Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@Charllize (18.02.2021 14:17): No ale pak je otázka, jestli mladí divočáci nemají problém s tím, že jak to není TOP, tak to nechtějí. Pointa je totiž v tom, že TOP věcí je absolutní minimum, což ale mladí divočáci teprve musí zjistit.... :-) Takže není problém na straně hodnocení, kdy průměr je průměr, ale na straně těch mladých kanců, kteří si prostě vše malují lehce jinak, než to v reálu je a bohužel hodnocení v magazínech a časopisech jim v tomto směru jde na ruku. Ale věkem se to srovná, myslím.... :-)
@Charllize (18.02.2021 13:44): Šťourám, ale zas mě tenhle systém moc nezklamal. Člověk časem vypozoruje, jak ten rámeček vpravo nahoře funguje.
The Night of the Rabbit, Memoria, Call of Cthulhu, nebo Overclocked jsou pro mě téměř dokonalé hry. Ale já vím, že jejich nízké hodnocení pramení z jejich žánru, nikoliv z toho, že by skutečně byli špatné. Pokud bych to takhle neřešil, nikdy bych si asi žádnou adventuru nezahrál, protože na DH i v recenzích mají poměrně nízké hodnocení samovolně.

Naopak mnohé akční hry mají krásně zelené a vysoké hodnocení, ale vím, že já bych k tomu neměl ani páchnout. Akčnější hry mají všeobecně celkově pozitivnější hodnocení, než hry příběhové, ačkoliv samozřejmě záleží na více faktorech.
@Cathan (18.02.2021 13:39): To už v tom moc šťouras, to většina běžných hráčů nedělá, proste aby se průměrná hra trosku prodávala, a pro lidi co na hodnocení v mediich daji, musí mít aspoň 80. A i to je občas problém, pac takový člověk, jako stredobod vesmíru, chce to nejlepší. Tedy 90 nebo 100 :)
Jasne ze staří herní mazaci to mají jinak, ale média jsou hlavně pro ty běžné masy.
@Charllize (18.02.2021 13:35): Jop, šel, ačkoliv záleží na okolnostech. Většinou bych pak byl připravený na chyby, ale jinak si tu hru užil. Viz Remothered a Observer.. U těchto her to většinou znamená zmrvené herní mechaniky nebo desing, což dovedu překousnout.
Ale pokud má akční RPG 60%, tak to podle mé zkušenosti znamená, že je to vyprázdněná rubačka a nešel bych do ní, protože to bych nedal.
Tak průměr je prostě 50% mno, jen při hodnocení to tak většina lidi nevnímá. Průměrná hra je pro mě kolem těch 60%. Matika se nemění, ale lidské vnímání hodnocení jo.
@Charllize (18.02.2021 11:54): 50 procent je neprodejný odpad dle hodnocení herních magazínů, ano.

Já to ale mám jinak, protože ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud se jako průměrná hra hodnotí tituly které sbírají 70 procent a více, tak je to špatně. Magazíny i časopisy se bojí jít s hodnocením níže, ale realita je taková, že to mají posunuté.
@Greg (18.02.2021 10:05): Děkuji za reakci.
Ano, šel jsem níže i než jsem sám čekal, ale jak jsem psal v textu, ono je to možná dáno tím, že se prostě změnila doba, konkurence se mezitím posunula, já jsem také o nějaký ten rok starší a to co člověk nevnímal negativně před XY lety, může po letech působit nepatřičně.
Elex není v jádru špatná hra. Mé hodnocení vychází z toho, že 50 procent je průměrný titul, takže 65 procent je určitě nadprůměrná hra, ale prostě to není vynikající hra. Těch chyb, především v questech, těch technických problémů kdy hra zobrazuje déšť, ale již ne zvuk deště, je ve hře prostě více než mi bylo milé. Taktéž rozhraní, které nám možná v roce 2003 přišlo OK, tedy v přeskinované podobě nemá co dělat. Jednoduše, jak jsi sám napsal, Piranha Bytes se opravdu za těch 20 let moc neposunuli. Pro milovníky jejich stylu je to z mého pohledu určitě hra na nějakých 80 procent, bohužel nedotaženost je někdy do očí bijící a tak jdou body dolů.

