Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Ikonickú ambientnú hudbu Falloutu netreba predstavovať. Avšak ako sa sám Mark Morgan priznal, veľká časť hudby je "len" variáciou na Selection of Ambient Works od Aphex Twin a hudbu Briana Ena, ktorých v čase vývoja hry počúval. Mark Morgan bol totiž najprv tímom Black Isle požiadaný, aby najprv vytvoril demá, ktoré podľa neho navodzujú atmosféru a následne sa rozhodnú, akým smerom sa budú uberať. Demá, ktoré však Mark Morgan poslal sa ľuďom v Black Isle tak páčili, že ich zaradili priamo do hry ako soundtrack. Silu podobnosti so soundtrackom si môžeme všimnúť napríklad na Alternative 3 Briana Ena alebo skladbách Grass a Window Sill od Aphex Twin.

Tvůrci

Postavu šerifa Junktownu, Killiana Darkwatera, namluvil známý herec Richard Dean Anderson (MacGyver, Stargate)

Easter eggy

Jednou z náhodných lokací je setkání s modrou policejní budkou, která po příchodu hráče blíže s houkáním odletí pryč. Jde o zařízení zvané TARDIS, cestovní prostředek Doktora z britského kultovního seriálu Doctor Who.
Při vstupu do domu s vězněm z Bratrstva oceli v Hubu na vás únosci okamžitě zaútočí. přičemž jeden pronese hlášku: "Už jsi někdy tanči při měsíčním svitu s ďáblem?" Toto je oblíbená hláška Jokera (Jack Nicholson) z filmu Batman (1989) od Tima Burtona.
Mentat je ve hře droga, která zlepšuje všímavost a inteligenci vaší postavy. V knize Duna od amerického spisovatele Franka Herberta je Mentat člověk, který funguje jako lidský počítač a je schopen provádět matematické výpočty vyššího řádu a k vylepšení svých schopností používá tzv. šťávu safó.
Na začátku vývoje Fallout se uvažovalo o zařazení dalších témat do hry jako například cestování časem, vetřelci nebo dinosauři. Ačkoliv se od toho upustilo, některé prvky se do finální hry dostaly ve formě easter eggů (náhodně můžete na mapě narazit na stopu patřící Godzzile).
Medzi mnohé inšpirácie Falloutu patria aj postapokalyptické filmy Mad Max. Jednou z priamych inšpirácii je čierna zbroj s jedným rukávom, ktorá ako keby z oka vypadla tej, ktorú nosí Max vo filme Max Max 2: The Road Warrior.
V Hubu je v policejní služebně policista jménem Kenny. Pokud Kenny umře, ve zprávách se vypíše věta: "Oh my God! They killed Kenny! Those bastards!". Jedná se o referenci na seriál Městečko South Park (South Park).
Obrázek perku Mutace! (Mutate!) odkazuje na postavu Dr. Bruce Bannera/The Hulka. Obraz v podobném stylu se objevoval na konci znělky seriálu The Incredible Hulk z let 1977–1982.
Původní verze hry obsahuje easter egg v ikoně na ploše Windows. Pokud se v systému zvětší velikost ikon nad 32x32, změní se ikona Fallout Boye na hlavu Tima Caina, jednoho z vývojářů hry.
Jedním ze společníku hlavního hrdiny může být pes Dogmeat. Pes samotný a jeho příběh je inspirován hned dvěma filmy, ve kterých putuje osamělý hrdina v postapokalyptickém světě společně se svým psem.

První odkazovaný film lze odvodit od Phila, majitele domu v Junktownu, kde se Dogmeat nachází. Mluví o tom, že původní majitel psa byl vysoký, tmavovlasý muž s šedinami. Byl oblečený celý v černé kůži a nosil brokovnici. Tento popis sedí na postavu Šíleného Maxe z filmu Šílený Max: Bojovník silnic (Mad Max 2: The Road Warrior), kde je Maxovým společníkem pes.

Druhým odkazem je film Chlapec a jeho pes (A Boy and His Dog), kde hlavní postava svého psa několikrát osloví přezdívkou Dogmeat.
Paladin hlídající vstup do základny Bratrstva Oceli se může hráče zeptat, zdali má nějaké hlášení. Hráč následně odpoví: "All quiet on the western front", neboli "Na západní frontě klid". Jedná se o referenci na stejnojmenný román, který napsal Erich Maria Remarque.
V Hubu je možné narazit na vůdce kruhu zlodějů jménem Loxley. Jedná se o referenci na známého anglického zbojníka Robina Hooda, který byl dle některých historických pramenů ztotožňován jako Robert z Locksley. Součástí odkazu je i jeho anglický přízvuk.
Na začátku hry u vstupu do Vaultu 13 leží mrtvola s uniformou tohoto Vaultu. Po prozkoumání se ve zprávách napíše: "You see Ed, Ed's dead". Jedná se o referenci na film Pulp Fiction: Historky z podsvětí (Pulp Fiction), kde boxer Butch v podání Bruce Willise mluví o Zedovi.
V Hubu je možné navštívit knihovnu paní Stapletonové. Její postava odkazuje na film Monty Pythonův létající cirkus (Monty Python's Flying Circus), kde je knihovník jménem Pan Stapleton.

Ostatní

Propagační leták na Fallout 1

Zajímavostí je, že na veřejnost se tento leták dostal až 15 let po vlastním vydání hry!
Hlavním vyprávěčem hry je Ron Perlman. Známý herec, který se proslavil především ztvárněním Helboye. Byl to právě on, kdo jako první řekl, pro mnoho fanoušků Fallout dnes již legendární větu „War, war never changes“
Součást DVD přílohy SCORE 133 a SCORE 187
Score č.196 soundtrack
Score č.52 návod
Fallout má u hráčů takový úspěch, že se skupina fanoušků rozhodla vytvořit vlastní fan-made seriál s názvem Fallout: Nuka Break. Seriál má 6 epizod a vznikl na motiv třetího dílu série.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 4 minuty a 55 vteřin.
Vault boy z celé série Fallout byl založen na podobě Mr.Monopoly ze známé deskové hry.
Stejná píseň, která zní na začátku intra Falloutu, začíná i 14. díl 4. série seriálu The Walking Dead.
Podle herní série, která začala touto hrou, vznikla roku 2015 její desková varianta Monopolů s názvem Monopoly Fallout Collector's Edition.
Fallout je tradične označovaný za izometrické RPG. Toto tvrdenie je do istej miery nepravdivé, Fallout používa kavaliernu axonometriu. Tvorcovia si ju pôvodne zvolili z dôvodu menšej výpočtovej náročnosti.
Ve hře byla možnost zabíjet děti. Nebylo to nic pro zábavu, naopak za to byly i postihy – jenže to už nikdo nevysvětlil kontrolním úřadům. Fallout měl tak v mnoha zemích díky tomuhle problém, a tak tvůrci děti ze hry raději dodatečně odstranili. Takový zásah měl ale jeden háček. Nepřítomnost postav udělala ve hře spoustu bugů. Všechno odstranily až dodatečné mody.
Hra byla zařazena do knihy 1001 Video Games You Must Play Before You Die vydané nakladatelstvím Universe Publishing.
Hra obdržela hodnocení PEGI 16 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).