Elite: Dangerous

online > online akce
16.12.2014 PC
26.04.2016 XOne
27.07.2017 PS4
Elite: Dangerous je akční, objevovací a obchodní vesmírná hra, která se odehrává v reálně (1:1) namodelované Mléčné dráze s cca 100 miliardami hvězdných systémů (400 miliardami hvězd) vytvořenými pomocí procedurálního generování. Umístění a klasifikace cca 160 tisíc nejznámějších hvězd včetně Slunce odpovídá skutečnosti a několik objektů Sluneční soustavy (k 14. 12. 2014 zatím pouze Země a Mars) má speciální textury. Menší část hvězdných systémů je ve hře obsazena frakcemi Federace (The Federation), Císařství (The Empire) a Aliance (The Independent Alliance of Systems), zbytek herního světa je neprozkoumaný a k dispozici vesmírným tulákům k objevování. Vývojáři projevili smysl pro detail nejen v tom, že umožní hráčům prozkoumat mnohé typy astronomických objektů a jevů z pohodlí kokpitu své vesmírné lodě cestující nadsvětelnou rychlostí, ale např. i tím, že renderovaná obloha věrně odpovídá skutečné pozici hráče v galaxii, nebo tím, že je do hry naimplementována newtonovská fyzika (gravitační pole objektů).

Hra probíhá v otevřeném světě, který by měl být ozvláštňován dynamickými událostmi, ať už procedurálně generovanými, nebo připravenými vývojářem. Hráč se o těchto událostech dozví z novinek (Newsfeed) na vesmírných stanicích. Herní frakce mají svá vlastní vesmírná plavidla, ke kterým může být přístup omezen v závislosti na reputaci hráče a do kterých lze dokoupit moduly rozšiřující funkcionalitu lodí. Obchodování má vliv na stav zásob materiálu na vesmírných stanicích, který je společný pro všechny hráče (MMO prvek), a tím pádem zpětně ovlivní i profitabilitu mezihvězdných obchodních cest. Svými akcemi si budujete reputaci u herních frakcí a korporací. Pokud překročíte pravidla platná pro politické uspořádání navštíveného systému, můžete být místními autoritami pokutováni nebo zničeni. Přivydělat si můžete na černém trhu, plněním questů, prodejem kartografických údajů, PvE souboji nebo těžbou surovin. Čím dále od civilizace budete hledat suroviny, tím větší šanci budete mít, že najdete něco cenného.

Vývojáři chtějí hru postupně rozšiřovat o nové funkce - o herní NPC, posádku, možnost procházet vesmírnými loďmi i stanicemi ve first person pohledu. Svatým grálem, ke kterému vývojáři vzhlíží, je umožnit přistání a volný pohyb po (mrtvých, živých, obydlených - ale každopádně procedurálně generovaných) planetách a měsících. V jednom ze starších herních newsletterů byla naznačena i podoba měst při pohledu seshora. Vývojář slíbil, že bude různé aspekty hry průběžně vylepšovat, a jednou za čas vydá placený datadisk, který do hry vnese novou funkcinalitu.

Hra vyžaduje připojení k internetu. Hrát lze online v Open play (všichni se všemi) nebo Group play (v uzavřené skupině). Singleplayer je přístupný online v Solo play. V Open play a Group play dokáže hra do jedné herní instance pomocí matchmakingu připojit nanejvýš 32 hráčů (přátele preferovaně). Většinu vesmírných lodí ovládá AI.

sxg: Targoidi, tych si pamatam z Commodoru 64, velka lod co vypustala malych zmrdov, tusim aj strielali rakety. Proste strasni zmrdi.

Ačkoliv povětšinou k tak velkým hrám nepíšu komentáře, tak se zde neubráním vyjádřit. Nemám nahráno stovky hodin a dozajista jsem neviděl ani polovinu obsahu. Dostal jsem však přehled o tom, jak hra vypadá a jak se hraje. Jelikož tohle však nemá být recenze, ale komentář, tak se můžu do toho pustit!

Jak bych měl u takové hry začít? Nějakým RPG úvodem o popisu soustavy, lodi a s plno chytrýma řečma? Blbost, nepopsal bych své dojmy. Začnu tedy jinak.
"Ku*va, hnědej trpaslík! To vypadá fakt super!" říkal jsem si, když jsem prvně spatřil jeden z mnoha objektů ve hře. Byl jsem však hlavně překvapen, že vím, jak by měl vypadat hnědý trpaslík. Hra mě nenásilně učí o vesmírných objektech a základních zákonitostech, které jsem znal jen ve velmi malém množství.
Nejsem žádný extra nerd, ale vědu mám rád. Velmi mile mě překvapilo, že kupříkladu při vypnutí pomocných modulů u lodě vás začne gravitace táhnout k nejbližšímu velkému objektu. To hezké na tom je, že jelikož máte "poblíž" vícero obrovských objektů, tak začne sebou loď házet takovým způsobem, že je neovladatelná.
Spoustu podobných detailů je ve hře mnoho a dozajista potěší každého člověka, který se alespoň trochu zajímá o vesmír a má rád sci fi.
Díval jsem se na negativní recenze a vysledoval jsem jednu velkou podobnost. Lidé často zmiňují grind, který je ve hře všude. Jestli jsou herní mechaniky v Elite založeny na grindu je už velmi subjektivní názor. Pokud vás ta činnost bude bavit, tak bych to jako grind nebral. Ve hře je optimální množství činností, jak vydělat a postoupit ve hře zase někam dál. Je to prostě simulátor ve vesmíru bez nějakého extra příběhu. Ten si totiž tvoříte vy.
Ve výsledku se mi tedy Elite zdá jako dosti love/hate hra. Buď si ji jednoduše zamilujete a nebo ji budete nenávidět. V každém případě na vás zapůsobí.
Doporučeno hrát hru při sledování něčeho poutavého. Pokud totiž hrajete více hodin v kuse, tak vás začne délka skoku v supercruise štvát. To už ale také záleží na trpělivosti a touze po relaxaci. Jak jsem již popsal, Elite Dangerous ve vás vyvolá pocit, který je ovlivněn vašimy zájmy.
Pokud bych však měl popsat hru jednou větou, tak to bude: cesta je cíl.

Pro: vesmírný simulátor, svoboda, OBROVSKÝ svět, grafika, detaily,

Proti: možný pocit repetetivnosti, vesmírný simulátor, obtížnost