Carmageddon

05.12.1999
29.11.2005
17.10.2012
10.05.2013

Jedna z nejkontroverznějších her všech dob, která se inspirovala americkým filmem ze 70. let Death Race 2000. V mnoha zemích hra obsahovala místo lidí zombie se zelenou krví, roboty nebo byla úplně zakázána. Nezáleží na tom, na jaké pozici dojedete do cíle (ukazatel pozice tam ani není) nebo jaký je váš výsledný čas. Záleží jen na tom, jak moc škody se vám podaří napáchat a kolik vnitřních orgánů spatří denní světlo.

Na začátku hry začínáte s určitým počtem kreditů, jedním autem a výchozí 99. pozicí v žebříčku jezdců. Postupně se propracováváte výš a výš a odemykáte nové tratě a auta, která můžete různě vylepšovat. Každý závod má několik kontrolních bodů a určitý počet okruhů. Vy máte stanovený časový limit, který ale rozhodně nestačí k dokončení závodu. Musíte tak získávat čas přejížděním chodců ve městě, krav na venkově, narážením do soupeřů a podobně. Vyhráváte nejen když dojedete do cíle, ale také když "sejmete" všechny chodce nebo zničíte všechny soupeře.

Tratě jsou velice různorodé. Jedná se převážně o městské okruhy s velkou volností, ale někdy zavítáte i do sněhem zapadlých vesniček nebo na venkovské cesty. Akcelerovaná 3D grafika dovolovala na svou dobu nevídaný systém poškození vozů a rozlehlé tratě.

Ve stejném roce ještě vyšel datadisk Splat Pack. Plnohodnotného pokračování se hra dočkala o rok později.

@John Mirra (30.11.2023 12:57): Tak komentář splnil účel :) Určitě to rozjeď je to výborná odreagovačka když má člověk na pip den a všichni lidi tě serou :D

@adam.kulhanek (30.11.2023 12:00):  No ten stroj byl brutál, já si ho vzal po skončení kampaně, plně upgradoval, pak sem najel do hromadné mely na začátku a hned 3 wasted :) Jinak na podivný asociace jsem expert... holt sem tenkrát anglicky moc neuměl a Gothaj byl podobné nejbližší slovo :)

Můžeme obdivovat silná auta, ostřílené řidiče či nekompromisní policisty. Nicméně všichni víme, kdo je skutečným hrdinou - babička.
Ano, kolikrát jsme při jejím zahlédnutí zpomalovali, honili jí dvoukilometrovou rychlostí ode zdi ke zdi a děsili klaksonem. Její srdíčko to bohužel nevydrželo a do dalších dílů se již nedostala. Čest její památce!

Pro: Babička, bourání do jiných vozidel je účelem "závodu"

Proti: Postarší grafika, málo map, později relativně jednoduché

Carmageddon bych definoval dvěma slovy: Volnost a Masakr.

Volnost. Absolutní svoboda pohybu, jedete si kam chcete, můžete uplně ignorovat trasu závodu a jen tak řádit. Dál si každý může vybrat jak bude hru hrát, protože je hned několik možností jak vyhrát mapu. Buď odjet všechny kola projížděním checkpointů, ale kdo by se k tomu uchýlil, přece jenom se tím hráč ochudí o velkou část hry a navíc to je v každé jiné závodní hře. Mnohem zajímavější je hru dohrát ve stylu destruction derby a zničit všechny ostatní závodníky nebo pobít vše živé. Dokonce nemusíte na startovním roštu čekat na odpočítání závodu, ale za drobný poplatek kreditů vystartovat dřív.

Masakr. Hra vás odměňuje, vlastně dokonce nutí zabíjet bezbrané chodce za které dostáváte čas a kredity. Ale asi by to většina hráčů dělala i bez odměny, protože je to neskutečná zábava. A ty bonusy za styl, když se vám povedlo sejmout někoho ve skoku nebo třeba ve smyku... Nádhera.

Obtížnost je nastavena akorát, dobře se stupňuje a nezapomenu na poslední úrovně na nejtěžší obtížnost, kdy jste měli na startu 10 vteřin a 10 vteřin okolo žádného chodce až na "sebevraha s vlajkou", a vzhledem k obrnění jste si do soupeřů neťukli.

Jediné mínus má Carmageddon za absenci nějakého skutečného soupeře, jsou tam sice nějací závodníci, ale ty závod vyhrát nemůžou a rychlooprava a respawn vám zaručí nesmrtelnost, takže soupeříte jen s časem.

Pro: Volnost, masakr

Proti: Jediný skutečný soupeř byl čas

Tato hra vyvolává silné vzpomínky. Tenkrát kámoš ze základky, který u nás přespával přinesl nenápadné CD s nápisem Carmageddon, co to bude za blbost, řekl jsem si, a za chvíli jsem nestihl valit oči.

Žádné pošťuchování na předem nalajnované trati, ale drsné Destruction Derby na celkem rozsáhlé mapě, kde můžete jet kam chcete. Pokud teda máte dostatek času. A jak ho získat? Žádné honění Checkpointů, ale pěkně nakopat zadek soupeřům, anebo potáhnout pneumatiky kůží z místních obyvatel. Třeba již tu zmíněná babička s fofrklackama. Brutální, hnusné.........a neskutečně zábavné.