Paradoxně jsem měl glitchů, problémů a nedotažeností v Elexu více jak Cyberpunku 2077, který je za technický stav pranýřován.
@ZephyrCZ (komentář): To jsi šel s hodnocením nakonec dost nízko. Ty nedostatky co zmiňuješ měl i Gothic 2...

Jinak máš pravdu, že se Piranhe za těch 20 let moc neposunuli. Na druhou stranu "Gothic like" her zas tak moc není, takže jsem třeba osobně rád, že se v ELEXu vydali spíš touhle cestou, než třeba CD Projekt RED a jejich Cyberpunk 2077.
@Cathan (02.02.2021 13:43): Dohráno. Křivka nadšení bohužel časem začala klesat, konec hry sice lze definovat jako konec, ale že bych měl z dohrání skvělý pocit, se říct nedá. Více napíšu do komentáře.
@Cathan (08.01.2021 23:25): Po prvních 11 hodinách se plácám, jak jsi psal, na začátku u první frakce a jakmile strčím nos kamkoli trošku dále, většinou dostanu od kohokoli instant kill, takže se držím v první lokaci kde jsem a plním úkoly co nevyžadují příliš boje... :) Ale ten svět mě zatím baví a naopak se mi líbí čím dál tím více.
@Cathan (08.01.2021 23:25): Držím palce. Já s Elexem skončil na začátku, strávil jsem ve hře pár minut, jenom na okouknutí, a odložil. Nechci mít rozehraných více velkých her najednou, ale jak jsem psal, mám tohle v hledáčku již dlouho. Takže, díky za připomenutí, pustím se do něj a jsem zvědavý. :)
@ZephyrCZ (08.01.2021 23:19): No, můj zásadní problém byl, že Elex nedokázal při své velikosti udržet mojí pozornost. Po cca 25-27 hodinách hraní jsem měl splněno jen většinu základních questů v jedné frakci, do ostatních jsem ani nepáchl, a mapu jsem měl taky prozkoumanou jen minimálně.
Docela mě to otrávilo, a někdy v té době mi taky došlo, že asi raději budu dávat nějakou dobu přednost minimalistickým hrám.
Ale letos už musím vážně případ Elex uzavřít, stejně jako Dragon Age: Inquisition
@Cathan (08.01.2021 23:17): Tak kromě plácání po rameni to může být i podpora, pokud ve hře narazíme na něco, co budeme chtít řešit... :) Rád mluvím o hrách, které hraji, pomáhá to rozšiřovat vlastní obzory o něčem, co si myslíme, že známe... :) A kort u RPG to platí dvojnásob :)
Jsem rozhodnutý to letos rozehrát a dohrát v rámci hardcore výzvy Pořádný pařan.
Už předem toho lituju...
@Jack_Dark (30.11.2020 16:33): jj, mám jej koupený už delší dobu, už jsem jej měl i rozehraný, ale nějak jsem se do něj úplně nedostal (hrál jsem jej zatím asi tři hodiny) a měl jsem s ním nějaké technické problémy (tuším mi hra jela na můj vkus pomaleji). Ale určitě se k němu chci v nejbližší době vrátit.

