Fallout

@Bodkin (27.11.2018 13:36): Já stát za RPG, které do značné míry představuje revoluci v žánru, tak si jej pamatuji i pozpátku. Chápu, že s KC:D to máš ale jinak a lepší je zapomenout. :)
@Bodkin (27.11.2018 13:36): Já po nich nechci aby si pamatovali celou hru na 100%. Ale když dělám hru, tak bych si mohl pamatovat základní funkcionalitu - např. jak se používaj předměty a že nastavení inteligence na 0 zruší možnost dělat questy. Zvlášť když Tim tam říká že to naposledy hrál před pár lety a Leon před vydáním trojky. A neber co píšu tak doslovně. Voe.
@Bodkin (27.11.2018 13:25): a že těch her udělali. Od Vampire Bloodlines před 14 lety...nic. Ale nezazlívám jim to, za ten Fallout, Arcanum a Bloodlines jsou to legendy. Škoda jen že trochu zesenilnělé. Ta Tandi je ale jen jeden příklad. Celej ten stream byl pain.

Project Indiana snad bude dobrej. Prý bude mít depresivní humor Leona a "siliness" Tima. To jsem zvědav.
Jim dělá problém najít Tandi...
koment z rpgcodexu shrnuje moje dojmy ze streamu

"Damn, being old is horrible. He looks barely sentient. Alexa, set a reminder for 2050 to kill myself."
@Cobot (27.11.2018 11:39): ah, tak to jo :) Ona ta puška není moc potřeba, ten samopal je perfektní a pušku hned člověk získá v Junktownu z toho Killanovo asasina. Ale je to cool "secret".
Leon Boyarsky a Tim Cain hrají Fallout 1:

U first person scény opuštění Vaultu v intru jsem si už tehdy v roce 97 říkal, jak by to bylo super jednoho dne mít Fallout ve first person. A Tim Cain:

"I thought this was cool, because we used to talk about, "someday we are gonna make Fallout in first person, and this is what it would look like". And one day, it was made in first person."

Haha. Škoda, že se k tomu Tim a Leon nedostali. Kdyby do Obsidianu šli dřív a neplýtvali životem s MMOčkama v blizzardu a NCSoftu, mohli dělat New Vegas :)
Perfektní video, díky! Zvlášť mě zaujal kosoúhélný pohled:)
@Bragi (15.06.2018 12:50): Kvalita NMA išla dolu vodou po zmene majiteľa. Brother None z Holandska predal stránku dvom mladíkom, Tagaziel-ovi z Poľska (žije v Nemecku) a Sander-ovi z Belgie. Predtým boli veľké súbory kvôli nedostatku miesta uložené na externom hostingu - AtomicGamer, ktorý pred pár rokmi ukončil činnosť a NMA prišla o všetky externé súbory. Medzitým našťastie jeden ruský modder spravil gigantickú zálohu, uploadol ju na mediafire, tam sa dá nájsť prakticky všetko a pár dobrovoľníkov to na základe svojho vlastného výberu a preferencií pomaličky uploaduje do depozitára NMA: https://www.mediafire.com/folder/2aheaguwymint/Welcome_to_Fallout_Database
@valcik (15.06.2018 12:40): Tak to s NMA mi ušlo. Vďaka za upozornenie.

Fallout Fixt je dosť rozporuplný, to je pravda, ale je tam myslím možnosť inštalovať len základne patche bez tých diskutabilných experimentov.
@Bragi (15.06.2018 12:36): Nope, NMA má po názvom 1.3.5 uploadnutú staršiu verziu 1.3.4, pretože pri prechode na XenForo bola celá download sekcia zmazaná a nový admin, ktorý je mimochodom fanda F3, tam narobil pri uploadovaní strašnú paseku.. Pre záplaty a nástroje od TeamX je lepšie zájsť priamo na ich archivovanú stránku:

edit: Fallout FIXT neodporúčam. Je v alfa verzii, Sduibek už vyše roka nebol online a jeho mod obsahuje testovacie featurky ako napríklad plameňomet v inventári novej postavy.. Aj Sduibek je fanda F3 btw, tým sa nedá veriť! :D
@valcik (15.06.2018 11:59): Áno, to je. Je to TeamX 1.3.4., ale na No Mutants Allowed je už dostupná aj novšia verzia 1.3.5. Ale je možné, že čeština s ňou funguje tiež. Neviem, neskúšal som to. Hral som to v angličtine.

