si autoři ušetřili spousty negativních komentářů jen proto, že se "nic nezměnilo a prodává se to jako nová hra". Jenže by se zase ochudili o pochvalné reakce na výbornou optimalizaci... Holt si člověk nevybere.

Po grafické stránce se toho změnilo dost (měl jsem chvíli vedle sebe nainstalovaný jak Flatout 2, tak i Flatout UC, takže jsem si to trochu porovnával). Především menu bylo předěláno k nepoznání. Teda menu bylA předělánA - týká se to naprosto všech, včetně tuningu, bazaru, výsledkové listiny atd. Pravda, úprava spočívá v podstatě jen v doplnění renderované scény na pozadí, ale i tak potěší.

Zato auta a tratě, přestože se to bez patřičného porovnání nezdá, doznaly proměny přímo klíčové. Především všechno vypadá o dost skutečněji, moderněji, koukatelněji. Víc polygonů na vozidlech využili autoři i ke zrealističtění destrukce. K tomu přibyly dvě nová auta a spousty zničitelných objektů na trati - i když tady bych byl k těm prezentovaným 8000 poněkud skeptický - v podstatě jsem si všiml jen možnosti urazit podstatně víc věcí (třeba lampy) než ve dvojce. Ale že by to bylo 8000? No nevím...

Fyzika se občas chová poněkud zvláštně, ale ani Havoc není bezchybný a nejedná se o simulaci, takže se v téhle oblasti dá leccos odpustit.

Rozdělení původní kariéry na standardní mod a carnage mod jsem poměrně uvítal, protože, mezi námi, kaskadérské atrakce byly v jedničce mnohem lepší, takže mi teď jejich nevyhrání nekazí sbírku zlatých pohárů z běžných závodů.

Po půlročním čekání na českou Limited Edition mě našvaly zprzněné české titulky. Ne že by byly překlady úplně špatné, jenže některé poměrně originální a vtipné hlášky byly zabity naprosto nevhodnou krkolomnou formulací (jako by to překládal slovák mi místy přišlo).

K celkovému hodnocení je ještě potřeba připočíst to, že nikdo nikdy netvrdil, že půjde o úplně novou hru. Od začátku se ví, že je to jen vylepšená edice a tedy jejím nezakoupením o nic podstatného hráči nepřijdou, což u projektů typu NHL a NFS (jak už napsal Flynn) není zvykem.

A navíc ta cena... Všechny tři díly by mě vyšly (pokud bych je kupoval jako novinky) na bez pár korun 1200,- s DPH. S Limited Edition o 400,- víc. Přičemž k Flatout UC není nutné kupovat ještě Flatout 2, protože ten už je jaksi obsažen, takže se dostáváme na 900,- resp. na 1200,- s LE. Dá vám za to někdo nejnovější tři díly NFS nebo NHL? Nebo jakékoliv jiné hry (dokonce s limitovanou edicí)? No nedá... Stejně jako vám za 300,- nikdo neprodá datadisk s původní hrou...

Nutnost hlásit se k Windows Live (jako UK nebo US, jinak to z ČR nefunguje) je jen taková malá piha na kráse (i když jsem si to během těch tří dnů, co jsem googlil, proč mi český účet odmítá akceptovat, nemyslel). Mimochodem, v souvislosti s tím není pravda, že se nedá použít víc profilů, jak se tu snaží namluvit AiMLEzZz. Druhý hráč se jen přihlásí na Windows Live pod svým účtem a už sviští jako dřív na vlastním profilu :-)

Pokud jsem tedy dal Flatoutu 2 92,5 %, tady nemůžu než přihodit na 95 %. Těch 100 % jsem původně trochu přehnal - absolutní hodnocení je potřeba si schovávat pro hry, které baví i při opakovaném hraní, což se Flatoutu k mému smutku moc netýká. No nic, už to asi neodpářu...

PS: Není to tak, že když mám Flatout 2, nevyplatí se mi kupovat UC. Je to opačně. Pokud plánuju koupit Flatout UC, není třeba vyhazovat peníze za dvojku. Ta vylepšení za ty tři stovky rozhodně stojí.

Pro: Zajímavější menu, detailnější auta, propracovanější tratě, cena

Proti: Takhle měl vypadat už Flatout 2, soundtrack stojí za nic

Pravda, řídím jako dobytek, neřku-li jako Pražák. A jsem na to pyšný! Právě proto mám sérii Flatout tak rád, už od jedničky. Všechno to bourání a demolování převlečené za závod, mi prostě sedí (a trochu připomíná Carmádže).

Po prvním dojetí, Flatout UC zaváněl dost datadiskově, celkem málo nového obsahu a hezké grafiky se nenajím. A vůbec... ještě větší příklon k arkádě, neagresivní AI a znalost tratí z dvojky, mi z postupovky udělaly frašku, nulová výzva. Naštěstí to zachránil trvanlivý Carnage režim, který mi zklamání z klasické kampaně dostatečně vynahradil originálními módy a slušnou obtížností.

Ale můj prvotní závěr byl krátkozraký! Po pár místních multiplayer sejšnech, musím svůj názor přehodnotit (zvýšit hodnocení), protože to co mi nevonělo v singlu, multiplayeru prospívá. Tratě jsou vybroušenější (zas o něco menší šance, že v trávě narazíte na zákeřný balvan) a i auta se o něco lépe ovládají (nebo se mi to jen zdá?), ale o to víc se můžete soustředit na soupeře. A že jsou potřeba pořádně nabroušené lokty, aby se člověk udržel ve hře.

Můžu si tu klidně postěžovat, že občas zazlobí fyzika, nikdy nevíte jestli po kolizi s nevinou krabicí od nanuků, ten kartonovej ksindl odhodíte do dálky nebo jestli vás vyplivne ze silnice. Taky je občas k vidění předmět zaseknutý v modelu auta a podobně. Ale sakra, Psyxu, ty kluku kritická, že tě evakuuju předním sklem! Vždyť je to budget! 85%

Edit: Tak po čtyřech měsících ještě zvyšuju na snad konečných 95%.
Obtížnost se oproti dvojce podstatně snížila, odstraňeny byly hloupé eventy s panákem (skok vysoký, daleký...) v kariéře, místo nich přidané rychlostní zkoušky. FUC je po technické stránce vymazlenější než dvojka, k lepšímu byla upravena i hratelnost. Přibyl ukrutně obtížný Carnage Mode, který obsahuje nové typy závodu - Deatmatch Derby, Beat The Bomb, Carnage Race. FUC posouvá vynikající FO2 ještě o kus dál.

Jsou to hlavně skvěle navržené tratě, pro které mě FlatOut tolik baví. Mnohdy alternativní možnosti jízdy, spousta zničitelného harampádí na cestě, destruktáž aut... žádné nudné okruhy bez nápadu. Neustále něčím překvapují a skýtají spoustu možností a fíglů, jaxi dopomoci k vítězství.
Ultimate Carnage je reemake Flatouta 2. Těžko říct jestli je to dobře nebo špatně, jelikož se haje stejně, tratě jsou stejné, oponenti, tuning atd, na druhou stranu máme tu o hodně lepší grafickou stránku ( i Flaout 2 byl na tom graficky velmi dobře), nový soundtrack a více propracovaný model poškození. Další novinky jsou například nové styly hry.

Jak jsem se již zmínil, hraje se stejně jako F2, takže klasické závody s perfektním modelem poškození, perfektním soundtrackem, skvělou grafikou a parádní hratelností. Nejedná se ale o nový díl

Pro: Grafika, hudba, model poškození, cena, hratelnost, multiplayer

Proti: pouze vylepšený flatout 2