Ano, celkem se pak tratě začnou opakovat (nebo spíš oblasti, ve kterých se závod koná), ani úkoly žádné nemáte. Ale ta neskutečná řežba se dlouho neomrzí.

Grafika hry i ozvučení je skvělé, a hlavně hodně své. Zvuky a grafiku Carmageddonu poznám kdykoli :-)

P.S.: Tuto hru jsem hrál od svých 12-13 let, a následně se ze mne stal zodpovědný a rozumný řidič, to jen pro odpůrce herního násilí ;-)

Pro: Grafika, zvuk, zábava, ojedinělost.

Nikdy jsem nebyl fanda závodních her. Ani v různých "arcades", ani na Nintendu, ani v dřevní době DOS pirátských výběrů, kdy jsem pár závodů zkusil jen když nebylo co hrát. Vždycky mě chyběl příběh, děj, či naopak nějaká akce. Ostatně auta mě nic neříkají ani v reálu a nikdy jsem si neudělal ani řidičák.

Z každého pravidla existuje výjimka a tou moji jedinou (mimo ne čistě závodních GTA či Mafii) je Carmageddon. Ten byl v době vydání naprosto boží! Ta krásná nekorektní krvavost, nechutnost, brutalita, spousta cool způsobů jako zlikvidovat chodce ve smyku, přimáčknutím o zeď či v sérii několika po sobě. Bouračky mě tehdy zas tolik nefascinovaly, ale rozhodně mě bavily víc než unylé ježdění a závodění v jiných hrách. Carmageddon jsem nakonec dohrál, stejně jako dvě pokračování, ale nikdy se k němu nevrátil. Až teď, když mi visí jako pomalu jediná z neokomentovaných top her roku 1997 jsem se rozhodl dát mu další pokus.

A i když mě dneska nic moc neříkají ani různé honičky či bouračky ve filmech, ta hra je i po letech zábavné odreagování, do kterého se ihned dostanete a nic moc po Vás nechce. Je tu 36 kol, které můžete teoreticky vyhrát dojetím závodu (nezkoušel jsem) nebo vybitím všech chodců (zkusil jsem ale nepovedlo). Většinou ale zničením pěti soupeřů. Rozjet se co nejdál, rychle se přes ručku otočit (lehce se píše, hůř se dělá) a rozpálit to proti protivníkovi, ideálně do čelního střetu. Za efektní nárazy, bouračky a či různě stylové či nestylové likvidace chodců Vám přibývá čas, který nesmí dojít a také kredity. Ty slouží na opravy auta, obnovu když skončíte na střeše.

A to je celé, instantní zábava, zvlášť když na easy je to opravdu easy, kola rychle ubývají. I když nemám skill, celkem mě to šlo, takže ovládání bude v pohodě. Je tu samozřejmě pár drobností k tomu. Auto za kredity vylepšujete ve třech kategoriích (obrana, útok, síla motoru), ale rozdíl jsem moc nepostřel. Na silnicích se povalují různé barely, ale většinou jsem sbíral jen zelené pro čas a kredity. Ty zbylé jsou povětšinou nějaká kulišárna (skákání auta, pinball mód, lepidlo na gumy, drogy..) které akorát zdržují. Můžete získat pár nových aut, ale je jich málo a celou hru jsem dojel se základním (ikonickým) modelem. Kompletní sbírka je k dispozici až po dohrání. A mimochodem auta jsou naprosto úžasná, všech tvarů, modelů co vás jen napadnou v čele s pásovým transportérem, elektroautem co automaticky zabíjí pedestriany a bagrem "Gotcha" který jsme si kdysi nevím proč překřtili na Gothaj :)

Ke hřeje patří i šílený xicht, hlášky a ječení řidiče, slušná grafika (v 3Dfx verzi, bez ní je to tragédie), výstižné intro a stejně a nezapomenutelné vtipné outro (stupně vítězů :D :D). A řízná muzika kombinující v 90s stylu řízné kytary a lámané beaty.

Kdybych měl něco vytknout, tak byť je to zábava, tak je to zábava mírně pitomá a nakonec se dostaví stereotyp. 36 kol děláte totéž, navíc v opakujících se prostředích. Posledních pár kol navíc značně přituhne, objeví se otravní a prakticky nezničitelní poldové, stejně tak skoro nezničitelní soupeři (bagr či ten pásovec) a ze svižného postupu se stane zdlouhavý boj.

Celkově mě to ale po letech bavilo mnohem víc, než jsem čekal.
Geniální nápad s geniálním provedením. Vzpomínám, jak jsem na tohle koukal s otevřenou pusou - byla to nádhera - samozřejmě myslim na tehdejší dobu grafiku. Obrovská mapa, model poškození, tisíce lidiček atd.. No prostě paráda. Na jednou věcí mi ale rozum zůstává stát - proč ještě není žádný pořádný next-gen remake pro konzole současné generace?