Každopádne odporúčaný postup pri inštalácii je základná hra, podľa potreby oficálny patch 1.1 a 1.2, potom neoficiálny patch TeamX 1.2 a neofíciálny TeamX 1.3.5.

Druhá možnosť je použiť Fallout Fixt. Ten to obsahuje všetko. Bližšie v odkaze. Ale netuším, ako je to s češtinou.

A ak si to kúpi za 2 eurá z GOG, HR patch už má ako súčasť hry.
@Isair (15.06.2018 04:40): Je a súčasne nie je. Záleží na tom, ktorú verziu hráš. V pôvodnej verzii 1.0 a s patchom 1.1 časový limit je. Aj na získanie náhradného čipu, aj na dokončenie hry. Po získaní čipu sa automaticky spustil tajný odpočet odpočítavajúci čas do začiatku invázie super mutantov. Tí postupne obsadzovali a ničili lokácie v hre. Čím neskôr si hru dokončil, tým boli následky fatálnejšie. Po uplynutí 500 dní dobyli tvoj Vault a hra sama skončila. Posledný oficiálny patch 1.2 časový limit na dokončenie posunul na 13 rokov.
@Bragi (15.06.2018 00:25): Tam je nějaký limit na dokončení hry? Sakra, o tom jsem ani nevěděl (vím jen o tom limitu ohledně vodního čipu). Á, hraní Falloutu už nikdy nebude stejné :(. I když je pravdou, že když se dlouho otálí, tak pokud si dobře pamatuji, tam mutanti postupně zabírají určitá místa na mapě.

Sakryš, na podzim si to budu muset sjet znovu a konečně přihodím i tu dvojku.
@mazar1234 (15.06.2018 00:18): Tak mi to nedalo a pozrel som si tie časové limity. Je to 150 dní na získanie čipu, prípadne plus ďalších 100, ak do Vaultu pošleš karavánu s dodávkami vody. 500 dní je potom celkový limit na dokončenie hry.

Aj casual updaty majú svoje miesto na tomto svete. :)
@mazar1234 (15.06.2018 00:06): Hej, pôvodne tam bol limit tuším 500 dní, ale patch 1.1 alebo 1.2 to odstránil. Zmenil to na 13 rokov, potom ti automaticky naskočil koniec hry.
Neoficiálny patch od TeamX to zase zmenil, ale netuším ako. S ich patchom som to ešte nehral a nechce sa mi to vyhľadávať. :)
@Bragi (14.06.2018 23:37): Hmmmm, !a môže sa potulovať po pustine do aleluja.!
zrovna mám blbú náladu, páč som si zabudol kúpiť električenku po 3 mesiacoch a chytil ma revízor (hlavne že bezdomovcov ignorujú kokoti)

Nemá to náhodou časový limit?
Že hra failne po určitom dátume?
Prísahal by som za to, že ti to po určitom dátume ukončí hru.
A ak sa nemýlim, verzia z GOG už obsahuje aj high resolution patch. Stačí prihodiť children patch, patch od TeamX, NPC mod, na záver češtinu a môže sa potulovať po pustine do aleluja.