@Milfhunter (30.11.2020 16:42): Kdyby dělali něco relativně běžného, tak bych i souhlasil, ale RPG podobných Gothic IMHO příliš není. A jak mám hodně rád souls-like věci, tak dnes také nekvituji s povděkem, když je všechno souls-like (nebo je to tak dokonce pouze zavádějícím způsobem nálepkováno, třeba jen z důvodu vyšší obtížnosti).
@Phoenix (30.11.2020 16:23): Já mám Gothic sérii opravdu rád, ale i tak si přesto myslím, že je by bylo fajne, kdyby přišli s něčím novým. Mám akorát strach, aby případný ELEX 2 nebyl další "souls-like" klon jak je dneska strašně v módě.
A přitom o ELEX 2 ani zmínka. Tedy kdysi něco říkali, že to dělají, resp. na to budou mít asi i nějaké dotace z EU, ale zatím kde nic, tu nic. Což je škoda, protože pak by mohli spíchnout konečně pořádného nového Gothica. Což nejspíše je v dlouhodobém plánu. Předvojem bude ten španělský Gothic 1 remake.
@Paul (29.11.2020 16:20): No já nevím jakou má THQ s Piraněma dohodu, ale nějaký háček tam bude, protože THQ všechno ostatní cpe do bundlů a předplatných kde se dá, ale Elex ne. Vždyť je to starší hra než KCD a s tím přitom vymetli co se dalo snad rok po vydání... Každopádně teď je to fuk, stejně bych to nehrál.
@sandokan (29.11.2020 13:40): Tak mazat uživatelský recenze není úplně košer, lidé mají právo mít negativní názor. Jinak 10 babek je super cena, ale předpokládám že Fritol bude dál čekat na humbulu bundulu :)
Ahoj potřeboval bych poradit se hrou ELEX při prvním spustění hra běžela perfektně a hodně mě zaujala ale při druhém spuštění po uvodním snímku obrazovka zčerná ale hra běží dál v pozadí s tím že nic není vidět při vypnutí hry to napíše The application terminated abnormally hru mám instalovanou přes STEAM a rada co je na internetu je rusky (How To Fix ELEX) navíc takové soubory tam nemám Díky za Radu.
@J_K (30.05.2019 21:38): Já dal hlavního bosse na čtyři rány puškou :-D Jsem to procházel už pak levou zadní a opravdu to bylo lehké, ale to mi nevadilo. Start byl strašně těžký a celkově mi to tady přišlo méně vyvážené než u Gothicu, kde jsi i ze startu dokázal kosit příšery a tady jsi musel dělat nebojové questy a lehké to začalo být až po více hodinách. V Gothicu byl takový skok, že to bylo středně těžké, o něco míň těžké a pak najednou lehké.

Tady extrémní obtížnost, kde nešlo složit ani toho blbého ptáka a najednou to kleslo nalezením kvalitního vybavení na to, že jste mohli bojovat i s bojovým robotem skoro.

Ale mně lehká obtížnost nevadila. Ono by mi přišlo blbé ji navyšovat pak v průběhu hraní, protože by to znevažovalo celý ten RPG systém, že si na jednu stranu zlepšuji statistiky, abych byl dobrý a pak si to následně ztížím zvyšováním obtížnosti. Jinak bych to samozřejmě dával i na tu střední a vysokou, jak jsem byl hodně naskillovaný. S tou puškou by to šlo dát i na tu nejtěžší. Mně final boss ani skoro nic neubral. Já prostě vytáhl pušku a bang bang bang a bang. 5 vteřin boje :-D
Dohráno. Nakonec jsem se dostal na 46. úroveň, ale to až po tom epilogu po dokončení příběhu. Přímo po dohrání jsem měl level 45.

Jinak 48 hodin mi to ukazuje čistého hraní na tom savu.
@Elemir (28.05.2019 19:54): Já už budu asi u konce pomalu, ale teď hodně drtím mapu a potřebné jsem si našel na netu :-)

Jinak save mi ukazuje čistou herní dobu 45 hodin a něco. Level mám 41.

Síla - 90
Odolnost - 85
Obratnost - 85
Inteligence - 60
Lstivost - 42

A jinak mám střelnou zbraň s poškozením 110 a je to nějaký Smrťák, co jsem našel na vojenské základně a chránil to kyklop. S tou zbraní jsem prakticky nepřemožitelný a Alby střílím a mechy levou zadní. Vtrhnu tam na nějaký oddíl a za minutu není co dělat.

Jakože sekat mechy mečem bylo o držku, ale Smrťákem je 2x střelím a jsou na kusy. Trollové mi nic neubírají a to ani ti lední a zemští, což jsou nejsilnější. Prostě pár ran a prdí do hlíny.

Teď ale fakt celé hodiny kosím jen potvory po mapě a hledám místa, kde jsem nebyl, ale těch je určitě ještě hodně, protože mapa je velká, ale víceméně jsem ji prošel celou a akorát určité úseky jsem minul a tam je třeba to pomlátit ještě.

