Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Carmageddon

Carmageddon 64, Carmageddon Max Pack

30.06.1997
08.10.1999
05.12.1999
29.11.2005
17.10.2012
10.05.2013
79
273 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Jedna z nejkontroverznějších her všech dob, která se inspirovala americkým filmem ze 70. let Death Race 2000. V mnoha zemích hra obsahovala místo lidí zombie se zelenou krví, roboty nebo byla úplně zakázána. Nezáleží na tom, na jaké pozici dojedete do cíle (ukazatel pozice tam ani není) nebo jaký je váš výsledný čas. Záleží jen na tom, jak moc škody se vám podaří napáchat a kolik vnitřních orgánů spatří denní světlo.

Na začátku hry začínáte s určitým počtem kreditů, jedním autem a výchozí 99. pozicí v žebříčku jezdců. Postupně se propracováváte výš a výš a odemykáte nové tratě a auta, která můžete různě vylepšovat. Každý závod má několik kontrolních bodů a určitý počet okruhů. Vy máte stanovený časový limit, který ale rozhodně nestačí k dokončení závodu. Musíte tak získávat čas přejížděním chodců ve městě, krav na venkově, narážením do soupeřů a podobně. Vyhráváte nejen když dojedete do cíle, ale také když "sejmete" všechny chodce nebo zničíte všechny soupeře.

Tratě jsou velice různorodé. Jedná se převážně o městské okruhy s velkou volností, ale někdy zavítáte i do sněhem zapadlých vesniček nebo na venkovské cesty. Akcelerovaná 3D grafika dovolovala na svou dobu nevídaný systém poškození vozů a rozlehlé tratě.

Ve stejném roce ještě vyšel datadisk Splat Pack. Plnohodnotného pokračování se hra dočkala o rok později.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Můžeme obdivovat silná auta, ostřílené řidiče či nekompromisní policisty. Nicméně všichni víme, kdo je skutečným hrdinou - babička.
Ano, kolikrát jsme při jejím zahlédnutí zpomalovali, honili jí dvoukilometrovou rychlostí ode zdi ke zdi a děsili klaksonem. Její srdíčko to bohužel nevydrželo a do dalších dílů se již nedostala. Čest její památce!

Pro: Babička, bourání do jiných vozidel je účelem "závodu"

Proti: Postarší grafika, málo map, později relativně jednoduché

+25
  • PC 90
Carmageddon bych definoval dvěma slovy: Volnost a Masakr.

Volnost. Absolutní svoboda pohybu, jedete si kam chcete, můžete uplně ignorovat trasu závodu a jen tak řádit. Dál si každý může vybrat jak bude hru hrát, protože je hned několik možností jak vyhrát mapu. Buď odjet všechny kola projížděním checkpointů, ale kdo by se k tomu uchýlil, přece jenom se tím hráč ochudí o velkou část hry a navíc to je v každé jiné závodní hře. Mnohem zajímavější je hru dohrát ve stylu destruction derby a zničit všechny ostatní závodníky nebo pobít vše živé. Dokonce nemusíte na startovním roštu čekat na odpočítání závodu, ale za drobný poplatek kreditů vystartovat dřív.

Masakr. Hra vás odměňuje, vlastně dokonce nutí zabíjet bezbrané chodce za které dostáváte čas a kredity. Ale asi by to většina hráčů dělala i bez odměny, protože je to neskutečná zábava. A ty bonusy za styl, když se vám povedlo sejmout někoho ve skoku nebo třeba ve smyku... Nádhera.

Obtížnost je nastavena akorát, dobře se stupňuje a nezapomenu na poslední úrovně na nejtěžší obtížnost, kdy jste měli na startu 10 vteřin a 10 vteřin okolo žádného chodce až na "sebevraha s vlajkou", a vzhledem k obrnění jste si do soupeřů neťukli.

Jediné mínus má Carmageddon za absenci nějakého skutečného soupeře, jsou tam sice nějací závodníci, ale ty závod vyhrát nemůžou a rychlooprava a respawn vám zaručí nesmrtelnost, takže soupeříte jen s časem.

Pro: Volnost, masakr

Proti: Jediný skutečný soupeř byl čas

+19
  • PC 90
Tato hra vyvolává silné vzpomínky. Tenkrát kámoš ze základky, který u nás přespával přinesl nenápadné CD s nápisem Carmageddon, co to bude za blbost, řekl jsem si, a za chvíli jsem nestihl valit oči.

Žádné pošťuchování na předem nalajnované trati, ale drsné Destruction Derby na celkem rozsáhlé mapě, kde můžete jet kam chcete. Pokud teda máte dostatek času. A jak ho získat? Žádné honění Checkpointů, ale pěkně nakopat zadek soupeřům, anebo potáhnout pneumatiky kůží z místních obyvatel. Třeba již tu zmíněná babička s fofrklackama. Brutální, hnusné.........a neskutečně zábavné.

Ano, celkem se pak tratě začnou opakovat (nebo spíš oblasti, ve kterých se závod koná), ani úkoly žádné nemáte. Ale ta neskutečná řežba se dlouho neomrzí.

Grafika hry i ozvučení je skvělé, a hlavně hodně své. Zvuky a grafiku Carmageddonu poznám kdykoli :-)

P.S.: Tuto hru jsem hrál od svých 12-13 let, a následně se ze mne stal zodpovědný a rozumný řidič, to jen pro odpůrce herního násilí ;-)

Pro: Grafika, zvuk, zábava, ojedinělost.

+11
  • PC 95
Geniální nápad s geniálním provedením. Vzpomínám, jak jsem na tohle koukal s otevřenou pusou - byla to nádhera - samozřejmě myslim na tehdejší dobu grafiku. Obrovská mapa, model poškození, tisíce lidiček atd.. No prostě paráda. Na jednou věcí mi ale rozum zůstává stát - proč ještě není žádný pořádný next-gen remake pro konzole současné generace?
+8
  • PC 95
Moje olbíbená závodní hra, snad proto mě mrzí že nebyl schválen můj návrh ač byl první a informačně delší, škoda. Spousta krve, spousta násilí a parádní reakce Max Damage, který si přejíždění všeho živého užíval se stejnou chutí jako já:) Spousta originálních aut a jejich řidičů, řežba na každé mapě, navážení aut do minových polí, supr, ještě, jelikož jsem to nedávno dohrál, tak mně asi nejvíc zůstala v paměti jatka na fotbalovém hřišti nebo jízda po pláži s PEDESTRIAN ELECTRO BASTARD RAY :)

Poznámka-hra není uvolňována jak abandonware, to ,že jí tvůrci opustí, nepodporují a nezajímají se o ní neznamená, že k ní nemají autorská práva, abandonware neni legální, sdílení takových her je proti autorským právům, ale vše se to pouze tiše toleruje, ale do popisu hry bych to asi rozhodně nedával.

Pro: auta, brutalita, sranda a zábavnost, znovuhratelnost

Proti: nic mě nenapadá

+5