@ntz (14.06.2018 23:13): Myslím, že Killapov patch je len pre Fallout 2.
@Bragi (14.06.2018 22:31): dneska je standard mit up-to-date posledni killapuv patch ... da se koupit komplet FO1+FO2 na GOGu za par ojro a gog ti tam luxusne zabali naprosto vsechno ...
To už sem zkoušel ale ne ten patch high resolution nainstaloval jsem jenom češtinu ani nevím kde mužu sehnat ten patch,
Nedá sa spustiť setup.exe z originálky? Normálne to nainštaluj, pridaj tam high resolution patch pre F1, češtinu, a jedeš! Uložené pozície sa nedajú prenášať medzi dvomi odlišnými verziami hry a ak môžeš, vyhni sa inštalácii do systémového adresára Program Files. UAC presúva uložené pozície z Program Files do adresára VirtualStore.
Jenom češtinu ale nevím jestli nebude problém že nemůžu nainstalovat hru pořad na mně vyleza něco o rozlišení přitom mam original Fallout 1. Musím tu hru vždycky stáhnout ze strany ze starejma hrama okleštěni bez muziky a videa.
@Truhlyk (14.06.2018 11:59): Z tvého popisu problému mi není jasné, co ti nefunguje. Hra jde spustit, ale nejde ti načíst uložená pozice? Kde jsi k té uložené pozici přišel?
Jak mam rozehrát hru pořad mi to piše že sejf je poškozený.Nainstalovat mi to z instalačního DVD to taky nedá nainstalovat musel sem si stáhnout ze strany se starýma hrama a pořad to piše něco o 360×480.
Po letech opět dohráno v rámci přípravy na Fallout 1.5: Resurrection, Fallout 3 a Fallout 4. Steam verze pouze s češtinou překvapivě stabilní - 1x Hub a 2x Junktown - na Win7. Jsem zvědav na dvojku, ani si nejsem jist zda jsem jí dříve dohrál nebo v ní jen utopil hromadu hodin :-).
Možná to bylo tím, žes měl na sobě ten Power armor... jinak nevím.
@Guldy (19.02.2018 15:26): to je zvláštní. Jsem to dohrál snad desetkrát, operace podstupoval pokaždý a nepamatuju si že by mi někdy nepřidaly staty. Nemáš tam nějakej mod co by to mohl nabourat?
Zaplatil jsem si u doktorky v brotherhoodu dve operace, str a per. Efekt by mel zabrat za tri a jeden tyden. Ubehl uz mesic a ve statech nevidim nikde navyseni. Co mi uniklo?
@S4TW (komentář): Inštaloval si modifikácie? Základná hra občas spadla aj v natívnom prostredí krátko po vydaní, na súčasných operačných systémoch beží len vďaka hackom a DX9 wrapperom a treba ich inštalovať s rozumom. Menej je niekedy viac, pri poslednej hre so základnou inštaláciou Fallout v1.0 US + TeamX unofficial patch 1.3.5 mi to spadlo iba jedinýkrát.
Možná to zní bláznivě, ale až teď jsem se dostal k Fallout 1. Zatím super, chytlo mě to, ale hra nehorázně padá a zatím jsem nenašel nějaký fix. Mám ji na steamu. Konkrétně to hlásí: The instruction at 004af39d referenced memory of d40203f7 The memory could not be read from
Někde už jsem slyšel, že to je taková Falloutovská tradice, že hra padá, ale tohle dost otravuje samotné hraní... Je nějaký osvědčený fix?
Fallout byla moje druhá hra na počítač. Cover z levelu. Konec roku 99. A s češtinou! I tak jsem vůbe ze začátku nechápal, jak se to hraje. Izometrický pohled pro mě tenkrát znamenal Diablo a ono to bylo úplně něco jiného.
Já hrál Fallout poprvé v roce 1998 ještě v angličtině..dostal jsem se někam do Boneyardu a tam se zasek...a pak hra vyšla o rok později v češtině, načež jsem to dohrál několikrát a nezapomenu na ty mnohahodinový Falloutový pokecy s kamarády..např. když jsem se dostal do Bratrstva, to bylo radosti..a Glow (Klášter, v legendárním překladu), ta atmosféra...o další rok později na levelu vyšla dvojka, ještě před školou jsem ten časák koupil a pak celej den to úmorný čekání :)
Dvojka už byl totální mindfuck, jak byla rozsáhlá a co tam všechno šlo...sice se na mym tehdejším pentiu 100 dala hrát jen tak tak (New Reno byla slideshow, nemluvě o loadingu), ale stejně jsem to taky asi čtyřikrát dohrál...a pak cca jednou za dva roky dodnes.
Trochu mě deptá že už je to dvacet let :)
Jedničku jsem hrál prakticky hned, jak vyšla pro ní čeština, což je odhadem rok 2000. Dnešní generace asi nikdy nepochopí, jaký to byl zážitek hrát to bez patchů. :D
stejně je pro mě hustý, že je Fallout slaví 20 let tyjo:))
Též si myslím, že se to dá hrát i dneska. Pořád mám rozehraný 1.5 Resurrection. On ten začátek, než se to rozjede je celkem nelehké překonat, ale pak tě to vtáhne a nepustí...
@7c (30.09.2017 16:36): Hratelnost zůstala, hudba zůstala, atmosféra zůstala. A grafika je stále... Ne nádherná, ale tak nějak účelně pěkná. Občas si to zahraji a znovu dohraji.
@Charllize (30.09.2017 16:12): Mám pocit, že ano (nikdy jsem ji nezkoušel, takže si nejsem jistý).