A ty elexové nápoje jsou tak, že jsem si koupil recept na slabý. Tam je třeba kořalku a čistý elex. Normální pak je pak složen ze slabého a čistého elexu. Dost je to drahé, ale Doktro v kempu psanců ho mám restockovaný, takže se stačí teleportovat k Dukovi a pak si zase koupit. Je to drahé, takže musím mlátit všechny potvory a prodávat trofeje. Trofeje mám na trojce, takže na tom vydělávám už statisíce. Ale ty statisíce taky utrácím, takže jsem pořád na nule. Třeba prodám a mám 30 000 a pak skupuji elex.

Ale na nápojích jsem získal už asi 300 dovednostních bodů, takže proto tak vysoké statistiky. Teda ne něco extra a určitě mě někdo překonával, ale není to špatné a ve hře už jsem nepřemožitelný na to, jak jsem ze startu se vztekal.
@CrocoRay (27.05.2019 21:11): S tím elexitem si to už nevybavuji, ale řekl bych, že jsem ho nijak extra nesháněl. Hlavní úkoly ti začnou otevírat další vedlejší obsah, ale já bych nerad něco vykecal dopředu :) Jinak Caja je dobrá společnice ;)
@marwel (27.05.2019 21:29): Gothic to měl hodně podobně, jen ty čísla tam dávaly trochu větší smysl. Tedy alespoň ze začátku.

Každopádně 35 hodin čistého hraní na savu. Steam mi ukazuje přes 40. A už mám paladinské brnění a všechno od paladina. Level mám 32. A peněz jsem vydělal hodně, protože jsem si vylepšil dovednost sbírání trofejí z nepřátel, takže jsem to poprodával a hned 30 000 z toho levou zadní za dvě hodiny hraní. Jsem pomlátil všechno, co jsem našel a prozkoumával mapu, takže i na nový level jen mlácením mě to dostalo.

Ale jo, baví mě to.
@CrocoRay (27.05.2019 21:11): Ja si pamatuji naprosto stejny pripad u prvniho Gothicu. Rikal jsem do rite, nikoho nedavam, tak jsem nasetril, potrenoval silu (v gothicu je to myslim co bod sily to bod zraneni navic v boji na blizko a co bod obratnosti to bod zraneni navic na dalku) a uz to slo jako po masle. Osobne mi je takovyto jednoduchy a srozumitelny system hodne sympaticky.
@Neelixx (27.05.2019 18:46): Obratnost hraje roli při střelných zbraních jako síla při melee. Ale jinak jo. Teď mi došlo, že Gothic též měl, že jsem při určitém meči potvoře neudělal žádné zranění, ale tam bych řekl, že mezi těmi čísly byly větší rozdíly. Trochu jinak to bylo udělané, ale i tak to bylo podobné.

A jinak elexit jste jak nejlépe vydělávali? Já mám teď docela málo a potřebuju 20 000 na ty brnění paladisnské apod.
@CrocoRay (27.05.2019 17:45): Protože ty potvory maj damage treshold, kterej musíš překonat, jinak mu nedáváš žádnej dmg nebo je to jen pižlání. Je to podobný jako v Gothicu 1 a 2. Příklad, potvora má DT 20, ty máš meč 15, nedáváš žádný dmg. Máš meč 20 --> pižlání a padne až po pěti minutách kitování, v praxi ale nehratelný, meč 25 a už jí dáváš solidní rány. Nakonec získáš zbraň 30 a pak jí dáš na pět ran. Přitom ten rozdíl v číslech u těch zbraní není na první pohled tak dramatický (např. srovnání meče 20 a 30).

Btw ty atributy jako obratnost, síla, atd.. (už si nepamatuju další) nehrajou v combatu žádnou roli, ty slouží jen k tomu, aby ses mohl danou zbraní vybavit.
Jen jedna věc mi vrtá hlavou. Mám meč a střelnou zbraň a šel jsem na mutanta. Mečem ho dám na 5 ran a střelnou zbraní jsem mu nic neubral a to nemá malé poškození a obratnost taky nemám nízko.

Čím to vlastně je? Sílu mám 65 a obratnost 55. Nějaký skill na střelnou zbraň mám taky na první úrovni. Meče na druhé. A meč má poškození 60 a střelná 40. Ale rozdíl je asi 20 násobný???

No, zkusím to na slabší nepřátele, ale toho obřího mutanta jsem ani neškrábnul a mečem ho umlátím hned.
@Elemir (27.05.2019 14:55): Tak já teď plním hlavní questy a když side questů ubývá, tak to zase tak nevadí. Podle toho, co píšeš, mi teď vyplývá, že dostáváš hodně za hlavní úkoly. Jinak mám pár side questů, ale ty jsou nad mé síly. Kyklopa prostě zatím neporazím. Pak ještě Caja se ozve občas ohledně Elexu. A pak by se měl zpřístupnit úkol s tím Rayem.

Jinak vše vedlejší mít nebudu, ale víceméně většinu úkolů jsem našel. Určitě uteklo někde nějaké NPC a teď jsem třeba při plnění hlavních questů narazil na vedlejší. Ale celkově po městech apod. jsem prostě se všemi vykecal vše a splnil, co se dalo. Nesplněné mám jen to málo, co jsem nenašel.
@CrocoRay (27.05.2019 14:08): Tak to budeš mít z vedlejších úkolů asi vše. Další možnosti se rozjedou zase až s hlavním příběhem. Co si vybavuji, tak někde okolo levelu 26 jsem taky plnil frakci a pak jsem ještě nějakou dobu bloumal po krajině. Úkolů bude obecně ubývat, ale tak úplně to nesouvisí s kapitolama (členění do kapitol je tu trošku uměle implementované).
@Elemir (27.05.2019 11:42): Já Klenuté město prošel tak celkově a jsem i členem té jedné zlodějské organizace, ale teď se tam nemůžu dostat zpět. Už jsem i legát u Kleriků. Kapitolu mám druhou a level teď 25 nebo 26. Ale lokace jsem po mapě prošel všechny a všude něco plnil.
Na jakých level jste hru dokončovali? Já mám level 25, tak ať si nějak udělám obrázek, čeho můžu dosáhnout. Jinak plním prakticky vše, ale v druhé kapitole jsou taky sidequesty početně jako ze startu? Já vidím nějaké u společníků, ale celkově mi přijde, že už tam toho vedlejšího moc není. Teda jako postupování rankem ve frakci, ale to beru spíše jako hlavní část.
Tak mám odehráno 24 hodin a jsem na 21. levelu. U Berserkerů jsem pokazil, co se dalo a byl na straně jiných, ale zaplatil jsem pokutu a warlordi se postavili na mou stranu, když jsem pak s nimi mluvil, takže se k nim můžu připojit. U Odpadlíků jsem splnil vše a můžu se též připojit. A u Kleriků jsem taky uspěl a splnil úplně všechny důležité úkoly, takže k nim taky můžu nastoupit.

Ale zatím ještě nejsem členem žádné frakce a jen tak se potuluju po okolí a plním vedlejšáky. Teď už se ale pomalu budu muset rozhodnout, protože už mi zbývá jediný hlavní quest a to vybrat si stranu. Stejně tak jsem to i u Gothiců a Risenů dělal, že jsem plnil všechno a až pak si zvolil stranu. Nevýhoda je, že se furt poflakuju v blbých hadrech a porazit trolla je tak velmi těžké.
Tak se držím na bilanci, že co hodina to nový level, takže mi save ukazuje 15 hodin a level mám taky 15. Nějak to jde pořád rovnoměrně.

Plním všechny úkoly jak pro Berserky, tak Kleriky nebo Psance. Ale Berserky už nemusím, co oni jsou takoví, že hrajou furt na nějaké zákony a separatisty bezmyšlenkovitě pozabíjí a chtějí zabíjet každého jinak uvažujícího v jejich táboře. Psanci jsou též takoví proti všem a navíc zloději a feťáci. Klerici mi přijdou nejrozumnější.

Jinak už zabíjím dost potvor, i když je fakt, že hraji na lehkou obtížnost a to jsem čuměl, že po 7 hodinách jsem nic nezvládal. Teď najednou po té lepší zbrani pak byl obří skok a už je to fakt lehké. Ale to mi nevadí. Přece jen bývalý Alb by měl nabírat rychleji sílu. Nějak mi ta vysoká dominance na konci nebude vadit.

Ale nikam nespěchám a hraju si to pomalinku. Nemocenská končí za 3 týdny, tak si denně na 5 hodin zahraju jedu pohodově.