První hraní Falloutu pro mě bylo popravdě trochu zklamání (ze začátku) - hodně se mi líbilo demo a hratelnost (a hlavně tempo) byla v plné verzi trochu jinde (podobný případ byl třeba Tomb Raider 4). Ale časem mě to přešlo (i když ten pocit "co kdyby" nějakou dobu přetrvával).

Dneska už jsem pro sebe F1 vcelku zabil - abych si hru užil, musel bych hrát podobně jako při prvním hraní (pravidlo/nevědomost č. 1 - žádné zneužívání Iana jako muly s neomezenou nosností, žádná .223 na prvních úrovních).
@7c (30.09.2017 15:59): ja kdyz Fallout vysel jeste pocitac nemel, hral jsem na Amize a konzolich. Ale kamos od naproti ho mel a ja k nemu vzdycky chodil ocumovat co ma za hry. Kdyz vysel fallout nekde ho splasil a ja jsem na to koukal jak na zjeveni. Prislo mi to tenkrat neuveritelne propracovane. Sam jsem se k Falloutu dostal az nekdy po roce 2000, ale bohuzel, z nejakeho duvodu se pro me modlou nestal. Nejspis to bylo tim ze v te dobe moje anglictina stala za starou backoru a jejimu treningu jsem se radsi venoval pri hrani jrpg. I kdyz tusim ze nejak po tom roce 2000 vysla cestina? V levelu?
Záleží na hodnote LUCK, šťastnejší frája schytáva menej kritických. Aj trait Jinxed spraví svoje..
@Phoenix (03.03.2017 21:16): Navarro jsem vystřílel vždycky a myslím, že náhlou smrt jsem snad nikdy neviděl (možná raketomet v jedničce nebo nějaký kritický zásah z gattlingu ve dvojce, ale nejspíš ne z plného zdraví). Většina kritických zásahů byla třeba do červených čísel (hp), ale to je otázka otevření inventáře a vyléčení (i v době F1 a F2 mi to přišlo pravda trochu nefér). Samozřejmě jsem tam ale nebojoval v kožené bundě.
@7c (03.03.2017 20:23): Dost záleží na tom, jakým způsobem to člověk hraje. Pokud se rozhodneš třeba vystřílet základnu Navarro, tak to opravdu chvíli trvá (a šance na critical od nepřátel a tím pádem smrt je s jejich vybavením celkem vysoká). Ale je pravda, že takových bojů není zase tolik.
@Daemon (02.03.2017 22:36): No, já jsem pokud si vzpomínám asi nikdy v bojích neukládal - resp. vzpomínám si, že jsem uložil jednou v jednom v prvních bojů v Denu a po nahrání se hra zasekla a nešlo pokračovat (což mě asi poučilo). Spíš vždycky před a po - hraní první verze F2 byl docela hardcore zážitek (jako třeba když jsem se tehdy divil, že je možné tak brzo získat přes 200 do Outdoorsman, nebo když jsem mohl jít vařit kávu při každém nahrávání od poloviny hry).

Popravdě mě nenapadají žádné obtížné boje ani v jedné hře, a obecně byly krátké (a léčení levné), takže ukládání by stejně nic moc neřešilo.
Já si Fallout bez ukládání v soubojích moc nemůžu představit:)
@Cobot (02.03.2017 21:21): Ja som čítal že charizma má vplyv iba na ceny v obchodoch a dialógové možnosti ovplyvňuje iba inteligencia. Ale nie som si tým istý.

BTW u tých skillov, tam som vôbec negrindoval (síce som preskúmal každý štvorček, ale nie kvôli grindu), ani som si nekupoval knižky, len som splnil všetky questy na ktoré som narazil a myslím že som skoro žiadny nevynechal. A nakoniec mi tie body tak vyšli, žiadne cheaty ani hacky som do hry nedával!

@7c (02.03.2017 21:14): Pri prvom hraní som počas súbojov ukladal, ale problémy som nemal. To až v dvojke sa mi stalo že som uložil počas boja a save sa poškodil. Preto som ju ani nedohral, zatiaľ.
@ad142 (02.03.2017 20:59): řeč 200 a charisma 2? Zvláštní kombinace. Ale je fakt, že už si nepamatuju jestli vyšší charisma v jedničce k něčemu je. Ve dvojce myslím je.

Taky docela čumim jak vysoké hodnoty u skilů 163 +135 + 100 +200 + 105 + 85.. Není to nějak moc?
@ad142 (02.03.2017 19:26): Myslím, že bych v F1 ani F2 neriskoval save během boje - mám takový nejasný pocit, že mohlo způsobit problémy ve hře (i když možná to po těch letech už patche vyřešily).
@Mirus (02.03.2017 20:15): Takže na začiatku som používal loveckú pušku, ktorú som našiel vo Vaulte 15, potom od splnenia questu pre farmára v Hube (ten čo mi dal úlohu vyčistiť jeho farmu od nájazdníkov) som začal používať pištoľ 223 (to je taká jednoručná puška vlastne). No a tú som používal spolu so snajperkou až do doby než som dorazil do kráteru a obe som vymenil za plazmovú pušku s ktorou som ostal až do konca hry...

Konkrétne ľahké zbrane som mal na konci na 163, energetické na 135 a vrhacie na 100... Toto boli moje jediné zbraňové skilly, ktoré som používal (no, tie vrhacie iba občas). Potom mimo zbraní som si vylepšoval hlavne reč (200), vedu (105) a trochu aj opravu (85).
OK, tak po druhom dohraní zvyšujem hodnotenie na 95%, pretože som sa bavil ešte viac než pri prvom, objavil som kopu nového obsahu, questov, vyskúšal iné možnosti, preskúmal každý štvorček na mape a celkovo ma hra teraz bavila viac. Netuším prečo :)

Len škoda že druhé dohranie pomerne krátke... kľudne by som si dal aj viac :)

BTW teraz sa mi podarilo prejsť hru bez savovania počas súbojov. Až taký problém to nebol, pretože som si vytvoril veľmi silnú postavu. Tu sú moje základné štatistiky na konci:

SL: 8 (ale to až s power armorom)
VN: 7
OD: 5 (ale to až s implantátom)
CH: 2
IN: 10